Przejdź do zawartości

Dyskusja wikipedysty:Mane70

Treść strony nie jest dostępna w innych językach.
Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Witaj. Na przyszłość mała rada: przypisy umieszczaj w tekście w formie <ref>[http://www.???.com Nazwa linka]</ref>. Wtedy będzie całkowicie dobrze i nie trzeba będzie nic poprawiać. Mix321 (dyskusja) 12:57, 20 mar 2012 (CET)[odpowiedz]

Witaj!

W imieniu Komitetu powitalnego przypadł mi zaszczyt powitania Ciebie na stronach polskojęzycznej Wikipedii. Cieszę się, że ten projekt wzbudził Twoje zainteresowanie, i mam nadzieję, że zostaniesz tutaj z nami na dłużej :)
Przed rozpoczęciem edycji poświęć kilka chwil na zapoznanie się z podstawowymi zasadami obowiązującymi w naszej społeczności.

Kilka przydatnych linków
Jak edytować?

Nie krępuj się edytować stron! Na Wikipedii trzymamy się zasady śmiałego edytowania – nie musisz pytać nikogo o zgodę na edycje!

Nie obawiaj się też, że cokolwiek zepsujesz. Jeśli nawet popełnisz błąd, zawsze można odtworzyć poprawną wersję artykułu! Zachęcam do zapoznania się z informacjami dla nowicjuszy.

Jeśli czegoś nie wiesz, nie krępuj się pytać innych. Strona Pytania nowicjuszy powstała specjalnie dla osób zaczynających swoją przygodę z Wikipedią.

Z kolei na naszym Discordzie znajdziesz doświadczonych wikipedystów.

W poradniku autora Wikipedii znajdziesz mnóstwo przydatnych informacji na temat edytowania i formatowania tekstu. A pod tym linkiem dowiesz się, jak edytować... i przeżyć :)

Pamiętaj o zasadach!

Przed rozpoczęciem edytowania poświęć trochę czasu na zapoznanie się z zasadami polskiej Wikipedii. Pozwoli to na uniknięcie rozczarowań wynikających z usunięcia Twoich wpisów lub wręcz zablokowania Ci możliwości edycji artykułów. Najważniejsze z nich to:

  • Czym Wikipedia nie jest
    Wikipedia nie jest nieuporządkowaną bazą informacji. Nie jest np. składnicą tekstów źródłowych, wspomnień, słownikiem, miejscem promocji ani propagandy, katalogiem odsyłaczy. Społeczność wikipedystów nie jest ani demokratyczna, ani anarchistyczna. Czytaj więcej…
  • Neutralny punkt widzenia
    Artykuły Wikipedii powinny przedstawiać informacje bez uprzedzeń i stronniczości, uwzględniając wszystkie istotne poglądy opublikowane w wiarygodnych źródłach. Poglądy powinny być opisywane neutralnie, bez zajmowania wobec nich stanowiska. Czytaj więcej…
  • Prawa autorskie
    Treści zamieszczane w Wikipedii podlegają prawu. Wikipedyści mają prawo do utworów swojego autorstwa i nie mogą publikować utworów, do których nie przysługują im prawa autorskie. Treści Wikipedii udostępnione są na licencji CC BY-SA 3.0. Czytaj więcej…
  • Weryfikowalność
    Czytelnicy muszą mieć możliwość potwierdzenia informacji przedstawionych w artykułach. Informacje wprowadzane do Wikipedii powinny mieć wskazane wiarygodne źródła, z których pochodzą. Obowiązek wskazania źródeł spoczywa na dodającym informację. Czytaj więcej…
  • Nie przedstawiamy twórczości własnej
    Wikipedia nie przedstawia w artykułach informacji, które nie zostały opublikowane w rzetelnych źródłach. Artykuły nie mogą zawierać nowych interpretacji przedstawiających wnioski, które nie zostały wyraźnie sformułowane w źródłach. Czytaj więcej…
Parę słów na zakończenie :)

Kilka rad na koniec. Na stronach dyskusji i w głosowaniach (ale nie w artykułach) podpisujemy się poprzez wpisanie ~~~~ (czterech tyld). Po zapisaniu strony w miejsce tyld pokaże się Twój nick z linkiem i datą. Pamiętaj też: chcąc skontaktować się z innym wikipedystą, wpisz się na jego stronie dyskusji, bowiem wtedy dana osoba otrzyma komunikat o wiadomości (taki jak Ty przed chwilą) i będzie mogła Ci odpowiedzieć.

Jeżeli masz jakieś pytania lub wątpliwości, to z chęcią Ci pomogę – w tym celu wpisz się na mojej stronie dyskusji. Zawsze chętnie służę pomocą :)

Życzę owocnych edycji i... śmiało testuj edytowanie stron Wikipedii!

Witam w imieniu Komitetu powitalnego polskiej wikipedii.Pozdrawiam serdecznie z Berlina.--J.Dygas (dyskusja) 13:30, 26 kwi 2012 (CEST)[odpowiedz]

Zaproszenie do Wikiprojektu:Piłka Nożna

[edytuj | edytuj kod]

Witaj serdecznie!

Pragnę Cię uprzejmie zaprosić do rozwijania na Wikipedii tematów z dziedziny piłki nożnej.

Zapraszam do uczestnictwa w WikiProjekcie:Piłka nożna:

Pozdrawiam, --J.Dygas (dyskusja) 13:34, 26 kwi 2012 (CEST)[odpowiedz]

Witaj! Skąd ten 1935? Według [1], [2] i książki Waśki i Sochy o rekordach miało to jednak miejsce w 1936 ;) Nedops (dyskusja) 17:31, 4 maj 2012 (CEST)[odpowiedz]

Ad:Tomasz_z_Akwinu

[edytuj kod]
Ad:Tomasz_z_Akwinu

Ponieważ Wikipedia nie jest źródłem dla samej siebie, proszę wprowadzając poprawki nie powołuj się na inne wersje językowe artykułów. Tomasz Wachowski (dyskusja) 14:28, 25 kwi 2013 (CEST)[odpowiedz]

Początek cesarstwa

[edytuj kod]

Cześć. Odpowiadając bezpośrednio na Twoje pytanie "w imię czego?" - w imię weryfikowalności, jednej z podstawowych zasad wikipedii. Polecam poczytać stronę Wikipedia:WER i dodawać przypisy/źródła do nowych informacji umieszczanych w wikipedii. A jeśli chodzi konkretnie o to dlaczego zmieniłem Twoją edycję, to były dwa powody. Pierwszy, techniczny - zmieniłeś/aś datę, ale zostawiłeś/aś stary przypis. Czyli czytelnik artykułu, widząc nową datę, uznałby, że ma ona potwierdzenie w tym źródle, co jest nieprawdą, gdyż Ziółkowski (przy okazji - znany historyk specjalizujący się w staroż. Rzymie, który raczej wie co pisze) na stronie wymienionej w przypisie podaje właśnie datę 30 p.n.e. Drugi powód merytoryczny - masz rację co do tego, że Oktawian został obwołany cesarzem w 27 p.n.e. (jeśli chodzi o ścisłość to odbyła się wtedy ceremonia, w której senat nadał mu wtedy tytuł Augusta), ale oczywiście przed tym wydarzeniem Rzym nie był jeszcze republiką, a tuż po nim pełnoprawnym cesarstwem. Przejście od republiki do cesarstwa było procesem (niektórzy uważają nawet że cesarstwo okresu pryncypatu to była nadal formalnie republika, tylko Oktawian i jego następcy obsadzali w niej wszystkie najważniejsze stanowiska) i trudno wskazać tu jedną datę. Ziółkowski w ogólnym zarysie historii cesarstwa na stronie wymienionej w przypisie podaje rok 30 (oktawian od tego momentu jest faktycznie jedynowładcą w państwie), ale dalej w swojej książce opisuje cały proces, wspomina też o ceremonii z 27 p.n.e. jako symbolicznej dacie początkowej. Ponieważ obecnie artykuł Starożytny Rzym to tylko bardzo krótki zarys i odsyłacze do bardziej szczegółowych artykułów wziąłem datę z krótkiego zarysu w książcę a nie z opisu całego procesu.

P.S. Podpisuj się, jeśli piszesz na czyjejś dyskusji. Ułatwiasz wtedy odpowiadanie. Wystarczy na końcu swojego komentarza wpisać cztery tyldy (~) Getoryk (dyskusja) 14:16, 15 maj 2013 (CEST)[odpowiedz]

Skadze pomysl, abym ja mial jakiekolwiek dane o tym czlowieku? Jezeli robilem tam jakies edycje (a mamy 3 pilkarzy Pelech) to cofalem nieuzrodlowione zmiany lub wandalizmy. Ciacho5 (dyskusja) 14:23, 15 maj 2013 (CEST)[odpowiedz]

  • Ha, widze. Nie ja wycofalem, lecz Mpfiz. Ja, tak jak przypuszczalem, cofnalem wandalizm (ktos wpisal byl glupi). Natomiast Mpfiz zmienil na 1281 goli, podajac strone FIFA jako zrodlo. Aby sprawe dobrze zalatwic, dopisz w nawiasie inne zrodla podaja 1283 gole i wstaw przypis (Zobacz Pomoc:Przypisy). Mozesz tez sie skontaktowac z Mpfizem, zapytujac, czy uwaza (i dlaczego), ze podana przez Ciebie ksiazka zawiera niescislosci. Lecz prosilbym o jeszcze spokojniejszy ton. Starajmy sie sprawy wyjasniac spokojnie. Ciacho5 (dyskusja) 00:04, 16 maj 2013 (CEST)[odpowiedz]

Henry David Thoreau

[edytuj kod]

Ad 1917

Stulecia ci się pomyliły. --WTM (dyskusja) 01:34, 13 gru 2013 (CET)[odpowiedz]

Co to za źródło, przeglądarki nie są źródłem dla Wikipedii. --J.Dygas (dyskusja) 14:23, 25 sty 2017 (CET) Podałem link do książki, którą przedstawiłem jako źródło mojej edycji.[odpowiedz]