Malarz Nikiasza
Malarz Nikiasza – grecki malarz ceramiczny czynny w Atenach w latach około 420–400 p.n.e., współpracujący z warsztatem Nikiasza.
Znany pod umownym określeniem pochodzącym od garncarza Nikiasza, którego sygnatura widnieje na jednym z dekorowanych przez niego kraterów dzwonowatych. Łącznie przypisuje się mu autorstwo malowideł na 37 zachowanych do dziś wazach lub ich fragmentach. Są to głównie kratery dzwonowate, ale także dzbany-ojnochoe i hydrie oraz jeden ryton.
W swych pracach często przedstawiał atletów, hulaków, sympozjony, lecz również sceny ceremonii religijnych i mitologiczne. Te ostatnie w jego wykonaniu mają cechy groteskowe, a mityczni bohaterowie przedstawieni są karykaturalnie (np. waza z Luwru wyobrażająca Heraklesa na rydwanie ciągniętym przez centaury).
Bibliografia
[edytuj | edytuj kod]- Art Encyclopedia – The Concise Grove Dictionary of Art. Oxford: Oxford University Press, 2002 za pośrednictwem answers.com
- Encyklopedia sztuki starożytnej (praca zbiorowa). Warszawa: Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe / Wydawnictwo Naukowe PWN, 1998, s. 428, ISBN 83-01-12466-0 (PWN), ISBN 83-221-0684-X (WAiF).