Przejdź do zawartości

Dyskusja wikipedysty:Amkrankruleuen

Treść strony nie jest dostępna w innych językach.
Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Gdybyś czegoś potrzebował, to z chęcią służę pomocą. Wystarczy, że napiszesz wiadomość do mnie lub do jakiegokolwiek innego wikipedysty (proszę tylko, podpisz się, wstawiając na końcu wiadomości 4 tyldy: ~~~~). Jeśli chcesz sam poznać zasady i zalecenia oraz sposoby edycji Wikipedii, zajrzyj do stron pomocy. Dla początkujących ilość informacji tam zawartych może wydawać się przytłaczająca, więc śmiało z problemami zgłaszaj się do mnie lub poproś o pomoc przewodnika. Swobodnie możesz poznawać sposoby edycji Wikipedii korzystając z osobistego brudnopisu. Na początek ważne jest, byś poznał trzy najistotniejsze zasady Wikipedii:

Zauważ, że to encyklopedia, co oznacza, że zamieszczane są tu informacje encyklopedyczne, a nie wszystkie. A teraz śmiało edytuj i nie obawiaj się tego, że Twoje pierwsze edycje będą niedoskonałe. Wszyscy uczyliśmy się na błędach – tutaj bardzo łatwo się je poprawia. :) Na początek polecam wykonanie testowych edycji z pomocą samouczka, dzięki któremu poznasz podstawy edytowania Wikipedii. Serdecznie pozdrawiam,

Tzawisko (dyskusja) 23:42, 10 lis 2009 (CET)[odpowiedz]

Pierwsze kroki
Zasady i zalecenia
  • Wikipedia nie przedstawia w artykułach informacji, które nie zostały opublikowane w rzetelnych źródłach. Artykuły nie mogą zawierać nowych interpretacji przedstawiających wnioski, które nie zostały wyraźnie sformułowane w źródłach. Czytaj więcej…
  • Czytelnicy muszą mieć możliwość potwierdzenia informacji przedstawionych w artykułach. Informacje wprowadzane do Wikipedii powinny mieć wskazane wiarygodne źródła, z których pochodzą. Obowiązek wskazania źródeł spoczywa na dodającym informację. Czytaj więcej…
  • Artykuły Wikipedii powinny przedstawiać informacje bez uprzedzeń i stronniczości, uwzględniając wszystkie istotne poglądy opublikowane w wiarygodnych źródłach. Poglądy powinny być opisywane neutralnie, bez zajmowania wobec nich stanowiska. Czytaj więcej…
  • Przeczytaj też encyklopedyczność – aby mieć pewność, że artykuły nie będą usuwane.
Przyłącz się do nas

Odwiedź portal wikipedystów. Sprawdź, kim jesteśmy i pochwal się, kim jesteś.

Jeśli chcesz, pomóż nam wykonywać stałe zadania. Podzieliliśmy je według stopnia trudności.

Śmiało edytuj. Możesz skonfigurować preferencje swojego konta. Polecamy przetestowanie gadżetów zrobionych z myślą o ułatwieniu edytowania.

Komunikacjagdzie i jak rozmawiamy

Pod wypowiedziami podpisujemy się poprzez wpisanie ~~~~ (czterech tyld). Po zapisaniu pokaże się Twój nick z linkiem do twojej strony użytkownika i strony dyskusji oraz dokładna data.

Aby szybko dostać odpowiedź, możesz zadać pytanie na stronie dla nowicjuszy lub zapytać przewodnika. Zachęcamy także do dołączenia na nasz serwer Discord, gdzie każdą pomoc otrzymasz w błyskawicznym tempie.


Tzawisko (dyskusja) 23:42, 10 lis 2009 (CET)[odpowiedz]

Zenek Zombie

[edytuj kod]

Witaj. Jest chyba różnica pomiędzy grą znaną na całym świecie, a prywatna polską produkcją? Na Wikipedii nie opisujemy wszystkiego co tylko istnieje, to jest encyklopedia. Pozdrawiam. --Mrug dyskutuj 16:36, 11 lis 2009 (CET)[odpowiedz]

Witaj!

Chciałbym zaprosić Cię do uczestnictwa w WikiProjekcie:Informatyka.

Użytkownicy biorący w nim udział zajmują się tworzeniem, rozwijaniem i podnoszeniem jakości artykułów związanych z ogólnie pojętą informatyką w polskiej Wikipedii. Jeżeli zdecydujesz się do nas dołączyć, wpisz się na listę uczestników Wikiprojektu.

Pozdrawiam, Trivelt (dyskusja)

Linkowanie

[edytuj kod]

WP:Linkowanie - proszę o lekturę tej strony. Elfhelm (dyskusja) 18:27, 19 kwi 2010 (CEST)[odpowiedz]

Usuwanie szablonów ostatnich wersji

[edytuj kod]

Cześć Czemu usuwasz szablony ([1], [2]) ostatniego stabilnego wydania? Nie lepiej zaktualizować ten szablon zamiast? Pozdrawiam --KoziK (dyskusja) 09:07, 10 maj 2010 (CEST)[odpowiedz]

Piszesz, że nie usuwałeś szablonów ostatniego stabilnego wydania - przecież zalinkowałem wyżej Twoje edycje (jeszcze raz zalinkuję: [3], [4]), w których usunąłeś te szablony i wprowadziłeś zamiast nich ręcznie datę. Czemuż? --KoziK (dyskusja) 15:07, 10 maj 2010 (CEST)[odpowiedz]
OK, dobrze, że poprawiłeś - z tym przecież nie polemizuję :), ale skoro jest szablon ostatniego stabilnego wydania, to on raczej powinien być zmieniony (poprawiony) niż zastąpiony ręcznym wpisaniem daty. Pozdrawiam. --KoziK (dyskusja) 15:52, 10 maj 2010 (CEST)[odpowiedz]
Myślę, że nie jest to jakoś specjalnie konieczne. Szablony te zostały zgłoszone do sprzątania - nie wiem w jakim celu, czy do usunięcia czy może poszerzenia tej listy o inne programy. Przed dodawaniem nowych szablonów lub przed usuwaniem starych warto by raczej upewnić się czemu znalazły się na liście sprzątania. --KoziK (dyskusja) 08:29, 11 maj 2010 (CEST)[odpowiedz]

Zmieniłeś link z formy [[recykling]]u na [[recykling|recyklingu]]. A niesłusznie – pierwsza forma, jako krótsza, jest preferowana przez fachowców Wiki. Tak zresztą poprawia gadżet "Sprzątanie kodu". Tzn. na moją wiedzę, bo ja też nie jestem guru ;). Pozdr. mulat(napisz) 13:10, 21 maj 2010 (CEST)[odpowiedz]

Brazylia

[edytuj kod]

Dlaczego anulowałeś tamtą edycję ipka? Bacus15 • dyskusja 16:35, 26 maj 2010 (CEST)[odpowiedz]

Witaj w gronie wikipedystów z uprawnieniami redaktora!

[edytuj kod]

Wraz z wprowadzeniem do Wikipedii wersji przejrzanych wszystkie edycje dokonywane przez początkujących i niezalogowanych użytkowników muszą zostać oznaczone jako przejrzane przez wikipedystę z uprawnieniami redaktora – takiego jak Ty :)

W skrócie: jako przejrzany oznacza się artykuł wolny od wandalizmów. Oznacza to, że artykuł nie musi zostać sprawdzony pod kątem merytorycznym (jednak przy zmianach nasuwających poważne wątpliwości co do ich rzetelności zalecana jest ostrożność w zatwierdzaniu). Celem wersji przejrzanych jest jedynie wychwycenie oczywistych nieprawidłowości, ale warto poprawić drobne uchybienia (np. literówki), jeśli się je zauważy.

Przycisk oznaczania

Pamiętaj, aby szczególnie uważnie przeglądać artykuły zatwierdzane po raz pierwszy (tzn. w prawym górnym rogu widnieje komunikat: „OOjs UI icon block Brak wersji przejrzanej”). Najlepiej zacząć od stron, które sam utworzyłeś lub masz w obserwowanych (kliknij, by zobaczyć pełną listę stron, które obserwujesz).

Sprawdzenie artykułu, który ma już wersję przejrzaną, polega najczęściej na porównaniu z nią ostatnio wprowadzonych zmian (tzw. diff). Zobacz też, jak patrolujemy ostatnie zmiany.

Na stronie specjalnej zdezaktualizowane przejrzane strony znajduje się lista artykułów oczekujących na ponowne przejrzenie, natomiast na stronie brak wersji przejrzanej są umieszczane strony oczekujące na pierwsze przejrzenie. Zaglądaj tam, jeśli tylko masz czas.
Warto czasami zajrzeć na stronę Pomoc:Pytania nowicjuszy, gdzie mogą też pojawiać się prośby o przejrzenie.
Jak oznaczać artykuły?

Na końcu każdej strony z włączonym mechanizmem wersji przejrzanych oraz na stronie porównywania wersji znajdują się przyciski „Oznacz jako przejrzaną”. Aby oznaczyć wersję, należy kliknąć lub użyć skrótu klawiszowego Alt+⇧ Shift+S. Jeżeli chcesz usunąć zatwierdzenie, musisz kliknąć „Wycofaj oznaczenie jako przejrzana”.

Cofanie zmian

Wraz z uprawnieniami redaktora uzyskałeś także możliwość szybszego cofania zmian. Oznacza to, że w przypadku ewidentnych wandalizmów możesz użyć przycisku „cofnij” (zamiast „anuluj edycję”), którego naciśnięcie powoduje natychmiastowe wycofanie edycji, bez konieczności wypełniania opisu zmian.

Jeżeli chcesz przedyskutować jakieś kwestie związane z oznaczaniem, które nie zostały przedstawione na stronie Wikipedia:Wersje przejrzane, załóż wątek w kawiarence.

Elfhelm (dyskusja) 00:32, 24 lip 2010 (CEST)[odpowiedz]

Ekonom i zarzuty

[edytuj kod]

Sama wzmianka o oskarżeniu może i nie, ale wraz z postawieniem zarzutów znika pełne nazwisko. Takie jest prawo. Ekonom nie wyraził specjalnej zgody na podawanie nazwiska. Czy wikipedia nie uznaje polskiego prawa?

~~

Tabelka dla witaczy

[edytuj kod]

Cześć. Wpisuję ci się z prośbą o krótki opis w tabelce na stronie Wikipedia:Komitet powitalny/członkowie. Dopiero co ją wysmażyłem. Po prostu w polu pod nickiem wytnij komentarz i napisz jak ci idzie z witaniem. Ewentualnie w kolejnym polu - pod szablonem z twoim nickiem zamieść jakieś uwagi. Opis co i jak dałem na górze tabelki - przypisy. Polecam stronę Specjalna:Wkład/newbies (jest do niej link na OZ). Przykuta (dyskusja) 11:04, 30 wrz 2010 (CEST)[odpowiedz]

Cześć. Mercurial nie jest przypadkiem napisany w pythonie? Takie przynajmniej mam wrażenie patrząc na źródła;] Matek M (dyskusja) 16:59, 10 paź 2010 (CEST)[odpowiedz]

  • no właśnie to jest dość problematyczne dla kategorii w stylu "Oprogramowanie napisane w języku X". Bo inna Wiki NIE moze być źródłem dla informacji. Tylko przeglądając kod można obczaić czy coś jest w danym języku napisane czy nie. Ale tu znowu problem: czy wystarczy jedna linijka kodu, żeby dodać kategorię 'napisane w X'? IMO - nie. IMO - te kategorie są zwyczajnie zbędne i mylące. Wygląda na to, że będzie to trzeba w Wikiprojekcie przedyskutować Matek M (dyskusja) 17:26, 10 paź 2010 (CEST)[odpowiedz]

Czy mógłbyś zajrzeć ewentualnie kogoś zainteresować? AndrzejzHelu (dyskusja) 14:17, 9 gru 2011 (CET)[odpowiedz]

PG (dyskusja) 09:20, 12 cze 2015 (CEST)[odpowiedz]