Przejdź do zawartości

Marek Małecki (prawnik)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Marek Małecki
Data i miejsce urodzenia

9 stycznia 1972
Warszawa

Zawód, zajęcie

prawnik, adwokat, sędzia Trybunału Stanu

Alma Mater

Uniwersytet Warszawski

Marek Małecki (ur. w Warszawie[1]) – polski prawnik, adwokat, działacz społeczny, sędzia sportowy , mecenas sztuki, działacz sportowy, filantrop, sędzia Trybunału Stanu.

Twórca i pierwszy przewodniczący Komisji Etyki Reklamy (do 2008), wieloletni doradca Polskiej Rady Biznesu i Konfederacji Lewiatan.

Od 2011 jest Przewodniczącym Trybunału Sportowego PZMot.

Od 2014 r. jest międzynarodowym sędzią, a od 2018 r. jest członkiem Komisji Etyki w Międzynarodowej Federacji Motocyklowej (FIM - Fédération Internationale de Motocyclisme) w Genewie.

Od 2017 r. jest międzynarodowym sędzią w Trybunale Międzynarodowej Federacji Samochodowej (FIA - Fédération Internationale de l’Automobile ) w Paryżu.

Od 2021 r. jest Przewodniczącym Trybunału Rozliczeń Formuły 1 FIA (CCAP F1 FIA)

W swojej karierze uczestniczył jako adwokat w wielu trudnych i często głośnych procesach cywilnych i karnych, które trafiały na pierwsze strony gazet w Polsce i na świecie, takich jak afera Rywina, obrona w aferze podsłuchowej, lustracja arcybiskupa Stanisława Wielgusa[2], obrona autorów Stanu Wojennego, obrona gen. Czempińskiego, obrona zastępcy szefa Centralnego Biura Śledczego Policji i szefa antyterrorystów w sprawie tzw. „akcji pod Magdalenką”.

21 listopada 2023 został wybrany sędzią Trybunału Stanu[3].

Jest jednym z bohaterów książki Doroty Kowalskiej „Adwokaci. Ich najważniejsze sprawy”[4].

Życiorys

[edytuj | edytuj kod]

Wykształcenie i działalność w zawodzie prawnika

[edytuj | edytuj kod]

Od urodzenia mieszka w Warszawie, gdzie ukończył szkołę podstawową i liceum ogólnokształcące.

Syn Elżbiety i Rafała. W 1996 r. ukończył studia na kierunku prawo na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Był szefem samorządu na WPiA, studenckim członkiem Rady Wydziału i Senatu Uczelni, członkiem parlamentu studenckiego, NSZ-u i jednym z liderów Młodych Liberałów. Odbył po studiach aplikację adwokacką, w 2000 r. zdał egzamin adwokacki. Rozpoczął swoją karierę prawniczą w 1992 roku w Warszawie, w oddziale amerykańskiej kancelarii prawniczej. Odbył szkolenia zawodowe we Francji, Austrii, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Niemczech i Stanach Zjednoczonych. Był szefem departamentu prawnego Rabobank Polska S.A.

Zajmuje się sprawami głównie z zakresu prawa cywilnego, gospodarczego i karnego.

Praktyka adwokacka

[edytuj | edytuj kod]

Od 2001 r. wykonuje czynnie zawód adwokata. Brał udział w najciekawszych projektach biznesowych i procesach sądowych I pierwszej dekady XXI w. Współtworzył jako doradca prawny najważniejsze linie energetyczne, energetyczne połączenia transgraniczne i oraz trasy kolejowe w Polsce na początku XXI wieku.

Jest założycielem kancelarii adwokatów i radców prawnych „Kancelaria Adwokacka Marek Małecki” z siedzibą w Warszawie.

Jego pierwszą sprawą była głośna sprawa zabójstwa studenta Wojtka Króla[5] na ul. Lwowskiej w Warszawie (jeden z głośniejszych procesów toczących się przed polskim wymiarem sprawiedliwości), w której był obrońcą Mariusza S. (prawomocnie uniewinnionego), oskarżonego o napad rabunkowy oraz zabójstwo studenta[6].

Był wspólnie z adw. Czesławem Jaworskim pełnomocnikiem Małgorzaty Niezabitowskiej, rzecznik rządu Tadeusza Mazowieckiego, w postępowaniu lustracyjnym.

Przygotowywał generałów Wojciecha Jaruzelskiego, Floriana Siwickiego i Tadeusza Tuczapskiego do obrony w związku z zarzutami o bezprawne wprowadzenie stanu wojennego (żaden z generałów nie dożył końca procesu), przed sądem bronił generała Floriana Siwickiego[7].

Był obrońcą Lwa Rywina, zamieszanego w jeden z największych, lecz niewyjaśnionych do końca skandali korupcyjnych III Rzeczypospolitej[8].

Był pełnomocnikiem ministra sportu w rządzie PiS-u Tomasza Lipca, oskarżonego o korupcję[9].

Jako adwokat[10] reprezentował Marka Falentę[11], który stał za nielegalnym nagrywaniem rozmów polityków, które wywołały tak zwaną aferę podsłuchową w 2014 roku[12].

Obrońca lidera PSL-u, Jana Burego[13], wiceministra MSP, członka KRS, zatrzymanego przez funkcjonariuszy CBA w związku z postawionymi mu zarzutami popełnienia przestępstw korupcyjnych w związku z tzw. aferą podkarpacką[14]. Reprezentował wiceprezesa Orlenu, Marka Serafina, zatrzymanego przez ABW w 2011 r., w związku z zarzutem korupcji (umorzenie postępowania i uzyskanie odszkodowania dla klienta)[15].

Reprezentował znanych polityków z różnych opcji politycznych, ministrów i premierów z rządów Tadeusza Mazowieckiego, Waldemara Pawlaka, Leszka Millera, Marka Belki, Donalda Tuska, Jarosława Kaczyńskiego, Beaty Szydło i Mateusza Morawieckiego.

Był obrońcą znanego polityka polskiej prawicy odpowiedzialnego za prywatyzację dużych zakładów państwowych, podczas której doszło do podejrzenia wielu nadużyć prawa (oczyszczenie klienta z zarzutów).

Bronił w procesie lustracyjnym arcybiskupa Stanisława Wielgusa (umorzenie postępowania)[16].

W procesie o ochronę dóbr osobistych przeciwko wydawcy tabloidu, wywalczył jedną z najwyższych kwot zasądzonych w historii polskiego sądownictwa na rzecz reprezentowanych Klientów (2020).

Był ponadto obrońcą m.in. dowódcy pododdziału antyterrorystycznego KGP Jakuba Jałoszyńskiego[17], oskarżonego o niedopełnienie obowiązków przy planowaniu i przeprowadzeniu akcji zatrzymania dwóch przestępców[18] w marcu 2003 w podwarszawskiej miejscowości Magdalenka[19], w wyniku której śmierć poniosło dwóch oficerów Policji, a szesnastu policjantów zostało rannych (Sąd Apelacyjny utrzymał w mocy wyrok uniewinniający[20]).

Jako adwokat reprezentował także Jana Wejcherta i Mariusza Waltera, w postępowaniu cywilnym przeciwko ministrowi obrony narodowej za ujawnienie raportu z likwidacji WSI (sąd uznał, że naruszono dobra osobiste J. Wejcherta i M. Waltera[21]).

Był obrońcą w procesach karnych m.in. światowej sławy architekta, Karola Marcinkowskiego (prawomocnie uniewinniony).

Obecnie reprezentuje Mariana Banasia, prezesa NIK-u[22] w związku z podejrzeniem złożenia przez Mariana Banasia nieprawdziwych oświadczeń majątkowych, zatajenie faktycznego stanu majątkowego oraz nieudokumentowanych źródeł dochodu[23].

Działalność pozaprawnicza

[edytuj | edytuj kod]

Jest mecenasem sztuki i filantropem, którego głównym celem jest ochrona polskiego dorobku kulturalnego. Wspiera kulturę i sztukę dokonując cyklicznych zakupów eksponatów do krajowych muzeów oraz Zamku Królewskiego w Warszawie. Przyczynił się do rozbudowy kolekcji obrazów, sreber, zegarów i szkieł XVIII wiecznych, które zdeponowane są na Zamku Królewskim w Warszawie, w Muzeach Narodowych w Warszawie, Krakowie, Gdańsku, Poznaniu, a także w muzeach regionalnych w Toruniu i Kazimierzu nad Wisłą. Zamek Królewski w Warszawie zawdzięcza mecenasowi Małeckiemu również cenną kolekcję uzbrojenia husarskiego, w tym karabele, nadziaki i animy, która dopełnia powstałą w zamku zbrojownię. Udziela również pomocy prawnej i finansowej muzykom, kompozytorom i organizacjom non-profit promującym rozwój kultury i sztuki.

Często angażuje się w sprawy pro publico bono, aby wspierać niezamożnych i nieuprzywilejowanych uczestników procesów sądowych.

Życie osobiste

[edytuj | edytuj kod]

Żona: Małgorzata Niedżwiecka - Małecka (absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, absolwentka Wydziału Psychologii Uniwersytetu SWPS).

Córki: Marta Małecka i Maria Małecka.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Druk nr 47 [online], orka.sejm.gov.pl, 20 listopada 2023 [dostęp 2023-11-28].
  2. Nie będzie lustracji abp. Wielgusa [online], TVN24, 17 października 2007 [dostęp 2024-02-01] (pol.).
  3. Polsat News, Sejm wybrał członków Trybunału Stanu [online], polsatnews.pl, 21 listopada 2023 [dostęp 2024-02-01] (pol.).
  4. Mec. Marek Małecki: Nie wykonuję szatańskich ruchów, działam w granicach prawa, bronię ludzi, i.pl, 25 marca 2021, [dostęp 2024-02-01] (pol.).
  5. Warszawa - Pamięci Wojtka Króla. Atrakcje turystyczne Warszawy. Ciekawe miejsca Warszawy [online], www.polskaniezwykla.pl [dostęp 2024-02-01].
  6. Wciąż nie wiadomo, kto zabił studenta politechniki Wojciecha Króla [online], Focus.pl, 16 marca 2018 [dostęp 2024-02-01] (pol.).
  7. l, Proces autorów stanu wojennego - bez Jaruzelskiego [online], Prawo.pl, 1 sierpnia 2011 [dostęp 2024-02-01] (pol.).
  8. Wirtualna Polska Media S.A, "Afera Rywina" - jeden z najgłośniejszych skandali korupcyjnych ostatnich lat [online], wiadomosci.wp.pl, 27 grudnia 2012 [dostęp 2024-02-01] (pol.).
  9. Lipiec dostał 3,5 roku więzienia za korupcję [online], TVN Warszawa, 17 kwietnia 2012 [dostęp 2024-02-01] (pol.).
  10. Adwokat Falenty przesłuchany ws. wycieku akt z afery taśmowej, tvn24.pl, 15 czerwca 2015 [dostęp 2024-02-01] (pol.).
  11. Falenta i kelnerzy przed sądem. Zaczyna się proces w sprawie podsłuchiwania polityków [online], wyborcza.pl [dostęp 2024-02-01] (pol.).
  12. Wirtualna Polska Media S.A, Afera podsłuchowa w rządzie Tuska [online], wiadomosci.wp.pl, 25 sierpnia 2016 [dostęp 2024-02-01] (pol.).
  13. JAN BURY Rzeszów [online], rzeszow.wyborcza.pl, 31 maja 2023 [dostęp 2024-02-01] (pol.).
  14. Telewizja Polska S.A, Afera podkarpacka. Jest akt oskarżenia przeciwko Janowi Buremu [online], rzeszow.tvp.pl [dostęp 2024-02-01] (pol.).
  15. Marek Serafin, były członek zarządu Orlenu, o umorzonym śledztwie i przywracaniu dobrego imienia [online], wnp.pl [dostęp 2024-02-01] (pol.).
  16. Sprawa lustracyjna abp. Wielgusa umorzona [online], Wprost, 17 października 2007 [dostęp 2024-02-01] (pol.).
  17. Wirtualna Polska Media S.A, "Nająłeś się na psa, to szczekaj". Rozmowa z Kubą Jałoszyńskim [online], ksiazki.wp.pl, 4 września 2019 [dostęp 2024-02-01] (pol.).
  18. Wyborcza.pl [online], warszawa.wyborcza.pl [dostęp 2024-02-01].
  19. Magdalenka. 20 lat od największej tragedii w polskiej policji. Czy to może się powtórzyć? [online], www.se.pl [dostęp 2024-02-01] (pol.).
  20. Po 14 latach policjanci oskarżeni ws. Magdalenki prawomocnie uniewinnieni [online], www.pap.pl, 27 stycznia 2017 [dostęp 2024-02-01].
  21. Szef MON przeprasza Mariusza Waltera [online], TVN24, 5 czerwca 2008 [dostęp 2024-02-01] (pol.).
  22. Sylwester Ruszkiewicz, Szef NIK o "szokujących informacjach". Adwokat mówi nam o obawach [online], wiadomosci.wp.pl, 18 października 2021 [dostęp 2024-02-01] (pol.).
  23. Pełnomocnik Banasia: Obawiamy się o tych ludzi [online], Do Rzeczy, 18 października 2021 [dostęp 2024-02-01] (pol.).