Przejdź do zawartości

Hasan Zyko Kamberi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Hasan Zyko Kamberi
Data i miejsce urodzenia

XVIII w.
Starja (Imperium Osmańskie)

Data śmierci

XIX w.

Narodowość

albańska

Język

albański

Dziedzina sztuki

poezja

Ważne dzieła

Sefer-i hümâyûn

Hasan Zyko Kamberi (ur. w XVIII w. we wsi Starja, Okręg Kolonja, data śmierci nieznana[1]) – albański poeta.

Życiorys

[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w małej wsi u podnóża gór Grammos[1]. W 1789 brał udział w bitwie pod Smederevem (wojna austriacko-turecka) jako podkomendny Alego Paszy z Tepeleny[1]. W opinii kanadyjskiego albanisty Roberta Elsiego należał do bektaszytów[1].

Twórczość

[edytuj | edytuj kod]

Jeden z poetów określanych pojęciem Bejtexhinj – twórców związanych z tradycją islamską, piszących w dialektach albańskich, ale przy użyciu arabskiego alfabetu. Największe jego dzieło - licząc 200 stron zbiór wierszy (mexmua) nie zachował się do naszych czasów[1]. Zachował się krótki mevlud (poemat religijny o narodzinach proroka Mahometa), 10 wierszy religijnych i ponad 50 wierszy o tematyce świeckiej[1].

W jednym ze swoich utworów (Sefer-i hümâyûn) nawiązywał do swoich doświadczeń z bitwy pod Smederevem, przedstawiając cierpienia, jakie ta bitwa wywołała[1]. W innych utworach przedstawiał nieszczęścia, których doznał w czasie swojego życia, a także współczesną obyczajowość ludności wiejskiej. W utworze Paraja (Pieniądze) przedstawił wady systemu feudalnego w ujęciu satyrycznym[1]. Twórczość Kamberiego odkrył działacz narodowy Thimi Mitko, a jego utwory po raz pierwszy opublikowano w roku 1937[2].

Grób Kamberiego we wsi Starje z czasem przekształcono w świątynie bektaszycką[3]. Imię Kamberiego nosi jedna z ulic w tirańskiej dzielnicy Paskuqan, a także szkoła w Lipljanie.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b c d e f g h Hasan Zyko Kamberi. = 2022-01-06 [online], albanianliterature.net (ang.).
  2. Poeti Hasan Zyko Kamberi, pse s’u botua [online], botasot.info (alb.).
  3. Robert Elsie: Zarys historii literatury albańskiej. Narodziny literatury albańskiej, XVIII-XIX wiek, z.3. Toruń: 2004, s. 18-20. ISBN 978-1-78076-431-3. (pol.).

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]