Andriej Nartow
Andriej Konstantinowicz Nartow (ros. Андрей Константинович Нартов; ur. 28 marca 1693 w Moskwie, zm. 16 kwietnia 1756 w Sankt Peterburgu[1]) – rosyjski mechanik i wynalazca.
Życiorys
[edytuj | edytuj kod]Prawdopodobnie pochodził z rodziny rzemieślniczej lub mieszczańskiej (посадские люди)[1]. W 1705 rozpoczął naukę w tokarni moskiewskiej Szkoły Nauk Matematycznych i Nawigacyjnych. Biegłość Nartowa w mechanice zwróciła na niego uwagę cara Piotra I, który sprowadził go do Petersburga, gdzie pracował on jako tokarz i mechanik w warsztatach przy carskim pałacu[1].
W 1717 Nartow zbudował tokarkę kopiującą o dokładności pozwalającej na wykonywanie artystycznych reliefów. Maszyna ta została przekazana do Francji jako dyplomatyczny podarunek od Piotra I[1].
W latach 1718–1720 Nartow odbył podróż do Prus, Anglii i Francji, w czasie której poznawał różne osiągnięcia techniczne (między innymi budowę śluz, architekturę, instalację wodociągową w Wersalu) i zwiedził Obserwatorium Paryskie. W Prusach uczył Fryderyka Wilhelma pracy na tokarce[1].
Od 1723 kierował carską tokarnią, opracowując w tym czasie nowe konstrukcje maszyn.
Doradzał Piotrowi I przy planowaniu Akademii Sztuk[1].
W 1727 roku napisał książkę „Достоверные повествования и речи Петра Великого”, w której zawarł swoje wspomnienia z petersburskiego dworu[1].
Po śmierci Piotra Wielkiego pracował nad obeliskiem ku jego czci[1]. Prace Nartowa zostały przerwane, a w 1727 został on skierowany do moskiewskiej mennicy, gdzie pracował przez 10 lat, konstruując nowe maszyny dla potrzeb mennicy[1]. W tym czasie zapoczątkował działania na rzecz ustalenia wzorca masy[1].
W 1733 brał udział w odlewaniu car-dzwonu i projektował konstrukcje do jego zawieszenia[1].
Od 1735 pracował w warsztatach przy Petersburskiej Akademii Nauk, do końca życia będąc członkiem tej akademii[1]. Od 30 września 1742 do 5 grudnia tego roku pełnił funkcję pierwszego sekretarza akademii, faktycznie nią kierując[1]. Został jednak usunięty ze stanowiska, gdyż inni akademicy twierdzili, że nie zna się na niczym oprócz tokarek oraz niewłaściwie odnosi się do uczonych. Pracował przy wyrobie przyrządów naukowych z Łomonosowem i Eulerem[2]
W kolejnych latach Nartow pracował jako ekspert techniczny w kronsztadzkim porcie i konstruował nowe maszyny[1].
W 1746 otrzymał 5 tysięcy rubli nagrody za wkład w rozwój artylerii. Przyznano mu też uposażenie składające się z kilku wsi w okolicach Nowogrodu[2].
W 1754 otrzymał rangę radcy stanu[2].
Nartow przez wiele lat pisał książkę o maszynoznawstwie „Театрум махинарум, то есть ясное зрелище махин”, którą ukończył krótko przed śmiercią, lecz nie została ona wydana drukiem[2].
Po śmierci okazało się, że miał spore długi, gdyż wiele prac finansował z prywatnych pieniędzy. Wsie skonfiskowano, a miejsce pochówku Nartowa zostało zapomniane. Dopiero w 1950 odkryto jego grób, a szczątki przeniesiono na Cmentarz Łazarza przy Ławrze Aleksandra Newskiego w Petersburgu i pochowano obok Łomonosowa[2].
Synem Andrieja Nartowa był Andriej Nartow – działacz i pisarz[1].
Konstrukcje i wynalazki Andrieja Nartowa
[edytuj | edytuj kod]Opracowano na podstawie materiału źródłowego[1]
- tokarki
- tokarka kopiująca
- tokarka z mechanicznym suportem (obecnie w kolekcjach Ermitażu[2])
- tokarka zmiennobrotowa z wymiennymi kołami zębatymi
- tokarka do luf armatnich
- szybkostrzelna bateria 44 moździerzy 3 funtowych na wspólnej obrotowej podstawie, mogąca strzelać salwami po 5-8 pocisków. (obecnie w zbiorach Wojskowo-Historycznego Muzeum w Petersburgu[2])
- śrubowy mechanizm regulacji kąta podniesienia lufy
- maszyna do wiercenia przewodów luf
- celownik optyczny
- nowy sposób odlewania luf armatnich
- pierwsze rosyjskie wzorce wagi i długości[2]
- ulepszone maszyny mennicze
- urządzenie do strzelania pociskami nadkalibrowymi, pozwalające wystrzeliwać 6 funtowe granty z moździerza 3 funtowego
- Wrota do doków w porcie kronsztadzkim
- Pawilon „Катальная горка” w Carskim Siole