VaGla
Piotr Waglowski, listopad 2013 | |
Data i miejsce urodzenia | |
---|---|
Zawód, zajęcie | |
Odznaczenia | |
Piotr Waglowski znany również jako VaGla (ur. 17 maja 1974 w Warszawie) - polski prawnik, publicysta i webmaster, ale też literat, tektonik społeczeństwa obywatelskiego i poeta. "Przecież poetami nie są wyłącznie ci, co wiersze piszą, ale i ci, co swoje wizje potrafią przekuwać w czyn[1]".
Ciekawostki
edytuj- Znalazł się w gronie Twórców Polskiej Wikipedii;
- Jego numer ID użytkownika Wikipedii to 23;
- Jest jednym z Wikipedystów, który ma hasło w Wikipedii: Piotr Waglowski;
- Wychowawcą jego klasy w Liceum im. Edwarda Dembowskiego w Warszawie był Tomasz Zubilewicz;
- Gdy zgłoszono biogram do usunięcia - zagłosował za jego usunięciem, ale został przegłosowany;
- W 2006 roku, jako autor prowadzonego jednoosobowo serwisu internetowego VaGla.pl Prawo i Internet, otrzymał kartę prasową Sejmu RP.
- Jego grafika przedstawiająca Kompleks budynków sejmowych w Warszawie przy ul. Wiejskiej, która została przygotowana dla potrzeb ilustracji hasła o Sejmie RP, została wykorzystana również na stronach sejmowych przez Kancelarię Sejmu RP[2].
- Był to pierwszy utwór oznaczony jako public domain, który z taką adnotacją został umieszczony na stronach Sejmu RP[3];
- Po tym, gdy w prowadzonym przez Trybunał Konstytucyjny serwisie internetowym pt. "Obserwator konstytucyjny" opublikowano jego artykuł bez jego zgody i wiedzy, a jednocześnie po modyfikacjach - uznał, że przysługuje mu roszczenie do Skarbu Państwa w wysokości 3 miliardów euro w związku z zawinionym naruszeniem jego autorskich praw majątkowych (oraz wcześniejszym ogłoszeniem, że udzieli licencji na swoje artykuły za miliard euro za sztukę)[4]
- Znalazł się na okładce miesięcznika Press 11/2013. Okładka ta (fotografia: Krzysztof Opaliński, wykonanie: Michał Stasiak) wygrała następnie w konkursie GrandFront 2013 w kategorii Czasopisma branżowe[5].
- Utworzony przed wyborami parlamentarnymi w roku 2015 Komitet Wyborczy Wyborców Piotra Waglowskiego był pierwszym komitetem wyborczym w historii Polski, który prezentował (w internecie) od początku kampanii wyborczej do jej końca wszystkie wpłaty i wydatki komitetu, w ten sposób realizując postulat przejrzystości finansowania kampanii wyborczej.
- Nazwisko "Waglowski" (tak, jak i nazwisko "Waglewski") pochodzi od nazwiska "Węglowski" (1850), którego poprzednikiem była nazwisko "Wąglowski" (Michał Wąglowski de minera Kamienna, 1712) i "Wągiel" (Paweł Wągiel de Kamienna, 1619), a te pochodziły od nazwiska Wągl (Wangl, Vangl), którym posługiwała się m.in. rodzina wolnych kuźników ze Staropolskiego Okręgu Przemysłowego (Jan Wągl - kuźnice Baranowska, Marcinkowska (1637), Stanisław Wągl - kuźnice Kozłów, Wąglów, 1622) na przełomie XVI i XVII wieku. Od nazwiska Stanisława Wągla, kuźnika z kuźnicy Wąglów, nazwę swoją wzięła wieś Wąglów w województwie świętokrzyskim, w powiecie koneckim, w gminie Stąporków.
- Najwcześniej odnotowanym w zachowanych źródłach pisanych Wąglem był kowal Wągl w dokumencie z 1193 roku, dotyczącym uposażenia klasztoru kanoników regularnych NPMarii na Piasku we Wrocławiu (dokument jest znany z kopii datowanej na 1512 rok, tj. z kopiarza klasztornego "Repertorium Heliae").
- Inni notowani w źródłach Wąglowie to m.in. Tomek Wąglowski - sędzia w Łęczycy (1391-1392) i Wąglowie w ziemi łęczyckiej, Wąglowie z Kargoszyna (vel Mężenino-Węglowice) na Mazowszu XIV- XV w., Świętosław Wągl, burgrabia Zawichostu[6] (1407), odnotowany przez Jana Długosza Piotr Wągl, kasztelan zamku Starý hrad (1397), uczestnik bitwy pod Grunwaldem[7] i kasztelan Tczewa[8][9] (1410) oraz odnotowany przez tego samego dziejopisa Mikołaj Wągl, który swoje zdrowie i życie zawierzył św. Stanisławowi (1464). Ten ostatni wszedł do historii polskiego drukarstwa ze względu na to, że akurat w jego nazwisku, w wydaniu Żywota św. Stanisława z 1511 r., pierwszy raz wydrukowano literę "ą" "niezgrabną, jak gdyby na próbę odlaną czcionką[10]" (w tym przypadku było to przekreślone "a").
- Jest potomkiem mieszczańskiej rodziny Warcabów.
- Jest wnukiem Stanisława Czarzastego herbu Prus II (Wilczekosy).
Przypisy
edytuj- ↑ Jadwiga Chudzikowska, "Generał Bem", Biografie Sławnych Ludzi, 1990, str. 377
- ↑ Piotr Waglowski: Zrzeczenie się autorskich praw majątkowych?
- ↑ Strona Sejmu RP: Copyright © Kancelaria Sejmu Warszawa 2008
- ↑ Czekam na trzy miliardy euro od Skarbu Państwa, albo odszkodowanie za wywłaszczenie z praw autorskich
- ↑ „Rzeczpospolita” zdobyła GrandFront 2013 za okładkę z Benedyktem XVI, 26.05.2014
- ↑ Monumenta medii aevi historica res gestas Poloniae illustrantia. (Typis impressorum coll. hist. Acad. lit. Cracoviensis n. 4 [&c.]), 1883, str. 320, 561, 566; ...dictum Wangl alias burgrauium Zauichostensem 1407 Kkk 501;
- ↑ Stefan M. Kuczyński, Wielka wojna z Zakonem Krzyżackim w latach 1409-1411, str. 461
- ↑ Jan Długosz, (Alexander Przezdziecki, Ignacy Polkowski, Żegota Pauli, Teofil Żebrawski) Opera omnia, Volume 5, Tipographia "Czas" F. Klurzycki, 1869, str. 73
- ↑ Bolesław Wit Święcicki, Miasto - jubilat : 700-lecie miasta Tczewa 1260-1960, Wydaw. Okolicznościowe Społecznego Komitetu Obchodu 700-lecia m. Tczewa, 1960, str. 19
- ↑ Rocznik Biblioteki Narodowej, Tomy 1-2, Biblioteka Narodowa., 1965, str. 252