Przejdź do zawartości

Feliks Ciechomski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Feliks Ciechomski
Data i miejsce urodzenia

6 maja 1893
Berszad

Data i miejsce śmierci

21 października 1958
Szczecin

Narodowość

polska

Alma Mater

Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie

Dziedzina sztuki

grafika, rysunek, malarstwo

Feliks Ciechomski (ur. 6 maja 1893 w Berszadzie na Podolu, zm. 21 października 1958 w Szczecinie) – grafik, rysownik, malarz.

Życiorys

[edytuj | edytuj kod]

Początkowe nauki rysunku pobierał u W.F. Korniewa w Winnicy oraz K.Biskiego w Warszawie. W latach 1913–14 nauka w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W roku 1914 zmobilizowany do armii rosyjskiej, kończy szkołę artylerii w Odessie. Uczestniczył w wojnie polsko-bolszewickiej. Studia w Szkole Sztuk Pięknych w Warszawie w pracowni Mieczysława Kotarbińskiego oraz Wojciecha Jastrzębowskiego rozpoczyna w roku 1921. W okresie dwudziestolecia międzywojennego wystawiał swoje prace w Warszawie oraz w Poznaniu. W czasopiśmie Skrzydlata Polska publikowano jego ilustracje. Uczestniczył w obronie Warszawy w 1939, okres II wojny spędził w Busku Zdroju na Kielecczyźnie. Ostatnie 10 lat swojego życia związany ze Szczecinem gdzie podejmuje pracę jako grafik w Muzeum Narodowym oraz uczy rysunku w Liceum Plastycznym. Ulubionym motywem malarskim były parowozy, w ostatnich latach malował pejzaże małych miasteczek. Sporo prac artysty znajduje się w zbiorach prywatnych oraz w Muzeum Narodowym w Szczecinie. Był pra-wnukiem Ludwiki Jędrzejewiczowej siostry Fryderyka Chopina. Zmarł 21 października 1958 w Szczecinie. Pochowany został na cmentarzu Centralnym w Szczecinie (kwatera 20 A)[1].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]
  • Encyklopedia Szczecina. Wydanie jubileuszowe z okazji 70-lecia polskiego Szczecina. Szczecińskie Towarzystwo Kultury, Szczecin 2015, str. 123.
  • Ku Słońcu 125-Księga z Miast Umarłych praca zbiorowa pod redakcją Mariusza Czarneckiego .Wydawnictwo Glob, Szczecin 1987 str.25-29 (autor biogramu Kazimierz Jordan).
  • Z Galerii Wspomnień. (pod redakcją Eugeniusza Kusa ,Barbary Igielskiej,Jarosława Eysymonta) ,Zamek Książąt Pomorskich ,Szczecin 2006,str.46.

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]