Przejdź do zawartości

Maksymilian Małkowiak

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Maksymilian Małkowiak
Data i miejsce urodzenia

26 września 1922
Gniezno

Data i miejsce śmierci

6 września 2009
Gniezno

Obywatelstwo

polskie

Pozycja

napastnik

Kariera seniorska
Lata Klub Wyst. Gole
Stella Gniezno
Kolejarz Gniezno
KKS Stella Gniezno
Kariera reprezentacyjna
Lata Reprezentacja Wyst. Gole
 Polska
Odznaczenia
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Złoty Krzyż Zasługi Srebrny Krzyż Zasługi

Maksymilian Małkowiak (ur. 26 września 1922 w Gnieźnie, zm. 6 września 2009 tamże) – polski hokeista na trawie, reprezentant kraju, olimpijczyk.

Życiorys

[edytuj | edytuj kod]

Jeden z najbardziej utytułowanych polskich hokeistów na trawie w historii tej dyscypliny, odznaczony orderem Zasłużonego Mistrza Sportu. Zawodnikiem pozostawał w latach 1935–1956, występując wyłącznie w klubach gnieźnieńskich: KS Stella, Kolejarz i KKS Stella. W reprezentacji Polski debiutował 19 czerwca 1948 roku w spotkaniu z Czechami, zdobywając historyczną – pierwszą bramkę w oficjalnym meczu polskiej reprezentacji (Polacy przegrali wówczas 1:2). Dla drużyny narodowej rozegrał do roku 1956 trzynaście spotkań, strzelając w nich dwie bramki. W roku 1952 uczestniczył w Olimpiadzie w Helsinkach, zajmując szóste miejsce (zwycięstwa 1:0 z Belgią i 1:0 ze Szwajcarią, porażka 2:7 z Niemcami) i rozegrawszy wszystkie możliwe mecze helsińskiego turnieju. W roku 1956 zakończył karierę jako zawodnik i został trenerem, prowadząc MKS Gniezno, KKS Stella i KS Start Gniezno. Pozostawał także działaczem Klubu Olimpijczyka.

Maksymilian Małkowiak zmarł 6 września 2009 w wieku 87 lat. Został pochowany na cmentarzu św. Piotra i Pawła w Gnieźnie. Począwszy od roku 2010, w Gnieźnie co roku odbywa się Memoriał im. Maksymiliana Małkowiaka.

Odznaczenia

[edytuj | edytuj kod]

Za zasługi Maksymilian Małkowiak został uhonorowany:

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]