Dyskusja wikipedysty:AdlbMF
Witam!
Kilka uwag na temat tego nieszczęsnego artykułu. Osobiście wiele włożyłem, aby go rozbudować. Niestety - jak powiedział jakiś oficjel na rysunku Andrzeja Mleczki: Wiele zostało zrobione, ale wiele jeszcze pozostało do zrobienia. A zatem: nie jestem do dziś całkowicie zadowolony z kształtu artykułu. Za dużo jest w nim tzw. wyrażeń zwodniczych (ang. Weasel words) np. niektórzy twierdzą że, przy czym nie są one w żaden sposób uźródłowione. Trzeba z tym zawalczyć, a jest chyba jak, bo literatury sporo: Politkowska, Litwinienko z jednej strony, a i z drugiej wiele można zapewne znaleźć, w Polsce można by pewnie sięgnąć po jakieś publikacje prof. Andrzeja de Lazari, a poza tym pewnie po jakieś wyjątki np. z prasy rosyjskiej. Ale to jednak temat na dłuższe opowiadanie. Tym trzeba się zająć, ale nie biorę tego osobiście na siebie, bo mam też inne zobwiązania.
Przejdźmy jak mawia Andrzej Olechowski do konkretów. Porównajmy Twoją i moją wersję artykułu z wyróżnieniem kontrowersyjnych kwestii:
- Kimodin: Nie rywalizował z nim żaden znaczący przeciwnik (m.in. Komunistyczna Partia Federacji Rosyjskiej i Liberalno-Demokratyczna Partia Rosji wystawiła mało znanych Nikołaja Charitonowa i Olega Małyszkina), a największym problemem, z którym zmierzył się Putin, było osiągnięcie 50-procentowej frekwencji (wymaganej do ważności wyborów).
- AdlbMF: Rywalizowali z nim przeciwnicy reprezentujący opozycyjne partie rosyjskie (m.in. Komunistyczna Partia Federacji Rosyjskiej i Liberalno-Demokratyczna Partia Rosji) - Nikołaj Charitonow i Oleg Małyszkin. Największym problemem, z którym zmierzył się Putin, było osiągnięcie 50-procentowej frekwencji (wymaganej do ważności wyborów), co udało się osiągnąć.
- Komentarz: O drugie zdanie nie ma co kruszyć kopii. A co do pierwszego: nie likwiduj linkowania do Charitonowa i Małyszkina. Jako kandydaci na prezydenta FR są jak najbardziej ency, więc niech będzie jakieś pole do stworzenia o nich artykułów. Ale najważniejsza sprawa: nie nazywajmy KPRF i LDPR partiami opozycyjnymi, bo ich opozycyjność jest obecnie (w przypadku LDPR niemal od początku) mocno dyskusyjna. Poza tym w ogóle kwestia opozycyjności w Rosji jest mocno dyskusyjna. Odsyłam do rozważań prof. UW Andrzeja Skrzypka - Czy Rosja może przystać do wzorca demokratycznego?, Przegląd Europejski, nr 2/2005. Po drugie: pozostaje bezspornym faktem, że i Charitonow i Małyszkin byli mało znanymi, nie liczącymi się kandydatami. Zwłaszcza w porównaniu z dotychczasowymi żelaznymi kandydatami KPRF i LDPR czyli Ziuganowem i Małyszkinem. A skoro już wymieniamy "opozycyjnych" kandydatów, nie określając czy byli czy nie byli znani i poważni - to gdzie reszta? Gdzie Irina Hakamada i Siergiej Mironow? Dziwne, prawda?
- Kimodin: Krytycy Putina twierdzą, że kierowane przez niego administracja i służby specjalne miały wykazać się nieudolnością w trakcie akcji ratunkowych. Zwolennicy wskazują na fakt, że wskutek zdecydowanych reakcji siłowych spektakularne akcje terrorystyczne zostały zahamowane.
- AdlbMF: Krytycy Putina twierdzą, że kierowane przez niego administracja i służby specjalne miały wykazać się nieudolnością w trakcie akcji ratunkowych, aczkolwiek wskutek zdecydowanej reakcji siłowej spektakularne akcje terrorystyczne zostały zahamowane.
- Komentarz: No, kolego! Tutaj akurat - nie uwłaczając, jak mawia ks. Rydzyk - jesteś na bakier z logiką: Krytycy nie twierdzą, że akcje terrorystyczne zostały zahamowane dzięki zdecydowanej reakcji siłowej. Tak twierdzą raczej zwolennicy, prawda?
- Kimodin: Obarczanie Czeczenów odpowiedzialnością za zamachy oraz rajd czeczeńskiego oddziału, którego dowódcą był Szamil Basajew, na Dagestan pod hasłami zbudowania na Kaukazie islamskiego kalifatu stanowiły casus belli i posłużyły do rozpoczęcia nowej wojny w Czeczenii.
- AdlbMF: Odpowiedzialność Czeczenów za zamachy oraz rajd czeczeńskiego oddziału, którego dowódcą był Szamil Basajew, na Dagestan pod hasłami zbudowania na Kaukazie islamskiego kalifatu stanowiły casus belli i posłużyły do rozpoczęcia nowej wojny w Czeczenii.
- Komentarz: Obarczanie odpowiedzialnością brzmi w tym miejscu lepiej niż Odpowiedzialność. Ma nawet bardziej neutralną wymowę. W wyrażeniu obarczanie odpowiedzialnością nie jest powiedziane, czy zamachów rzeczywiście dokonali czy nie dokonali Czeczeni. A tego nie jesteśmy pewnie. Władze rosyjskie twierdzą, że za zamachami stali czeczeńscy terroryści - można to poprzeć jakimiś oficjalnymi wystąpieniami władz. Z drugiej strony można podać źródła, kwestionujące tę hipotezę, chociażby Litwinienkę, ale nie będę się przy nim upierał.
- AdlbMF: Bezspornym faktem jest jednak złamanie prawa przez Chodorkowskiego i Lebiediewa.
- Komentarz: Po cóż ta adnotacja? Przecież skoro sąd ich skazał, to chyba jasno z tego wynika, że złamali prawo.
- Kimodin: Okres prezydentury Putina jest uznawany za czas odbudowywania międzynarodowej pozycji Rosji i znaczącego wzrostu jej wpływów. Jednak kształt rosyjskiej polityki zagranicznej także pozostaje przedmiotem poważnych dyskusji zwolenników i przeciwników prezydenta Putina.
- AdlbMF: Okres prezydentury Putina jest powszechnie uznawany za czas odbudowywania międzynarodowej pozycji Rosji i znaczącego wzrostu jej wpływów.
- Komentarz: Słowo powszechnie jest moim zdaniem niepotrzebne. To że polityka zagraniczna Rosji za czasów Putina jest gorąco dyskutowana na świecie jest faktem niezaprzeczalnym. Jest fakt - więc powinno to mieć odzwierciedlenie w tekście.
- Kimodin: Od wielu lat cechą charakterystyczną rosyjskiej polityki zagranicznej jest utrzymywanie silnych relacji z państwami byłego Związku Radzieckiego, przez krytyków odczytywane jako próby ingerencji w wewnętrzne sprawy tych państw.
- AdlbMF: Od wielu lat jej cechą charakterystyczną jest utrzymywanie silnych powiązań z państwami byłego Związku Radzieckiego.
- Komentarz: Hm, nie wiem w czym słowo powiązania jest lepsze od relacji. Ale mniejsza z tym. Po raz kolejny mamy do czyniena z faktem, który powinien znaleźć odzwierciedlenie w tekście. Polityka rosyjska na obszarze postradzieckim jest przez część obserwatorów tak właśnie odbierana, jak to jest napisane w "mojej" wersji - jako ingerencja w wewnętrzne sprawy. To nie ingerencja jest faktem, ale opinie o ingerencji są faktem. I to chciałem zawrzeć w artykule.
- Kimodin: (dodatkowym atutem Putina w jego relacjach z władzami Niemiec jest jego biegła znajomość języka niemieckiego).
- Komentarz: No chyba nie zaprzeczysz, że był to atut, prawda? A przy okazji - udział Gerharda Schrödera w realizacji Gazociągu Północnego zbulwersował nie tylko polską opinię publiczną. Odsyłam do komentarzy prasy niemieckiej.
- Komentarz: Nie odsuwaj tego akapitu. Dodatkowy wiersz nie jest do niczego potrzebny.
I to by chyba było na tyle. Co do Paszczyka, to tak jak pisałem: nie jesteśmy od oceniania czyichś kompetencji zawodowych. O kulisach odwołania można napisać, ale nie w ten sposób. Jeśli dysponujesz źródłem (doniesienia prasowe) to zredaguj odpowiednio tekst i dorzuć przypisy. Będzie lepiej jeśli przywrócę neutralną wersję artykułu. A zatem - Bądź zdrów! - a tak się żegnają nie wrogi, lecz dwaj na słońcach swych przeciwnych Bogi! Kimodin 21:53, 24 sie 2007 (CEST)
Schröder
[edytuj kod]Schröder jest protestantem, ale cechuje go religijność. - ???, Kimodin 22:04, 24 sie 2007 (CEST)