Przejdź do zawartości

Gabriel Possenti

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Wersja do druku nie jest już wspierana i może powodować błędy w wyświetlaniu. Zaktualizuj swoje zakładki i zamiast funkcji strony do druku użyj domyślnej funkcji drukowania w swojej przeglądarce.
Święty
Gabriel Possenti CP
(Gabriel od Matki Bożej Bolesnej)
Francesco Possenti
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

1 marca 1838
Asyż

Data i miejsce śmierci

27 lutego 1862
Isola del Gran Sasso d’Italia

Czczony przez

Kościół katolicki

Beatyfikacja

31 maja 1908
Bazylika św. Piotra na Watykanie
przez Piusa X

Kanonizacja

13 maja 1920
przez Benedykta XV

Wspomnienie

27 lutego

Patron

studentów, działaczy Akcji Katolickiej, księży, Abruzji

Szczególne miejsca kultu

Santuario di San Gabriele dell'Addolorata

Gabriel Possenti, właśc. wł. Francesco Possenti (ur. 1 marca 1838 w Asyżu, zm. 27 lutego 1862 w Isoli del Gran Sasso w Abruzji) – włoski pasjonista (CP), święty Kościoła katolickiego.

Życiorys

Urodził się w elitarnej wielodzietnej rodzinie. Ojciec Franciszka, Sante Possenti, był gubernatorem Państwa Kościelnego (dzisiejsze środkowe Włochy).

W wieku 4 lat Franciszek stracił matkę (Agnese Frisciotti). W latach 1841–1856 uczył się w Spoleto (gdzie przeprowadził się z ojcem i braćmi), najpierw w Instytucie Braci Szkolnych, później w kolegium jezuickim. W szkole nazywano go il damerino, co oznacza „bawidamka” z uwagi na jego zamiłowanie do zabaw i polowania.

Mając 18 lat (1856), ku zdziwieniu wszystkich i wobec sprzeciwu ojca, wstąpił do Zgromadzenia Męki Pańskiej (wł. Passionisti a Morrovalle, Macerata) przyjmując imię Gabriel od Matki Bożej Bolesnej. Tu, mimo choroby, rozpoczął nowicjat i studiował teologię oraz filozofię. 22 września 1857 złożył śluby zakonne w Isola del Gran Sasso. Był oddany modlitwie, Najświętszemu Sakramentowi i Matce Bożej.

Uważany jest za bohatera, który ocalił Isola del Gran Sasso przed spaleniem przez okupacyjne wojsko pod dowództwem Józefa Garibaldiego.

Zmarł tamże, mając zaledwie 24 lata, na gruźlicę.

Kult

Beatyfikacja i kanonizacja

Jego kult potwierdził Pius X 14 maja 1905, a następnie beatyfikował go 31 maja 1908. Uroczystości odbyły się najpierw w Watykanie, w obecności kardynałów, później w Rzymie wśród zaproszonych pasjonistów i przedstawicieli wszystkich prowincji zgromadzenia. Wśród gości znaleźli się m.in. kierownik duchowy i spowiednik św. Gabriela, o. Norbert, CP oraz cudownie uzdrowiony za wstawiennictwem świętego, Signor Dominico Tiberi.

Wolą Leona XIII i Piusa X było, aby pasjoniści wspominali bł. Gabriela 31 maja.

Kanonizacji bł. Gabriela dokonał Benedykt XV 13 maja 1920 roku.

Patronat

W 1959 został wybrany na patrona Akcji Katolickiej i ogłoszony głównym patronem Abruzji.
Patronuje również studentom i księżom.

Dzień obchodów

Wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim obchodzone jest w dzienną pamiątkę śmierci.

Relikwie

Jego relikwie znajdują się w Sanktuarium św. Gabriela w Isoli, a jego grób otaczany jest szczególnym kultem i miejscem pielgrzymek, zwłaszcza młodzieży.

W 2010 roku relikwie św. Gabriela (kawałek żebra) zostały sprowadzone do parafii św. Mateusza na warszawskiej Białołęce przez pracujących w tej parafii Pasjonistów.

Zobacz też

Bibliografia

Linki zewnętrzne