Przejdź do zawartości

Netu’a

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Netu’a
‏נטועה‎
ilustracja
Państwo

 Izrael

Dystrykt

Północny

Poddystrykt

Akka

Samorząd Regionu

Ma’ale Josef

Wysokość

615 m n.p.m.

Populacja (2011)
• liczba ludności


262

Położenie na mapie Dystryktu Północnego
Mapa konturowa Dystryktu Północnego, u góry znajduje się punkt z opisem „Netu’a”
Położenie na mapie Izraela
Mapa konturowa Izraela, u góry nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Netu’a”
Ziemia33°03′53,24″N 35°19′21,97″E/33,064789 35,322769

Netu’a (hebr. נטועה; ang. Netu’a) – moszaw położony w Samorządzie Regionu Ma’ale Josef, w Dystrykcie Północnym, w Izraelu.

Położenie

[edytuj | edytuj kod]

Moszaw Netu’a jest położony na wysokości 615 metrów n.p.m. w północnej części Górnej Galilei. Leży na zachodnich zboczach góry Har Biranit (780 m n.p.m.). Po stronie południowej przebiega wadi strumienia Biranit, a po stronie zachodniej wadi strumienia Saracho, za którym wznoszą się strome zbocza gór Har Conam (673 m n.p.m.), Har Ajta (700 m n.p.m.) i Har Rahav (752 m n.p.m.). Okoliczne wzgórza są zalesione. W odległości niecałego 1 km na północny wschód od moszawu przebiega granica Libanu. W otoczeniu moszawu Netu’a znajdują się miejscowości Churfeisz, Fassuta i Mi’ilja, moszawy Dowew, Elkosz, Ewen Menachem i Szetula, oraz wioski komunalne Mattat, Abbirim, Micpe Hilla i Gornot ha-Galil. Na wschód od osady jest położona baza wojskowa Biranit, będąca główną kwaterą Dywizji Galil. Na północy jest przygraniczny posterunek wojskowy Szetula. Po stronie libańskiej są wioski Ajta asz-Szab i Rumajsz.

Podział administracyjny

[edytuj | edytuj kod]

Netu’a jest położony w Samorządzie Regionu Ma’ale Josef, w Poddystrykcie Akka, w Dystrykcie Północnym Izraela.

Demografia

[edytuj | edytuj kod]

Stałymi mieszkańcami moszawu są wyłącznie Żydzi. Tutejsza populacja jest mieszana - świecka i religijna[1][2]:


Źródło danych: Central Bureau of Statistics.

Historia

[edytuj | edytuj kod]

Tutejsze ziemie należały do arabskiej wioski Al-Mansura. W wyniku I wojny światowej cała Palestyna przeszła pod panowanie Brytyjczyków, którzy utworzyli Brytyjski Mandat Palestyny. Przyjęta 29 listopada 1947 roku Rezolucja Zgromadzenia Ogólnego ONZ nr 181 przyznała ten obszar państwu arabskiemu[3]. Podczas wojny domowej w Mandacie Palestyny w 1948 roku w rejonie wioski stacjonowały siły Arabskiej Armii Wyzwoleńczej, które paraliżowały żydowską komunikację w całej Galilei. Podczas I wojny izraelsko-arabskiej Izraelczycy przeprowadzili operację „Hiram, w trakcie której 29 października 1948 roku zdobyli wioskę al-Mansura. Wysiedlono wówczas jej mieszkańców, a następnie wyburzono domy[4]. Współczesny moszaw został założony w 1966 roku w ramach rządowego programu Sof Sof, którego celem było wzmocnienie żydowskiej obecności na granicy z Libanem. Grupa założycielska składała się z mieszkańców pobliskich osad rolniczych. Na początku XXI wieku moszaw został rozbudowany. Istnieją plany jego dalszej rozbudowy[5][6].

Edukacja

[edytuj | edytuj kod]

Moszaw utrzymuje przedszkole. Starsze dzieci są dowożone do szkoły podstawowej w moszawie Becet lub szkoły średniej przy kibucu Kabri. Natomiast dzieci religijne dowozi się do szkoły w miejscowości Szelomi[7].

Kultura i sport

[edytuj | edytuj kod]

W moszawie znajduje się ośrodek kultury z biblioteką. Z obiektów sportowych jest boisko do koszykówki.

Infrastruktura

[edytuj | edytuj kod]

W moszawie jest przychodnia zdrowia, sklep wielobranżowy oraz warsztat mechaniczny.

Gospodarka

[edytuj | edytuj kod]

Gospodarka moszawu opiera się na drobnym rolnictwie i sadownictwie. Jest tu także ferma drobiu. Część mieszkańców dojeżdża do pracy w pobliskich strefach przemysłowych.

Transport

[edytuj | edytuj kod]

Z moszawu wyjeżdża się na południowy zachód na drogę nr 899, którą jadąc na północny zachód dojeżdża się do moszawu Ewen Menachem, lub na południowy wschód do skrzyżowania z drogą nr 8944 (prowadzi na południe do moszawu Elkosz) przy bazie wojskowej Biranit i dalej do wioski Mattat. Lokalna droga prowadzi z moszawu na północny wschód do przygranicznej drogi nr 8933, którą jadąc na południowy wschód dojeżdża się do bazy wojskowej Biranit, lub na zachód do skrzyżowania z drogą nr 8993 (prowadzi na północ do moszawu Szetula) i moszawu Ewen Menachem.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Dane statystyczne z lat 1948-1995. [w:] Israel Central Bureau of Statistics [on-line]. [dostęp 2013-08-22]. (hebr.).
  2. Dane statystyczne z lat 2001-2009. [w:] Israel Central Bureau of Statistics [on-line]. [dostęp 2013-08-22]. (hebr.).
  3. The United Nations Information System on the Question of Palestine: Mapa podziału Palestyny. [dostęp 2013-08-21]. (ang.).
  4. Welcome To al-Mansura. [w:] Palestine Remembered [on-line]. [dostęp 2013-08-22]. (ang.).
  5. Netu’a. [w:] Bet Alon [on-line]. [dostęp 2013-08-22]. (hebr.).
  6. Netu’a. [w:] Rom Galil [on-line]. [dostęp 2013-08-22]. (hebr.).
  7. Netu’a. [w:] Galil Net [on-line]. [dostęp 2013-08-22]. (hebr.).

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]