Przejdź do zawartości

Godzilla kontra Destruktor

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Godzilla kontra Destruktor
ゴジラVSデストロイア
Gatunek

science fiction, horror, katastroficzny

Data premiery

9 grudnia 1995
13 lipca 2001 (Polska)

Kraj produkcji

Japonia

Język

japoński, angielski, kantoński

Czas trwania

103 min

Reżyseria

Takao Okawara

Scenariusz

Kazuki Ōmori

Główne role

Takuro Tatsumi
Yōko Ishino
Yasufumi Hayashi
Megumi Odaka

Muzyka

Akira Ifukube

Zdjęcia

Yoshinori Sekiguchi
Masahiro Kishimoto
Kenichi Eguchi

Scenografia

Ken Sakai

Montaż

Michiko Ikeda

Produkcja

Tomoyuki Tanaka
Shōgo Tomiyama
Kōji Hashimoto

Wytwórnia

Tōhō

Dystrybucja

Tōhō
TriStar Pictures

Budżet

1 000 000 000 ¥

Przychody brutto

2 000 000 000 ¥

Poprzednik

Godzilla kontra Kosmogodzilla

Godzilla kontra Destruktor (jap. ゴジラVSデストロイア Gojira tai Desutoroia) – japoński film fantastyczno-naukowy z 1995 roku. Dwudziesty drugi film z serii o Godzilli.

Fabuła

[edytuj | edytuj kod]

Godzilla atakuje Hongkong. Uwagę japońskich naukowców i wojskowych zwraca szczególnie to, że potwór nabrał ognistego, czerwonego koloru. Trafna okazuje się teoria pewnego studenta, która mówi, że serce Godzilli przypomina reaktor atomowy, który właśnie się przegrzewa, co wkrótce doprowadzi do śmierci potwora, która może ponieść za sobą katastrofalne skutki. Godzilla praktycznie żywi się energią jądrową i jest ogromnie napromieniowany, co w razie „wypalenia się” reaktora, jakim jest jego serce, doprowadzi do stopienia potwora żywcem i w efekcie wybuchu, którego skutkiem będą zniszczenia o zasięgu globalnym. Jedynym sposobem na powstrzymanie kataklizmu może być zabicie potwora bronią chemiczną. O zbudowanie Destruktora Tlenu (tej samej broni, która zabiła pierwszego Godzillę w 1954 roku) zostaje poproszony naukowiec Kensaku Ijuin. W tym celu, pobiera on próbki gleby z miejsca, w którym 40 lat wcześniej zabito pierwszego Godzillę. Podczas badań, z próbek tych uwalnia się mikroorganizm, który jak się okazuje, jest w praktyce żywym destruktorem tlenu. Wkrótce, ten mikroorganizm, w wyniku kontaktu z tlenem, rośnie do ogromnych rozmiarów, większych nawet niż Godzilla.

Destruktor zabija Juniora – dorosłego już potomka Godzilli, po czym odbywa walkę z samym Godzillą. Pozornie wydaje się od niego silniejszy, jednak w wyniku dobiegających końca reakcji atomowych w ciele Godzilli, jaszczur okazuje się być jeszcze potężniejszy niż zwykle. W końcu Destruktor ginie, a zaraz potem, Godzilla zaczyna umierać, jednak nie w wyniku wybuchu, jak przewidywano wcześniej, a stopnienia całego ciała po tym jak jego temperatura osiągnęła ponad 1200 stopni Celsjusza. W tym samym momencie japońskie wojsko wystrzeliwuje w Godzillę serię pocisków chłodzących, które miałyby obniżyć jego temperaturę. Potwór ginie, mimo tego zniszczenia udało się zminimalizować. Choć wydaje się, że Godzilla nie żyje, nagle wskaźniki radioaktywności spadają. Wśród nocnej mgły wyłania Godzilla. To Junior, który okazał się żywy i pochłonął energię swego zmarłego ojca.

Obsada

[edytuj | edytuj kod]

Ciekawostki

[edytuj | edytuj kod]
  • Wbrew obiegowej opinii to nie miał być ostatni japoński film z Godzillą. Tōhō planowało zrobić 10-letnią przerwę w produkowaniu filmów z jego udziałem, jednak widząc zły odbiór amerykańskiej wersji Godzilli uznało, by reanimować serię w tym momencie[1].
  • Na napisach końcowych w tle widać fragmenty z Godzilli oraz wszystkich filmów z serii Heisei.
  • Zmartwychwstały Godzilla Junior w ostatniej scenie miał mieć osobny kostium. Jednak z powodu budżetu i terminów zdecydowano użyć kostium Godzilli, z wyłączonymi światłami i dodaną mgłą celem zamaskowania ich[2].
  • Amerykański muzyk hip hopowy MF Mez będąc członkiem grupy hip hopowej Monsta Island Czars nosił pseudonim Destroyah[3].
  • W skeczu Robot Chicken pt. King of the Monsters parodiującym Dzień próby Godzilla uczy Juniora podstaw niszczenia japońskich miast. Głosu Juniorowi użyczył Ethan Hawke grający główną rolę w Dniu próby[4].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. G.H. (Gman), Before Shin Godzilla – Retrospect of the Last Era, Part 1: Godzilla 2000 [online], Godzilla Movies, 5 października 2016 [dostęp 2018-12-18].
  2. Koichi Kawakita, Heisei Gojira Pāfekushon, wyd. Dengeki Hobby Books, 2012, s. 159, ISBN 978-4-04-886119-9.
  3. Monsta Island Czars. Genius Lyrics. [dostęp 2020-02-29]. (ang.).
  4. Squaw Bury Shortcake. Chris McKay (reż.). Robot Chicken. Adult Swim. 19 sierpnia 2007. Odcinek 2, sezon 3. [dostęp 29 lutego 2020].

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]