Przejdź do zawartości

Kiosk K67

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kiosk K67 w Jaworze

K67kiosk z tworzywa sztucznego o budowie modułowej produkowany w Jugosławii od lat 60 XX wieku, znany potocznie w Polsce jako jugokiosk.

Historia

[edytuj | edytuj kod]
Połączone kioski K67 w Kaliszu

Kiosk zaprojektował w 1966 roku w Jugosławii słoweński architekt Saša Mächtig[1]. Stanowił on wówczas nowoczesny projekt, wykonany z kolorowego włókna szklanego, szkła i stali z zaokrąglonymi krawędziami[1]. Modułowa konstrukcja z prefabrykatów pozwalała złączyć kilka kiosków w większą całość[1]. Kiosk był lekki i łatwy w transporcie, co pozwalało na ustawianie go w miastach w zależności od potrzeb[2]. Początkowo wiele egzemplarzy kiosku, głównie na rynek Jugosławii wyprodukowano w wersji z całkowitym przeszkleniem bryły oknami o wysokości od podłogi do sufitu, co stanowiło o ich nowoczesnej estetyce, jednak później były one rzadko spotykane w takiej wersji[3].

Kioski typu K67 okazały się stosunkowo popularne, były eksportowane także m.in. do Japonii i Nowej Zelandii[2]. W 1970 roku egzemplarz kiosku został włączony do zbiorów Museum of Modern Art w Nowym Jorku[2].

Kioski te zyskały dużą popularność w Polsce w latach 90 XX wieku podczas transformacji ustrojowej i rozkwitu indywidualnej działalności gospodarczej, pozwalając na prowadzenie w miastach drobnej działalności handlowej lub usługowej[2]. Sprowadzono ich wówczas kilkanaście tysięcy[2]. Potocznie były określane jako jugokioski[1]. Służyły m.in. do sprzedaży prasy, działalności gastronomicznej i kantorowej[1].


Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b c d e Dłużewska 2024 ↓.
  2. a b c d e Dłużewska 2016 ↓.
  3. Design-Ikone: Der universal kompatible Kiosk K67 bekommt ein Update Maik Novotny Der Standard 10.09.2022 https://www.derstandard.at/story/2000138954481/design-ikone-deruniversal-kompatible-kiosk-k67-bekommt-ein-update

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]