Dyskusja:GAZ-M20 Pobieda
Po dyskusji zakończonej 14 stycznia 2015 artykułowi GAZ-M20 Pobieda przyznano status Dobrego Artykułu. Zobacz dyskusję |
Ford ?
[edytuj kod]Dość powszechny jest pogląd, że Pobieda i Warszawa są podobne do Chevrolet Fleetline. Xx236 (dyskusja) 12:14, 24 lis 2011 (CET)
- Ani jedno, ani drugie. Fragmenty mogą być podobne, ale Chevrolet Fleetline i Fordy sprzed 1949 miały wciąż nadwozia w starym stylu, z wyraźnie oddzielonymi błotnikami, węższe na wysokości drzwi. Pobieda była tutaj naprawdę nowocześniejsza, chociaż oczywiście nie Rosjanie wymyślili samo nadwozie pontonowe. Nie była też kopią żadnego samochodu (a ewentualnie proszę znaleźć taki). Pibwl ←« 01:21, 28 gru 2014 (CET)
Średnia płaca w ZSRR 800 rubli ? - chyba jednak rocznie ! ! !
[edytuj kod]Jak w tytule uwagi. Średnia płaca w ZSRR, na początku lat 50-tych oczywiście, że nie mogła wynosić 800 Rubli. Mówiąc o płacy, czytelnik polski rozumie, że miesięcznie. Bujdy zupełne ! Jeszcze w połowie lat 70-tych pamiętam, że 200Rb była to wysoka płaca, a 80Rb miesięcznie - niska. Przejrzałem hasło o Rublu ZSRR i nic nie wspomina się w nim o wymianie pieniędzy, czy denominacji. Czyli bzdury.--Grb16 (dyskusja) 10:35, 22 lut 2016 (CET)
- Teraz przy "Wołdze" czytam: Po reformie walutowej z 1961 roku oficjalna cena podstawowych wersji Ł i R w latach 60. wynosiła ok. 5500 rubli, lepiej wykończonej wersji S – ok. 6500 rubli[24]. - szkoda, że w haśle o Rublu ani słowa o takiej reformie. Co nie podważa oczywistości, że przytoczone w haśle, za źródłem, porównanie ceny "Pobiedy" 16.000 Rb do średniej płacy 800 Rb może odnosić się wyłącznie dochodu rocznego. Chyba, że chodzi o fikcyjną cenę typu "talony", czyli faktycznie o rozdawnictwo nowych aut, gdy cena rynkowa byłaby zupełnie nieporównywalnie wyższa. My o tym nie wspominamy i to także podważa wtedy, wręcz ośmieszałoby encyklopedyczność naszej info. --Grb16 (dyskusja) 05:38, 23 lut 2016 (CET)
- Cofnąłem edycję będącą wyrazem jedynie przekonania kolegi, że pensja 800 rubli była roczna, a tym samym trzeba było pracować 20 lat na Pobiedę (kiedy już ją wycofano z produkcji), nie wydając nic na inne cele. Proszę zbadać temat i znaleźć źródło dla takiego poglądu, zanim się wprowadzi zmianę na "widzimisię". Sugerowałbym przeczytać artykuł I. Giszowicza, żeby dowiedzieć się jak ewoluowała dostępność radzieckich samochodów w sprzedaży (na przełomie lat 40/50 nie były towarem deficytowym, z uwagi na ubóstwo społeczeństwa). Co więcej, ta zmiana doprowadziła do przekłamania, że pensja roczna 800 rubli znajduje się w cytowanym oryginalnie źródle. Szkoda, że taka kłamliwa informacja "wisiała" w artykule przez pół roku. Co do drugiej zmiany kolegi, może jest On nacechowany niechęcią do Pobiedy, ale nie stanowiła ona jako samochód kopii żadnej z marek zagranicznych (proszę udowodnić tezę przeciwną), nawet jeśli skopiowano przednie zawieszenie i zaadaptowano konstrukcję nośną zupełnie innego nadwozia. Pibwl ←« 19:57, 8 paź 2016 (CEST)
Opel Kapitan
[edytuj kod]Usunięto wzmiankę we wstępie o pochodzeniu od Opla Kapitäna według AndrzejJezierski, Cecylia Leszczyńska - Historia Gospodarcza Polski, str.380, wyd. Key Text, Warszawa 2003, ISBN 83-87251-71-2. Po pierwsze, trudno jedyne zdanie z książki nie poświęconej motoryzacji: "Podobnie z opla kapitana powstała radziecka pobieda" traktować jako poważne źródło, zwłaszcza, że autorzy sami obnażają swoją ignorancję na temat samochodów stwierdzeniem, że Moskwicz to Opel Olympia. Po drugie, kwestia wzorowania niektórych rozwiązań na Kapitanie jest wyjaśniona w sekcji "Powstanie modelu", a stwierdzenie, że "Był pierwszym radzieckim samochodem osobowym skonstruowanym bez bezpośredniego wzorca zagranicznego" jest uźródłowione w sekcji "Sprzedaż i eksploatacja". Pibwl ←« 11:17, 11 gru 2017 (CET)