Przejdź do zawartości

Julian Czerwiakowski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Julian Czerwiakowski
Jerzy Tarnowski
Ilustracja
podporucznik podporucznik
Data i miejsce urodzenia

12 lutego 1911
Żuromin

Data i miejsce śmierci

5 stycznia 1953
Areszt Śledczy Warszawa-Mokotów

Przebieg służby
Lata służby

1942–1953

Siły zbrojne

Narodowe Siły Zbrojne
NIE
Zrzeszenie Wolność i Niezawisłość

Główne wojny i bitwy

II wojna światowa,
działania zbrojne podziemia antykomunistycznego w Polsce

Groby ppor. Juliana Czerwiakowskiego ps. „Jurek” i Bolesława Częścika ps. „Orlik” w Panteonie – Mauzoleum Wyklętych-Niezłomnych na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.

Julian Czerwiakowski ps. Jerzy Tarnowski (ur. 12 lutego 1911 w Żurominie, zm. 5 stycznia 1953 w Warszawie) – polski żołnierz podziemia niepodległościowego w czasie II wojny światowej, podporucznik, oficer Narodowych Sił Zbrojnych, działacz organizacji NIE oraz Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość.

Życiorys

[edytuj | edytuj kod]

Od 1942 roku związany był z NSZ, gdzie pełnił funkcję kierownika wywiadu Narodowych Sił Zbrojnych na obwód Warszawa-Śródmieście. Był organizatorem komórki obserwacyjno-wywiadowczej. Jako działacz Ekspozytury Urzędu Śledczego m.st. Warszawy Państwowego Korpusu Bezpieczeństwa był kierownikiem placówki Śródmieście. W okresie od kwietnia do października 1945 roku był działaczem podziemia antykomunistycznego w ramach struktur organizacji NIE oraz Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość.

21 grudnia 1948 roku został aresztowany w Warszawie przez funkcjonariuszy UB. Prokuratorem prowadzącym wyjątkowo ciężkie śledztwo był Benjamin Wajsblech[1]. 22 kwietnia 1952 roku został skazany na karę śmierci wyrokiem Sądu Wojewódzkiego dla m.st. Warszawy pod przewodnictwem sędziego Mariana Stępczyńskiego. Wyrok wykonano 5 stycznia 1953 roku w Areszcie Śledczym Warszawa-Mokotów.

Szczątki Juliana Czerwiakowskiego odnaleziono 24 maja 2014 roku w Kwaterze na Łączce warszawskiego Cmentarza Wojskowego na Powązkach. Informację o identyfikacji szczątków Juliana Czerwiakowskiego podano do wiadomości we wrześniu 2014 roku.

29.02.2016 r. pośmiertnie awansowany do stopnia porucznika.[potrzebny przypis]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Tadeusz Płużański, Społeczny Trybunał Narodowy [online] [dostęp 2023-01-06] (pol.).

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]