Przejdź do zawartości

Dyskusja:Antropologia kulturowa

Treść strony nie jest dostępna w innych językach.
Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Szukam materialow na temat "Wybitne dziela Antropologii kulturowej" niestety nic nie moge znalesc

Czy to nie jest to samo co Antropologia społeczna? Na en wiki en:social anthropology redirektuje to en:cultural anhtropology, które z kolei jest interwiki do tego artykułu... --Piotr Konieczny aka Prokonsul Piotrus Słucham? 19:19, 21 lip 2005 (CEST)[odpowiedz]

Generalnie spór, jak zwykle, jest o nazwy, i jako taki jest płonny - antropologowie społeczni i kulturowi zajmują się, mniej więcej, tym samym. Jednakże zwyczajowo używa się terminu: antropologia społeczna w kontekście antropologii brytyjskiej i Bronisław Malinowskiego z jego funkcjonalizmem; faktem podstawowym jest działanie społeczne, które ma na celu podtrzymanie społeczeństwa (np. kula). Antropologia kulturowa to nazwa zwykle rezerwowana dla szkół amerykańskich, wywodzących się od Franza Boasa (przypomnijmy, Franz Boas postulował poznawać przede wszystkim język, co wyeksploatował jego uczeń, Edward Sapir i zwyczaje kulturowe).

A UŁ?

[edytuj kod]

Wśród polskich placówek zajmujących się badaniami z zakresu antropologii, jak i kształceniem młodych etnologów nie został wymieniony łódzki ośródek. Instytut Etnologii i Antropologii Kultury podlegający pod Uniwersytet Łódzki, jako jeden z nielicznych prowadzi obowiązkowe badania terenowe. Należałoby też coś wspomieć.

Przywracam fragmenty

[edytuj kod]

Po zmianach wycofano artykuł Najważniejsze nurty w antropologii i ich przedstawiciele i dokonano wtopienia tego w tekst artykułu Antropologia kulturowa przy tym skrócono sam artykuł. Przy tym pojawiły się jednak spore nieścisłości: np. Foucault, Derrida czy Kristeva to nie są antropolodzy kulturowi! Kulturoznawcy może tak. Po za tym jest też sporo przekłamań: np: "Początkowo antropolodzy, czerpiąc z teorii Karola Darwina, wychodzili z założenia, że kultury rozwijają się w czasie. Podobnie jak gatunki zwierząt, kultury miały ewoluować w toku doboru naturalnego ku coraz większemu skomplikowaniu." => to nie prawda bo było akurat odwrotnie. Zobacz hasło Ewolucjonizm (nauki społeczne). Sympatycznyfacet (dyskusja)