Przejdź do zawartości

Anglio do dzieła

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Anglio do dzieła
Carry On England
Gatunek

komedia

Rok produkcji

1976

Data premiery

październik 1976

Kraj produkcji

Wielka Brytania

Język

angielski

Czas trwania

89 min

Reżyseria

Gerald Thomas

Scenariusz

David Pursall
Jack Seddon

Główne role

Kenneth Connor
Windsor Davies

Muzyka

Max Harris

Zdjęcia

Ernest Steward

Scenografia

Lionel Couch

Kostiumy

Courtenay Elliott

Montaż

Richard Marden

Produkcja

Peter Rogers

Wytwórnia

Rank Organisation

Budżet

220 000 GBP

Poprzednik

Cała naprzód: Rzymski camping

Kontynuacja

Cała naprzód: Emanuello do dzieła

Anglio do dzieła (Carry on England) – brytyjska komedia filmowa z 1976 roku w reżyserii Geralda Thomasa. Jest dwudziestym ósmym filmem zrealizowanym w cyklu Cała naprzód i zarazem drugim rozgrywającym się w koszarach, po otwierającym serię Szeregowcu do dzieła z 1958 roku.

Fabuła

[edytuj | edytuj kod]

Akcja filmu toczy się w 1940 roku, w zaangażowanej w II wojnę światową Anglii. Dowództwo artylerii brytyjskiej postanowiło jakiś czas wcześniej utworzyć kilka eksperymentalnych jednostek, w których mężczyźni służą ramię w ramię z kobietami, razem spędzają też niemal cały czas. Przynajmniej w jednej z nich pomysł ten nie sprawdził się najlepiej, bowiem zamiast skupiać się na szkoleniu bojowym, żołnierze obu płci oddają się amorom. Sfrustrowany dowódca popada w pijaństwo, zaś zdesperowany generał kieruje do jednostki jako jej nowego szefa kapitana Melly’ego. Jest to oficer niezbyt błyskotliwy, ale za to niezwykle surowy i zasadniczy. Wspólnie z despotycznym starszym sierżantem mają za zadanie zaprowadzenie w jednostce porządku i dyscypliny. Naturalnie napotyka to na zdecydowany opór podkomendnych.

Obsada

[edytuj | edytuj kod]

Produkcja

[edytuj | edytuj kod]

Film został zrealizowany na terenie Pinewood Studios pod Londynem, będących stałym miejscem kręcenia wszystkich części Całej naprzód. Obraz luźno nawiązuje do przeżywającego wówczas szczyt swojej popularności serialu BBC It Ain’t Half Hot Mum, również rozgrywającego się wśród artylerzystów z czasów II wojny światowej, choć służących w armii kolonialnej w Indiach. W filmie wystąpiły dwie gwiazdy tego serialu, Windsor Davies i Melvyn Hayes, zaś ich filmowi bohaterowie bardzo przypominają postaci grane przez nich w serialu.

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]