Dyskusja wikipedysty:Pomocnik2
Podstawowe informacje o działaniu w Wikipedii
[edytuj kod]Kilka informacji o Wikipedii, przeczytaj…
- … jak tworzyć artykuły?
- Najlepiej rozpocząć od nauki podstaw formatowania oraz edytowania (pisania) haseł w Twoim brudnopisie.
- Przeczytaj stronę o tworzeniu artykułów z podstawowymi informacjami (→ Jak napisać nowy artykuł) oraz z zaawansowanymi (→ Jak napisać doskonały artykuł). Najlepiej zacznij pisać hasło w swoim brudnopisie.
- Pamiętaj, by w artykułach podawać przypisy i postaraj się, by miał strukturę jak nasz wzorzec artykułu.
- Jeśli sprowadza Cię tu własna biografia, to zapoznaj się odpowiednio – ze stroną o tym, jak zmieniać swój biogram lub co zrobić, gdy biogramu nie ma.
- … jakie są zasady tworzenia i zmieniania artykułów? Najważniejsze z nich to:
- Przestrzegamy praw autorskich (→ Pomoc:FAQ/Prawa autorskie), więc nie kopiuj z innych miejsc tekstów i obrazów, zwykle jest to niedozwolone.
- Publikujemy tylko informacje z wiarygodnych źródeł (→ Pomoc:Przypisy). Nie przedstawiamy wiedzy własnej.
- Tekst powinien być neutralny i napisany stylem odpowiednim dla encyklopedii.
- Tematy artykułów muszą być encyklopedyczne, czyli odpowiednio ważne.
- … gdzie szukać pomocy? Znajdziesz ją:
- u przewodników, wolontariuszy, którzy Ci podpowiedzą;
- na stronie do zadawania pytań – tam również wolontariusze Ci odpowiedzą;
- samodzielnie szukając, zaczynając np. od strony Pomoc:Spis treści;
- na Discordzie, jeśli wolisz;
- u własnego Przewodnika, masz kontakt do tej osoby na swojej stronie domowej.
- … jak się komunikować?
- Między sobą komunikujemy się na stronach dyskusji. W takiej komunikacji podpisujemy się poprzez wpisanie czterech tyld (
~~~~
). Po zapisaniu strony w miejsce tyld pokaże się Twój podpis z datą. - Chcąc skontaktować się z innym wikipedystą, wpisz się na jego stronie dyskusji. Wtedy otrzyma on komunikat o wiadomości (taki jak Ty przed chwilą) i będzie mógł Ci odpowiedzieć.
- Między sobą komunikujemy się na stronach dyskusji. W takiej komunikacji podpisujemy się poprzez wpisanie czterech tyld (
- Jeśli chcesz, napisz coś o sobie na swojej stronie użytkownika.
Zobacz też: Pomoc:Pierwsze kroki • Pomoc:Personalizacja • Żargon wikipedystów • Tablica ogłoszeń • Praca w wikiprojektach
-- New user message (dyskusja) 17:40, 26 sie 2024 (CEST)
DNU: Paweł Brodzisz
[edytuj kod]Malkowo (dyskusja) 22:58, 24 paź 2024 (CEST)
tablice rejestracyjne
[edytuj kod]Witaj
Tablice rejestracyjne w pozamiejskich miejscowościach, to taka zaszłość, ozdoba niewiele znacząca. Dodawanie takiego linka jako przypisu w żaden sposób nie pomaga w weryfikacji tej informacji, więc jest zbędny i należy go usunąć.
Proszę o zaprzestanie takich edycji stwarzających pozory uźródłowienia. Wprowadzone przez Ciebie edycje anuluję. Stok (dyskusja) 17:37, 10 lis 2024 (CET)
- Ok zrozumiałem - szkoda, że nikt mnie poinformował o tym wcześniej. Pomocnik2 (dyskusja) 17:45, 10 lis 2024 (CET)
Witaj. Twój artykuł nie nadaje się jeszcze do publikacji w Wikipedii, dlatego został przeniesiony do twojego brudnopisu, gdzie możesz nad nim popracować. Popraw w nim:
- zmniejsz ilość przypisów
- wykaż encyklopedyczność przez znaczące nagrody lub wystawy indywidualne
- usuń nieencyklopedyczne i reklamowe wyrażenia, np. "świadectwo dzieła", "dowód misternych eksperymentów"
- usuń błędy językowe, np. "prace integralne ze śląskością" - co to znaczy?
W razie problemów skorzystaj z tego poradnika, zadaj pytanie na tej stronie lub spytaj przewodników.
Po skończeniu użyj zakładki „Przenieś”, aby ponownie opublikować artykuł. Jeżeli nie masz takiej zakładki (należy mieć konto zarejestrowane od co najmniej 4 dni oraz 10 edycji), napisz na tej stronie lub zwróć się do przewodników.
Pozdrawiam, Majonez truskawkowy (dyskusja) 15:03, 14 lis 2024 (CET)
- Ok, a możesz trochę pomóc - ja usunę Twoje wskazówki - co do nagród to chyba nic więcej nie znajdę, materiały z wystaw też są skąpe - dzisiaj coś tylko na FB pokazuje się - lecz to innych osób a nie Pawła Bro...sza. No ale wezmę się jutro do roboty. Pomocnik2 (dyskusja) 16:21, 14 lis 2024 (CET)
Witaj w gronie wikipedystów z uprawnieniami redaktora!
[edytuj kod]Wraz z wprowadzeniem do Wikipedii wersji przejrzanych wszystkie edycje dokonywane przez początkujących i niezalogowanych użytkowników muszą zostać oznaczone jako przejrzane przez wikipedystę z uprawnieniami redaktora – takiego jak Ty
W skrócie: jako przejrzany oznacza się artykuł wolny od wandalizmów. Oznacza to, że artykuł nie musi zostać sprawdzony pod kątem merytorycznym (jednak przy zmianach nasuwających poważne wątpliwości co do ich rzetelności zalecana jest ostrożność w zatwierdzaniu). Celem wersji przejrzanych jest jedynie wychwycenie oczywistych nieprawidłowości, ale warto poprawić drobne uchybienia (np. literówki), jeśli się je zauważy.
Pamiętaj, aby szczególnie uważnie przeglądać artykuły zatwierdzane po raz pierwszy (tzn. w prawym górnym rogu widnieje komunikat: „ Brak wersji przejrzanej”). Najlepiej zacząć od stron, które sam utworzyłeś lub masz w obserwowanych (kliknij, by zobaczyć pełną listę stron, które obserwujesz).
Sprawdzenie artykułu, który ma już wersję przejrzaną, polega najczęściej na porównaniu z nią ostatnio wprowadzonych zmian (tzw. diff). Zobacz też, jak patrolujemy ostatnie zmiany.
Na stronie specjalnej zdezaktualizowane przejrzane strony znajduje się lista artykułów oczekujących na ponowne przejrzenie, natomiast na stronie brak wersji przejrzanej są umieszczane strony oczekujące na pierwsze przejrzenie. Zaglądaj tam, jeśli tylko masz czas. Warto czasami zajrzeć na stronę Pomoc:Pytania nowicjuszy, gdzie mogą też pojawiać się prośby o przejrzenie. |
- Jak oznaczać artykuły?
Na końcu każdej strony z włączonym mechanizmem wersji przejrzanych oraz na stronie porównywania wersji znajdują się przyciski „Oznacz jako przejrzaną”. Aby oznaczyć wersję, należy kliknąć lub użyć skrótu klawiszowego Alt+⇧ Shift+S. Jeżeli chcesz usunąć zatwierdzenie, musisz kliknąć „Wycofaj oznaczenie jako przejrzana”.
- Cofanie zmian
Wraz z uprawnieniami redaktora uzyskałeś także możliwość szybszego cofania zmian. Oznacza to, że w przypadku ewidentnych wandalizmów możesz użyć przycisku „cofnij” (zamiast „anuluj edycję”), którego naciśnięcie powoduje natychmiastowe wycofanie edycji, bez konieczności wypełniania opisu zmian.
- Jeżeli chcesz przedyskutować jakieś kwestie związane z oznaczaniem, które nie zostały przedstawione na stronie Wikipedia:Wersje przejrzane, załóż wątek w kawiarence.
Szczegóły dotyczące nadania uprawnień znajdują się w rejestrze. Ten komunikat został wysłany automatycznie przez bota 16:31, 27 lis 2024 (CET).