Przejdź do zawartości

Laccophilus denticulatus

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Laccophilus denticulatus
Bergsten et Biström, 2022
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Rząd

chrząszcze

Podrząd

chrząszcze drapieżne

Rodzina

pływakowate

Podrodzina

Laccophilinae

Plemię

Laccophilini

Rodzaj

Laccophilus

Gatunek

Laccophilus denticulatus

Laccophilus denticulatusgatunek wodnego chrząszcza z rodziny pływakowatych i podrodziny Laccophilinae.

Taksonomia

[edytuj | edytuj kod]

Gatunek ten opisany został po raz pierwszy w 2022 roku przez Johannesa Bergstena i Olofa Biströma. Jako miejsce typowe wskazano Nioumbadjou na Wielkim Komorze, wyspie należącej do Komorów. W obrębie rodzaju zaliczany jest do grupy gatunków alluaudi. Epitet gatunkowy oznacza po łacinie „ząbkowany” i nawiązuje do ząbka przy nasadzie prącia[1].

Morfologia

[edytuj | edytuj kod]

Chrząszcz o ciele długości od 3,9 do 4,1 mm i szerokości od 2,3 do 2,4 mm. Głowa jest ceglasta do jasnordzawej z ciemnordzawą plamą w tyle, błyszcząca z delikatnym, nieregularnym siateczkowaniem. Smukłe czułki mają kolor ceglasty do jasnordzawego. Przedplecze również jest ceglaste do jasnordzawego, na przedzie z brązową do ciemnordzawej plamką, po bokach równomiernie zakrzywione i nieobrzeżone. Na ceglastych pokrywach znajdują się czarne lub ciemnordzawe znaki podłużne, z których cztery wewnętrzne sięgają niemal do ich podstawy, a trzy zewnętrzne kończą się wcześniej pozostawiając barki jasnymi. Powierzchnie pokryw są nieco matowe, gęsto siateczkowane oraz z nieregularnymi rzędami delikatnych, nieco rozproszonych punktów. Przedpiersie jest ceglaste do jasnordzawego, zapiersie ciemnordzawe z jaśniejszym przodem, a płytki zabiodrzy niemal czarne po bokach i ciemnordzawo rozjaśnione ku środkowi, szagrynowane. Linie zabiodrzy tworzą tępe wyrostki boczne. Odnóża są jasnordzawe do ceglastych. U samców stopy przedniej i środkowej pary są nieco powiększone i opatrzone przyssawkami. Genitalia samca mają prącie zafalowane w widoku brzusznym, przynasadowo z wyraźnym, ostrym ząbkiem po lewej stronie, wierzchołkowo z niesymetrycznym guzkiem[1].

Rozprzestrzenienie

[edytuj | edytuj kod]

Owad endemiczny dla wyspy Wielki Komor należącej do Komorów[1].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b c Johannes Bergsten, Olof Biström. Diversification in the Comoros: Review of the Laccophilus alluaudi Species Group with the Description of Four New Species (Coleoptera: Dytiscidae). „Diversity”. 14 (2), 2022. DOI: 10.3390/d14020081.