Przejdź do zawartości

Biedronka pięciokropka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Biedronka pięciokropka
Coccinella quinquepunctata
Linnaeus, 1758
Ilustracja
Imago
Ilustracja
Larwa
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Rząd

chrząszcze

Podrząd

chrząszcze wielożerne

Rodzina

biedronkowate

Podrodzina

Coccinellinae

Plemię

Coccinellini

Rodzaj

Coccinella

Podrodzaj

Coccinella s. str.

Gatunek

Coccinella (Coccinella) quinquepunctata

Biedronka pięciokropka (Coccinella quinquepunctata) – gatunek chrząszcza z rodziny biedronkowatych.

Chrząszcz o krótkim, owalnym, słabiej niż u C. magnifica wypukłym i silniej błyszczącym ciele długości od 3 do 5 mm. Głowę ma czarną z parą żółtawobiałych plam przy oczach. Przedplecze jest czarne z żółtawobiałą barwą w kątach przednich, a często też na brzegu przednim lub bocznych. Pokrywy typowo ubarwione są czerwono z czarnymi plamami: wspólną za tarczką, parą dużych pośrodkowych i parą mniejszych tylnych. Niekiedy występuje dodatkowa para plam podbarkowych, rzadziej plamy się zlewają lub niektóre z nich zanikają. Śródpiersie jest na przedzie niewcięte, a jego wyrostek ma parę niedochodzących do przedniej krawędzi żeberek. Epimeryty śródpiersia i zapiersia są ubarwione biało. Odnóża są w całości czarne[1].

Gatunek ten zamieszkuje siedliska suche jak i wilgotne[2]. Często spotykany jest w uprawach, zwłaszcza bobowatych. Wśród muraw współwystępuje często z biedroneczką łąkową[1]. Na jesieni grodzi się na suchych roślinach i w sosnowych młodnikach. Zimuje w ściółce, mchach i pod opadłymi liśćmi[2].

Owad rozpowszechniony w Palearktyce, znany z całej Europy. W Polsce pospolity[2][1].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b c Ryszard Bielawski: Klucze Do Oznaczania Owadów Polski: cz. XIX Chrząszcze - Coleoptera: z. 76 Biedronki - Coccinellidae. Warszawa: Polskie Towarzystwo Entomologiczne, Wydawnictwo Naukowe PWN, 1959, s. 72-75.
  2. a b c B. Burakowski, M. Mroczkowski, J. Stefańska. Chrząszcze – Coleoptera.Cucujoidea, część 2. „Katalog Fauny Polski”. XXIII (13), 1986.