Przejdź do zawartości

Kurek karoliński

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kurek karoliński
Prionotus carolinus[1]
(Linnaeus, 1771)
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

strunowce

Podtyp

kręgowce

Gromada

promieniopłetwe

Rząd

skorpenokształtne

Rodzina

kurkowate

Rodzaj

Prionotus

Gatunek

kurek karoliński

Synonimy
  • Trigla carolina Linnaeus, 1771[2]
  • Trigla palmipes Mitchill, 1815[2]
  • Prionotus palmipes (Mitchill, 1815)[2]
  • Prionotus pileatus Storer, 1845[2]
  • Prionotus affinis Hildebrand & Schroeder, 1928[2]
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[3]

Kurek karoliński (Prionotus carolinus) – gatunek ryby morskiej z rodziny kurkowatych (Triglidae). Poławiana i wykorzystywana na karmę dla zwierząt domowych, do produkcji nawozów, a także jako przynęta na ryby. Z ikry kurka karolińskiego produkuje się substytut kawioru[4].

Występowanie i biotop

[edytuj | edytuj kod]

Gatunek zachodniego wybrzeża północnego Atlantyku. Zasięg jego występowania obejmuje obszar od Nowej Szkocji (na północy) po Zatokę Meksykańską (na południu). Żyje w piaszczystym dnie do głębokości 180 m[4].

Morfologia

[edytuj | edytuj kod]
Kurek karoliński w akwarium w Rosji

Przeciętnie osiąga długość 30 cm[2][4], maksymalnie 38 cm[2]. Ciało zwężające się o barwie czerwonobrunatnej z pasami, od spodu białawe. Głowa duża z kostnymi płytkami i dużymi oczami na jej szczycie. W płetwie grzbietowej wystające kolce; płetwa odbytowa długa. Płetwy piersiowe bardzo duże, z ostatnimi trzema wolnymi i wydłużonymi promieniami[4].

Ekologia i zachowanie

[edytuj | edytuj kod]

Jajorodny. W sezonie rozrodczym potrafi wytwarzać głośne dźwięki (dzięki specjalnym mięśniom przy pęcherzu pławnym). Odżywia się skorupiakami, innymi rybami oraz mięczakami. Potrafi poruszać po dnie morskim na swoich skrzydłowatych płetwach piersiowych. W chwili niebezpieczeństwa potrafi błyskawicznie zakopać się w dnie – jest także świetnym pływakiem[4].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Prionotus carolinus, [w:] Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. a b c d e f g Prionotus carolinus. (ang.) w: Froese, R. & D. Pauly. FishBase. World Wide Web electronic publication. fishbase.org [dostęp 2024-04-14]
  3. Prionotus carolinus, [w:] The IUCN Red List of Threatened Species (ang.).
  4. a b c d e Derek Hall, Amy-Jane Beer, Daniel Gilpin, Encyklopedia ryb, skorupiaków i innych zwierząt wodnych, Bielsko-Biała: Wydawnictwo Dragon, 2020, s. 127, ISBN 978-83-8172-649-8 (pol.).