Dyskusja wikipedysty:InfoAgencja
Podstawowe informacje o działaniu w Wikipedii
[edytuj kod]Jeśli chcesz włączyć się do tworzenia Wikipedii, przeczytaj…
- … jak tworzyć artykuły?
- Zanim zaczniesz edytować artykuły, poświęć nieco czasu na zapoznanie się z wypracowanymi przez nas zasadami:
- Nie naruszamy praw autorskich (jeśli masz wątpliwości → zerknij tutaj).
- Wprowadzamy tylko informacje opublikowane w wiarygodnych źródłach (→ zobacz jak dodawać przypisy), co oznacza, że nie przedstawiamy twórczości własnej.
- Informacje przedstawiamy w sposób neutralny, a artykuły piszemy stylem odpowiednim dla encyklopedii.
- Należy pamiętać, że odrębne artykuły można tworzyć dla istotnych tematów (→ zobacz wytyczne dotyczące encyklopedyczności).
- Wikipedię można edytować na dwa sposoby. Edytor wizualny jest prostszym, bardziej intuicyjnym narzędziem. Z kolei edytor kodu źródłowego daje dostęp do bardziej zaawansowanych funkcji. Można łatwo przełączać się między nimi. Najłatwiej jest nauczyć się edytowania w praktyce, dlatego też po wykonaniu wybranym sposobem kilku edycji testowych w swoim brudnopisie, śmiało edytuj strony!
- … gdzie szukać pomocy?
- W naszych szeregach mamy przewodników, którzy pomogą Ci w Twoich pierwszych edycjach. Wikipedyści odpowiedzą na pytania dotyczące edytowania Wikipedii. Możesz zadać je tutaj. Pomocnych wikipedystów znajdziesz też na naszym czacie.
- Jeżeli chcesz samodzielnie szukać stron pomocy, zacznij od tej strony (znajdziesz ją zawsze w menu po lewej: „Dla wikipedystów” ⇒ „Pomoc”). Możesz też ustawić własne preferencje m.in. dotyczące wyglądu stron i ułatwień w edytowaniu (tu kilka słów wyjaśnienia).
- … jak się komunikować?
- Komunikując się na stronach dyskusji, ale nie w artykułach, podpisujemy się poprzez wpisanie czterech tyld (~~~~). Po zapisaniu strony w miejsce tyld pokaże się Twój podpis: nick z datą edycji (tak jak mój na dole). Chcąc skontaktować się z innym wikipedystą, wpisz się na jego stronie dyskusji. Wtedy otrzyma on komunikat o wiadomości (taki jak Ty przed chwilą) i będzie mógł Ci odpowiedzieć. Powiadomienie o wiadomości zostanie mu wysłane także wtedy, jeśli pisząc w innym miejscu niż jego strona dyskusji (np. na stronie dyskusji artykułu lub w Kawiarence), użyjesz szablonu {{re|nick}}, w miejscu "nick" wpisując jego nazwę użytkownika. Pozwala to na wygodne prowadzenie dyskusji w jednym miejscu.
- Jeśli chcesz, napisz coś o sobie na swojej stronie użytkownika.
-- Openbk (dyskusja) 16:56, 7 paź 2019 (CEST)
Linkujące
[edytuj kod]Kto to poprawi? IOIOI2 13:36, 14 lut 2020 (CET)
grumpy baboon (dyskusja) 22:06, 14 lut 2020 (CET)
Opal
[edytuj kod]Proszę nie wstawiać astrologicznych bzdur do poważnych artykułów.
Poza tym nie dodawaj niczego bez podania źródeł. Ciacho5 (dyskusja) 22:19, 14 kwi 2020 (CEST)
Witaj. Twój artykuł nie nadaje się jeszcze do publikacji w Wikipedii, dlatego został przeniesiony do twojego brudnopisu, gdzie możesz nad nim popracować. Popraw w nim:
- Dodaj przypisy
- Do poważnych stron, a nie do blogów. Blogi, fora, stronki prywatne zasadniczo nie nadają się na źródła, bo każdy może tam napisać co chce, dowolne prawdy i nieprawdy.
- To samo z serwisami typu wiki i Wikipediami.
W razie problemów skorzystaj z tego poradnika, zadaj pytanie na tej stronie lub spytaj przewodników.
Po skończeniu użyj zakładki „Przenieś”, aby ponownie opublikować artykuł. Jeżeli nie masz takiej zakładki (należy mieć konto zarejestrowane od co najmniej 4 dni oraz 10 edycji), napisz na tej stronie lub zwróć się do przewodników.
Pozdrawiam, Ciacho5 (dyskusja) 22:23, 14 kwi 2020 (CEST)
Cześć. Bardzo proszę, byś zapoznał się z zasadami mówiącymi o tym, co może być podstawą dokonania edycji i jak dokumentować (wiarygodne) źródła z których pochodzą dane informacje (zob. Wikipedia:Weryfikowalność). W artykułach Nie przedstawiamy twórczości własnej, czyli nie opisujemy własnych, autorskich opracowań zawierających nieopublikowane w wiarygodnych źródłach informacje, będące wytworem własnych przemyśleń, czy zasłyszanych informacji. Wikipedia jest encyklopedią, a nie blogiem na którym wpisujemy zasłyszane informacje. Każda z edycji musi być poparta wiarygodnym źródłem. Edytowanie sprawia przyjemność, ale musi być oparte na jak najmocniejszej wiarygodności. Nie wystarczy więc przekonanie, że „to wiem na pewno”. W związku z tym wycofałem dzisiaj Twoją edycję w artykule koszatniczka. Przede wszystkim dlatego, że była nie na temat. Ten artykuł mówi o rodzaju zwierząt, a nie o gatunku koszatniczka pospolita. Po drugie Twoja edycja była zbiorem nieuźródłowionych informacji. Zapoznaj się proszę z zasadami. Powodzenia. Jacek555 ✉ 18:16, 28 maj 2020 (CEST)
- Bardzo proszę o to, byś zechciał zapoznać się z zasadami. Edycja w art. Kuchnia japońska także nie była z nimi zgodna. 09:43, 29 maj 2020 (CEST)
- Z kolei w art Kombu skopiowałeś tekst wprost z en:wiki tłumacząc go bezpośrednio. To stanowi naruszenie prawa autorskiego tamtego edytora. Ponadto wstawiony tekst był pozbawiony weryfikowalnych (WP:WER) źródeł. Jacek555 ✉ 09:46, 29 maj 2020 (CEST)
- W artykule Udon także posłużyłeś się przywłaszczeniem cudzego tekstu z en:wiki: „Udon noodles are boiled in a pot of hot water. Depending on the type of udon, the way it is served is different as well. Udon noodles are usually served chilled in the summer and hot in the winter.” >>> „Makaron Udon gotowany jest we wrzatku. Sposób podawania makaronu, różni się w zalezności od jego rodzaju. Zazwyczaj podawany jest na chłodno w porze letniej, natomiast na gorąco zimą.” oraz „Cold udon, or udon salad, is usually mixed with egg omelette slices, shredded chicken and fresh vegetables, such as cucumber and radish.” >>> „Makaron podawany na chłodno lub sałatka Udon zazwyczaj składają się z kawałków pokrojonego omleta, rozdrobnionego kurczaka oraz warzyw, takich jak ogórek lub rzodkiewka.” ~Źródeł nie podałeś. Nie można tak robić. Jacek555 ✉ 10:00, 29 maj 2020 (CEST)
- Obejrzałem także Twoją edycję w art. Okonomiyaki. Tutaj także dokonałeś przyswojenia 1:1 tekstu z en:wiki: „In Hiroshima, the ingredients are layered rather than mixed. The layers are typically batter, cabbage, pork, and optional items such as squid, octopus, and cheese. Noodles (yakisoba, udon) are also used as a topping with fried egg and a generous amount of okonomiyaki sauce” tłumacząc wprost: „W Hiroszimie składniki okonomiyaki nie sa mieszane, a ukladane warstwami. Warstwy zazwyczaj składają się z rzadkiego ciasta na naleśniki, kapusty, wieprzowiny oraz opcjonalnych dodatków takich jak kalmar, ośmiornica i ser. Makaron (yakisoba, udon) jest nie tylko używany jako spód potrawy, ale również kładziony na samym wierzchu, razem z jajkiem sadzonym i duzą ilością sosu okonomiyaki.” Tak Wikipedia nie działa. Jacek555 ✉ 10:48, 29 maj 2020 (CEST)
- Podpisuję się pod uwagami Jacka. Proszę zapoznać się z zasadami działalności projektu. Kontynuowanie błędnego edytowania jest wykluczone. Mathieu Mars (dyskusja) 10:56, 29 maj 2020 (CEST)
- Podobny problem z edycją w art. Hikkaduwa. Jacek555 ✉ 12:32, 29 maj 2020 (CEST)