Gwiazda uciekająca
Wygląd
Gwiazda uciekająca – gwiazda poruszająca się w kosmosie z dużą prędkością w porównaniu z innymi obiektami w jej sąsiedztwie.
Zakłada się dwa scenariusze powstawania gwiazd uciekających[1]:
- bliskie spotkanie dwu systemów podwójnych skutkujące rozpadnięciem się, przy czym niektóre gwiazdy wchodzące w jego skład zostają z nich wyrzucone z dużą prędkością,
- wybuch supernowej w systemie wielokrotnym skutkujący nadaniem pozostałym składnikom dużych prędkości.
Przedstawicielami gwiazd uciekających są m.in. AE Aurigae, 53 Arietis i mi Columbae. Wszystkie trzy oddalają się od siebie z prędkościami ponad 100 km/s, dla porównania, Słońce przemieszcza się przez Drogę Mleczną z prędkością orbitalną ∼217 km/s, o ∼20 km/s szybciej w porównaniu z gwiazdami najbliższego sąsiedztwa. Śledząc wstecz ich drogi stwierdzono, że znajdowały się one pierwotnie w obszarze Wielkiej Mgławicy w Orionie[2].
Zobacz też
[edytuj | edytuj kod]Przypisy
[edytuj | edytuj kod]- ↑ R. Hoogerwerf et al.. The Origin of Runaway Stars. „The Astrophysical Journal Letters”. 544 (2), s. L133-L136, 2000-12-01. DOI: 10.1086/317315. (ang.).
- ↑ A. Blaauw i W.W. Morgan. The Space Motions of AE Aurigae and μ Columbae with Respect to the Orion Nebula. „The Astrophysical Journal”. 119, s. 625, 1954. (ang.).