Pandemia COVID-19 w Polsce
Mapa powiatów z potwierdzonymi przypadkami zakażeń wirusem SARS-CoV-2 Potwierdzone 100–999 Potwierdzone 10–99 Potwierdzone 1–9 Brak przypadków | |
Liczba potwierdzonych przypadków zakażeń SARS-CoV-2 w województwach na milion mieszkańców | |
Choroba | |
---|---|
Wirus | |
Lokalizacja | |
Pierwsze wystąpienie |
Zielona Góra1=:0 |
Data wystąpienia |
od 4 marca 20201=:0 |
Potwierdzone przypadki |
12 877[1]2=:ilosc |
Ofiary śmiertelne |
644[1]2=:ilosc |
Strona internetowa |
Pandemia COVID-19 w Polsce – epidemiczne zachorowania na terenie Polski na ostrą zakaźną chorobę układu oddechowego COVID-19 wywoływaną przez koronawirusa SARS-CoV-2. Pierwszy przypadek zakażenia tym wirusem stwierdzono 4 marca 2020 w szpitalu w Zielonej Górze, gdzie zdiagnozowano zachorowanie 66-letniego mężczyzny, który przyjechał autokarem z Niemiec[4]2=:0. W okresie od 14 do 20 marca obowiązywał w Polsce stan zagrożenia epidemicznego[5], a od 15 marca wprowadzono na granicach Polski kordon sanitarny, znacząco ograniczający ruch graniczny[6][7]3=:10. Od 20 marca, zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego, obowiązuje w Polsce stan epidemii[8]. Do 30 kwietnia 2020 odnotowano 12 877 przypadków zakażenia, z czego 644 osoby zmarły; 3236 osób wyzdrowiało[a], 3012 jest hospitalizowanych, 88 265 jest objętych kwarantanną, a 18 874 nadzorem epidemiologicznym[1]2=:ilosc[9].
Osobny artykuł:Przygotowania
Lotnisko Chopina w Warszawie, jako pierwsza instytucja w Polsce, 25 stycznia 2020 wprowadziło specjalne procedury dla pasażerów przylatujących z Chińskiej Republiki Ludowej[10].
Od 31 stycznia 2020, w obliczu zwiększającego się zagrożenia z powodu zakażeń wirusem SARS-CoV-2, polskie organy sanitarne rozpoczęły prowadzenie badań laboratoryjnych wśród pacjentów podejrzanych o bycie zakażonymi wirusem SARS-CoV-21=:1[11][12]. Pod koniec lutego zaczęto wprowadzać w szpitalach zakazy odwiedzin[13].
2 marca Polskie Linie Lotnicze LOT zmniejszyły liczbę lotów do Włoch i Korei Południowej[14]; tego samego dnia lotniczy przewoźnik Ryanair odwołał część lotów do Włoch[15].
6 marca marszałek Sejmu Elżbieta Witek odwołała na okres 21 dni wizyty delegacji zagranicznych w Sejmie[16]. Tego samego dnia władze Polski zabroniły wywozu z kraju leków i środków medycznych, które mogą się przydać w walce z nowym koronawirusem[17], a szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Michał Dworczyk, zapowiedział wsparcie dla firm, uruchomienie infolinii dla lekarzy oraz zwolnienie spirytusu (używanego do produkcji środków biobójczych) z akcyzy[18].
W 1. połowie marca 2020, po sześciu latach wstrzymywania się, Polska włączyła się do istniejącego w Unii Europejskiej mechanizmu wspólnych przetargów kryzysowych zakupów środków ochronnych, szczepionek i leków[19].
Profilaktyka i monitorowanie sytuacji
Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny (NIZP-PZH) bada próbki w kierunku obecności koronawirusa SARS-CoV-2 od 31 stycznia 20201=:1. Na dzień 29 lutego 2020 było to 307 testów (oczekujących 28)1=:1. Część próbek przebadał berliński szpital Charité1=:1. Badania prowadzone były w dwóch warszawskich laboratoriach: NIZP-PZH i Wojewódzki Szpital Zakaźny w Warszawie1=:1. Przygotowane do badań zostały ośrodki w Olsztynie i we Wrocławiu, a laboratoria w pozostałych miastach w Polsce były w trakcie niezbędnych przygotowywań do rozpoczęcia własnych testów1=:1. Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz nie ujawnił portalowi Medonet informacji, jaka jest konkretna ilość wszystkich testów przekazanych do laboratoriów, stwierdzając, że na obecnym etapie jest to liczba wystarczająca, a kolejne będą przekazywane według zapotrzebowania1=:1. W innych państwach liczba przebadanych próbek (na dzień 29 lutego 2020) to: w USA około 450, we Francji 800, w Austrii 350 (z zaznaczeniem, że nie wszystkie państwa podają takie dane)1=:1.
4 marca 2020 na terenie Polski funkcjonowało 9 laboratoriów, w których badano próbki: Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny w Warszawie, Wojewódzki Szpital Zakaźny w Warszawie oraz laboratoria w Olsztynie, Wrocławiu, Poznaniu, Katowicach, Rzeszowie, Gdańsku oraz Kielcach1=:0. 6 marca 2020 było to 13 laboratoriów, a liczba przeprowadzonych testów wzrosła do 900, w tym pięć wyników było dodatnich1=:4. Minister zdrowia Łukasz Szumowski podał informację, że próbki zostały pobrane od wszystkich osób z autobusu, którym „pacjent zero” jechał z Niemiec, z czego jeden test był pozytywny1=:4.
8 marca Główny Inspektor Sanitarny zarekomendował odwołanie wszystkich imprez masowych powyżej 1000 osób organizowanych w pomieszczeniach zamkniętych[20]. 10 marca dr hab. Marcin Pałys, rektor Uniwersytetu Warszawskiego odwołał wszystkie wykłady i zajęcia dla studentów, doktorantów, słuchaczy w okresie od 11 marca do 14 kwietnia 2020, z wyjątkiem tych odbywających się zdalnie[21]. Na Uniwersytecie Jagiellońskim, zarządzeniem rektora prof. Wojciecha Nowaka odwołano wykłady dla studentów i doktorantów oraz zajęcia wychowania fizycznego[22]. Rektor Politechniki Wrocławskiej i przewodniczący Kolegium Rektorów Uczelni Wrocławia i Opola prof. Cezary Madryas poinformował, że od 11 marca zostaną wstrzymane „wszelkie formy dydaktyczne” na 14 uczelniach publicznych w województwie dolnośląskim i województwie opolskim[23]. Zarządzeniem rektora prof. Andrzeja Lesickiego zawieszono zajęcia na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu od 11 marca 2020 do odwołania[24]. Zajęcia zawieszono również na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach[25] oraz Uniwersytecie Gdańskim[26]. Tego samego dnia odbyło się posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego nt. działań w sprawie koronawirusa[27]. Premier Mateusz Morawiecki odwołał wszystkie imprezy masowe[28][29], a w Poznaniu zapadła decyzja, że wszystkie szkoły, przedszkola, żłobki oraz inne miejskie instytucje zostaną profilaktycznie zamknięte na dwa tygodnie (tj. w okresie od 11 do 24 marca)[30].
11 marca premier Mateusz Morawiecki oraz ministrowie (kolejno: zdrowia, edukacji narodowej, szkolnictwa wyższego): Łukasz Szumowski, Dariusz Piontkowski, Jarosław Gowin poinformowali o zamknięciu, w ramach profilaktyki placówek oświatowych na okres dwóch tygodni (tj. 12–25 marca). Przy czym od czwartku 12 marca nie było zajęć, ale dzieci mogły przychodzić na zajęcia (jeśli rodzice nie mogli się nimi zająć), a dopiero od poniedziałku było całkowite zamknięcie. Dotyczyło to w szczególności wszystkich szkół (publicznych oraz niepublicznych), przedszkoli, żłobków oraz szkół średnich i uczelni, z wyjątkiem szkół specjalnych, ośrodków wychowawczych lub socjoterapii, poradni psychologiczno-pedagogicznych oraz szkół przy zakładach poprawczych i karnych[31]. Dwa dni później, w piątek, premier ogłosił, że od 15 marca zamknięte zostaną granice Polski dla ruchu lotniczego oraz kolejowego1=:10. Wprowadzono również kontrole paszportowe na wszystkich granicach lądowych, a do kraju pozwolono wjeżdżać tylko pracownikom i obywatelom Polski1=:10. Po przekroczeniu granicy drogą lądową obowiązywać ma 14-dniowa kwarantanna, za której złamanie grozić będzie grzywna w wysokości 5000 złotych. Wprowadzono zakaz zgromadzeń publicznych powyżej 50 osób, w tym zgromadzeń państwowych i religijnych1=:10.
17 marca 2020 rzecznik komendanta głównego policji Mariusz Ciarka poinformował w Polskim Radiu 24, że występują nieliczne przypadki łamania kwarantanny związanej z zagrożeniem koronawirusem[32]. Na 17 tysięcy osób objętych kwarantanną, policji nie udało się skontrolować około stu osób, z czego w większości z obiektywnych powodów (np. osoby takie już otrzymały ujemne wyniki badań)[32], a osób, które celowo złamały kwarantannę było kilka[32]. Osobom, które nie stosują się do zasad kwarantanny grożą kary: mają tu zastosowanie art. 116 Kodeksu wykroczeń przewidujący karę grzywny w maksymalnej wysokości 5 tys. złotych oraz art. 161 § 2 Kodeksu karnego przewidujący karę pozbawienia wolności do roku. 20 marca wprowadzono stan epidemii[33]. 20 marca premier na konferencji prasowej zapowiedział, że kara pieniężna za złamanie kwarantanny została podniesiona do 30 tys. zł[34], zmiana ta została wprowadzona 1 kwietnia[35].
Zdaniem Moniki Płatek, rząd, wprowadzając stan epidemii (określony w ustawie z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi – Dz.U. z 2008 r. nr 234, poz. 1570) oraz związane z tym ograniczenia praw i wolności obywatelskich, w istocie wprowadził stan nadzwyczajny klęski żywiołowej zgodnie z art. 232 konstytucji, gdyż zarządzone restrykcje mogą być nałożone tylko w czasie obowiązywania stanu nadzwyczajnego. Stan ten może trwać w zasadzie nie dłużej niż 30 dni, a jego przedłużenie wymaga zgody Sejmu. Poza tym przez określony w art. 228 ust. 7 konstytucji czas nie mogą odbyć się wybory prezydenckie[36].
24 marca 2020 premier na konferencji prasowej zapowiedział, że zostaną wprowadzone nowe zasady bezpieczeństwa w związku z koronawirusem[37]. Wprowadzono m.in. zakaz przemieszczania się oprócz[38]:
- wykonywania czynności zawodowych lub zadań służbowych, lub pozarolniczej działalności gospodarczej, lub prowadzenia działalności rolniczej, lub prac w gospodarstwie rolnym, oraz zakupu towarów i usług z tym związanych[38];
- zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego, w tym uzyskania opieki zdrowotnej lub psychologicznej (też osoby najbliższej, a jeżeli osoba przemieszczająca się pozostaje we wspólnym pożyciu z inną osobą – także osoby najbliższej osobie pozostającej we wspólnym pożyciu, oraz zakupu towarów i usług z tym związanych)[38];
- wykonywania ochotniczo i bez wynagrodzenia świadczeń na rzecz przeciwdziałania skutkom COVID-19, w tym w ramach wolontariatu[38];
- sprawowania lub uczestniczenia w sprawowaniu kultu religijnego, w tym czynności lub obrzędów religijnych[38].
Zakazane zostały zgromadzenia powyżej 2 osób, wprowadzono ograniczenia dotyczące przemieszczania się środkami publicznego transportu zbiorowego i pieszo[b] oraz uczestnictwa w uroczystościach religijnych do 5 osób[c]. Zasady te weszły w życie od 25 marca 2020[38].
25 marca 2020 minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński poinformował na konferencji prasowej o decyzji o przedłużeniu zamknięcia granic, na podstawie prawa międzynarodowego, w związku z rozwojem epidemii w Europie i na świecie – o 20 dni do 13 kwietnia 2020 (wcześniejszy okres trwał 10 dni, 15–25 marca)[39][40][41]. Kamiński zaznaczył, że ograniczenia nie dotyczą przepływu towarów, który dalej będzie się odbywał swobodnie[39][40][41]. Z kolei komendant główny policji Jarosław Szymczyk poinformował, że przez ostatnią dobę skontrolowano ponad 100 tys. osób objętych kwarantanną, z czego w 380 przypadkach odnotowano łamanie jej warunków[39].
Od 1 kwietnia wprowadzono kolejne ograniczenia w walce z wirusem. Osoby poniżej 18. roku życia mogą przebywać w przestrzeni publicznej tylko z dorosłym opiekunem. Ponadto parki, bulwary, czy plaże zostały bezwzględnie zamknięte i zawieszono działalność salonów fryzjerskich, kosmetycznych i tatuaży. W sklepach i punktach usługowych liczba klientów nie może być większa niż trzykrotność kas (dwukrotność okienek w przypadku poczt). We wszystkich marketach i punktach usługowych w godz. 10-12 mogą być obsługiwane tylko osoby powyżej 65. roku życia[42][35]. Każdy sklep ma obowiązek wyposażyć obsługę w środki ochrony osobistej. Klienci w sklepach mogą przebywać tylko w rękawiczkach ochronnych.
Raportowanie liczby przypadków
25 marca 2020 r. WHO wprowadziła rekomendacje dotyczące klasyfikowania chorych i zgonów[43] zgodne z Międzynarodową Klasyfikacją Chorób ICD-10 wraz z prowadzeniem dwóch nowych kodów dla przypadków COVID-19 potwierdzonych testami laboratoryjnymi oraz podejrzenia lub prawdopodobieństwa zakażenia SARS-CoV-2. Pomimo to Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny (NIZP-PZH) opublikował dzień później niezgodne z nimi wytyczne[44] nakazujące stosować jeden kod (U07.1) dotyczący jedynie przypadków potwierdzonego zakażenia SARS-CoV-2 (dodatni wynik testu), wraz z zaleceniem, aby przypadków podejrzewanych nie raportować nawet jako „inne koronawirusy jako przyczyna chorób sklasyfikowanych gdzie indziej”.
W związku z licznymi wątpliwościami dotyczącymi wiarygodności informacji o liczbie zgonów spowodowanych nowym koronawirusem[45][46][47] NIZP-PZH opublikował 1 kwietnia zaktualizowane wytyczne[48] wraz z uzasadnieniem[49] stosowania w Polsce odmiennego od WHO sposobu raportowania przypadków podejrzewanych (ang. suspected) lub prawdopodobnych (ang. probable) zachorowań na COVID-19. Stosowanie w Polsce kodu dotyczącego niepotwierdzonych testami zachorowań (U07.2) ma być ograniczone do przypadków wątpliwego wyniku przeprowadzonego badania molekularnego, z pominięciem przypadków zdiagnozowanych w oparciu o charakterystyczny obraz kliniczny lub epidemiologiczny. PZH uzasadnia takie podejście tym, że wszyscy chorzy przechodzą wcześniej czy później testy molekularne[50], czemu przeczą informacje prasowe o braku wykonywania takich badań w przypadku osób objętych kwarantanną zmarłych przed pobraniem materiału do badań[51]. PZH powołuje także stanowisko Centers for Disease Control and Prevention’s National Center for Health Statistics (CDC/NCHS), które przyspieszyło z 1 października na 1 kwietnia wdrożenie w USA jedynie jednego z kodów ICD-10 dla przypadków potwierdzonych laboratoryjnie[52][53], jednak decyzje te nastąpiły przed wydaniem ostatecznych rekomendacji WHO w tym temacie.
Ostateczną klasyfikację przyczyny zgonu w Polsce określa 16 lekarzy – koderów, którzy w razie wątpliwości kontaktują się z lekarzem stwierdzającym zgon[48].
Ustawa specjalna
2 marca 2020 została uchwalona przez Sejm RP ustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych nazywana zwyczajowo specustawą koronawirusową. Weszła w życie 8 marca 2020[54]. Nowelizuje ona szereg ustaw, m.in. ustawę o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, i umożliwia użycie w walce z koronawirusem i jego skutkami środków administracyjnych, budżetowych i epidemiologicznych[d]1=:2.
Profesor Jerzy Zajadło skrytykował specustawę, która według niego ustanawiała bardzo niejasno obowiązki oraz uprawnienia organów rządowych. Uznał ustawę za pretekst do wprowadzenia stałego stanu wyjątkowego w Polsce w wyniku groźby epidemii1=:2. Była Rzecznik Praw Obywatelskich prof. Ewa Łętowska również skrytykowała ustawę za to, że pozwala ona wprowadzić 180-dniowy nowy stan nadzwyczajny, podczas gdy Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej przewiduje możliwość wprowadzenia stanów nadzwyczajnych na 90 dni[55].
Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar za niekonstytucyjne uznał też niektóre zakazy wprowadzone rządowym rozporządzeniem wydanym na podstawie przepisów wprowadzonych tą ustawą – m.in. generalny zakaz przemieszczania się i ograniczenia liczby osób mogących uczestniczyć w kulcie religijnym. Jego zdaniem ograniczenia takie po pierwsze wprowadzono z przekroczeniem delegacji ustawowej, po drugie zaś mogą być one wprowadzane jedynie w stanach nadzwyczajnych, ponieważ naruszają istotę wolności i praw[56].
Rozwój zakażeń
Do 4 marca 2020
19 lutego 2020 było hospitalizowanych 12 osób „w związku z podejrzeniem zakażenia”, 13 zostało poddanych kwarantannie domowej, a stan 1000 pacjentów był monitorowany przez służby zdrowia[57]. 27 lutego 2020 47 osób było hospitalizowanych, 55 poddanych kwarantannie domowej, a ponad 1500 monitorowanych przez służby zdrowia[12]. Do 3 marca 2020 zostało wykonanych 559 testów na obecność wirusa SARS-CoV-2, wszystkie z wynikiem negatywnym[58].
Od 4 marca 2020
- 4 marca – Ministerstwo Zdrowia podało informację o pierwszym przypadku zakażeniu wirusem SARS-CoV-2 w Polsce[60]2=:0. Pacjentem zero był 66-letni Mieczysław Opałka[61], który wrócił do Polski z wyjazdu do Westfalii (Niemcy) i 2 marca trafił do szpitala w Zielonej Górze1=:0.
- 6 marca – minister Łukasz Szumowski potwierdził cztery nowe przypadki zakażenia: jeden pacjent hospitalizowany w Ostródzie, związany z „pacjentem zero” z Cybinki (obaj podróżowali tym samym autobusem); dwóch pacjentów w Szczecinie, którzy wrócili samochodem z Włoch; oraz jeden pacjent we Wrocławiu, który wrócił z Wielkiej Brytanii1=:4.
- 7 marca – Ministerstwo Zdrowia powiadomiło o kolejnym zakażeniu wirusem SARS-CoV-2 u osoby, która podróżowała autobusem z „pacjentem zero”[62].
- 8 marca – powiadomiono najpierw o 5 nowych zakażeniach1=:6. Hospitalizowanych było 146 osób, 1548 było objętych kwarantanną, natomiast 6409 – nadzorem epidemiologicznym[63].
- 9 marca – stwierdzono zakażenie u 17 osób (w tym pierwszy przypadek zarażenia w województwie wielkopolskim)1=:9. 467 osób było hospitalizowanych, 1014 było objętych kwarantanną, a 7110 – nadzorem epidemiologicznym[64].
- 10 marca – poinformowano o 5 kolejnych przypadkach zakażenia wirusem SARS-CoV-2, w tym o pierwszym przypadku w województwie lubelskim1=:8. Jednocześnie Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało o wykryciu wirusa u gen. Jarosława Miki, który przebywał wcześniej w Niemczech[65]. Tego dnia 220 osób było hospitalizowanych, 1055 – objętych kwarantanną, a 9366 nadzorem epidemiologicznym[66].
- 11 marca – poinformowano o 9 nowych przypadkach zakażenia (w tym pierwszy przypadek w województwie opolskim i w województwie łódzkim1=:7). Hospitalizowanych było 317 pacjentów, 1193 – objętych kwarantanną, a 11 524 – nadzorem epidemiologicznym[67].
- 12 marca – przybyło 20 nowych przypadków zakażenia[68]. Hospitalizowane były 384 osoby, 2736 było objętych kwarantanną, a nadzorem epidemiologicznym – 14 841 osób[69]. Tego samego dnia poinformowano o pierwszym przypadku śmiertelnym w Polsce: 57-letniej kobiecie, pochodzącej ze wsi Czapury[70].
- 13 marca – zmarła druga osoba1=:11 oraz poinformowano o 17 nowych przypadkach zakażenia[71]. Hospitalizowanych było 521 osób, 3151 było objętych kwarantanną, natomiast 17 784 – nadzorem epidemiologicznym[72].
- 14 marca – poinformowano o 36 nowych przypadkach zakażenia (w tym o pierwszym przypadku zakażenia w województwie świętokrzyskim i w województwie pomorskim[73]) oraz o trzeciej ofierze śmiertelnej[74]. Tego samego dnia Główny Inspektor Sanitarny ogłosił, że u 13 zakażonych pacjentów ustąpiły objawy choroby[75].
- 15 marca – liczba zakażeń wzrosła do 125[76].
- 16 marca – potwierdzono łącznie 177 przypadków, wśród nich minister środowiska Michał Woś[77]. W szpitalu w Łańcucie zmarła czwarta osoba[78].
- 17 marca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 61 nowych przypadkach zakażenia (łącznie 238)[79] i o śmierci piątej osoby[80][81]. Tego samego dnia poinformowano o wyleczeniu „pacjenta zero”[82].
- 18 marca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 49 nowych przypadkach zakażenia (łącznie 287)[83].
- 19 marca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o wyłączeniu z dotychczasowych potwierdzonych wyników dwóch osób z uwagi na powtórzone badania w Białymstoku i Wałbrzychu, które okazały się ujemne oraz o 68 nowych przypadkach zakażenia (łącznie 355)[84].
- 20 marca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 70 nowych przypadkach zakażenia (łącznie 425)[85]. Szpital w Zielonej Górze opuścił „pacjent zero”[86].
- 21 marca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 111 nowych przypadkach zakażenia (łącznie 536).
- 22 marca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 98 nowych przypadkach zakażenia (łącznie 634)[87] oraz o 2 ofiarach śmiertelnych (łącznie 7)[88].
- 23 marca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 115 nowych przypadkach zakażenia (łącznie 749)[89] oraz o 1 ofierze śmiertelnej (łącznie 8 zmarłych)[90].
- 24 marca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 152 nowych przypadkach zakażenia (łącznie 901)[91] oraz o 2 ofiarach śmiertelnych (łącznie 10 zmarłych)[91].
- 25 marca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 150 nowych przypadkach zakażenia (łącznie 1051)[92] oraz o 3 ofiarach śmiertelnych (łącznie 13 zmarłych)[92].
- 26 marca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 170 nowych przypadkach zakażenia (łącznie 1221)[93] oraz o 3 ofiarach śmiertelnych (łącznie 16 zmarłych)[94].
- 27 marca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 168 nowych przypadkach zakażeń (łącznie 1389)[95].
- 28 marca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 249 nowych przypadkach zakażeń (łącznie 1638)[96] oraz o dwóch ofiarach śmiertelnych (łącznie 18 zmarłych)[96].
- 29 marca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 224 nowych przypadkach zakażeń (łącznie 1862) oraz o 4 ofiarach śmiertelnych (łącznie 22 zmarłych)[97].
- 30 marca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 193 nowych przypadkach zakażeń (łącznie 2055) oraz o 9 ofiarach śmiertelnych (łącznie 31)[98].
- 31 marca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 256 nowych przypadkach zakażeń (łącznie 2311) oraz 2 ofiarach śmiertelnych (łącznie 33)[99].
- 1 kwietnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 243 nowych przypadkach zakażenia (łącznie 2554) oraz 10 ofiarach śmiertelnych (łącznie 43). Rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia potwierdził, że 47 osób zakażonych wirusem wyzdrowiało[100].
- 2 kwietnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 392 nowych przypadkach zakażeń (łącznie 2946) oraz 14 ofiarach śmiertelnych (łącznie 57)[101].
- 3 kwietnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 437 nowych przypadkach zakażeń (łącznie 3383) oraz 14 ofiarach śmiertelnych (łącznie 71)[102].
- 4 kwietnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało[e] o 244 nowych przypadkach zakażeń (łącznie 3627) oraz 8 ofiarach śmiertelnych (łącznie 79). Rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia potwierdził, że 116 osób zakażonych wirusem wyzdrowiało[103].
- 5 kwietnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 475 przypadkach zakażeń (łącznie 4102), o 15 ofiarach śmiertelnych (łącznie 94)[104] oraz o 134 łącznie wyleczonych[63].
- 6 kwietnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 311 nowych przypadkach zakażeń (łącznie 4413) oraz o 13 ofiarach śmiertelnych (łącznie 107)[105], 162 osoby wyzdrowiały, 2444 osób jest hospitalizowanych, 143 256 osób jest objęte kwarantanną, a 37 295 nadzorem epidemiologicznym[63].
- 7 kwietnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 435 nowych przypadkach zakażeń (łącznie 4848) oraz 22 ofiarach śmiertelnych (łącznie 129), 191 osób wyzdrowiało, 2476 hospitalizowane, 148 130 jest objętych kwarantanną, a 36 391 nadzorem epidemiologicznym[106][63].
- 8 kwietnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 357 nowych przypadkach zakażeń (łącznie 5205) oraz 30 ofiarach śmiertelnych (łącznie 159), 222 osoby wyzdrowiały, 2425 hospitalizowane, 153 390 jest objętych kwarantanną, a 33 273 nadzorem epidemiologicznym[107][63].
- 9 kwietnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 370 nowych przypadkach zakażeń (łącznie 5575) oraz 15 ofiarach śmiertelnych (łącznie 174), 284 osoby wyzdrowiały, 2473 są hospitalizowane, 152 898 jest objętych kwarantanną, a 33 989 nadzorem epidemiologicznym[108][63].
- 10 kwietnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 380 nowych przypadkach zakażeń (łącznie 5955) oraz 7 ofiarach śmiertelnych (łącznie 181), 318 osób wyzdrowiało, 2409 jest hospitalizowanych, 158 663 są objęte kwarantanną, a 33 879 nadzorem epidemiologicznym[109][110].
- 11 kwietnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 401 nowych przypadkach zakażeń (łącznie 6356) oraz 27 ofiarach śmiertelnych (łącznie 208), 375 osób wyzdrowiało, 2426 jest hospitalizowanych, 166 973 są objęte kwarantanną, a 31 370 nadzorem epidemiologicznym[111].
- 12 kwietnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało w Wielkanoc o 318 nowych przypadkach zakażeń (łącznie 6674) oraz o 24 ofiarach śmiertelnych (łącznie 232), kolejne 64 osoby wyzdrowiały (łącznie 439), 2481 jest hospitalizowanych, 162 974 jest objętych kwarantanną, a 30 982 nadzorem epidemiologicznym[112].
- 13 kwietnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało w Poniedziałek Wielkanocny o 260 nowych przypadkach zakażeń (łącznie 6934) oraz o 13 ofiarach śmiertelnych (łącznie 245), kolejne 48 osoby wyzdrowiały (łącznie 487), 2510 jest hospitalizowanych, 151 548 jest objętych kwarantanną, a 29 571 nadzorem epidemiologicznym[63].
- 14 kwietnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 268 nowych przypadkach zakażeń (łącznie 7202) oraz o 18 ofiarach śmiertelnych (łącznie 263), kolejne 131 osób wyzdrowiało (łącznie 618), 2510 jest hospitalizowanych, 151 548 jest objętych kwarantanną, a 29 571 nadzorem epidemiologicznym[113][63].
- 15 kwietnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 380 nowych przypadkach zakażeń (łącznie 7582) oraz o 23 ofiarach śmiertelnych (łącznie 286), kolejne 50 osób wyzdrowiało (łącznie 668), 2499 jest hospitalizowanych, 144 875 jest objętych kwarantanną, a 28 084 nadzorem epidemiologicznym[114][115].
- 16 kwietnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 336 nowych przypadkach zakażeń (łącznie 7918) oraz o 28 ofiarach śmiertelnych (łącznie 314), kolejne 106 osób wyzdrowiało (łącznie 774), 2607 jest hospitalizowanych, 142 220 jest objętych kwarantanną i o 25 923 objętych nadzorem epidemiologicznym[116].
- 17 kwietnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 461 nowych przypadkach zakażeń (łącznie 8379) oraz o 18 ofiarach śmiertelnych (łącznie 332), kolejne 92 osoby wyzdrowiało (łącznie 866), 2673 jest hospitalizowanych, 138 004 jest objętych kwarantanną, a 25 773 nadzorem epidemiologicznym[63]. Wśród potwierdzonych przypadków, 50 osób zarażonych koronawirusem znajdowało się w Domu pomocy społecznej w Kaliszu, z czego 19 osób to pracownicy, którzy trafili na izolację domową[117]. Według danych dyrekcji tego DPS-u do 17 kwietnia w placówce tej zmarło 7 pensjonariuszy[118].
- 18 kwietnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 363 nowych przypadkach zakażeń (łącznie 8742) oraz o 15 ofiarach śmiertelnych (łącznie 347), kolejne 115 osób wyzdrowiało (łącznie 981), 2725 jest hospitalizowanych, 118 361 jest objętych kwarantanną, a 25 273 nadzorem epidemiologicznym[63].
- 19 kwietnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 545 nowych przypadkach zakażeń (łącznie 9287) oraz o 13 ofiarach śmiertelnych (łącznie 360), kolejne 59 osób wyzdrowiało (łącznie 1040), 2482 jest hospitalizowanych, 124 311 jest objętych kwarantanną, a 17 436 nadzorem epidemiologicznym[63].
- 20 kwietnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 306 nowych przypadków zakażeń (łącznie 9593) oraz 20 ofiarach śmiertelnych (łącznie 380), kolejne 93 osób wyzdrowiało (łącznie 1133), 2511 jest hospitalizowanych, 111 079 jest objętych kwarantanną, a 17 266 nadzorem epidemiologicznym[119][120]. Według informacji udzielonych tego dnia przez minister pracy Marlenę Maląg epidemia dotarła do 24 placówek DPS na terenie Polski. Liczba zakażonych to 311 osób, co stanowi jedynie 0,36% mieszkańców wszystkich DPS w kraju[121].
- 21 kwietnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 263 nowych przypadkach zakażeń (łącznie 9856) oraz o 21 ofiarach śmiertelnych (łącznie 401), kolejne 164 osób wyzdrowiało (łącznie 1297), 2914 jest hospitalizowanych, 105 602 jest objętych kwarantanną, a 21 364 nadzorem epidemiologicznym[122].
- 22 kwietnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 313 nowych przypadkach zakażeń (łącznie 10 169) oraz 25 ofiarach śmiertelnych (łącznie 426), kolejne 216 osób wyzdrowiało (łącznie 1513), 3505 jest hospitalizowanych, 98 020 jest objętych kwarantanną, a 22 731 nadzorem epidemiologicznym.
- 23 kwietnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 342 nowych przypadkach zakażeń (łącznie 10 511) oraz 28 ofiarach śmiertelnych (łącznie 454), kolejne 227 osób wyzdrowiało (łącznie 1740), 3099 jest hospitalizowanych, 103 129 jest objętych kwarantanną, a 21 781 nadzorem epidemiologicznym.
- 24 kwietnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 381 nowych przypadkach zakażeń (łącznie 10 892) oraz 40 ofiarach śmiertelnych (łącznie 494), kolejne 204 osoby wyzdrowiały (łącznie 1944), 3095 jest hospitalizowanych, 97 905 jest objętych kwarantanną, a 20 546 nadzorem epidemiologicznym.
- 25 kwietnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 381 nowych przypadkach zakażeń (łącznie 11 273) oraz 30 ofiarach śmiertelnych (łącznie 524), kolejne 182 osoby wyzdrowiały (łącznie 2126), 2821 jest hospitalizowanych, 87 003 jest objętych kwarantanną, a 19 653 nadzorem epidemiologicznym.
- 26 kwietnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 344 nowych przypadkach zakażeń (łącznie 11 617) oraz 12 ofiarach śmiertelnych (łącznie 535[f]), kolejne 139 osób wyzdrowiało (łącznie 2265), 2749 jest hospitalizowanych, 79 656 jest objętych kwarantanną, a 19 116 nadzorem epidemiologicznym.
- 27 kwietnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 285 nowych przypadkach zakażeń (łącznie 11 902) oraz 27 ofiarach śmiertelnych (łącznie 562), kolejne 201 osób wyzdrowiało (łącznie 2466), 2759 jest hospitalizowanych, 78 878 jest objętych kwarantanną, a 18 693 nadzorem epidemiologicznym[1]2=:ilosc[9].
- 28 kwietnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 316 nowych przypadkach zakażeń (łącznie 12 218) oraz 34 ofiarach śmiertelnych (łącznie 596), kolejne 189 osób wyzdrowiało (łącznie 2655), 2759 jest hospitalizowanych, 78 878 jest objętych kwarantanną, a 18 693 nadzorem epidemiologicznym[1]2=:ilosc[9].
- 29 kwietnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 422 przypadkach zakażeń (łącznie 12 640), oraz 28 ofiarach śmiertelnych (łącznie 624), kolejne 370 osób wyzdrowiało (łącznie 3025), 2973 jest hospitalizowanych, 85 837 jest objętych kwarantanną, a 18 016 nadzorem epidemiologicznym[1]2=:ilosc[9][123].
Statystyki
Potwierdzone przypadki zachorowań w Polsce w kolejnych dniach od 4 marca 2020[124] | ||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Data | Narastająco | Łączny dzienny przyrost | Przyrost w % | Województwa | Źródło | |||||||||||||||
dolnośląskie | kujawsko-pomorskie | lubelskie | lubuskie | łódzkie | małopolskie | mazowieckie | opolskie | podkarpackie | podlaskie | pomorskie | śląskie | świętokrzyskie | warmińsko-mazurskie | wielkopolskie | zachodniopomorskie | |||||
04.03 | 1 | 1 | – | – | – | – | 1 | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – | [125] |
05.03 | 1 | – | 0 | – | – | |||||||||||||||
06.03 | 5 | 4 | 400 | 1 | – | 1 | 2 | 1=:4 | ||||||||||||
07.03 | 6 | 1 | 20 | – | – | 1 | – | 1=:5mz | ||||||||||||
08.03 | 11 | 5 | 83 | 1 | – | 2 | 2 | – | – | 1=:6 | ||||||||||
09.03 | 17 | 6 | 55 | 1 | – | 1 | – | 3 | – | 1 | – | 1=:9 | ||||||||
10.03 | 22 | 5 | 29 | 1 | 1 | – | – | 1 | 2 | – | – | – | 1=:8 | |||||||
11.03 | 31 | 9 | 41 | – | 1 | – | 1 | – | 1 | 1 | 1 | 1 | 2 | 1 | – | [126] | ||||
12.03 | 51 | 20 | 65 | 3 | 4 | – | 1 | – | 2 | 1 | 2 | 3 | – | 3 | 1 | [68] | ||||
13.03 | 68 | 17 | 33 | 1 | 1 | – | 3 | – | 5 | – | 3 | 1 | – | 1 | 2 | [79] | ||||
14.03 | 104 | 36 | 53 | 5 | 8 | – | 10 | – | 5 | 2 | 1 | 2 | – | 2 | – | 1 | – | [79] | ||
15.03 | 125 | 21 | 20 | 2 | 2 | 1 | 4 | – | 6 | – | 1 | – | 2 | 1 | 1 | – | 1 | [79] | ||
16.03 | 177 | 52 | 42 | 12 | 1 | – | 12 | 1 | 13 | 2 | 3 | – | 4 | – | – | 4 | – | [79] | ||
17.03 | 238 | 61 | 34 | 11 | 8 | 4 | – | 11 | 3 | 3 | 2 | – | 1 | 6 | 6 | – | 2 | 2 | 2 | [79] |
18.03 | 287 | 49 | 21 | 2 | – | – | 1 | – | 1 | 28 | 1 | 3 | 1 | 1 | 6 | 1 | 4 | – | – | [127] |
19.03 | 355 | 68 | 24 | 13 | 3 | 3 | 6 | 6 | 1 | 16 | 1 | 3 | -1 | – | 12 | 1 | 1 | 2 | 1 | [84] |
20.03 | 425 | 70 | 20 | 5 | 3 | 3 | – | 9 | 7 | 25 | – | 2 | 2 | 1 | 4 | 1 | 5 | 3 | – | [85] |
21.03 | 536 | 111 | 26 | 8 | 4 | 3 | – | 34 | 2 | 20 | – | 6 | 2 | 4 | 10 | 1 | 3 | 13 | 1 | [79] |
22.03 | 634 | 98 | 18 | 13 | – | 8 | 2 | 15 | 8 | 20 | 4 | 4 | 1 | 3 | 10 | – | 2 | 6 | 2 | [88] |
23.03 | 749 | 115 | 18 | 22 | 3 | 9 | 5 | 5 | 9 | 28 | 5 | 1 | 1 | 4 | 11 | 1 | 3 | 4 | 4 | [89] |
24.03 | 901 | 152 | 20 | 33 | 1 | 6 | 5 | 18 | 16 | 37 | 2 | 7 | – | 1 | 10 | – | 4 | 1 | 11 | [91] |
25.03 | 1051 | 150 | 17 | 16 | 5 | 6 | 2 | 15 | 7 | 39 | 2 | 6 | 3 | – | 20 | 6 | 4 | 15 | 4 | [92] |
26.03 | 1221 | 170 | 16 | 15 | 4 | 14 | 7 | 14 | 13 | 40 | 3 | 10 | 3 | 6 | 20 | 1 | 6 | 12 | 2 | [79] |
27.03 | 1389 | 168 | 14 | 28 | 2 | 4 | 1 | 10 | 24 | 27 | 2 | 8 | 4 | 4 | 14 | 7 | 5 | 21 | 7 | [95] |
28.03 | 1638 | 249 | 18 | 21 | 4 | 9 | 2 | 14 | 19 | 103 | 3 | 10 | 9 | 4 | 24 | 5 | 2 | 9 | 11 | [96] |
29.03 | 1862 | 224 | 14 | 20 | 10 | 18 | – | 8 | 38 | 40 | 12 | 5 | 2 | 9 | 30 | 7 | 10 | 9 | 6 | [128] |
30.03 | 2055 | 193 | 10 | 24 | 25 | 9 | 3 | 12 | 24 | 26 | 11 | 4 | 8 | 3 | 14 | 3 | 1 | 24 | 2 | [98] |
31.03 | 2311 | 256 | 12 | 16 | 4 | 18 | 6 | 6 | 18 | 57 | 16 | 15 | – | 6 | 55 | 12 | 1 | 16 | 10 | [99] |
01.04 | 2554 | 243 | 11 | 52 | 8 | 1 | 5 | 13 | 17 | 68 | 5 | 9 | 11 | 6 | 8 | 6 | 3 | 21 | 10 | [100] |
02.04 | 2946 | 392 | 15 | 12 | 73 | 18 | 1 | 15 | 21 | 142 | 3 | 7 | 12 | 10 | 29 | 7 | 6 | 26 | 10 | [101] |
03.04 | 3383 | 437 | 15 | 62 | 42 | 7 | 2 | 12 | 32 | 54 | 12 | 14 | 15 | 12 | 130 | 17 | 8 | 18 | – | [97] |
04.04 | 3627 | 244 | 7 | 7 | 25 | 7 | 6 | 11 | 46 | – | – | 11 | 8 | 22 | 65 | 2 | 3 | 20 | 11 | [103] |
05.04 | 4102 | 475 | 13 | 61 | 17 | 9 | 3 | 67 | 19 | 159 | 4 | 13 | 9 | 13 | 41 | 12 | 2 | 40 | 6 | [104] |
06.04 | 4413 | 311 | 8 | 20 | 4 | 7 | 3 | 14 | 22 | 98 | 7 | 7 | 18 | 8 | 25 | 10 | 3 | 54 | 11 | [105] |
07.04 | 4848 | 435 | 10 | 39 | 19 | 11 | – | 18 | 22 | 182 | 6 | 12 | 18 | 10 | 39 | 17 | 4 | 22 | 16 | [106] |
08.04 | 5205 | 357 | 7 | 12 | 13 | 7 | 4 | 42 | 27 | 67 | 9 | 14 | 22 | 8 | 43 | 7 | 5 | 45 | 32 | [107] |
09.04 | 5575 | 370 | 7 | 29 | 3 | 5 | 3 | 32 | 34 | 110 | 9 | 14 | 19 | 10 | 51 | 2 | 3 | 37 | 9 | [108] |
10.04 | 5955 | 380 | 7 | 69 | 10 | 17 | 5 | 31 | 20 | 77 | 5 | 15 | 21 | 4 | 34 | 1 | 15 | 46 | 10 | [110] |
11.04 | 6356 | 401 | 7 | 23 | 23 | 4 | 2 | 29 | 34 | 128 | 13 | 9 | 6 | 6 | 52 | 6 | 1 | 58 | 7 | [129] |
12.04 | 6674 | 318 | 5 | 37 | 23 | 9 | 2 | 37 | 19 | 35 | 8 | 1 | 27 | 8 | 65 | 5 | 11 | 29 | 2 | [130] |
13.04 | 6934 | 260 | 4 | 12 | 9 | 6 | – | 22 | 14 | 24 | 20 | 4 | 16 | 4 | 33 | – | – | 86 | 10 | [131] |
14.04 | 7202 | 268 | 4 | 14 | 7 | 5 | 1 | 16 | 18 | 27 | 35 | 9 | 18 | – | 64 | 13 | – | 33 | 8 | [132] |
15.04 | 7582 | 380 | 5 | 41 | 7 | 25 | – | 5 | 24 | 77 | 13 | 9 | 3 | 4 | 45 | 16 | 3 | 102 | 6 | [115] |
16.04 | 7918 | 336 | 4 | 55 | 8 | 9 | 2 | 18 | 14 | 54 | 11 | 3 | 19 | 2 | 82 | 5 | 4 | 44 | 6 | [133] |
17.04 | 8379 | 461 | 6 | 74 | 20 | 11 | – | 17 | 21 | 37 | 24 | 5 | 13 | 4 | 149 | 18 | 10 | 51 | 7 | [134] |
18.04 | 8742 | 363 | 4 | 56 | 11 | 3 | – | 33 | 34 | 53 | 17 | 8 | 25 | 22 | 54 | 10 | – | 18 | 19 | [135] |
19.04 | 9287 | 545 | 6 | 95 | 8 | 15 | – | 20 | 16 | 56 | 5 | 4 | 5 | 2 | 170 | 7 | 3 | 122 | 17 | [136] |
20.04 | 9593 | 306 | 3 | 33 | 15 | 3 | 1 | 22 | 33 | 38 | 16 | 3 | 6 | 6 | 71 | 17 | 1 | 30 | 11 | [137] |
21.04 | 9856 | 263 | 3 | 41 | 17 | 14 | 2 | 13 | 28 | 29 | 6 | 4 | 5 | 4 | 54 | 11 | 2 | 31 | 2 | [138] |
22.04 | 10 169 | 313 | 3 | 26 | 14 | 7 | 1 | 70 | 27 | 39 | 26 | 6 | 3 | 12 | 46 | 9 | – | 18 | 9 | [139] |
23.04 | 10 511 | 342 | 3 | 68 | 8 | 4 | – | 16 | 32 | 68 | 6 | 3 | 6 | 12 | 35 | 1 | – | 67 | 16 | [140] |
24.04 | 10 892 | 381 | 4 | 23 | 11 | 6 | – | 32 | 22 | 40 | 15 | 9 | 3 | 14 | 97 | 6 | 1 | 70 | 32 | [141] |
25.04 | 11 273 | 381 | 3 | 43 | 3 | 4 | – | 23 | 24 | 96 | 7 | 23 | 14 | 39 | 67 | 1 | – | 30 | 7 | [142] |
26.04 | 11 617 | 344 | 3 | 63 | 4 | 5 | 2 | 19 | 9 | 46 | 11 | 2 | 3 | 50 | 74 | 3 | – | 41 | 12 | [143] |
27.04 | 11 902 | 285 | 2 | 71 | 5 | 2 | – | 35 | 20 | 28 | 10 | 3 | 4 | 11 | 42 | 3 | – | 36 | 15 | [144] |
28.04 | 12 218 | 316 | 3 | 49 | 35 | 3 | – | 14 | 11 | 15 | 5 | 9 | 2 | 37 | 94 | 3 | – | 33 | 6 | [145] |
29.04 | 12 640 | 422 | 3 | 59 | 19 | 3 | – | 32 | 24 | 36 | 12 | 3 | – | 30 | 159 | 2 | – | 39 | 4 | |
29.04 | 12 877 | 237[146] | 2 | 43 | 7 | 1 | – | 18 | 21 | 25 | 4 | 1 | 8 | 4 | 57[146] | 4 | 2 | 26 | 16 | |
Łącznie | 12 877 | 1563 | 544 | 360 | 87 | 954 | 897 | 2452 | 394 | 329 | 375 | 428 | 2239 | 270 | 148 | 1441 | 396 | |||
Data | Narastająco | Łączny dzienny przyrost | Przyrost w % | dolnośląskie | kujawsko-pomorskie | lubelskie | lubuskie | łódzkie | małopolskie | mazowieckie | opolskie | podkarpackie | podlaskie | pomorskie | śląskie | świętokrzyskie | warmińsko-mazurskie | wielkopolskie | zachodniopomorskie | Źródło |
Województwa |
Liczba nowych przypadków
Liczba testów wykonanych na dobę
Łączna liczba potwierdzonych przypadków
Łączna liczba zgonów
Polska i państwa sąsiednie
Oprócz danych z Polski na wykresie pokazano dane z państw mających z Polską granice lądowe i linie przyrostu 15%/dz[nota 1] oraz 7%/dz[nota 2].
Noty
- ↑ Przyrost 15%/dz to każda linia równoległa do narysowanej na wykresie. Przy przyroście zachorowań 15% dziennie sumaryczna liczba zakażonych podwajałaby się co około 5 dni, w kolejnych dniach osiągałaby: 1,15 ; 1,32 ; 1,52 ; 1,74; 2,01 wartości początkowej.
- ↑ Przyrost 7%/dz to każda linia równoległa do narysowanej na wykresie. Przy przyroście zachorowań 7% dziennie sumaryczna liczba zakażonych podwajałaby się co około 11 dni, w kolejnych dniach osiągałaby: 1,07 ; 1,145 ; 1,225 ; 1,311 (itd.) wartości początkowej.
Procentowe wzrosty dzienne w Polsce i państwach sąsiednich
Trajektoria epidemii na tle państw sąsiednich
Testowanie
WHO
Podczas wstępu do konferencji prasowej Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) 15 marca 2020[147] dyrektor generalny WHO przedstawił stanowisko odnośnie testowania na obecność COVID-19:
(...) wszystkie kraje muszą przyjąć kompleksowe podejście. Lecz najbardziej efektywnym sposobem zapobiegania infekcjom i ratowania ludzkich żyć jest zerwanie łańcuchów zakażenia. I aby to osiągnąć musicie testować i izolować. Nie można walczyć z ogniem z zawiązanymi oczami. I nie można powstrzymać pandemii, jeżeli nie wiemy, kto jest zarażony. Mamy prosty przekaz dla wszystkich krajów: testować, testować, testować. Testować każdy podejrzany przypadek. (...) Jeszcze raz, nasz kluczowy przekaz to: testować, testować, testować.
Podczas wstępu do konferencji prasowej 22 kwietnia 2020 ponownie podkreślił te same zalecenia WHO od początków pandemii[148].
Zatrzymanie rozprzestrzeniania się COVID-19 wymaga zidentyfikowania i wykonania testów dla wszystkich podejrzanych przypadków tak aby potwierdzone przypadki mogły być niezwłocznie i efektywnie odizolowane oraz otrzymały odpowiednią opiekę. Wszystkie bliskie kontakty z potwierdzonym przypadkiem muszą być natychmiast zidentyfikowane aby mogły być poddane kwarantannie i monitorowane przez okres 14 dniowej inkubacji wirusa. Jak tylko podejrzane przypadki są zidentyfikowane powinny być natychmiast przetestowane w celu potwierdzenia lub wykluczenia infekcji COVID-19.[149] Pracownicy służby zdrowia którzy mieli kontakt z potwierdzonym przypadkiem powinni być przetestowani po 14 dniach kwarantanny niezależne od wystąpienia u nich symptomów choroby[150]. Podejrzany przypadek jest zdefiniowany jako:
- pacjent z ostrą choroba układu oddechowego oraz historią podczas 14 dni przed wystąpieniem symptomów podróży lub przebywania w obszarze gdzie raportowano lokalne zarażenia COVID-19;
- lub pacjent z ostrą choroba układu oddechowego oraz mający kontakt z potwierdzonym lub podejrzanym przypadkiem w ostatnich 14 dniach przed wystąpieniem symptomów;
- lub pacjent z ostrą choroba układu oddechowego, wymagającego hospitalizacji oraz przy braku alternatywnej diagnozy w pełni wyjaśniającej symptomy[151],
30 marca 2020 na konferencji prasowej Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dr Maria Van Kerkhove w odpowiedzi na pytanie odnośnie liczby testów stwierdziła, że tam, gdzie testy były wykonywane na szeroką skalę, liczba pozytywnych wyników stanowiła 3% do 12% ze wszystkich wykonanych testów. Przy bardzo małej ilości otrzymywanych pozytywnych wyników ze wszystkich przeprowadzonych testów, istnieje jednak możliwość, że testy wykonywane są nie tam gdzie trzeba, więc potrzebna jest ostrożność i utrzymanie poziomu testowania. W kontekście tego, że kraje mają ograniczone możliwości testowania, zadowalającym wyznacznikiem liczby testów jest osiągnięcie poziomu nie więcej niż 9% wyników pozytywnych (1 wynik pozytywny na 10 testów), ponieważ przy znacznie większym procencie wyników pozytywnych prawdopodobnie wiele rzeczywistych przypadków pozostaje niewykryta[152]. W Polsce (według danych z 22 kwietnia 2020) poziom pozytywnych wyników to 4% (1 wynik pozytywny na 23,4 testów) czym spełniany jest warunek osiągania poniżej 9% wyników pozytywnych ze wszystkich przeprowadzonych testów. W krajach Europy poziom pozytywnych wyników testów jest pomiędzy 2% (Litwa) a 30% (Wielka Brytania)[153].
Rzecznik Praw Obywatelskich
Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar zwrócił uwagę na zbyt małą liczbę laboratoriów oraz laborantów[154]. Ponadto, zdaniem RPO, personel pracuje po godzinach, a placówki nie są w stanie przebadać wszystkich, którzy mają podejrzenia co do swojego stanu zdrowia[154].
Media
18 marca polskie laboratoria wykonywać mogły 3 tysiące testów na dobę, ale wykorzystywano tylko około połowy ich możliwości[155]. Na początku kwietnia wykonywano ponad pięć tysięcy testów dziennie, co jednak przez część portali specjalistycznych zostało uznane za niewystarczające[156][157] (liczba wykonanych do połowy kwietnia testów w Polsce wyniosła 4,12 na tysiąc mieszkańców, a np. w Czechach wykonano ich trzy razy więcej – 12,37 na tysiąc), co wpływa na liczbę wykrytych zarażeń. Mniej testów niż w Polsce wykonano (do połowy kwietnia) wykonano tylko w Grecji i Rumunii oraz na Węgrzech (odpowiednio: 3,36 i 3,62 oraz 3,72 testów na tysiąc mieszkańców)[158][159].
Ministerstwo Zdrowia komunikowało w połowie kwietnia, że zdolność polskich laboratoriów sięga 20 tysięcy testów dziennie; 10 i 11 kwietnia wykorzystano te możliwości w przybliżeniu w połowie (wykonując po około 11 tysięcy testów w tych dwóch dniach), ale w kolejnych czterech dobach już znacznie mniej i znacząco poniżej możliwości laboratoriów (kolejno 8,4 tys., 5,6 tys. 4,7 tys. i 8,1 tys.)[158][159]. Rzecznik Ministerstwa, Wojciech Andrusewicz wyjaśnił to niewykorzystanie zdolności laboratoriów faktem, iż to lekarze nie zlecają dostatecznej liczby testów; wypowiedź ta jednak spotkała się z krytyką środowisk lekarskich[160], które wskazywały z jednej strony na brak jasnych wytycznych zlecania badań na obecność koronawirusa[161], ale ponadto także na braki w zaopatrzeniu w niezbędne do pobierania próbek narzędzia, tzw. „wymazówki”[162].
Nieprawdziwe informacje i oszustwa
Zarys zjawiska i przykłady
W przestrzeni informacyjnej pojawiło się szereg nieprawdziwych informacji, prób oszustw i wprowadzania w błąd, związanych z wystąpieniem zakażeń wirusem SARS-COV-2 (pandemii COVID-19) w Polsce. Nieprawdziwe informacje obejmują m.in. fałszywe tezy o: pochodzeniu wirusa, sposobie diagnozowania, zapobiegania i leczenia choroby, działaniach podejmowanych (lub też niepodejmowanych) przez władze i państwowe organy sanitarne, oraz rozwoju sytuacji. Podejmowane są próby oszustw (wyłudzeń) i wprowadzania w błąd, które polegają m.in. na: wysyłaniu fałszywych SMS od osób podszywających się pod instytucje państwowe, publikacji fałszywych map, sensacyjnych nagłówków prowadzących do szkodliwych stron usiłujących wyłudzić dostęp do kont i numerów kart kredytowych oraz próbach sprzedaży produktów rzekomo „zapobiegających zakażeniu koronawirusem”[163][164][165][166][167][168][169][170][171].
Osoby LGBT bywają niesłusznie oskarżane o epidemię. Według relacji pewnej kobiety, opisanej przez „Gazetę Wyborczą”, rzymskokatolicki ksiądz we Wrocławiu miał przedstawić w kazaniu epidemię COVID-19 jako „karę boską za grzechy, w tym za homoseksualizm, aborcję i życie bez ślubu”; do jego wypowiedzi negatywnie odniósł się rzecznik wrocławskiej kurii, a także prymas Polski, abp Wojciech Polak[172][173][174]. Na profilu facebookowym Miasto Rzeszów zapytano mieszkańców o to, „czy koronawirus jest karą za gender i LGBT”[175].
Walka z dezinformacją
Pod koniec marca 2020 Komisja Europejska (KE) poinformowała o fałszywych informacjach „będących częścią zaplanowanych kampanii dezinformacyjnych”[176][177][178]. KE zaleciła postępowanie według zaleceń krajowych służb zdrowia poszczególnych państw UE[179] oraz czerpanie informacji na temat pandemii COVID-19 wyłącznie z wiarygodnych źródeł jak np. strony organizacji unijnych i międzynarodowych – Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) i Światowa Organizacja Zdrowia (WHO)[176]. KE poinformowała o zwalczaniu dezinformacji w ścisłej współpracy z platformami internetowymi poprzez:
- promowanie wiarygodnych źródeł;
- degradowanie informacji, które po sprawdzeniu okazały się nieprawdziwe lub wprowadzające w błąd;
- usuwanie treści nielegalnych i niebezpiecznych dla zdrowia[176].
Przewodnicząca KE Ursula von der Leyen powołała „Zespół ds. szybkiego reagowania na koronawirusa”[180][181]. KE uruchomiła również swoją stronę internetową, na której weryfikowane są pojawiające się informacje dotyczące koronawirusa i obalane fałszywe twierdzenia[177][176].
Uwagi
- ↑ Ministerstwo Zdrowia podaje codziennie liczbę osób, które wyzdrowiały. Osoby te przez Głównego Inspektora Sanitarnego (a także innych specjalistów) nazywane są „ozdrowieńcami” (zob. Zbigniew Wojtasiński: Ekspert: „Ozdrowieńcy” to osoby, które nie mają już objawów COVID-19. Wprost, 2020-03-17. [dostęp 2020-04-12]. (pol.).).
- ↑ Przyjęto zasadę, że przy przemieszczaniu się: środkami publicznego transportu zbiorowego – maksymalna liczba pasażerów równocześnie podróżujących wynosi połowę wszystkich miejsc siedzących; pieszo – jednocześnie mogą się poruszać dwie osoby w odległości nie mniejszej niż 1,5 m od siebie (ograniczenia nie stosuje się do osób najbliższych w rozumieniu art. 115 § 11 Kodeksu karnego).
- ↑ Przyjęto zasadę, że od 25 marca do 11 kwietnia 2020 r. dopuszcza się równoczesną obecność 5 uczestników, oprócz osób sprawujących kult religijny lub osób zatrudnionych przez zakład pogrzebowy w przypadku pogrzebu, a 50 osób (wliczając w to uczestników i osoby sprawujące kult religijny lub osoby zatrudnione przez zakład pogrzebowy) w okresie od dnia 12 kwietnia 2020 r. do odwołania.
- ↑ Specustawa była potem zmieniana (28 i 31 marca) m.in. poprzez uszczegółowienie zakresów odpowiedzialności poszczególnych organów państwa podczas walki z epidemią.
- ↑ Informacja podana została na Twitterze 4 kwietnia około godz. 17:30, nie było potem już żadnego komunikatu tego dnia, jak to było regułą dotychczas. 5 kwietnia około godz. 9:00 Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że począwszy od 4 kwietnia uległa zmianie częstotliwość komunikowania o liczbie zachorowań, i że od tej pory będzie to dwa razy na dobę: „Wyjaśniamy, że wczoraj nie został pominięty żaden komunikat. Przeszliśmy na raportowanie ze służbami sanitarno-epidemiologicznymi w trybie 2 razy na dobę”.
- ↑ Usunięto zdublowany przez PSSE Radom zgon.
Przypisy
- ↑ a b c d e f Rada Ministrów w Polsce, Mapa zarażeń koronawirusem (SARS-CoV-2) [online], gov.pl .
- ↑ PKN Orlen: w tym tygodniu ruszy produkcja płynu do dezynfekcji [online], pb.pl, 9 marca 2020 .
- ↑ Zarządzenie Kurii Metropolitalnej Łódzkiej z dnia 24 marca 2020 roku dotyczące działania parafii w czasie pandemii [online], Archidiecezja Łódzka, 25 marca 2020 .
- ↑ Thomson Reuters , Poland Reports First Coronavirus Case – Health Minister [online], 4 marca 2020 .
- ↑ Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 13 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego. (Dz.U. z 2020 r. poz. 433).
- ↑ Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 13 marca 2020 r. w sprawie przywrócenia tymczasowo kontroli granicznej osób przekraczających granicę państwową stanowiącą granicę wewnętrzną. (Dz.U. z 2020 r. poz. 434).
- ↑ Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 13 marca 2020 r. w sprawie czasowego zawieszenia lub ograniczenia ruchu granicznego na określonych przejściach granicznych. (Dz.U. z 2020 r. poz. 435).
- ↑ Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii. (Dz.U. z 2020 r. poz. 491).
- ↑ a b c d Ministerstwo Zdrowia, 📊 Dzienny raport o #koronawirus. [online], @MZ_GOV_PL, 29 kwietnia 2020 .
- ↑ Komunikat Lotniska Chopina – Aktualności i wydarzenia – Lotnisko Chopina w Warszawie [online], lotnisko-chopina.pl, 25 stycznia 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-01-26] .
- ↑ Ministerstwo Zdrowia: Żadna z badanych próbek nie jest pozytywna. W Polsce wciąż nie ma koronawirusa [online], wiadomosci.gazeta.pl, 29 lutego 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-02-29] .
- ↑ a b 47 osób z podejrzeniem koronawirusa w Polsce. Szumowski: Wirus pojawi się w najbliższych dniach [online], wiadomosci.gazeta.pl, 27 lutego 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-02-27] .
- ↑ https://www.se.pl/poznan/koronawirus-w-polsce-relacja-na-zywo-aa-vDoh-nRwb-ewyD.html Koronawirus w Polsce? Szpitale ograniczają i zakazują odwiedzin u pacjentów. Poznań Eska Info, 2020-02-29.
- ↑ LOT zmniejsza liczbę rejsów do Włoch i Korei, onet.pl., 2 marca 2020.
- ↑ Koronawirus we Włoszech. Ryanair anuluje część połączeń, LOT wyśle mniejsze samoloty, Business Insider, 2 marca 2020.
- ↑ W Sejmie bez delegacji zagranicznych i wysłuchań publicznych. Nowe zarządzenie marszałka ws. koronawirusa, onet.pl., 6 marca 2020.
- ↑ Zakaz wywozu leków przeciwgorączkowych, igieł i masek z Polski. „Mogą się przydać w walce z koronawirusem”, TVN24 Polska, 6 marca 2020.
- ↑ Szef kancelarii premiera: będzie wsparcie dla firm, spirytus bez akcyzy i infolinia dla lekarzy, TVN24, 6 marca 2020.
- ↑ Tomasz Bielecki: Czy Unia Europejska robi za mało w sprawie koronawirusa?. wyborcza.pl, 2020-03-13.
- ↑ Informacja Głównego Inspektora Sanitarnego w sprawie imprez masowych. GIS, 2020-03-08.
- ↑ Zarządzenie Rektora UW z 10 marca 2020 r. w sprawie zapobiegania rozprzestrzenianiu się wirusa COVID-19 wśród społeczności UW. monitor.uw.edu.pl, 2020-03-10.
- ↑ Zarządzenie Rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego z 10 marca 2020 roku ws. przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się wirusa SARS-CoV-2 wśród społeczności akademickiej Uniwersytetu Jagiellońskiego. bip.uj.edu.pl, 2020-03-10.
- ↑ Rektorzy uczelni Wrocławia i Opola zdecydowali o zawieszeniu zajęć dydaktycznych [online], Nauka w Polsce, 10 marca 2020 .
- ↑ Komunikat Rektora ws. koronawirusa – Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu [online], amu.edu.pl .
- ↑ Komunikat dotyczący zawieszenia zajęć dydaktycznych na wszystkich wydziałach i w innych jednostkach Uniwersytetu Śląskiego [online], 10 marca 2020 .
- ↑ Zarządzenie Rektora Uniwersytetu Gdańskiego z dnia 10 marca 2020 roku w sprawie przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się koronawirusa COVID-19 [online], ug.edu.pl, 10 marca 2020 .
- ↑ Działania w sprawie koronawirusa w Polsce omawiała Rada Bezpieczeństwa Narodowego [online], poland.us, 10 marca 2020 .
- ↑ Mateusz Morawiecki odwołał wszystkie imprezy masowe z powodu koronawirusa [online], Noizz, 10 marca 2020 .
- ↑ Premier odwołał wszystkie imprezy masowe w Polsce [online], trojmiasto.pl, 10 marca 2020 .
- ↑ Poznań: Koronawirus:. Miasto chce zamknąć szkoły przedszkola i żłobki [online], Onet, 10 marca 2020 .
- ↑ Premier: szkoły zamknięte na dwa tygodnie [online], TVN24, 11 marca 2020 .
- ↑ a b c Policja odnotowuje nieliczne przypadki łamania kwarantanny w związku z zagrożeniem koronawirusem [online], prk24.pl, 17 marca 2020 .
- ↑ Rozporządzenie ministra zdrowia z 20.03.2020.
- ↑ Paweł Orlikowski: Kwarantanna. Premier: do 30 tys. zł kary oraz mechanizmy śledzenia. money.pl, 2020-03-20.
- ↑ a b Dz.U. z 2020 r. poz. 567.
- ↑ Monika Płatek: Liczy się treść, nie nazwa. Rząd ogłosił i wprowadził nadzwyczajny stan klęski żywiołowej. wyborcza.pl, 23 marca 2020. [dostęp 4 kwietnia 2020].
- ↑ Wojciech Czuchnowski: Rząd: zostańcie w domach! Rygorystyczne ograniczenia związane z koronawirusem. wyborcza.pl, 2020-03-24.
- ↑ a b c d e f Dziennik Ustaw poz. 522 – Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 24 marca 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii [online], dziennikustaw.gov.pl, 24 marca 2020 . Informacje o rozporządzeniu MZ na stronie dziennikustaw.gov.pl (Dz.U. z 2020 r. poz. 522).
- ↑ a b c MSWiA: Kolejne zmiany w przekraczaniu granicy [online], pap.pl, 25 marca 2020 .
- ↑ a b Polska przedłuża zamknięcie granic do połowy kwietnia [online], onet.pl, 25 marca 2020 .
- ↑ a b Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 24 marca 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie przywrócenia tymczasowo kontroli granicznej osób przekraczających granicę państwową stanowiącą granicę wewnętrzną. (Dz.U. z 2020 r. poz. 519).
- ↑ Dz.U. z 2020 r. poz. 566.
- ↑ COVID-19 coding in ICD-10. WHO, 2020-03-25. (ang.).
- ↑ Wytyczne dotyczące określania przyczyn zgonów związanych z epidemią koronawirusa wywołującego COVID-19. NIZP-PZH, 2020-03-26.
- ↑ Piotr Żytnicki: Władza unika koronawirusa. Jeśli umrzesz w domowej kwarantannie, nie zaliczą cię do ofiar epidemii. wyborcza.pl, 2020-03-26.
- ↑ Michał Istel: Zgony z powodu COVID-19: w Polsce jeden kod, WHO używa dwóch. TVN24, 2020-03-31.
- ↑ Magdalena Kulej: Kolejna ofiara, której nie ujęto w statystykach. Ilu zakażonych umiera naprawdę?. Radio ZET, 2020-03-31.
- ↑ a b Wytyczne dotyczące kodowania zgonów związanych z epidemią koronawirusa wywołującego COVID-19 z dnia 1.04.2020. NIZP-PZH, 2020-04-01.
- ↑ Suplement do wytycznych dotyczących kodowania zgonów związanych z epidemią koronawirusa wywołującego COVID-19 z dnia 01/04/2020. NIZP-PZH, 2020-04-01.
- ↑
z powodu COVID-19 umierają osoby z poważnymi następstwami choroby, zwykle hospitalizowane w tzw. szpitalach jednoimiennych lub szpitalach zakaźnych, najczęściej z ostrą niewydolnością oddechową na Oddziałach Intensywnej Terapii, to zgodnie z definicją przypadku, pacjenci mają wykonywane testy molekularne, których wyniki, nawet otrzymane po zgonie pacjenta, znajdą odzwierciedlenie w postaci prawidłowej wyjściowej przyczyny zgonu
- ↑ Miłada Jędrysik: Umrzesz na kwarantannie, nie liczysz się do koronawirusa. oko.press, 2020-03-27.
- ↑ New ICD-10-CM code for the 2019 Novel Coronavirus (COVID-19), April 1, 2020. CDC, 2020-03-18. (ang.).
- ↑ ICD-10-CM Tabular List of Diseases and InjuriesApril 1, 2020 Addenda. CDC, 2020-04-01. (ang.).
- ↑ Koronawirus w Polsce. Specustawa weszła w życie. businessinsider.com.pl, 2020-03-08.
- ↑ Koronawirus w Polsce ograniczy na zawsze nasze prawa? Analiza OKO.press: ustawa PiS to prawny populizm [online], oko.press, 5 marca 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-03-05] .
- ↑ Koronawirus. Rozporządzenie rządu z 31 marca o ograniczeniach poruszania się – krytyczna ocena RPO.
- ↑ Telewizja Polska S.A , Poles leave hospital after 2-week coronavirus observation [online], polandin.com, 9 marca 2020 (ang.).
- ↑ MZ: pod kątem koronawirusa przebadano 559 próbek, wszystkie wyniki negatywne | Polska Agencja Prasowa SA [online], pap.pl, 3 marca 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-03-03] .
- ↑ Mapa zarażeń koronawirusem (SARS-CoV-2) – Koronawirus: informacje i zalecenia – Portal Gov.pl [online], web.archive.org, 2 kwietnia 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-04-02] .
- ↑ Koronawirus w Lubuskiem. 44 godziny, dwa razy za wolno. Daleko do laboratorium [online], oko.press, 5 marca 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-03-05] .
- ↑ „Pacjent zero” opuścił szpital. Jest wyleczony. tvp.info, 20 marca 2020.
- ↑ t, Koronawirus w Polsce. Minister zdrowia: Jest kolejny przypadek choroby [online], Wprost, 7 marca 2020 .
- ↑ a b c d e f g h i j k Liczba potwierdzonych zakażeń koronawirusem w Polsce to już 9287, zmarło 360 chorych. rynekzdrowia.pl, 2020-04-19.
- ↑ MZ: 467 hospitalizowanych; tysiąc osób w kwarantannie; 7 tys. pod nadzorem – społeczeństwo [online], wnp.pl, 9 marca 2020 .
- ↑ Koronawirus w Polsce. Generał Jarosław Mika zarażony koronawirusem – Wiadomości [online], wiadomosci.onet.pl .
- ↑ Karolina Mózgowiec , Renata Chrzanowska , Zbigniew Kopeć , 22. przypadek COVID-19 w Polsce [online], www.mp.pl, 10 marca 2020 .
- ↑ Anna Rokicka-Żuk , Jak wykryć koronawirusa? Czy lekarzom pozostaje jedynie obserwacja pacjentów podejrzanych o zakażenie lub zachorowanie wywołane 2019-nCoV? [online], Głos Pomorza, 11 marca 2020 .
- ↑ a b Mapa zarażeń koronawirusem (SARS-CoV-2) [online], gov.pl, 12 marca 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-03-13] .
- ↑ Małgorzata Szlachetka , Drugi przypadek koronawirusa w Łodzi. Przybywa osób objętych kwarantanną [online], lodz.wyborcza.pl, 12 marca 2020 .
- ↑ Koronawirus Kim była kobieta. se.pl, 12 marca 2020.
- ↑ Koronawirus w Polsce – aktualna sytuacja epidemiologiczna [online], politykazdrowotna.com, 13 marca 2020 .
- ↑ Magdalena Mikrut-Majeranek , Jest kolejna śmiertelna ofiara koronawirusa [online], silesia.info.pl, 13 marca 2020 .
- ↑ Europa stała się epicentrum pandemii koronawirusa. W Polsce trzy osoby nie żyją, 104 są zakażone [online], rmf24.pl, 14 marca 2020 .
- ↑ Bartosz Godziński , Zmarła trzecia osoba zakażona koronawirusem. To 66-latek z Lublina [online], naTemat.pl, 14 marca 2020 .
- ↑ Koronawirus w Polsce. Potwierdzono 20 nowych przypadków zakażenia [online], newsweek.pl, 19 marca 2020 .
- ↑ 2 kolejne przypadki wirusa SARS-CoV-2 w Polsce. W sumie 125 [online], rp.pl, 15 marca 2020 .
- ↑ Koronawirus w Polsce. Minister Michał Woś: Mój wynik jest pozytywny [online], wp.pl, 16 marca 2020 .
- ↑ Ministerstwo Zdrowia , W szpitalu w Łańcucie (woj. podkarpackie) zmarła czwarta osoba zakażona koronawirusem, 16 marca 2020 .
- ↑ a b c d e f g h Koronawirus. Wszystkie raporty z Gdańska, Pomorza i kraju – od 26 marca [online], gdansk.pl .
- ↑ Nowe przypadki zakażenia koronawirusem. 238 przypadków w Polsce [online], rmf24.pl, 17 marca 2020 .
- ↑ Koronawirus w Polsce. Piąta ofiara śmiertelna. Zmarł 57-letni pacjent szpitala w Wałbrzychu. rdc.pl, 2020-03-17.
- ↑ Pacjent „zero” chory na koronawirusa oficjalnie wyleczony! Jutro wyjdzie ze szpitala! – newslubuski.pl. 2020-03-17.
- ↑ Polska i świat walczą. rp.pl, 2020-03-18.
- ↑ a b Mapa zarażeń koronawirusem (SARS-CoV-2) [online], gov.pl, 19 marca 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-03-19] .
- ↑ a b Mapa zarażeń koronawirusem (SARS-CoV-2) [online], gov.pl, 20 marca 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-03-21] .
- ↑ „Pacjent zero” opuścił szpital [online], Radio Zielona Góra, 20 marca 2020 .
- ↑ Ministerstwo Zdrowia, 634 przypadki koronawirusa w Polsce, w tym osoby zmarłe: 7 (opis) [online], Ministerstwo Zdrowia, 22 marca 2020 .
- ↑ a b Mapa zarażeń koronawirusem (SARS-CoV-2) [online], gov.pl, 22 marca 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-03-22] .
- ↑ a b Mapa zarażeń koronawirusem (SARS-CoV-2) [online], gov.pl, 23 marca 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-03-24] .
- ↑ Ministerstwo Zdrowia , 4 osób z woj. małopolskiego, 3 osób z woj. lubelskiego, 3 osób z łódzkiego. Z przykrością informujemy, że zmarła ósma osoba zakażona koronawirusem – to 83-letni mężczyzna, który zmarł w szpitalu w Tychach. [online], Ministerstwo Zdrowia, 23 marca 2020 .
- ↑ a b c Mapa zarażeń koronawirusem (SARS-CoV-2) [online], gov.pl, 24 marca 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-03-25] .
- ↑ a b c Mapa zarażeń koronawirusem (SARS-CoV-2) [online], gov.pl, 25 marca 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-03-25] .
- ↑ Ministerstwo Zdrowia , (4/4) W sumie liczba osób zakażonych koronawirusem: 1221/16 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe) [online], @MZ_GOV_PL, 26 marca 2020 .
- ↑ Ministerstwo Zdrowia , (3/5) Jednocześnie z przykrością informujemy, że w szpitalu w Koszalinie zmarł 67-letni mężczyzna zakażony koronawirusem, który miał choroby współistniejące. [online], @MZ_GOV_PL, 26 marca 2020 .
- ↑ a b Mapa zarażeń koronawirusem (SARS-CoV-2) [online], gov.pl, 27 marca 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-03-27] .
- ↑ a b c Mapa zarażeń koronawirusem (SARS-CoV-2) [online], gov.pl, 28 marca 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-03-28] .
- ↑ a b Czterdzieste szóste zakażenie na Pomorzu, ponad 1900 w kraju, czworo kolejnych zmarłych [online], Gdańsk – oficjalny portal miasta .
- ↑ a b Mapa zarażeń koronawirusem (SARS-CoV-2) [online], gov.pl, 30 marca 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-03-30] .
- ↑ a b Mapa zarażeń koronawirusem (SARS-CoV-2) [online], gov.pl, 31 marca 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-03-31] .
- ↑ a b Mapa zarażeń koronawirusem (SARS-CoV-2) [online], gov.pl, 1 kwietnia 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-04-01] .
- ↑ a b Mapa zarażeń koronawirusem (SARS-CoV-2) [online], gov.pl, 2 kwietnia 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-04-03] .
- ↑ Koronawirus w Polsce. Informacje, zalecenia. Sytuacja we Wrocławiu [online], www.wroclaw.pl [dostęp 2020-04-04] .
- ↑ a b Mapa zarażeń koronawirusem (SARS-CoV-2) [online], gov.pl, 4 kwietnia 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-04-05] .
- ↑ a b Mapa zarażeń koronawirusem (SARS-CoV-2) [online], gov.pl, 5 kwietnia 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-04-05] .
- ↑ a b Mapa zarażeń koronawirusem (SARS-CoV-2) [online], gov.pl, 6 kwietnia 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-04-06] .
- ↑ a b Mapa zarażeń koronawirusem (SARS-CoV-2) [online], gov.pl, 7 kwietnia 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-04-07] .
- ↑ a b Mapa zarażeń koronawirusem (SARS-CoV-2) [online], gov.pl, 8 kwietnia 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-04-08] .
- ↑ a b Mapa zarażeń koronawirusem (SARS-CoV-2) [online], gov.pl, 9 kwietnia 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-04-09] .
- ↑ Koronawirus w Polsce. Mapa zakażeń – tvn24.pl. 2020-04-10. [dostęp 2020-04-10].
- ↑ a b Mapa zarażeń koronawirusem (SARS-CoV-2) [online], gov.pl, 10 kwietnia 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-04-10] .
- ↑ Koronawirus w Polsce. Mapa zakażeń – tvn24.pl. 2020-04-11. [dostęp 2020-04-11].
- ↑ MZ_GOV_PL, Dzienny raport o #koronawirus. [online], 12 kwietnia 2020 .
- ↑ Koronawirus w Polsce. Mapa zakażeń – tvn24.pl. 2020-04-14. [dostęp 2020-04-14].
- ↑ Koronawirus w Polsce. Mapa zakażeń – tvn24.pl. 2020-04-15. [dostęp 2020-04-15].
- ↑ a b Mapa zarażeń koronawirusem (SARS-CoV-2) [online], gov.pl, 15 kwietnia 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-04-15] .
- ↑ Koronawirus w Polsce. Mapa zakażeń – tvn24.pl. 2020-04-16. [dostęp 2020-04-16].
- ↑ Mateusz Chłystun: Dramat w DPS w Kaliszu. Jedyna pielęgniarka opuściła ośrodek. RMF FM, 2020-04-17 (12:29). [dostęp 2020-04-21]. (pol.).
- ↑ WOT pomógł przy ewakuacji DPS w Kaliszu. Jedyna pielęgniarka opuściła ośrodek z wyczerpania. Gazeta.pl, 2020-04-20 20:12. [dostęp 2020-04-21]. (pol.).
- ↑ Koronawirus w Polsce. Mapa zakażeń [online], TVN24 [dostęp 2020-04-20] .
- ↑ WPROST.pl, MZ: 166 nowych przypadków koronawirusa w Polsce, wśród ofiar 38-letnia kobieta [online], Zdrowie i medycyna Wprost, 20 kwietnia 2020 [dostęp 2020-04-20] (pol.).
- ↑ Koronawirus w DPS-ach. Gdzie się pojawił i ile jest zakażeń?. Na temat, 2020-04-20, 18:41. [dostęp 2020-04-21]. (pol.).
- ↑ Koronawirus w Polsce: zachorowania, zalecenia. RAPORT SPECJALNY 21.04.2020 – Zdrowie [online], zdrowie.radiozet.pl [dostęp 2020-04-21] (pol.).
- ↑ 225 nowych przypadków koronawirusa. Nie żyje 18 kolejnych osób. Polsat news. [dostęp 2020-04-29].
- ↑ Poland – Operations Dashboard for ArcGIS [online], www.arcgis.com .
- ↑ Pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce [online], Ministerstwo Zdrowia, 4 marca 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-03-04] .
- ↑ Ministerstwo Zdrowia, Twitter, 31 przypadków koronawirusa w Polsce – opis [online], Ministerstwo Zdrowia, 11 marca 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-03-12] .
- ↑ Mapa zarażeń koronawirusem (SARS-CoV-2) [online], gov.pl, 18 marca 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-03-18] .
- ↑ Mapa zarażeń koronawirusem (SARS-CoV-2) [online], gov.pl, 29 marca 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-03-29] .
- ↑ Mapa zarażeń koronawirusem (SARS-CoV-2) [online], gov.pl, 11 kwietnia 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-04-11] .
- ↑ Mapa zarażeń koronawirusem (SARS-CoV-2) [online], gov.pl, 12 kwietnia 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-04-12] .
- ↑ Mapa zarażeń koronawirusem (SARS-CoV-2) [online], gov.pl, 13 kwietnia 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-04-13] .
- ↑ Mapa zarażeń koronawirusem (SARS-CoV-2) [online], gov.pl, 14 kwietnia 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-04-14] .
- ↑ Mapa zarażeń koronawirusem (SARS-CoV-2) [online], gov.pl, 16 kwietnia 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-04-16] .
- ↑ Mapa zarażeń koronawirusem (SARS-CoV-2) [online], gov.pl, 17 kwietnia 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-04-17] .
- ↑ Mapa zarażeń koronawirusem (SARS-CoV-2) [online], gov.pl, 18 kwietnia 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-04-18] .
- ↑ Mapa zarażeń koronawirusem (SARS-CoV-2) [online], gov.pl, 19 kwietnia 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-04-19] .
- ↑ Mapa zarażeń koronawirusem (SARS-CoV-2) [online], gov.pl, 20 kwietnia 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-04-20] .
- ↑ Mapa zarażeń koronawirusem (SARS-CoV-2) [online], gov.pl, 21 kwietnia 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-04-21] .
- ↑ Mapa zarażeń koronawirusem (SARS-CoV-2) [online], gov.pl, 22 kwietnia 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-04-22] .
- ↑ Mapa zarażeń koronawirusem (SARS-CoV-2) [online], gov.pl, 23 kwietnia 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-04-23] .
- ↑ Mapa zarażeń koronawirusem (SARS-CoV-2) [online], gov.pl, 24 kwietnia 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-04-24] .
- ↑ Mapa zarażeń koronawirusem (SARS-CoV-2) [online], gov.pl, 25 kwietnia 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-04-25] .
- ↑ Mapa zarażeń koronawirusem (SARS-CoV-2) [online], gov.pl, 26 kwietnia 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-04-26] .
- ↑ Mapa zarażeń koronawirusem (SARS-CoV-2) [online], gov.pl, 27 kwietnia 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-04-27] .
- ↑ Mapa zarażeń koronawirusem (SARS-CoV-2) [online], gov.pl, 28 kwietnia 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-04-28] .
- ↑ a b Po odjęciu 63 błędnych wyników z województwa śląskiego z dn.15-19.04.
- ↑ WHO: konferencja prasowa 2020-03-15. [dostęp 2020-04-25].
- ↑ WHO: konferencja prasowa 2020-04-22. [dostęp 2020-04-25].
- ↑ Considerations in the investigation of cases and clusters of COVID-19. [dostęp 2020-04-25].
- ↑ WHO strategie, plan i działania – covid-19. [dostęp 2020-04-25].
- ↑ WHO wytyczne globalnego śledzenia infekcji Covid-19. [dostęp 2020-04-25].
- ↑ Światowa Organizacja Zdrowia, COVID-19 – virtual press conference – 30 March 2020 [online], who.int, 30 marca 2020, s. 16, Cytat: Countries have been limited by the number of available tests and that’s important. Countries have also had to ration tests according to the intensity of the disease in different parts of the country so therefore the return or the return rate or the percentage of confirmed tests will vary. But we would certainly like to see countries testing at the level of ten negative tests to one positive as a general benchmark of a system that’s doing enough testing to pick up all cases .
- ↑ Number of COVID-19 tests per confirmed case, Apr 21, 2020 [online], ourworldindata.org [dostęp 2020-04-22] .
- ↑ a b Koronawirus. Rozporządzenie rządu z 31 marca o ograniczeniach poruszania się – krytyczna ocena RPO. rpo.gov.pl, 2020-04-03.
- ↑ Adam Nowiński: Ministerstwo podało, ile w Polsce przeprowadzono testów na COVID-19. To nadal mało na tle innych. natemat.pl, 2020-03-18.
- ↑ Koronawirus: Polska – bardzo mało testów na tle Europy [online], infodent24.pl, 1 kwietnia 2020 [dostęp 2020-04-19] (pol.).
- ↑ „Zdecydowanie mniej zakażeń”. Tak samo, jak i testów [online], politykazdrowotna.com, 17 kwietnia 2020 [dostęp 2020-04-19] .
- ↑ a b Danuta Pawłowska: Testy na koronawirusa. W Polsce było tąpnięcie w święta, a inni wciąż testują więcej niż my. wyborcza.pl, 2020-04-15.
- ↑ a b Piotr Pacewicz: Jak tak dalej będziemy testować, epidemia COVID-19 szybko się w Polsce skończy. oko.press, 2020-04-14.
- ↑ Krystian Lurka: Jankowski: Nieporozumieniem jest obarczanie lekarzy winą za to, że wykonywanych jest za mało testów. termedia.pl, 2020-04-15.
- ↑ Marlena Kostyńska: NRL apeluje o wytyczne w sprawie zlecania testów na koronawirusa. medonet.pl, 2020-04-15.
- ↑ js/adso: Słowa płynące z Ministerstwa Zdrowia to "kosmiczne nieporozumienie". Lekarze "apelują od dawna". tvn24.pl, 2020-04-14.
- ↑ Krótki przewodnik po fake newsach o koronawirusie [Aktualizacja 22.04.2020] [online], cyberdefence24.pl, 17 marca 2020 .
- ↑ Koronawirus a fake newsy. Jak nie dać się epidemii fałszywych informacji? [online], wprost.pl, 18 marca 2020 .
- ↑ Tych rad nie słuchaj. Obalamy fake newsy o koronawirusie [online], focus.pl, 17 marca 2020 .
- ↑ Fake newsy i koronawirus. Oszuści żerują na strachu [online], lubin.pl, 17 marca 2020 .
- ↑ Rzecznik policji: w sieci pojawiło się mnóstwo nieprawdziwych informacji ws. koronawirusa [online], polskieradio.pl, 17 marca 2020 .
- ↑ Laboratorium działa bez zakłóceń [online], poznan.uw.gov.pl, 19 marca 2020 .
- ↑ Oświadczenie ws. tranzytu materiałów medycznych przez terytorium Polski [online], gov.pl, 25 marca 2020 .
- ↑ Przebrani w kombinezony oferują płyny dezynfekujące na koronawirusa. A później okradają mieszkania [online], lubuska.policja.gov.pl, 19 marca 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-03-19] .
- ↑ Koronawirus – oszuści do blokady [online], gov.pl, 23 marca 2020 .
- ↑ Ksiądz na kazaniu o koronawirusie. Queer.pl, 2020-03-04. [dostęp 2020-03-04]. (pol.).
- ↑ Joanna Dzikowska: Ksiądz na mszy we Wrocławiu: Koronawirus to kara za homoseksualizm. Najlepszą obroną przed nim jest modlitwa. wyborcza.pl, 2020-03-03. [dostęp 2020-03-05]. (pol.).
- ↑ Koronawirus, zdaniem wrocławskiego księdza, to kara za homoseksualizm, aborcję i życie bez ślubu [online], Wprost, 3 marca 2020 [dostęp 2020-03-14] (pol.).
- ↑ Aleksandra Kołodziejak: „Koronawirus to kara za gender i LGBT?” – pyta fanów profil Miasto Rzeszów. wyborcza.pl, 2020-03-18. [dostęp 2020-04-25]. (pol.).
- ↑ a b c d Walka z dezinformacją [online], ec.europa.eu, 31 marca 2020 .
- ↑ a b „Czas z tym skończyć”. Apel szefowej KE w związku z dezinformacją i fake newsami w czasie pandemii [online], polskieradio24, 31 marca 2020 .
- ↑ Dezinformacja w sieci w czasach pandemii koronawirusa [online], radioszczecin.pl, 31 marca 2020 .
- ↑ National information resources for the public on COVID-19 [online], ecdc.europa.eu [dostęp 2020-04-01] .
- ↑ Działania w kontekście koronawirusa [online], ec.europa.eu, 1 kwietnia 2020 .
- ↑ Działania Komisji Europejskiej w zakresie koronawirusa [online], ec.europa.eu, 1 kwietnia 2020 .
<ref>
o nazwie „:ilosc”, zdefiniowany w <references>
, nie był użyty wcześniej w treści.Błąd w przypisach: Znacznik
<ref>
o nazwie „:0”, zdefiniowany w <references>
, nie był użyty wcześniej w treści.Błąd w przypisach: Znacznik
<ref>
o nazwie „:1”, zdefiniowany w <references>
, nie był użyty wcześniej w treści.Błąd w przypisach: Znacznik
<ref>
o nazwie „:10”, zdefiniowany w <references>
, nie był użyty wcześniej w treści.Błąd w przypisach: Znacznik
<ref>
o nazwie „:11”, zdefiniowany w <references>
, nie był użyty wcześniej w treści.Błąd w przypisach: Znacznik
<ref>
o nazwie „:2”, zdefiniowany w <references>
, nie był użyty wcześniej w treści.Błąd w przypisach: Znacznik
<ref>
o nazwie „:4”, zdefiniowany w <references>
, nie był użyty wcześniej w treści.Błąd w przypisach: Znacznik
<ref>
o nazwie „:5mz”, zdefiniowany w <references>
, nie był użyty wcześniej w treści.Błąd w przypisach: Znacznik
<ref>
o nazwie „:6”, zdefiniowany w <references>
, nie był użyty wcześniej w treści.Błąd w przypisach: Znacznik
<ref>
o nazwie „:7”, zdefiniowany w <references>
, nie był użyty wcześniej w treści.Błąd w przypisach: Znacznik
<ref>
o nazwie „:8”, zdefiniowany w <references>
, nie był użyty wcześniej w treści.Błąd w przypisach: Znacznik
<ref>
o nazwie „:9”, zdefiniowany w <references>
, nie był użyty wcześniej w treści.Linki zewnętrzne
- „Koronawirus”- wykład prof. Krzysztof Pyrcia na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach w serwisie YouTube
- Koronawirus: informacje i zalecenia [online], gov.pl .
- Główny Inspektorat Sanitarny (GIS), Aktualności [online], gis.gov.pl .
- Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC), COVID-19 [online], ecdc.europa.eu (ang.).
- Wyjaśnienie pojęć „kwarantanna”, „izolacja” i „nadzór epidemiologiczny”