Przejdź do zawartości

Kościół Matki Bożej Królowej Polski w Piasku

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Matki Bożej Królowej Polski w Piasku
A-1242 z 4.7.2014
Ilustracja
Widok ogólny
Państwo

 Polska

Miejscowość

Piasek

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Wezwanie

Matki Bożej Królowej Polski

Położenie na mapie gminy Cedynia
Mapa konturowa gminy Cedynia, blisko górnej krawiędzi znajduje się punkt z opisem „Kościół Matki Bożej Królowej Polski w Piasku”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko lewej krawiędzi nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Matki Bożej Królowej Polski w Piasku”
Położenie na mapie województwa zachodniopomorskiego
Mapa konturowa województwa zachodniopomorskiego, blisko lewej krawiędzi na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Matki Bożej Królowej Polski w Piasku”
Położenie na mapie powiatu gryfińskiego
Mapa konturowa powiatu gryfińskiego, po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół Matki Bożej Królowej Polski w Piasku”
Ziemia52°58′43,5″N 14°12′27,7″E/52,978750 14,207694

Kościół Matki Bożej Królowej Polski w Piasku – zabytkowy, katolicki kościół filialny, znajdujący się we wsi Piasek (powiat gryfiński).

Historia

[edytuj | edytuj kod]

Kościół istniał we wsi już w okresie Średniowiecza. W 1590 pożar strawił ówczesną świątynię, która miała wieżę z drewna. Obecny kościół wzniesiono w 1865[1].

Wejście do świątyni

Architektura

[edytuj | edytuj kod]

Świątynia reprezentuje styl neogotycki. Zbudowano ją z cegły ceramicznej. Jest kościołem salowym z wieżą na osi od strony zachodniej, która u dołu jest prostopadłościenna, a w części górnej ma formę graniastosłupa o podstawie ośmioboku. Pokrywa ją ostrosłupowy hełm. Korpus nawowy opinają lizeny, które pod okapem dachu przechodzą w sterczyny[1].

Otoczenie

[edytuj | edytuj kod]

Przy kościele funkcjonował dawniej cmentarz (0,3 ha) o proweniencji średniowiecznej (nagrobki usunięto po 1945). Teren cmentarza wyznaczają drzewa liściaste, głównie lipy i jesiony, posadzone na przełomie wieków XIX i XX. Zadrzewienie to jest zachowane w 40% w stosunku do stanu pierwotnego (rosną tu m.in. cztery lipy o średnicy pni około 55 cm, jeden kasztanowiec o średnicy pnia około 55 cm, siedem jesionów o średnicy pni około 50 cm i jeden żywotnik o średnicy pnia około 25 cm). Parcela kościelna jest ogrodzona płotem metalowym i w części drewnianym (sztachety)[1].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b c Miasto i Gmina Cedynia, Piasek. [dostęp 2018-03-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-12-28)].