Przejdź do zawartości

Dim Mak

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Mapa meridianów

Dim Mak (dotyk śmierci lub wibrująca dłoń/pięść) – rzekoma technika w sztukach walki polegająca na uśmierceniu przeciwnika przy pomocy pojedynczego dotknięcia, którego siła jest znacznie mniejsza niż fizycznie potrzebna do spowodowania zgonu. Nie ma naukowych dowodów na istnienie techniki Dim Mak[1].

Historia

[edytuj | edytuj kod]

Koncepcja Dim Mak wywodzi się ze starożytnej chińskiej akupunktury. Opowieści i legendy o Dim Mak można znaleźć w literaturze chińskiej. Była ona opisywana jako sekretna technika atakowania meridianów, czyli kanałów, w których, według medycyny chińskiej, płynie energia qi. Według tych opowieści ofiara Dim Mak często umierała po dłuższym czasie, nawet po kilku latach od otrzymania ciosu.

Termin dotyk śmierci został spopularyzowany w latach 60. XX wieku przez Counta Dantego, ekscentrycznego amerykańskiego karatekę[2].

Po śmierci Bruce’a Lee pojawiły się spekulacje jakoby miał on być zabity właśnie przy użyciu techniki Dim Mak. Taką teorię po raz pierwszy przedstawiono w 1985 roku w amerykańskim magazynie Black Belt[2][3].

Teorie naukowe

[edytuj | edytuj kod]

Z powodu braku wiarygodnych naukowych i historycznych dowodów, historie o dotyku śmierci są uznawane za miejską legendę. Powstało kilka teorii naukowych próbujących wyjaśnić zjawisko dotyku śmierci. Najpopularniejsze z nich to[1]:

  • wstrząśnienie serca (łac. commotio cordis) – rzadko spotykany uraz klatki piersiowej, który może być powodem niewydolności serca bez śladów większych wewnętrznych obrażeń; często jest to efekt wypadków drogowych, ale także urazów podczas uprawiania sportów, np. sportów walki[4]
  • urazowe rozwarstwienie tętnicy szyjnej – uszkodzenie tętnicy znajdującej się z boku szyi, może spowodować pęknięcie ściany tętnicy, a w konsekwencji prowadzić do udaru, częściowego paraliżu lub w skrajnych przypadkach – śmierci[5]
  • inne obrażenia, jak np. wstrząśnienie mózgu

W popkulturze

[edytuj | edytuj kod]

Dim Mak pojawia się w wielu filmach, między innymi: Krwawy sport, Przyczajony tygrys, ukryty smok, Człowiek, który gapił się na kozy, a także książkach Vineland Thomasa Pynchona, czy Inferno Dana Browna. Podobne techniki zostały też ukazane w filmie Kill Bill (Pięć Punktów Dłoni Rozsadzających Serce), Kung Fu Panda (Palec Zagłady), Awatar: Legenda Aanga (Blokowanie Chi), Pocałunek smoka oraz w grze Sleeping Dogs. Wzmianka o dotyku śmierci pojawia się w odcinku serialu Simpsonowie pod tytułem Kiedy Flandersowie zawiedli. W jednej z części komiksu o Batmanie także pojawia się ta technika walki[6].

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b Cecil Adams: Is the „ninja death touch” real?. The Straight Dope, 21 maja 2004. (ang.).
  2. a b Dim Mak, World Black Belt Bureau
  3. Jane Hallander. The Death Touch. „Black Belt”, s. 43, 6 czerwca 1985. ISSN 0277-3066. 
  4. Tępy uraz serca. Epidemiologia i diagnostyka, Wojciech Rokicki
  5. Kiedy ćwiczenia mogą zrujnować zdrowie?, Onet.pl
  6. Batman: Legends of the Dark Knight Vol 1 #205, „The Madmen of Gotham, Part Two of Three”