Przejdź do zawartości

Herb obwodu omskiego

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Herb obwodu omskiego.

Herb obwodu omskiego (ros: Герб Омской области) – jest oficjalnym symbolem rosyjskiego obwodu omskiego, przyjętym w obecnej formie 17 czerwca 2003 roku przez obwodowe zgromadzenie prawodawcze.

Opis i symbolika

[edytuj | edytuj kod]

We francuską tarczę herbową wpisany złoty krzyż, przez jego pionowe ramię przeciągnięta błękitna wstęga, a w jego środek wpisane wyobrażenie pięciobocznej twierdzy barwy srebrnej. Jej obramowanie utworzone jest w kolorze czerwonym. Pośrodku tego bastionu umieszczona złota brama z elementami srebrnymi[1]. Na czterech srebrnych polach tarczy znajdują się łącznie trzydzieści dwie zielone piramidy, po osiem w każdym polu, ułożonych w kolejności (pionowej): 3, 2, 3. Tarczę wieńczy złota korona herbowa o pięciu zębach. Całość okala złoty wieniec złożony z liści dębu oraz wstęgi Orderu św. Aleksandra Newskiego[1].

Złoty krzyż wpisany w tarczę symbolizować ma chrześcijańską wiarę i wartości z nią związane, na których już od czasów Imperium Rosyjskiego oparta była kultura i życie ludzi na tym obszarze[2]. Jest to także symbol sprawiedliwości i miłosierdzia, a jego wyobrażenie ma wskazywać na położenie obwodu omskiego w geograficznym centrum Federacji Rosyjskiej[3]. W ten sposób dwa ramiona krzyża wskazują, że ziemie te są pomostem między wschodem i zachodem, a także północą i południem[3]. Pionowe ramię krzyża to nawiązanie do Kolei Transsyberyjskiej, która biegnąc przez teren obwodu była i jest ważnym czynnikiem w jego rozwoju, zarówno gospodarczym, jak i kulturalnym[2]. Umieszczona na nim błękitna wstęga to odwołanie do Irtyszu, największej rzeki przepływającej przez ziemie omskie[4]. Znajdująca się pośrodku krzyża pięcioramienna twierdza ma oddawać znaczenie regionu, które dawniej stało na straży granic rosyjskich[2]. Jest to także nawiązanie do założonej w 1716 r. dawnej twierdzy omskiej oraz znajdującej się w niej bramy[5], które chroniły pierwszych rosyjskich mieszkańców tych ziem przed atakami ludów koczowniczych[4]. Trzydzieści dwie zielone piramidy odzwierciedlają liczbę rejonów znajdujących się w obwodzie, są one także wskazaniem na piękno natury oraz dzikiej przyrody miejscowych lasów i pól[5]. Korona herbowa podkreśla status obwodu jako podmiotu Federacji Rosyjskiej, a złoty wieniec przeplatany wstęgą orderową św. Aleksandra Newskiego podkreśla jego znaczenie w historii Rosji[5]. Złoty kolor użyty w herbie ma oddawać bogactwo tych obszarów, a także potęgę, siłę i stabilizację[3]. Błękit odzwierciedlać ma ich piękno oraz wielkość, a czerwień (szkarłat) bohaterstwo mieszkańców, siłę militarną, przy czym symbolizuje też miłość i życie[5]. Barwa srebrna (biała) to natomiast nawiązanie do warunków naturalnych obszaru oraz syberyjskich śniegów, a także jest to kolor wskazujący na sprawiedliwość, szlachetność i czystość[4]. Zieleń symbolizuje piękno przyrody, radość i nadzieję[5].

Historia

[edytuj | edytuj kod]
Herb obwodu i guberni omskiej przed 1917 r.

18 lutego 1825 r. jednostce administracyjnej, odpowiadającej dzisiejszemu obwodowi omskiemu, został nadany herb. Była to czerwona tarcza herbowa z wpisanym w nią azjatyckim jeźdźcem na srebrnym koniu, pędzącym po zielonym stepie[6]. Jeździec zwrócony był w heraldyczną lewą stronę (prawą z perspektywy obserwatora), w rękach dzierżący łuk z naciągniętą na niego strzałą, na jego plecach kołczan[6]. Herb ten przetrwał w zasadzie większość zmian administracyjnych regionu i dopiero wraz z przewrotem bolszewickim w 1917 r. ustąpił symbolice związanej z ideologią komunistyczną, która utrzymywała się przez cały okres sowiecki. Zmiany nadeszły wraz z rozpadem Związku Radzieckiego i transformacją ustrojową w Federacji Rosyjskiej. Pojawiło się wówczas wiele projektów, lecz nie potrafiono dojść do porozumienia co do ostatecznego kształtu herbu[7]. Jeden z projektów z 2002 r., bardzo podobny do obecnej formy, zakładał umieszczenie odwróconego krzyża oraz wpisanie w twierdzę liczby 1716, jako roku założenia twierdzy omskiej[8]. Pola tarczy były barwy zielonej, a piramidy w kolorze białym[8]. Te natomiast zgrupowano tylko w górnych dwóch polach tarczy. Całość oplatał wieniec złożony z liści dębu i wstęgi orderowej św. Aleksandra Newskiego. Zamiast tradycyjnej korony herbowej umieszczono nad tarczą dwugłowego orła, zaczerpniętego z herbu Rosji[8]. Pomysł ten nie został zrealizowany.

Ostatecznie 17 czerwca 2003 r. zaakceptowano projekt, który obowiązuje obecnie. Nie jest on wpisany do Państwowego heraldycznego rejestru Federacji Rosyjskiej z uwagi na błędy heraldyczne[7]. Projekt ten został skrytykowany na łamach prasy, gdyż w zasadzie został on już raz zaprezentowany w 1995 r., gdy odrzucono go z powodu licznych błędów i nadużyć[7]. Krytyce poddano umieszczenie na tarczy herbowej pięciobocznej twierdzy, niezgodnej z danymi historycznymi związanymi z twierdzą omską, a budzącą skojarzenia raczej z waszyngtońskim Pentagonem[7]. Skrytykowano także wybór krzyża łacińskiego, jako katolickiego i niezgodnego z tradycją tych ziem. Nawiązanie jedynie do Irtyszu i pominięcia rzeki Om, która bądź co bądź dała nazwę miastu Omsk i samemu obwodowi omskiemu, uznano za nonsensowne[7]. Użycie herbu reguluje ustawa Zgromadzenia Prawodawczego Obwodu Omskiego. Na jej podstawie herb obwodowy powinien być zawsze umieszczany na fasadach budynków, zarówno związanych z władzą wykonawczą, jak i legislacyjną[9]. Powinien on znajdować się na salach posiedzeń zgromadzenia prawodawczego oraz w biurach wyższej administracji oraz na dokumentach przez nią wytwarzanych[9]. Herb może być także używany w formie prostej, jedynie pod postacią tarczy herbowej[9].

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b Omskobl.ru: Герб Омской области. [dostęp 2012-07-07]. (ros.).
  2. a b c Omsk-parlament.ru: Описание и обоснование символики герба Омской области. [dostęp 2012-07-07]. (ros.).
  3. a b c Geraldika.ru: Герб Омской области. [dostęp 2012-07-07]. (ros.).
  4. a b c Statesymbol.ru: Омская область. Омск. [dostęp 2012-07-07]. (ros.).
  5. a b c d e Omskportal.ru: Герб Омской области. [dostęp 2012-07-07]. (ros.).
  6. a b Geraldika.ru: Герб Омской области Российской империи (1825 г.). [dostęp 2012-07-07]. (ros.).
  7. a b c d e Pravda.ru: Герб Омской области – под сенью Пентагона и Святого Петра. [dostęp 2012-07-07]. (ros.).
  8. a b c Geraldika.ru: Проект герба Омской области (2002 г.). [dostęp 2012-07-07]. (ros.).
  9. a b c Geraldika.ru: Закон Омской области О гербе и флаге Омской области. [dostęp 2012-07-07]. (ros.).