Przejdź do zawartości

Dyskusja wikipedysty:Gra w szachy

Treść strony nie jest dostępna w innych językach.
Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Witaj na Wikipedii, Gra w szachy!

[edytuj kod]

Witaj w gronie wikipedystów. Cieszymy się, że utworzyłeś konto użytkownika, i życzymy satysfakcji z włączenia się w rozwój największej encyklopedii na świecie! Mamy nadzieję, że zostaniesz tutaj z nami na dłużej.

Wikipedię edytować można na dwa sposoby. Edytor wizualny jest prostszym, bardziej intuicyjnym narzędziem. Z kolei edytor kodu źródłowego daje dostęp do bardziej zaawansowanych funkcji. Można łatwo przełączać się między nimi. Najłatwiej jest nauczyć się edytowania w praktyce, dlatego też po wykonaniu wybranym sposobem kilku edycji testowych w swoim brudnopisie śmiało edytuj strony!

Jako społeczność wypracowaliśmy zasady i standardy, którymi kierujemy się podczas edycji. Ich znajomość pomoże Ci wdrożyć się w Wikipedię i ułatwi edytowanie. Jedną z wikipedyjnych „świętości” jest zasada mówiąca, że wprowadzane informacje powinny mieć wskazane wiarygodne źródła, z których pochodzą. Należy pamiętać, że odrębne artykuły tworzyć można dla haseł znaczących, spełniających zasadę encyklopedyczności. Artykuły piszemy stylem encyklopedycznym: informacje przedstawiamy neutralnie na podstawie źródeł, unikamy pustosłowia oraz wprowadzania twórczości własnej.

W naszych szeregach mamy przewodników, którzy pomogą Ci w Twoich pierwszych edycjach. Wielu wikipedystów chętnie udzieli odpowiedzi na każde pytanie dotyczące edytowania Wikipedii. Pomocnych wikipedystów znajdziesz też na naszym czacie.

Kilka rad na koniec. Komunikując się na stronach dyskusji (ale nie w artykułach) podpisujemy się poprzez wpisanie ~~~~ (czterech tyld). Po zapisaniu strony w miejsce tyld pokaże się Twój podpis: podlinkowany nick z datą edycji. Pamiętaj też: chcąc skontaktować się z innym wikipedystą, wpisz się na jego stronie dyskusji, bowiem wtedy dana osoba otrzyma komunikat o wiadomości (taki jak Ty przed chwilą) i będzie mogła Ci odpowiedzieć.

Powodzenia!

-- einsbor dyskusja 11:10, 26 cze 2016 (CEST)[odpowiedz]

Przypisy

[edytuj kod]

Sekcję przypisy tworzy automatycznie szablon, który wstawiłem, nie trzeba jej tworzyć ręcznie. Na marginesie, (jeżeli nie jesteś zakamuflowanym doświadczonym Wikipedystą) należą Ci się brawa za sprawne posługiwanie się Wikikodem. Ciacho5 (dyskusja) 12:08, 26 cze 2016 (CEST)[odpowiedz]

Mieczysław Miazga

[edytuj kod]

Niestety, wpis jest pozornie uźródłowiony. Nie możemy na podstawie listy jego prac pisać, czym się zajmuje. Musimy znaleźć miejsce, gdzie napisano, czym się zajmuje. To jest różnica między badaniami własnymi a informacjami weryfikowalnymi. To, ze napisał pracę nie znaczy, że prowadził badania (oczywiście, rozumiem, czym się kierujesz). A gdzie, na przykład, jest powiedziane, kiedy i gdzie się urodził, kiedy ukończył studia (doktorat i habilitacja są na stronie Bazy ludzi nauki, można ja podać jako źródło do wielu wpisów, zobacz, jak się dodaje przypisy wielokrotne).

Co do sprawy z nazwiskami, utworzyć trzeba artykuł Mieczysław Miazga (socjolog) (bo ten drugi z socjologia nic wspólnego nie miał). Później w każdym z artów należałoby wstawić "disambig" czyli odesłanie do drugiego artykułu (tym się zajmę w razie czego). Ciacho5 (dyskusja) 12:30, 26 cze 2016 (CEST)[odpowiedz]

  • Czyli jeśli w bibliografii albo przypisach odwołam się do konkretnych stron publikacji, na których znajdują się notki biograficzne (data urodzenia, wykształcenie, lista prowadzonych badań), to wystarczy? i mogą to być publikacje papierowe? Jak najbardziej.

Co do wstawiania przypisów: Najlepiej wstawiać szablony Szablon:Cytuj książkę, Szablon:Cytuj pismo (dla pism, gazet itp) lub Szablon:Cytuj stronę (dla internetu). Owszem, szablony wyglądają skomplikowanie ale:

  1. Jeśli korzystasz z edytora wizualnego (VE) to po kliknięciu przypis musisz podać tylko adres strony lub dane książki.
  2. Jeżeli edytujesz kod to najłatwiej wstawia się przypisy używając narzędzia, które powinieneś mieć na pasku edycji.Kliknij na ten przycisk (pokazany na poniższym obrazku). , Wybierz, co cytujesz, a następnie wypełnij prostą tabelkę. Pamiętaj, aby przed kliknięciem na przycisk ustawić kursor we właściwym miejscu (na końcu uźródławianego tekstu, przed kropką). Nie masz takiego przycisku? Pisz do mnie, powiem jak włączyć. Ciacho5 (dyskusja) 13:01, 26 cze 2016 (CEST)[odpowiedz]
  • Cześć! Jak może widziałaś, przeniosłem Twój artykuł do przestrzeni głównej. Dodałem w nim linki wewnętrzne i kategorie - to są niezbędne elementy: zobacz jak to zrobiłem. Dodałem też infoboks - nie jest specjalnie wymagany ale zalecany bo ładnie wygląda :) Poprawiłem też źródło do informacji o stopniach naukowych. Uwagi kol. Ciacho5 powyżej są cenne i nadal aktualne - warto zmierzyć się z szablonami cytowania. Poza tym - świetna robota ! A w razie pytań czy problemów - śmiało pisz do któregoś z nas. Pozdrawiam, Doctore→∞ 15:11, 26 cze 2016 (CEST)[odpowiedz]