Przejdź do zawartości

Kacper Bażanka

Przejrzana
Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kacper Bażanka
Kasper Bażanka
Data urodzenia

ok. 1680

Data i miejsce śmierci

21 stycznia 1726
Tarnów

Dziedzina sztuki

architektura

Epoka

barok

Ważne dzieła

Domek loretański w Krakowie
Hełm Wieży Zegarowej katedry wawelskiej
Kościół Nawrócenia św. Pawła w Krakowie

Hełm wieży zegarowej na Wawelu
Ołtarz główny katedry we Fromborku
Fasada kościoła Misjonarzy na Stradomiu w Krakowie

Kacper Bażanka, Kasper Bażanka (ur. ok. 1680 przypuszczalnie na Podlasiu, zm. 21 stycznia 1726 w Tarnowie) – polski architekt epoki baroku. Specjalizował się w architekturze sakralnej.

Życiorys

[edytuj | edytuj kod]

Nie wiadomo dokładnie, kiedy rozpoczął studia w Akademii św. Łukasza w Rzymie ani czyim był uczniem. Pewne jest, że w 1704 roku brał udział w II konkursie klementyńskim, w którym zdobył pierwszą nagrodę. Przez pewien czas kształcił się w pracowni Andrea del Pozzo. Po powrocie do Polski w 1711 roku rozpoczął prace nad największym swoim dziełem – odbudową kościoła i klasztoru Norbertanek w Imbramowicach. Bażanka działał głównie w Krakowie, w kościele św. św. Piotra i Pawła oraz na Wawelu. Ponadto w Krakowie wykonał szereg dzieł, jak domek loretański przy klasztorze Kapucynów oraz kościół Misjonarzy. Pochowany jest w krakowskim kościele pw. św. św. Piotra i Pawła pod ołtarzem św. Michała.

Bażanka jest twórcą iluzjonistycznych rozwiązań wywodzących się z architektury Francesco Borrominiego, często stosował lustra odbijające światło oraz malowidła iluzjonistyczne.

Podobno cierpiący na padaczkę artysta wypadł w mroźny wieczór nieprzytomny z sań. Nim go odszukano – zamarzł, nie odzyskawszy przytomności[1].

Główne dzieła

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Mariusz Karpowicz: Sztuka Polska XVIII w.. Warszawa: Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe, 1985, s. 14. ISBN 83-221-0184-8.

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]
  • Kościół ss. norbertanek w Imbramowicach pod wezwaniem św. Apostołów Piotra i Pawła. Wydane przez ss. norbertanki.