Przejdź do zawartości

Falkarius

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Falkarius
Falcarius utahensis
Kirkland i in., 2005
Okres istnienia: 121–112 mln lat temu
121/112
121/112
Ilustracja
rekonstrukcja szkieletu falkariusa (Utah Museum of Natural History)
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

strunowce

Podtyp

kręgowce

Gromada

zauropsydy

Podgromada

diapsydy

Nadrząd

dinozaury

Rząd

dinozaury gadziomiedniczne

Podrząd

teropody

Infrarząd

tetanury

(bez rangi) celurozaury
Nadrodzina

terizinozauroidy

Rodzaj

falkarius

Gatunek

Falcarius utahensis

Falkarius (Falcarius utahensis) – dinozaur z grupy celurozaurów, należący do nadrodziny terizinozauroidów.

Żył w okresie wczesnej kredy (ok. 130-112 mln lat temu) na terenach Ameryki Północnej. Długość ciała do 4 m, wysokość ok. 1,2 m, masa ok. 70 kg. Jego szczątki znaleziono w USA (we wschodnio-centralnej części stanu Utah)[1].

Falkarius był prymitywnym terizinozauroidem. Miał ostre, długie pazury, które najprawdopodobniej służyły do naginania roślin, a nie do rozszarpywania innych dinozaurów jak twierdzili do niedawna paleontolodzy, w tym kierujący zespołem paleontologów James Kirkland, który powiedział dla Nature: "Jeszcze nie wiemy, czym dokładnie żywił się nowo odkryty dinozaur. Analiza jego szkieletu wskazuje jednak na początki przemian ewolucyjnych u tych zwierząt w stronę roślinożerności".

Kwestia pochodzenia Terizinozauroidów

[edytuj | edytuj kod]

Do niedawna uważano, że terizinozauroidy najpierw pojawiły się w Azji, a później na obszarze Ameryki Północnej. Odnalezione w Azji terizinozauroidy, takie jak terizinozaur, czy też każdy inny, były bardziej zaawansowane ewolucyjnie niż falkarius. Więc wychodzi, że terizinozauroidy nie pojawiły się wpierw w Azji a potem w Ameryce Północnej, lecz odwrotnie. Inni naukowcy uważają, że falkarius jest wspólnym przodkiem terizinozauroidów i owiraptorów, gdyż wskazuje na to budowa czaszki i niektórych kości.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. James I. Kirkland i inni, A primitive therizinosauroid dinosaur from the Early Cretaceous of Utah, „Nature”, 435 (7038), 2005, s. 84–87, DOI10.1038/nature03468, ISSN 1476-4687 [dostęp 2023-11-12] (ang.).