Przejdź do zawartości

Katedra w Manchesterze

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Katedra i kościół kolegiata św. Marii, Dionizego i Jerzego w Manchesterze
Cathedral and Collegiate Church of St Mary, St Denys and St George
Zabytek: nr rej. 1218041
katedra
Ilustracja
Państwo

 Wielka Brytania

Kraj

 Anglia

Miejscowość

Manchester

Wyznanie

anglikanizm

Kościół

Kościół Anglii

Położenie na mapie Manchesteru
Mapa konturowa Manchesteru, u góry znajduje się punkt z opisem „Katedra i kościół kolegiata św. Marii, Dionizego i Jerzego w Manchesterze”
Położenie na mapie Wielkiej Brytanii
Mapa konturowa Wielkiej Brytanii, blisko centrum po prawej na dole znajduje się punkt z opisem „Katedra i kościół kolegiata św. Marii, Dionizego i Jerzego w Manchesterze”
Położenie na mapie Anglii
Mapa konturowa Anglii, w centrum znajduje się punkt z opisem „Katedra i kościół kolegiata św. Marii, Dionizego i Jerzego w Manchesterze”
Położenie na mapie Wielkiego Manchesteru
Mapa konturowa Wielkiego Manchesteru, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Katedra i kościół kolegiata św. Marii, Dionizego i Jerzego w Manchesterze”
Ziemia53°29′07″N 2°14′41″W/53,485278 -2,244722
Strona internetowa

Katedra w Manchesterze (ang. Manchester Cathedral, formalnie Cathedral and Collegiate Church of St Mary, St Denys and St George) – kościół-matka anglikańskiej diecezji Manchesteru. Siedziba biskupa i miejski kościół parafialny.

Główny korpus katedry w dużej mierze powstał podczas urzędowania Jamesa Stanleya (naczelnika w latach 1485-1506) i reprezentuje styl Perpendicular Style. Stanley był przede wszystkim odpowiedzialny za wstawienie późnośredniowiecznych drewnianych mebli, m.in. lektorium, stalle w prezbiterium i dach nawy głównej, który jest podparty przez aniołów z pozłacanymi instrumentami. Średniowieczny kościół został gruntownie odnowiony, odrestaurowany i rozbudowany w epoce wiktoriańskiej, i ponownie po uszkodzeniu przez bombę w XX wieku. Katedra jest jednym z piętnastu budynków w Manchesterze, znajdujących się na liście zabytków Wielkiej Brytanii.

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]