Przejdź do zawartości

Dyskusja:Think tank

Treść strony nie jest dostępna w innych językach.
Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Mam wrażenie że w tym przypadku "nie działający" (w pierwszym zdaniu) powinno się napisać jednak osobno.

Zmieniłem wstęp - pod tym wyrażeniem był link do NGO. Sławek Borewicz (dyskusja) 19:49, 22 lis 2013 (CET)[odpowiedz]

Jakie w końcu są think tanki: prawicowe czy różne (podkreślenia moje)? "Z czasem zaczęły się pojawiać instytucje o wyraźnie określonej linii programowej. Dlatego pojęcie to bywa dziś kojarzone z organizacjami prawicowymi, prowadzącymi intensywną kampanię na rzecz określonych celów. Oczywiście, obok ośrodków prawicowych istnieją także ośrodki o poglądach lewicowych." Czy to zdanie ma w ogóle jakiś sens? cdn, 25.04.2005

Ja je odczytuję tak: Ponieważ zaczęły masowo powstawać polityczne think tanki, z różnych nie wymienionych tu przyczyn - o prawicowym nastawieniu, pojęcie 'think tank' zaczęto kojarzyć z prawicowymi grupami dyskusji politycznej, co nie znaczy, że nie ma lewicowych. Racja, zamotane. O think tankach dowiedziałem się z tego artykułu, więc ekspertem nie jestem, ale cały akapit bym skasował. Może ktoś, kto siedzi w temacie coś z tym zrobi? --Lorn 19:43, 25 kwi 2005 (CEST)[odpowiedz]

Porównajcie wersję polską z angielską. Jest zadziwiająco dużo róznic. Miałem wrażenie, że polską wersję współtworzą sami socjologowie i politologowie. Przecież znaczenie think tanku jest znacznie szersze.

Nie wiem czemu ktoś usunął listę ważniejszych polskich i zagraniczych think-tanków? Dodałem nową ale o wiele krótszą. Jeśli komuś się chce to proszę uzupełnijcie :-)--DiesIrae (dyskusja) 22:15, 22 sty 2011 (CET)[odpowiedz]

Wyrażenia zwodnicze

[edytuj kod]

"Zdaniem niektórych ...", "Można argumentować, że ..." - przydałoby się wskazać tych niektórych i tych argumentujących.

Co-nieco o think-tankach !

[edytuj kod]

Sam nie wiem wiele o think-tankach.. ale napiszę to, co wiem. Może komuś się przyda...

To [think-tank] jest związane bezpośrednio z ekonomią i USA. Wszystko zaczęło się po kryzysie i wprowadzeniu Nowego Ładu.

Po wielkim kryzysie lat '30, laissez-faire [leseferyzm, po krótce: brak ingerencji państwa w gospodarkę(żadnych szpitali, szkół publicznych, żadnych ceł, podatków)] począł ustępować miejsca teoriom Keynes'istowskim.

Rynki wschodzące [Trzeciego Świata - Argentyński, Urugwajski i podobne], zaczęły się rozwijać zgodnie z ideologią dewelopmentalizmu. Spowodowało to sytuację, w której zostały ustanowione wysokie cła na import towarów, co utrudniło dopływ kapitału zagranicznego. Nie było to dobre dla koroporacji Amerykańskich, które przez odejście od leseferyzmu, zaczęły tracić poprzez wprowadzenie w USA i krajach trzeciego świata: -płac minimalnych -podatków -wysokich ceł importowych

Harvard, Oxford, Yale i wiele innych uniwersytetów popierało teorie Keynes'a. Natomiast Uniwersytet chicagowski, z Milton'em Friedman'em i Hayek'iem na czele, nadal był za czystym kapitalizmem [leseferyzm...]. dla uzupełnienia: http://pl.wikipedia.org/wiki/Szkoła_chicagowska_(ekonomia)

Wielkie korporacje [wraz z zarządcami/zarządami] mogłyby zyskać dużo więcej, gdyby nie owa polityka Nowego Ładu i inne, podobne zagrania polityczno-ekonomiczne, więc właściciele korporacji postanowili połączyć siły z w/w ekonomistami i uniwersytetem.

Na pytanie po co, odpowiedź jest niezbyt krótka, ale [mam nadzieję] prosta. Zupełnie inaczej będzie brzmiało sprzeciwianie się podatkom i płacom minimalnym, gdy zrobi to ekonomista-matematyk [Milton Friedman], a inaczej, gdy zrobi to właściciel korporacji.

Społeczeństwo o wiele łatwiej przyjmie wersję wypowiedzianą przez naukowca, znanego ekonomistę, niż przez właściciela korporacji, która bądź-co-bądź zyskałaby na obydwu propozycjach.

Z połączenia środowiska Akademickiego i Biznesowego, powstały prawicowe think-tanki [z powodu polityki, na potrzeby której powstały].

Niestety tu moja wiedza się kończy.

Pozdrawiam,

Maciej Piękoś

Lewica/Prawica?

[edytuj kod]

Co za bzdura, inicjować polski profil thinktanków i debatować nad ich lewicowym/prawicowym charakterem. Szanowni Państwo mamy XXI wiek. Podziały na lewicę i prawicę - zwłaszcza w przypadku tak dogłębnie amerykańskich struktur politycznych - zostają już za nami! Bo jak np. skatalogujecie w ujęciu przedstawionym wedle omawianego akapitu niezwykle prężny Cato Institute, będący w istocie libertariańskim zapleczem intelektualno-politycznym???

Dajcie mi chwilę wolnego, a wezmę się za owo bliskie memu sercu hasło, obiecuję! F.

Zakres pojęcia

[edytuj kod]

Nie wiem dlaczego pojęcie think tank ma się odnosić tylko do spraw polityki ? Środowisko techniczne, które reprezentują w życiu społecznym takie struktury przedstawicielskie jak Federacja Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT, Akademia Inżynierska w Polsce oraz instytucje takie jak Rada Główna Instytutów Badawczych zwołały XXIV Kongres Techników Polskich. Nawiązuje on do tradycji I Kongresu Techników Polskich zwołanego w Krakowie w ... 1882 roku. Środowisko techniczne było i jest motorem cywilizacyjnego rozwoju, postępu technologicznego i gospodarczego, tworząc jego materialne i kulturowe podstawy. Polscy inżynierowie i twórcy techniki wnosili i wnoszą wkład nie tylko do rodzimego, ale i światowego dorobku materialnego i kulturowego. Wielokrotnie udowadniali swoją aktywnością i efektami prac, że stać ich na własne pomysły, na samodzielne rozwiązania i wdrażania do praktyki. Przedstawiając kierunki i propozycje rozwoju, wskazywali także na bariery i ograniczenia, przedkładając zarazem propozycje dróg ich przezwyciężania. Tematyka Kongresów zawsze odzwierciedlała aktualne problemy kraju. Dlatego po 10 latach zwołano XXIV Kongres Techników Polskich pod hasłem „Technika – społeczeństwu wiedzy”. Jego celem jest współdziałanie środowisk technicznych i biznesowych do określenia kierunków przyspieszenia przemian gospodarki i rozwoju naukowo-technicznego. Polska, mimo ogromnego skoku, ma do odrobienia zaległości w wielu obszarach. Organizatorzy XXIV KTP zaproponowali następujące obszary obrad Kongresu: - innowacyjność gospodarki, - bezpieczeństwo energetyczne, - rozwój infrastruktury, w tym szczególnie transportu. I teraz clou wpisu: Rady Ekspertów powołane w poszczególnych obszarach tematycznych, grupujące najwybitniejszych przedstawicieli środowiska technicznego zarówno ze środowisk nauki i gospodarki, stanowią inżynierskie think-tanki, które zajmują się problemami, których rozstrzygnięcia skutkować będą przez lata ... A taki jest cel powołania think-tanków. 83.15.206.254 (dyskusja) 23 mar 2011 Prosimy autorów komentarzy o podpis! (~~~ – sam podpis; ~~~~ – podpis i data)

Czy można prosić o podanie źródła potwierdzającego te twierdzenia? Zwłaszcza clou wpisu? Ampersand (dyskusja) 14:15, 23 mar 2011 (CET)[odpowiedz]

Non-profit / for-profit

[edytuj kod]

Niby z jakiej racji w definicji hasła widnieje charakter non-profit? Think tank to grono ekspertów i tyle. Że wiele think tanków jest faktycznie organizacjami N-P - to w porządku; ale czemu od razu tworzyć fałszywą definicję? W angielskiej wersji hasła nie ma takiego zawężania. Wręcz przeciwnie - jest zaznaczone, że niektóre pracują dla zysku, niektóre nie.