Szopienice-Burowiec
Szopienice-Burowiec – dzielnica Katowic, położona we wschodniej części miasta, w zespole dzielnic wschodnich, nad rzeką Rawą, 8 km na wschód od centrum miasta. Składa się ona z dwóch głównych części miasta: Burowiec i Szopienice, ich kolonii i osad: Bagno, Borki, Drugie Szopienice, Helgoland, Morawa, Roździeń, Pauls, Stawiska (północna część), Traugott, Uthyman i Wilhelmina, a także z powojennych osiedli mieszkaniowych: Morawa i Przedwiośnie.
Dzielnica Katowic | |
Budynek VI LO im. Jana Długosza, kamienice przy ul. J. Hallera w Burowcu, zabytkowa wieża wodna, panorama Szopienic i Roździenia, kościół św. Jadwigi Śląskiej, siedziba Miejskiego Domu Kultury Szopienice-Giszowiec, dawny Browar Mokrskich | |
Państwo | |
---|---|
Województwo | |
Miasto | |
Zespół dzielnic |
wschodni |
Data założenia |
1 stycznia 1992 |
Powierzchnia |
8,47 km² |
Wysokość |
250–270 m n.p.m. |
Populacja (2007) • liczba ludności |
|
• gęstość |
2 024 os./km² |
Strefa numeracyjna |
32 |
Tablice rejestracyjne |
SK |
Położenie na mapie Katowic | |
50°16′07,5″N 19°05′03,1″E/50,268750 19,084194 |
Początki osadnictwa na terenie Szopienic-Burowca sięgają XIII wieku, kiedy to założono Roździeń i Szopienice, które były po raz pierwszy wzmiankowane w 1360 roku. Były one wówczas osadami rolniczymi, a w Roździeniu powstała kuźnica, której właścicielem był od 1595 roku Walenty Roździeński. W XVIII wieku powstał Burowiec. Od I połowy XIX wieku rozwijał się na terenie współczesnej dzielnicy przemysł – powstały tu kopalnie węgla kamiennego oraz huty cynku i ołowiu, a także dotarła kolej oraz linia tramwajowa. W trakcie III powstania śląskiego w 1921 roku Szopienice były siedzibą Naczelnej Komendy Wojsk Powstańczych. 1 grudnia 1930 roku połączono Szopienice i Roździeń w późniejszą gminę Szopienice, która 1 stycznia 1947 roku uzyskała prawa miejskie. W 1951 roku do Szopienic przyłączono m.in. Burowiec, zaś 31 grudnia 1959 roku całe miasto Szopienice zostało włączone do Katowic.
Po 1989 roku w wyniku restrukturyzacji Huta Metali Nieżelaznych „Szopienice” przeszła w stan likwidacji, lecz dzielnica nadal pozostaje ośrodkiem przemysłowym. Wzdłuż północnej i południowej granicy dzielnicy przebiegają dwie ważne arterie komunikacyjne: droga krajowa nr 79 i ekspresowa S86, a przez centrum Szopienic-Burowca również jedna z najważniejszych linii kolejowych Polski: nr 1 Katowice – Warszawa Zachodnia. W 2007 roku Szopienice-Burowiec liczył 17 139 osób (5,4% ludności Katowic).
Geografia
edytujPołożenie
edytujSzopienice-Burowiec pod względem administracyjnym położony jest w województwie śląskim i stanowi jedną z jednostek pomocniczych miasta Katowice (nr 15)[1], zlokalizowaną w północno-wschodniej części miasta, w odległości około 8 km od centrum[2].
Szopienice-Burowiec graniczy z sąsiednimi dzielnicami Katowic oraz z Sosnowcem i Mysłowicami[3]. Od północy sąsiaduje z Dąbrówką Małą[1] oraz Sosnowcem (dzielnice: Milowice, Stary Sosnowiec i Śródmieście[4]), od wschodu z Mysłowicami (dzielnice Piasek i Bończyk-Tuwima[5]), od południa z Janowem-Nikiszowcem, natomiast od zachodu z Zawodziem[1][6]. Granice dzielnicy biegną następująco:
- Od północy: wzdłuż al. W. Roździeńskiego od zjazdu na wysokości przystanku autobusowego Dąbrówka Mała Centrum Handlowe (południowe stanowisko) do granicy miasta z Sosnowcem na Brynicy i dalej wzdłuż trasy dawnej Północnej Magistrali Piaskowej do skrzyżowania z linią kolejową nr 1, po czym granica biegnie na północny wschód do Brynicy i dalej wzdłuż rzeki do trójstyku granic Katowic, Mysłowic i Sosnowca na wysokości Szabelni[6][1],
- Od wschodu: wzdłuż granicy Katowic i Mysłowic środkiem stawu Hubertus III do skrzyżowania ul. Wiosny Ludów i Stawiska; dalej na południe do ul. Krakowskiej[6][1],
- Od południa: wzdłuż ul. Krakowskiej i południowej jezdni ul. Bagiennej do węzła z ulicami: 1 Maja, Krakowskiej i Obrońców Westerplatte[6][1],
- Od zachodu: wzdłuż ul. Obrońców Westerplatte do Rawy, po czym granica biegnie w górę nurtu rzeki na zachód, otacza Oczyszczalnię Ścieków Gigablok i dalej ciągnie się wzdłuż terenów przemysłowo-usługowych w kierunku al. W. Roździeńskiego[6][1].
Według podziału fizycznogeograficznego Jerzego Kondrackiego Szopienice-Burowiec znajduje się w mezoregionie Wyżyna Katowicka (341.13). Mezoregion ten stanowi południową część Wyżyny Śląskiej, która jest częścią podprowincji Wyżyna Śląsko-Krakowska[7]. Pod względem historycznym dzielnica znajduje się we wschodniej części Górnego Śląska[8].
Geologia
edytujSzopienice-Burowiec pod względem budowy geologicznej znajduje się w zapadlisku górnośląskim[9]. Obszar ten ma budowę zrębową. Na przełomie dewonu i karbonu zostało zaburzone paleozoiczne podłoże Wyżyny Śląskiej poprzez utworzenie zapadliska, które w okresie karbonu zostało wypełnione przez zlepieńce, piaskowce i łupki ilaste zawierające pokłady węgla kamiennego[10]. W Szopienicach-Burowcu utwory karbońskie jako utwory powierzchniowe występują w kilku miejscach, z czego większe z nich to obszary na pograniczu z Szopienic-Burowca i Janowa-Nikiszowca, w rejonie Stawisk, na terenie dawnej Huty Metali Nieżelaznych Szopienice przy ul. K. Woźniaka, na północ od ul. Wandy oraz pomiędzy ul. J. Korczaka a stawem Morawa. Wyszczególnione obszary są zbudowane z warstw rudzkich (piaskowce, łupki szare i zlepieńce z węglami), natomiast ostatni obszar dodatkowo z warstw siodłowych (węgiel kamienny, piaskowce, łupki szare i zlepieńce) oraz wraz z obszarem pod stawem Borki warstwy grodzieckie (łupki szare z piaskowcami i węglem kamiennym)[11].
W plejstocenie obszar Szopienic-Burowca został przykryty przez lądolód prawdopodobnie dwukrotnie: podczas zlodowacenia Sanu i zlodowacenia Odry (środkowopolskiego). Ze zlodowacenia Odry pozostały gliny zwałowe, które występują głównie w zachodniej części Katowic, natomiast we wschodniej części, m.in. na terenie Szopienic-Burowca, zostały one częściowo zdenudowane w okresie peryglacjalnym, tworząc rozległe powierzchnie glin deluwialnych przemieszanych z piaskami i żwirami fluwioglacjalnymi[12]. Piaski i żwiry glacjalne i fluwioglacjalne pokrywają znaczną część Szopienic-Burowca, natomiast rejon Burowca, Wilhelmina i Bagna zbudowany jest na eluwiach gliny zwałowej[11].
W holocenie trwał proces niszczenia osadów plejstoceńskich, zwłaszcza w dolinach rzek. Utworzyły one niskie terasy w kilku stopniach w wyniku rozcięcia pokryw akumulacyjnych[13]. Osady holoceńskie w Szopienicach-Burowcu ciągną się wzdłuż doliny Rawy oraz Brynicy[11].
Rzeźba terenu
edytujSzopienice-Burowiec położony jest na Wyżynie Śląskiej[14], w mezoregionie Wyżyna Katowicka (341.13)[7]. Obszar dzielnicy charakteryzuje się niewielkim zróżnicowaniem naturalnej rzeźby terenu. Najwyżej położony teren, wznoszący się na około 270 m n.p.m. ciągnie się w linii od cmentarza ewangelickiego przez wieżę wodną przy ul. J. Korczaka, ul. Chłodną do osiedla w rejonie ul. Letniej. Najniżej położone miejsce, wynoszące około 250 m n.p.m., znajduje się przy granicy Katowic z Sosnowcem w rejonie stawu Borki. Różnica wysokości w dzielnicy wynosi blisko 20 metrów[15][3]. Wyżej położona część Szopienic-Burowca (zachodnia i południowa część dzielnicy) stanowi część Wyżyny Siemianowickiej, która opada łagodnym stokiem w niżej położony obszar, który ciągnie się wzdłuż Rawy, będący fragmentem Obniżenia Rawy[14]. Szopienice-Burowiec na wschodzie, w rejonie kompleksu stawów Szopienice-Borki, położony jest w Kotlinie Mysłowickiej[16]. Obszar przy granicy Szopienic-Burowca i Janowa-Nikiszowca przechodzi na południe w Płaskowyż Murcek[14][17].
Obszar Wyżyny Siemianowickiej, jak i też Doliny Rawy jest silnie przekształcony antropogenicznie, w związku z osadnictwem oraz wydobyciem i przetwórstwem surowców mineralnych, zwłaszcza węgla kamiennego. Ponadto występują tutaj formy rzeźby terenu stworzone przez człowieka w formie nasypów drogowych i kolejowych[18]. Prawie cały obszar dzielnicy został zrównany antropogenicznie (nieprzekształcony rejon występuje głównie na wzniesieniach w rejonie cmentarza ewangelickiego, wieży wodnej przy ul. J. Korczaka i na terenach między Burowcem a Borkami), a rejon stawów Szopienice-Borki stanowi nieckę osiadań górniczych[19].
Gleby
edytujW Szopienicach-Burowcu, z uwagi na dużą antropopresję obszaru, gleby zostały w mocnym stopniu przekształcone przez człowieka i wytworzyły się gleby antropogeniczne, gdzie człowiek jest dominującym czynnikiem glebotwórczym[20]. Północna część dzielnicy (w rejonie Burowca) zbudowana jest z gleb wytworzonych z glin zwałowych, natomiast południowa z piasków naglinowych[21]. Gleby te w związku z rozwojem urbanistycznym i działalnością przemysłową uległy w znacznej części dewastacji i degradacji[22]. Ponadto są one skażone metalami ciężkimi, również te położone na terenach zadrzewionych[23].
W Szopienicach-Burowcu dominują gleby IV klasy bonitacyjnej[24], które zajmują znaczną część dzielnicy. Występują tu też obszary, których gleby posiadają III klasę. Są to tereny w Burowcu pomiędzy ulicami Szronową (na całej długości) a Hallera[25].
Klimat i topoklimat
edytujKlimat Szopienic-Burowca nie wyróżnia się zbytnio od klimatu dla całych Katowic, natomiast jest modyfikowany przez czynniki lokalne (topoklimat)[26]. Występuje tu klimat umiarkowany przejściowy z przewagą prądów oceanicznych nad kontynentalnymi. Dominują wiatry zachodnie (około 60% udziału), a w mniejszym stopniu wschodnie i południowe. Średnia roczna temperatura w wieloleciu 1961–2005 dla stacji w pobliskim Muchowcu wynosi 8,1 °C, lecz zaznacza się tu też zjawisko miejskiej wyspy ciepła, która lokalnie modyfikuje temperaturę powietrza. Najcieplejszym miesiącem jest lipiec (17,8 °C), a najchłodniejszym styczeń (–2,2 °C). Średnie roczne usłonecznienie w wieloleciu 1966-2005 wynosiło 1474 godziny. Średnia roczna suma opadów dla wielolecia 1951–2005 wynosiła 713,8 mm[27].
Topoklimat dzielnicy jest zależny od stopnia zalesienia, zurbanizowania, a także od położenia względem dolin rzecznych. Obszar wyżej położony i w dalszej odległości od dolin dwóch głównych rzek przepływających przez Szopienice-Burowiec, tj. obszar w pasie od Burowca do osiedla przy ul. W. Andersa leży w topoklimacie zabudowanych, wyżej położonych dolin, gdzie notuje się warunki średnio korzystne oraz korzystne[28]. Przy zwartej zabudowie i utwardzonych placach powietrze szybciej się nagrzewa w ciągu dnia, a także przy mniejszej wilgoci szybciej traci ciepło[26]. Obszar bezpośrednio w dolinie Rawy, Brynicy oraz wokół stawów jest obszarem niekorzystnym topoklimatycznie[28]. Z uwagi na częstsze zjawiska wypromieniowania ciepła częściej tam dochodzi m.in. do mgieł i przymrozków[26]. Pozostały obszar ma topoklimat pośredni o warunkach średnio korzystnych – tam zmniejszona ilość wody przeciwdziała utracie ciepła[28].
Wody powierzchniowe i podziemne
edytujObszar Szopienic-Burowca w całości położony jest w dorzeczu Wisły[29], na terenie zlewni trzech rzek: Brynicy (północno-zachodnia część Burowca, rejon Borek oraz stawów Szopienice-Borki), Rawy (zachodnia i środkowa część dzielnicy) i Boliny (rejon Wilhelmina i Stawisk)[30].
Brynica płynie w kierunku granicy Katowic i Mysłowic. W Szopienicach-Burowcu na części długości rzeka wyznacza północno-wschodnią granice miasta[29]. Średni przepływ Brynicy w Szabelni przy prawdopodobieństwie wynoszącym 50% wynosi 18,6 m³/s[31].
Rawa kieruje się z zachodu na wschód. Na terenie dzielnicy przepływa pomiędzy zajezdnią tramwajową a Oczyszczalnią Ścieków Gigablok i dalej równolegle do ul. Obrońców Westerplatte przecina tę ulicę, biegnąc na wschód równolegle do ul. Morawa i dalej równolegle do stawów Hubertus w kierunku granicy miasta[30]. Rzeka ta jest na całości długości w Szopienicach-Burowcu uregulowana i obwałowana. Jest ona zasilana głównie wodą deszczową oraz ściekami komunalnymi i przemysłowymi[29]. Rawa oraz Brynica na wysokości stawów Szopienice-Borki mają charakter rzeki tranzytowej, bez kontaktu hydraulicznego z pozostałymi wodami. Jakość ich wód jest w V klasie czystości, tj. bardzo niska, ze względu na wysoki poziom zanieczyszczeń bakteriologicznych[32]. W Szopienicach-Burowcu znajduje się 15 miejsc zrzutu ścieków do Rawy, przeważnie komunalnych[30].
Niewielka część obszaru Szopienic-Burowca (wschodnia część Wilhelmina i rejon Stawisk) znajduje się w zlewni Boliny. Rzeka ta nie płynie bezpośrednio przez dzielnicę[30].
Sieć hydrograficzna Szopienic-Burowca jest silnie zantropogenizowana wskutek działalności człowieka, szczególnie poprzez działalność górniczą, która spowodowała znaczne osiadania terenu. W miejscach dawnych wyrobisk popiaskowych oraz w obszarach osiadań terenu, w północno-wschodniej części Szopienic wykształcił się kompleks stawów Szopienice-Borki, spośród których pięć z nich są w grupie sześciu największych zbiorników wodnych w Katowicach, z czego największym stawem w mieście pod względem powierzchni jest Morawa. Pod względem głębokości żaden staw nie przekracza 5 metrów[33]. Stawy te wypełniły się samoczynnie wodą w latach 50.i 60. XX wieku w wyniku zakończenia eksploatacji pasku i zaprzestaniu odwadniania wyrobisk[32]. W Szopienicach-Burowcu znajdują się następujące zbiorniki wodne, posiadające własną nazwę:
Nazwa[30] | Powierzchnia [ha] [32] |
Zlewnia[30] |
---|---|---|
Borki | 11,23 | obszar bezodpływowy |
Burowiec[34] | 0,34[34] | Rawa |
Hubertus I | 6,93 | obszar bezodpływowy |
Hubertus II | 18,68 | obszar bezodpływowy |
Hubertus III[35] | 14,23 | obszar bezodpływowy |
Morawa | 35,3 | obszar bezodpływowy |
Szopienice-Burowiec według regionalizacji Paczyńskiego z 1995 roku znajduje się w zasięgu XII śląsko-krakowskiego regionu hydrogeologicznego[36]. Obszar dzielnicy położony jest w granicach Jednolitej Części Wód Podziemnych nr 111[37]. Pod niewielkim, północnym fragmentem dzielnicy zlokalizowany jest jeden z Głównych Zbiorników Wód Podziemnych – nr 329 Bytom[38]. Prowadzi on wody o charakterze szczelinowo-krasowo-porowym w profilu utworów węglanowych z triasu[39].
Przyroda i ochrona środowiska
edytujObszar Szopienic-Burowca jest jednym z najmocniej przekształconych rejonów w granicach Katowic, zwłaszcza w wyniku działalności przemysłu ciężkiego, co skutkuje dużym zanieczyszczeniem gleb (zwłaszcza metalami ciężkimi) i wód, a także została zmieniona szata roślinna i zwierzęca[40]. Obszary nieużytków w dzielnicy zajmują ponad 55 ha, a zieleni nieurządzonej blisko 110 ha. Brak tu jest obszarów leśnych[41]. W strukturze funkcjonalno-przestrzennej, tereny zieleni nieurządzonej oraz wygasającej funkcji rolniczej obejmują północ dzielnicy od Burowca do stawów Hubertus. Rejon szczególnie mocno przeobrażony i zdegradowany, stanowiący w głównej mierze nieużytki oraz tereny poprzemysłowe[42], to obszar dawnej Huty Metali Nieżelaznych Szopienice w południowo-wschodniej oraz zachodniej części dzielnicy[43].
W Szopienicach-Burowcu znajduje się natomiast miejsce cenne przyrodniczo, wykształcone w miejscu dawnych piaskowni, które z biegiem czasu wypełniły się wodą[40]. Jest nim zespół przyrodniczo-krajobrazowy Szopienice-Borki o powierzchni 157 ha, ustanowiony 29 listopada 1999 roku[44]. Obejmuje on obszar w rejonie stawów Borki, Morawa i Hubertus. Posiada on duże walory przyrodniczo-krajobrazowe i jest miejscem występowania chronionych gatunków roślin oraz zwierząt[45]. W wodach żyje kilkanaście gatunków ryb, w tym m.in.: płoć, wzdręga, okoń, szczupak, leszcz, karaś i słonecznica. Brzegi stawów porastają szuwary, które stanowią schronienie dla ptaków wodnych i błoto-wodnych, w tym łabędzia niemego, krzyżówki, głowienki, czernicy czy łyski. Obszar ten jest również miejscem najliczniejszej kolonii lęgowej mewy śmieszki w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Ponadto żyją tu inne gatunki chronionych ptaków. Ze ssaków, stawy są miejscem występowania piżmaków amerykańskich, a ponadto rejon ten zamieszkują: jeże, łasice, ryjówki aksamitne i kilka gatunków gryzoni. Obszary wokół stawów porastają zbiorowiska wierzbowo-topolowe. Obszar ten jest również miejscem rekreacji dla okolicznych mieszkańców, a także rowerzystów, wędkarzy czy miłośników jazdy konnej[46].
Ze względu na duże przekształcenia środowiska, pod względem roślinności potencjalnej cały obszar Szopienic-Burowca, prócz dolin rzek, jest terenem nieznanej tendencji sukcesyjnej. Na pozostałym obszarze – w dolinie Rawy i Brynicy roślinność potencjalną tworzą niżowe łęgi olszowe i jesionowo-olszowe siedlisk wodnogruntowych, okresowo lekko zabagnionych[47]. Na terenach zdewastowanych i przekształconych występuje głównie roślinność synantropijna, która jest spotykana w siedliskach ruderalnych, w tym byliny (bylica pospolita i łopian), a miejsca wydeptywane porastają zbiorowiska dywanowe z babką zwyczajną i życicą[48]. Pod względem świata zwierzęcego występują tu gatunki typowe dla ludzkich siedlisk, jak wróbel zwyczajny i gołąb skalny[49], a ponadto kawki, sroki, kosy, gawrony i szpaki. Na ogródkach działkowych, cmentarzach i w terenach urządzonej zieleni miejskiej występują najczęściej sikory, sójki, szpaki, zięby i kosy[50].
W Szopienicach-Burowcu znajduje się jeden pomnik przyrody. Jest nim kasztanowiec zwyczajny o wysokości 15 metrów i pierśnicy 218 cm. Rośnie on na placu Ogród Dworcowy. Drzewo to jako pomnik przyrody zostało ustanowione 23 czerwca 2017 roku[51].
Zurbanizowany obszar Szopienic-Burowca jest miejscem lokalizacji obszarów zieleni urządzonej, którego łączna powierzchnia przekracza 28 ha[41]. Znajdują się tu następujące obszary:
- Skwer Janiny Klatt (przy ul. J. Hallera w Burowcu)[52],
- Skwer Hilarego Krzysztofiaka (u zbiegu ul. J. Hallera i Obrońców Westerplatte)[53],
- Skwer Walentego Roździeńskiego (pomiędzy ul. H. Bednorza i Obrońców Westerplatte)[54],
- Skwer Ernesta Pritwittza (w rejonie ul. Obrońców Westerplatte)[55],
- Skwer Edmunda Gryglewicza (w rejonie ul. Morawa i Bednarskiej)[56],
- Skwer Haliny Lerman (pomiędzy ul. Wiosny Ludów i L. Zamenhofa)[57],
- Park Olimpijczyków (w rejonie przystanku kolejowego Katowice Szopienice Południowe)[58],
- Skwer Janusza Sidły (pomiędzy ul. 11 Listopada a linia kolejową)[59],
- Park Antona Uthemanna (przy ul. Wiosny Ludów)[60].
Ogrody działkowe na terenie Szopienic-Burowca podlegają pod Delegaturę Katowice Śląskiego Okręgowego Zarządu Polskiego Związku Działkowców[61]. Są tu zlokalizowane są następujące ogrody[62]:
Nazwa | Lokalizacja | Powierzchnia (ha) |
Liczba działek (2007) |
---|---|---|---|
Bratek, Kolonia 3 | ul. Kuśnierska | 0,14 | 5 |
Roździanka, Kolonia 1 | ul. Siewna | 3,32 | 60 |
Roździanka, Kolonia 2 | ul. Brynicy | 0,24 | 10 |
Roździanka, Kolonia 3 | ul. J. Kantorówny | 0,12 | 5 |
Słońce | ul. L. Zamenhofa | 1,19 | 60 |
Historia
edytujPoczątki
edytujWsie Roździeń i Szopienice powstały około XIII wieku, a pierwsza wzmianka na ich temat to akt darowizny z 1360 roku, kiedy to książę raciborski Mikołaj II opawski podarował kilka wsi w rejonie Mysłowic (w tym wspomniane wsie) Ottonowi z Pilicy[63]. Szopienice zostały najechane i zniszczone w 1430 roku w czasie wojen husyckich. Do połowy XVI wieku wieś ta pozostała niezamieszkana[64]. Roździeń natomiast do połowy XVI wieku był wolnym sołectwem, kiedy to w 1546 roku Stanisław Salomon je wykupił[65]. W tym samym roku powstała w Roździeniu nad Roździanką (Rawą) i stawem Żabińcem kuźnica, założona przez kuźnika imieniem Szych[66].
Z Roździenia pochodzi pierwszy polski i jeden z pierwszych podręczników metalurgicznych Europy, autorstwa śląskiego kuźnika Walentego Roździeńskiego pt. Oficcina ferraria abo hutá i warstat z kuźniami szlachetnego dzieła żelaznego (wydana w Krakowie w 1612 roku). Walenty Roździeński w 1595 roku stał się właścicielem kuźni w Roździeniu, lecz próbując uzyskać prawa szlacheckie skonfliktował się z Katarzyną Salomonową i rok później w Roździeniu pozostała już tylko żona i siostry kuźnika. Kuźnica pozostała czynna do 1830 roku[66].
W latach 70. XVI wieku osadnicy ponownie pojawili się w Szopienicach[64]. Wieś ta w XVI i XVIII wieku była małą osada rolniczą. Ponadto prowadzono tu hodowlę zwierząt i wyrąb lasów. Szopienice, założone na prawie niemieckim, posiadały własny samorząd gminny dzięki posiadaniu wolnego sołectwa, które trwało do 1614 roku, kiedy to Szopienice zostały wykupione przez spadkobierców Katarzyny Salomonowej[64]. W 1656 roku wieś ta wraz z sąsiednim Roździeniem stały się własnością Mieroszewskich, którzy byli w ich posiadaniu przez następne około dwieście lat[64].
W XVIII wieku na obszarze wsi Dąbrówka Mała, przy trakcie łączącym Mysłowice i Siemianowice (obecna ul. J. Hallera) powstał Burowiec[67]. Związany on był z kilkoma rodami, do których ta osada należała, w tym z rodziną Salomonów i Mieroszewskich, a od 1839 roku przechodzi na własność Marii i Franza Wincklerów, a potem ich córki Waleski i jej męża Huberta von Tiele-Wincklera[67].
Okres rewolucji przemysłowej (XIX wiek)
edytujRozwój przemysłu w Burowcu, Roździeniu i Szopienicach rozpoczął się w I połowie XIX wieku. Wówczas to w 1834 roku spółka Georg von Giesches Erben uruchomiła Hutę Cynku Wilhelmina (później Huta Metali Nieżelaznych Szopienice)[2]. Wraz z nią, przy granicy z Janowem, powstała kolonia robotnicza Wilhelmina[64]. W 1836 roku wybudowano pierwszą utwardzoną drogę, przebiegająca z Katowic do Mysłowic przez kolonię Wilhelmina (obecnie ul. Krakowska)[68]. W 1847 roku na granicy Roździenia i Burowca powstaje huta cynku Paul (od 1922 roku Paweł). Właściciel tej huty – Löbbecke sprzedał ją w 1861 roku koncernowi Georg von Giesches Erben. W 1856 roku wydobycie rozpoczyna kopalnia węgla kamiennego Abendstern (pol. Gwiazda Wieczorna; po 1922 roku przemianowana na Jutrzenka), wykupiona później również przez wspomnianą spółkę[67]. Na terenie Szopienic powstają kopalnie węgla kamiennego: Edwin, Teichmannshoffnung i Abendroth[69]. W latach 1860–1865 powstała kolonia Morawa[70], a około 1890 roku w rejonie ul. Lwowskiej i Wałowej osiedle familoków (kolonia Helgoland)[71]. W 1864 roku uruchomiono produkcję w hucie srebra i ołowiu Walther-Croneck[72] i żelaza Dietrich (w miejscu dawnej Kuźnicy Roździeńskiej, w rejonie obecnego skrzyżowania ul. Obrońców Westerplatte, Bednarskiej i Morawa[73]). W rejonie Roździenia i okolicy powstały kopalnie węgla kamiennego: Louisensglück, Elfriede i Guter Traugott[74].
W 1868 roku otwarto stację Szopienice Północne na linii Kolei Prawego Brzegu Odry łączącej Wrocław z Dziedzicami (obecnie Czechowice-Dziedzice) przez Olesno, Tarnowskie Góry, Bytom, Siemianowice i Pszczynę[75]. Dwa lata później powstał także przystanek kolejowy Szopienice Południowe na wcześniej już otwartej linii Katowice – Mysłowice / Sosnowiec[76]. W 1900 roku na obszar obecnej dzielnicy doprowadzono linię tramwajową łączącą Królewską Hutę przez Hajduki (obecnie Chorzów-Batory), Katowice i Zawodzie do Mysłowic[77].
Dnia 24 lutego 1872[78] (bądź 1 lipca 1871[69]) roku erygowano rzymskokatolicką parafię roździeńską (od 1920 roku szopienicką). Dnia 15 października 1884 roku odbyła się uroczystość poświęcenia kamienia węgielnego pod budowę kościoła św. Jadwigi Śląskiej. Jej budowę ukończono w 1887 roku, natomiast kościół konsekrowano 1 maja 1902 roku[69]. W latach 1876–1877 w Burowcu na rogu dzisiejszych ul. J. Hallera i Deszczowej został wybudowany budynek szkoły, do którego w 1899 roku uczęszczało 312 dzieci[79]. W 1888 roku założono cmentarz ewangelicki, a 13 marca 1899 roku w Roździeniu rozpoczęła się budowa ewangelickiego kościoła Zbawiciela. 25 kwietnia 1899 roku odbyła się uroczystość poświęcenia kamienia węgielnego, a 6 marca 1901 roku poświęcono nowy kościół. Na przełomie XIX i XX wieku dochodzi do integracji dwóch osad – Szopienic i Roździenia. Pomiędzy nimi rozwija się wspólne centrum w rejonie ulic: Lwowskiej, H. Bednorza i Kantorówny, gdzie prócz kościołów powstał również budynek szkoły i centrum handlowe[69].
W latach 1882–1887 w Roździeniu znajdowała się dyrekcja zarządzająca hutami i kopalniami spółki Georg von Giesches Erben[71]. Pod koniec XIX wieku powstał duży browar w rejonie ulic H. Bednorza i Obrońców Westerplatte. Jego właścicielem był mieszkaniec Roździenia – Mokrski[80]. Dnia 1 stycznia 1912 roku Georg von Giesches Erben uruchomił pierwszą halę huty cynku Uthemann[68].
Powstania śląskie i plebiscyt
edytujPowstańcy z Roździenia i Szopienic brali czynny udział w powstaniach śląskich, a jednocześnie osady ta miału ważne znaczenie ze względu na ich lokalizację przy granicy państwowej ze względu na możliwość kontaktu z odrodzonym państwem polskim na mostach drogowych i kolejowych na Brynicy[81]. W trakcie plebiscytu 70% mieszkańców Szopienic zagłosowało za przyłączeniem osady do Polski[81], a w Roździeniu głosów za przyłączeniem było łącznie 5696[82]. W 1921 roku przy ul. Lwowskiej 2 (obecnie siedziba VI Liceum Ogólnokształcącego im. J. Długosza) znajdowała się siedziba Wojciecha Korfantego i Naczelnej Komendy Wojsk Powstańczych III powstania śląskiego. Sami zaś powstańcy z Szopienic i Roździenia brali udział w walkach o Kędzierzyn i pod Górą Św. Anny[82]. Polskie wojsko wkroczyło na teren Szopienic 20 czerwca 1922 roku[83].
Lata międzywojenne i II wojna światowa
edytujW latach międzywojennych zaszły w Roździeniu i Szopienicach przemiany administracyjne. W 1924 roku zlikwidowano obszary dworskie, włączając jeden z nich do Szopienic[84]. 1 grudnia 1930 roku połączono Szopienice i Roździeń w jedną gminę Roździeń-Szopienice[85], natomiast 14 stycznia 1934 roku zmieniono nazwę gminy Roździeń-Szopienice na Szopienice[86]. W tym okresie powstał również ratusz oraz okoliczne budynki w rejonie ul. Wiosny Ludów[84]. W czasie kryzysu gospodarczego dochodziło do częstych protestów, w tym pracowników huty Uthemann i fabryki sygnałów Ropag, którymi przewodzili miejscowi komuniści[84]. W Roździeniu do jednego z większych strajków doszło w 1935 roku w reaktywowanej w 1933 roku kopalni Szczęście Luizy[87].
W 1939 roku ustawą Sejmu Śląskiego z dnia 10 lipca 1939 roku, Szopienice uzyskały z dniem 1 stycznia 1940 roku prawa miejskie, lecz z powodu okupacji niemieckiej ustawę wprowadzono w życie dopiero 1 stycznia 1947 roku[88]. We wrześniu 1939 roku Szopienice zostały zajęte przez wojska niemieckie, a sama zaś osada była miejscem terroru hitlerowskiego. Miejscem kaźni był komisariat policji przy ul. Lwowskiej 15. Szopienice zostały zajęte przez oddziały Frontu Ukraińskiego Armii Czerwonej w dniu 27 stycznia 1945 roku[84].
Lata powojenne
edytujOd 1 grudnia 1945 roku do 31 grudnia 1946 roku Szopienice były siedzibą gminy wiejskiej Szopienice. 1 kwietnia 1951 roku zniesiono gminę miejską i utworzono powiat miejski Szopienice, do którego włączono zniesione gminy: Dąbrówka Mała (w tym Burowiec) i Janów[89], natomiast 31 grudnia 1959 roku Szopienice przyłączono do Katowic[90].
W czerwcu 1992 roku w Szopienicach odbyły się uroczystości związane z 70. rocznicą przyłączenia Górnego Śląska do Macierzy, w której uczestniczyli m.in. arcybiskup Damian Zimoń oraz wojewoda katowicki Wojciech Czech. Odsłonięto wówczas Pomnik Powstańca Śląskiego na placu Powstańców Śląskich[91].
W dniu 27 stycznia 2023 roku doszło do wybuchu w budynku plebanii ewangelicko-augsburskiej wspólnoty parafialnej, w wyniku którego życie straciły dwie osoby, a sam budynek został zniszczony[92].
Demografia
edytujWiek/ l. ludności |
0–18 lat | 18-60/65 lat | powyżej 60/65 lat |
Razem |
---|---|---|---|---|
Ogółem | 2817 | 9355 | 2728 | 14900 |
kobiety | 1423 | 4518 | 1955 | 7896 |
mężczyźni | 1394 | 4837 | 773 | 7004 |
Wskaźnik feminizacji |
102 | 93 | 253 | 113 |
Najwcześniejsze dokładne dane dotyczące liczby ludności zamieszkujących tereny dzisiejszej dzielnicy Szopienice-Burowiec pochodzą z końca XVIII wieku. Wówczas to w Roździeniu w 1783 roku mieszkało 114 osób[74], a w Szopienicach w 1784 roku, w zależności od źródła danych, 74[64] bądź 79 osób[94]. W 1819 roku w Szopienicach mieszkało 189 osób, a w 1830 było ich już 196[64]. W tym samym czasie Roździeń zamieszkiwały 392 osoby[74]. W 1861 roku w Roździeniu mieszkało 1 637 osób wyznania rzymskokatolickiego (93,2% mieszkańców wsi), a także 67 ewangelików i 52 Żydów. W tym samym roku, w Szopienicach na 1868 osób 1 760 było katolikami (94,2%), 79 ewangelikami, a 29 było wyznania mojżeszowego[95].
Ludność obydwu wsi wzrastała, a gwałtowny napływ mieszkańców nastąpił na przełomie XIX i XX wieku. W 1885 roku w Roździeniu, na wsi mieszkały 4 782 osoby, a na obszarze dworskim 998 osób. W Szopienicach w tym samym czasie na terenach wsi było 4 481 osób, a na obszarze dworskim mieszkało 1 440 ludzi[96]. W Bagnie w 1885 roku mieszkały 472, a w Borkach 1 253 osoby. W Burowcu w 1 890 roku zamieszkiwało 2 081 osób[97]. W 1910 roku łącznie w Roździeniu i Szopienicach mieszkało 22 148 mieszkańców, w czego w Roździeniu 10 392, a w Szopienicach 9 729 osób[94].
Po 1988 roku notuje się ciągły spadek liczby mieszkańców Szopienic-Burowca. W 1988 roku w obecnych granicach dzielnicy mieszkało 19 354 osoby. W grupach wiekowych liczba ludności była wówczas wyrównana. W 2007 roku natomiast mieszkało 17 139 osób i prócz grupy osób w wieku do 14 lat, których było stosunkowo najmniej, liczba osób w poszczególnych grupach wiekowych również była wyrównana, z minimalną przewagą grupy mieszkańców w wieku 15–29 lat[98]. W 2015 roku w Szopienicach-Burowcu mieszkało 14900 osób. Struktura wiekowo-płciowa z tego roku przedstawia tabela obok[93].
Szczegółowe dane dotyczące liczby ludności Roździenia i Szopienic (bez Burowca) do 1939 roku oraz Dzielnicy nr 15 Szopienice-Burowiec od 1988 roku przedstawia poniższy wykres:
Uwagi i źródła danych: 1783 (Roździeń)[74]; 1784[94] (Szopienice; według innego źródła[64] mieszkały wówczas 74 osoby); 1830[74][64]; 1855[74][69]; 1861[95]; 1885[94] (bez obszarów dworskich Roździenia i Szopienic, w których mieszkało wówczas 2438 osób)[96]; 1890[97][94] (wówczas w Szopienicach łącznie z kolonią Wilhelmina mieszkało 6177 osób[69]); 1905[99][100][97][94]; 1910[97][94]; 1939 (stan na 17 maja)[94]; 1988[98]; 2005[101]; 2010[102]; 2015[103]; 2019[104]
Polityka i administracja
edytujObszary Roździenia i Szopienic, wzmiankowane po raz pierwszy w 1360 roku[64], w swojej historii często zmieniały właścicieli. W 1474 roku książę Wacław III rybnicki zostawił Roździeń w zastaw wojewodzie sandomierskiemu – Jakubowi z Dębna. W 1536 roku Stanisław Salomon stał się właścicielem nowo powstałych dóbr mysłowickich, w których znajdował się Roździeń i Szopienice. Tereny te odkupił od Jana Turzona. Dziesięć lat później wykupił sołectwo Roździenia, przejmując uprawnienia samorządowe we wsi[65], natomiast wolne sołectwo w Szopienicach funkcjonowało do 1614 roku wraz z jego wykupieniem przez spadkobierców Katarzyny Salomonowej[64]. W 1656 roku Roździeń i Szopienice na drodze licytacji zostało wykupione przez Krzysztofa Mieroszewskiego[64]. Obie wsie pozostały w rękach tego rodu do 1839 roku, kiedy to właścicielem wsi została Maria Winckler[65].
Burowiec, powstały na terenach Dąbrówki Małej, związany był z kilkoma rodami, do których ta osada należała, w tym z rodziną Salomonów i Mieroszewskich. W 1839 roku wieś przechodzi na własność Marii i Franza Winclerów, a potem ich córki Waleski i jej męża Huberta von Tiele-Wincklera[67]. Na początku XX wieku Burowiec wchodził w skład gminy Dąbrówka Mała[72].
W 1924 roku zlikwidowano obszary dworskie, włączając jeden z nich do Szopienic[84]. 1 grudnia 1930 roku połączono Szopienice i Roździeń w jedną gminę Roździeń-Szopienice[85], natomiast 14 stycznia 1934 roku zmieniono nazwę gminy na Szopienice[86]. W tym okresie powstał budynek ratusza, znajdujący się przy obecnej ul. Wiosny Ludów 24[84].
Ustawą Sejmu Śląskiego z dnia 10 lipca 1939 roku Szopienice uzyskały z dniem 1 stycznia 1940 roku prawa miejskie, lecz z powodu wybuchu II wojny światowej przepisy wykonano dopiero 1 stycznia 1947 roku[88]. Od 1 grudnia 1945 roku do 31 grudnia 1946 roku Szopienice były siedzibą gminy wiejskiej Szopienice. 1 kwietnia 1951 roku zniesiono gminę miejską i utworzono powiat miejski Szopienice do którego włączono zniesione gminy Dąbrówka Mała (w tym Burowiec) i Janów[89], natomiast 31 grudnia 1959 roku włączono Szopienice do Katowic[90]. W dniu 1 stycznia 1992 roku w Katowicach utworzono 22 Pomocnicze Jednostki Samorządowe, w tym jednostkę Szopienice-Burowiec. Rada Miejska Katowic 29 września 1997 roku uchwaliła nowy podział na jednostki pomocnicze samorządu na terenie miasta, zaliczając Szopienice-Burowiec jako 15. jednostkę pomocniczą, wytyczając równocześnie jej dokładne granice[1].
W wyborach do rady miasta Szopienice-Burowiec należy do okręgu nr 2 (Dąbrówka Mała, Szopienice-Burowiec, Janów-Nikiszowiec, Giszowiec i Murcki). W latach 2018–2023 okręg ten miał 5 przedstawicieli w Radzie Miasta[105].
W dzielnicy funkcjonuje Rada Dzielnicy nr 15 Szopienice-Burowiec. Siedziba rady znajduje się w dawnym budynku Urzędu Gminy Szopienice przy ul. Wiosny Ludów 24[106]. Rada działa na podstawie statutu, uchwalonego przez Radę Miasta Katowice dnia 28 lutego 2005 roku. Liczy ona 15 radnych, a kadencja Rady i Zarządu trwa 4 lata[107]. W kadencji 2018–2024 Przewodniczącym Rady jest Jan Flasza, zaś Przewodniczącym Zarządu w latach 2018–2023 był Piotr Łączniak, a w latach 2023–2024 Tomasz Rokicki[108]. Rada używa dawnego herbu gminy Szopienice. Rada w trakcie V kadencji (2014–2018) organizowała liczne inicjatywy i zadania, w tym na rzecz poprawy bezpieczeństwa i budowy obiektów sportowo-rekreacyjnych w parkach i skwerach w dzielnicy, a także zajmowała się organizacją festynów, uczestniczyła w uroczystościach i ważnych rocznicach oraz działała innych inicjatywach[109].
Gospodarka
edytujObszar dzielnicy Szopienice-Burowiec od czasu rewolucji przemysłowej, zapoczątkowanej na tym terenie w I połowie XIX wieku, pozostaje ośrodkiem przemysłowym. W tamtym czasie rozwinęło się głównie górnictwo węgla kamiennego i hutnictwo cynku. Pierwsza huta cynku powstała w 1834 roku przez koncern Georg von Giesches Erben – była to huta Wilhelmina. W późniejszym czasie powstaje jeszcze kilka innych zakładów. W 1912 roku zostaje uruchomiona nowoczesna huta cynku Uthemann. Po 1945 roku zakłady upaństwowiono, a w po restrukturyzacji zakładu, 27 lipca 1972 roku przedsiębiorstwo hutnicze przyjęło nazwę Huta Metali Nieżelaznych Szopienice[110]. W latach powojennych funkcjonowały również inne zakłady, w tym powstałe na bazie zakładów tłuszczowych Alboril Śląskie Zakłady Przemysłu Tłuszczowego[83] (obecnie Unilever)[2].
Po 1989 roku następuje restrukturyzacja gospodarki Szopienic-Burowca. Huta Metali Nieżelaznych Szopienice od 26 września 2008 roku pozostaje w stanie likwidacji[110]. Powstały również nowe zakłady przemysłowe, a także rozwinął się sektor usług. Do największych przedsiębiorstw w Szopienicach-Burowcu należą:
- BATERPOL. Zakład Ołowiu (ul. Obrońców Westerplatte 108) – zakład utylizacji akumulatorów i producent ołowiu rafinowanego oraz stopów ołowiu[111],
- ELBUD (ul. H. Bednorza 19) – zakład budownictwa elektroenergetycznego wysokich i najwyższych napięć[112],
- Odlewnia Metali Szopienice (ul. K. Woźniaka 24) – wydzielona w 2001 roku ze spółki Huta Metali Nieżelaznych Szopienice – produkcja półproduktów z miedzi i jej stopów, odlewnictwo żeliwa, staliwa, ołowiu, cynku i cyny oraz stopów metali (np. cynkowo-aluminiowych)[113],
- Rockwell Automation Polska (ul. Roździeńskiego 49)[114] – firma z branży automatyki przemysłowej i rozwiązań informatycznych[115],
- Unilever Polska – zakład produkcyjny (ul. Kołodziejska 2)[116] – jeden z czterech zakładów firmy w Polsce; zakład w Szopienicach-Burowcu zajmuje się m.in. konfekcjonowaniem herbaty[117].
Dzielnica posiada jeden z największych w Katowicach udziałów terenów produkcyjno-usługowych w ogólnej powierzchni dzielnicy, który wynosił w 2007 roku 14,02% (wówczas 116,7 ha). Kontynuowana jest działalność rolna – według użytkowania faktycznego terenów powierzchnia upraw rolnych w 2007 roku wynosiła 29,26 ha (3,52% terenów dzielnicy; trzeci pod względem wielkości udział w Katowicach – po Zarzeczu i Podlesiu). Pod względem ewidencji terenów grunty orne zajmowały wówczas obszar 103,6 ha[41]. Działalność rolna odbywa się głównie pomiędzy Roździeniem a Borkami (w rejonie ul. J. Korczaka i Brynicy), a także na północ od Borek[118].
Według stanu z 31 grudnia 2013 roku, w dzielnicy było zarejestrowanych 1738 podmiotów gospodarczych w systemie REGON, co stanowiło 3,8% wszystkich podmiotów w Katowicach[119], z czego mikroprzedsiębiorstw było 1556 (102 przedsiębiorstwa na 1000 mieszkańców dzielnicy)[120]. W 2013 roku w Szopienicach-Burowcu było zarejestrowanych 909 osób bezrobotnych – pod względem udziału bezrobotnych w dzielnicy do liczby mieszkańców Szopienice-Burowiec miał wówczas najwyższy wynik na 22 dzielnice[121].
Duże znaczenie ma w Szopienicach-Burowcu działalność handlowa, w tym wielkopowierzchniowa, zlokalizowana przy głównych drogach. Spośród nich, znajdują się na jej terenie następujące sklepy:
- Castorama (al. W. Roździeńskiego 198) – market budowlany, powstały w Szopienicach-Burowcu jako jeden z pierwszych spośród dziesięciu w Polsce[122],
- Centrum Handlowe Dąbrówka (al. W. Roździeńskiego 200) – jedno z pierwszych tego typu obiektów powstałych w regionie; mieści się w nim pierwszy w Katowicach hipermarket Carrefour, a także inne punkty handlowo-usługowe oraz placówki gastronomiczne[123]; łącznie znajduje się tu około 30 punktów[124],
- Selgros Cash & Carry Katowice (ul. Lwowska 32) – jedno z centrów Selgros Cash&Carry, ogólnopolskiej sieci hal handlu hurtowego[125].
W Szopienicach-Burowcu wykształciły się dwa lokalne ośrodki usługowo-handlowe, które koncentrują w sobie usługi podstawowe, w tym: placówki handlowe (głównie sklepy spożywcze), finansowe (m.in. placówki bankowe), placówkę pocztową czy obiekty ochrony zdrowia bądź oświaty[126]. Jeden z nich jest na pogranicza Roździenia i Burowca w ciągu ulic Hallera i Obrońców Westerplatte (do ul. J. Korczaka), a także w rejonie ulic: Wandy i Siewnej. Drugi jest po drugiej stronie Roździenia, na pograniczu z Szopienicami – pl. Powstańców Śląskich i ulica: Obrońców Westerplatte i Bednorza (do skrzyżowania), Wiosny Ludów (do ul. Ratuszowej) oraz Lwowska (do wiaduktu kolejowego)[127]. W Szopienicach-Burowcu, wg stanu z października 2020 roku, znajdują się dwa sklepy dyskontowe: Biedronka (ul. H. Bednorza 2a)[128] oraz Lidl (ul. Lwowska 21)[129].
Infrastruktura techniczna
edytujZaopatrzenie w energię elektryczną Szopienic-Burowca odbywa się przy użyciu sieci wysokich napięć 110 kV, która jest powiązana z pobliskimi elektrowniami. Energia jest przekazywana poprzez stacje elektroenergetyczne[130]. Na terenie dzielnicy znajdują się dwie takie stacje: Szopienice (przy ul. Brynicy) oraz Szopienice Wschód (na terenach likwidowanej Huty Metali Nieżelaznych Szopienice). Zachodnią częścią Szopienic-Burowca (przez Oczyszczalnie Ścieków Gigablok i dalej na północ wzdłuż ul. Miedzianej) ciągnie się sieć najwyższego napięcia 220 kV Łagisza – Byczyna / Halemba; Kopanina – Katowice[131]. Średnie zużycie energii elektrycznej na mieszkańca w Katowicach w 2006 roku wynosiło 865,7 kWh[132].
Część zabudowy Szopienic-Burowca podłączona jest do sieci ciepłowniczej[133]. Jest ona rozprowadzana przez spółkę Dalkia Polska Energia. W dzielnicy znajduje się jeden z oddziałów – Zakład Produkcyjny Szopienice, położony przy ul. 11 Listopada 19[134] (dawniej Elektrociepłownia Szopienice[133]). We wrześniu 2009 roku moc cieplna elektrociepłowni wynosiła 76,5 MW, natomiast moc elektryczna 3,0 MW[133].
Woda do mieszkańców Szopienic-Burowca doprowadzana jest głównie z ujęć powierzchniowych na Wiśle (zbiornik Goczałkowice) i Sole (kaskada Tresna – Porąbka – Czaniec). Woda jest transportowana rurociągami przesyłowymi będącymi pod zarządem Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów[135]. Sieć magistralna w Szopienicach-Burowcu biegnie wzdłuż granicy z Sosnowcem oraz częściowo równolegle do ul. Bagiennej w kierunku Mysłowic[136]. Woda dostarczana do Katowic jest rozprowadzana przez spółkę Katowickie Wodociągi. W Szopienicach-Burowcu znajduje się ich siedziba – przy ul. Obrońców Westerplatte 89. Szopienice-Burowiec przynależy do Oddziału Eksploatacji Sieci Wodociągowej-Centrum położonego przy ul. Milowickiej 9a[137].
Sieć kanalizacyjna jest również zarządzana przez Katowickie Wodociągi[138]. Na terenie dzielnicy zlokalizowana jest Oczyszczalnia Ścieków Giglablok, której właścicielem jest spółka Katowicka Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna, natomiast Katowickie Wodociągi prowadzi jej eksploatację. Powstała ona w miejscu starej oczyszczalni i uruchamiano ją od 2006 roku[139]. Mimo lokalizacji tej oczyszczalni w dzielnicy, ścieki z Szopienic-Burowca trafiają głównie do małych oczyszczalni mechanicznych Dąbrówka (ul. Kuśnierska) i Szopienice (ul. Zamenhofa) położonych w zlewni Oczyszczalni Ścieków Dąbrówka Mała-Centrum. W Szopienicach-Burowcu dominuje układ kanalizacji ogólnospławnej, do której spływają ścieki ze starszej zabudowy. Sieć kanalizacyjna w Burowcu i osiedla Rybki jest rozdzielona na sieć kanalizacyjną sanitarną i deszczową. Są one zbierane do zbiorczego kanału i pod al. W. Roździeńskiego nieczystości są transportowane do Oczyszczalni Dąbrówka Mała-Centrum[140].
W Roździeniu zlokalizowana jest siedziba spółki Katowicka Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna, która zarządza majątkiem wodno-ściekowym oraz prowadzi modernizację i rozwój sieci, w tym przy udziale funduszy europejskich. Zlokalizowana ona jest przy ul. Wandy 6[141].
W Szopienicach, przy ul. J. Kantorówny 2a znajduje się Miejski Zarząd Ulic i Mostów, który nadzoruje infrastrukturę drogową w Katowicach, w tym drogi, obiekty mostowe, przejścia podziemne oraz kładki dla pieszych[142].
Transport
edytujTransport drogowy
edytujUkład drogowy w Szopienicach-Burowcu jest niejednorodny. Od północy i południa dzielnicę otaczają dwa ważne szlaki komunikacyjne o randze dróg krajowych. Są to:
- S86 (al. Walentego Roździeńskiego) – droga ekspresowa od węzła z al. Murckowską do Sosnowca; droga ta stanowi kontynuację 86 i posiada powiązanie z A4 w kierunku południowym wzdłuż ul. Murckowskiej; zapewnia ona również powiązanie Szopienic-Burowca z drogą S1 w Tychach w kierunku południowym oraz z Sosnowcem, Będzinem i portem lotniczym Katowice-Pyrzowice w kierunku północnym; posiada bezkolizyjne jezdnie o ruchu jednokierunkowym, dostępne jedynie w węzłach (w Szopienicach-Burowcu na wysokości Castoramy, z ul. J. Popiełuszki, Hallera i Pod Młynem/Borki[3]); jej funkcją wewnętrzną jest umożliwienie szybkich połączeń odległych rejonów miasta lub zespołu miast Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii[143],
- 79 (ul. Bagienna i Krakowska) – biegnie wzdłuż południowej granicy Szopienic-Burowca w kierunku wschód-zachód; ze względu na równoleżnikowy przebieg stanowi ona alternatywę dla A4; zapewnia ona połączenie dzielnicy w kierunku zachodnim z Chorzowem i Bytomiem, a w kierunku wschodnim z Mysłowicami, Jaworznem, Chrzanowem i Krakowem[143].
W wewnętrznych powiązaniach dzielnicy z resztą miasta, a także z drogami ruchu przyspieszonymi najważniejszą rolę odgrywają ulice główne (drogi klasy G), lecz ze względu na brak odpowiednich parametrów technicznych, zaliczane są do dróg zbiorczych (drogi klasy Z)[143]. Są to następujące ulice[144]:
- Józefa Hallera – biegnie przez Burowiec; w kierunku północno-zachodnim łączy się na węźle z al. W. Roździeńskiego i dalej na północ zapewnia połączenie z Dąbrówką Mała, a w kierunku południowo-wschodnim z ul. Obrońców Westerplatte[143],
- Lwowska – droga na granicy Roździenia i Szopienic w osi północ-południe; w kierunku południowym zapewnia połączenie z droga krajową nr 79 i dalej z Janowem[6],
- Obrońców Westerplatte – droga w Roździeniu; w kierunku zachodnim łączy dzielnicę z Zawodziem; wzdłuż niej przebiega linia tramwajowa[145],
- Sosnowiecka – biegnie przez zespół przyrodniczo-krajobrazowy Szopienice-Borki; zapewnia połączenie Szopienic z Sosnowcem[143],
- Wiosny Ludów – droga w Szopienicach; biegnie w kierunku wschód-zachód przez centrum Szopienic i Drugie Szopienice; wzdłuż niej biegnie linia tramwajowa[6]; zapewnia połączenie Szopienic-Burowca z Mysłowicami[143].
Do pozostałych ważniejszych dróg przebiegających przez Szopienice-Burowiec należą ulice:
- Herberta Bednorza – droga lokalna[144] w Roździeniu; pierwotnie omijała ona zabudowę Roździenia od południa jako część szlaku Szopienice – Katowice[146]; biegnie od pl. Powstańców Śląskich za wschodzie do skrzyżowania z ul. Obrońców Westerplatte w północnym zachodzie[6]; znajduje się przy niej m.in. zespół zabudowy dawnego browaru i słodowni braci Mokrskich, ewangelicki kościół Zbawiciela i willa Jacobsena[147],
- Janusza Korczaka – droga lokalna[144] w Roździeniu; w kierunku północnym łączy się z Borkami[6]; znajduje się przy niej zabytkowa zabudowa dawnego szpitala hutniczego,
- Józefy Kantorówny – droga lokalna[144] w Szopienicach; biegnie w osi północ-południe i jest wewnątrzdzielnicową, która łączy ul. Wiosny Ludów i Morawa,
- Morawa – droga lokalna[144] w Roździeniu i Szopienicach; okala ona centralna część dzielnicy od strony północnej; przy niej znajdowała się kolonia Morawa; łączy ul. Obrońców Westerplatte na zachodzie z ul. Sosnowiecką na wschodzie i dalej z Sosnowcem[6],
- Wandy – droga lokalna[144] w Burowcu i Roździeniu; droga wewnątrzdzielnicowa, biegnąca w osi wschód-zachód, która łączy ul. J. Hallera z ul. J. Korczaka[6].
Pozostałe ulice Dąbrówki Małej to drogi lokalne i dojazdowe, które tworzą powiązania między poszczególnymi jednostkami strukturalnymi w dzielnicy, a także stanowią wewnętrzną obsługę osiedli i innych obiektów[144]. Centralnym miejscem, w którym krzyżują się najważniejsze wewnętrzne drogi dzielnicy (Obrońców Westerplatte, Wiosny Ludów, Lwowska i Bednorza), jest plac Powstańców Śląskich[6]. Ponadto stanowi on lokalny ośrodek usługowo-handlowy Szopienic i Roździenia[126].
W ocenie powiązań wewnętrznych z poszczególnymi makroregionami Katowic, Szopienice-Burowiec wraz z Nikiszowcem charakteryzują się dobrą jakością powiązań z sąsiednimi dzielnicami i centrum Katowic, które zapewniają ul. Bagienna i al. W. Roździeńskiego, lecz najgorsze ma z Ligotą i Brynowem. Ponadto, z Szopienic brak jest drogi alternatywnej do ciągu ulic Bagienna – al. W. Roździeńskiego[148].
Aleja Roździeńskiego jest jedną z dróg o największym natężeniu ruchu samochodowego w Katowicach. Według badań przeprowadzonych we wrześniu 2007 roku, w popołudniowych godzinach szczytu przy wlocie do Katowic tę drogę przemierzało 6114 pojazdów (w tym 84,9% osobowych i 8,1% dostawczych), natomiast na pozostałych ulicach wlotowych średni ruch pojazdów do Szopienic-Burowca z sąsiednich miast wynosił wzdłuż ulic: Sosnowieckiej 771, Wiosny Ludów 322 a Krakowskiej 1740 pojazdów. Ciąg ulic Obrońców Westerplatte – Wiosny Ludów (od przejazdu kolejowego) w 2007 roku był wskazany jako jeden z ciągów dróg, w której wyczerpywała się przepustowość[149].
Infrastruktura kolejowa
edytujPierwszą linę kolejową do Roździenia i Szopienic oddano do użytku 3 października 1846 roku (obecnie fragment 138)[76] w ramach budowy linii kolejowej łączącej Wrocław Mysłowicami[150] przez spółkę Kolej Górnośląska[151]. Ta sama spółka wybudowała łącznik do Sosnowca[152], uruchomiony dla regularnego ruchu pociągów 24 sierpnia 1859 roku (obecnie fragment 1)[76]. Znajdowała się tu otwarta w 1870 roku stacja Szopienice Południowe (obecnie przystanek osobowy Katowice Szopienice Południowe)[76]. Szopienice zyskało jeszcze jedno połączenie w ramach oddzielnej linii, wybudowanej przez Kolej Prawego Brzegu Odry[75]. Łączyła ona Tarnowskie Góry z Pszczyną[150]. Oddano ją do użytku 15 listopada 1868 roku, a na obszarze dzisiejszych Szopienic-Burowca wybudowano na niej osobną stację (obecnie Katowice Szopienice Północne)[76].
Obecnie dla ruchu pasażerskiego wykorzystywany jest przystanek osobowy Katowice Szopienice Południowe. Według stanu ze stycznia 2021 roku kursują tu pociągi Kolei Śląskich w kierunku Częstochowy, Gliwic, Kluczborka, Oświęcimia, Tychów i Krakowa. Polregio również organizuje połączenia w kierunku Krakowa oraz do Kielc, Sędziszowa, Buska-Zdroju i Rzeszowa[153].
Do Szopienic kursowały również koleje wąskotorowe, prowadzące ruch towarowy oraz pasażerski. W 1906 roku koncern Georg von Giesches Erben otrzymał koncesję na uruchomienie prywatnej kolei wąskotorowej, natomiast od dnia 6 stycznia 1914 roku Dyrekcja Okręgowa Kolei wydała zezwolenie na uruchomienie ruchu osobowego. Nowo powstała linia łączyła Giszowiec z szybem Albert (Wojciech) w Szopienicach. Pierwszy zaś przejazd pociągu pasażerskiego prawdopodobnie nastąpił w 1916 roku. Kolejkę tę nazywano potocznie Balkanem, a przejazd nią był bezpłatny. W tamtym czasie Balkan kursował 28 razy w dni robocze i 21 w dni wolne od pracy. Po II wojnie światowej kolejkę tę zelektryfikowano. Ostatni kurs kolejki nastąpił 31 grudnia 1977 roku[154].
Miejski transport zbiorowy
edytujWedług stanu z listopada 2020 roku, organizacją publicznego transportu zbiorowego w Szopienicach-Burowcu zajmuje się Zarząd Transportu Metropolitalnego. Kursują tu autobusy i tramwaje. W Szopienicach i Roździeniu (bez Wilhelminy) znajduje się 14 przystanków, z czego z przystanku Szopienice Kościół odjeżdża 9 linii autobusowych (w tym jedna nocna), a także 4 regularne linie tramwajowe. Autobusy zapewniają połączenia Szopienic-Burowca z większością dzielnic w Katowicach, a także z sąsiednimi miastami: Mysłowicami, Chorzowem, Siemianowicami Śląskimi i Mikołowem. Tramwaje łączą Szopienice z Brynowem, Mysłowicami, Sosnowcem, a także Chorzowem przez dzielnice Katowic: Zawodzie, Śródmieście i Załęże. Z sześciostanowiskowego przystanku Burowiec, znajdującego się przy skwerze Krzysztofiaka odjeżdżają 4 regularne linie tramwajowe, oraz 7 linii autobusowych (w tym jedna nocna)[155].
Tramwaje w Burowcu, Roździeniu i Szopienicach kursują od 1900 roku w ramach budowy trasy z Królewskiej Huty przez Hajduki (Chorzów-Batory), Katowice, Szopienice i Mysłowice. Koncesję na wybudowanie linii uzyskała spółka Górnośląskie Tramwaje Parowe, która 31 października tego samego roku oddała linię do użytku[77].
Architektura i urbanistyka
edytujRozwój urbanistyczny
edytujObszar Roździenia i Szopienic oraz rejon Burowca wzdłuż ul. J. Hallera i Wandy został zabudowany w dużej mierze w przełomie XIX i XX wieku[156], z czego część powstałych wówczas budynków jest wpisana do rejestru zabytków[157]. Najstarsze, istniejące obecnie budynki w Roździeniu koncentrują się w zachodniej części ul. Morawa, Bednorza, Obrońców Westerplatte i w Borkach, natomiast w Szopienicach w rejonie pl. Powstańców Śląskich, wzdłuż ul. Wiosny Ludów (zachodni odcinek oraz w Drugich Szopienicach), Kantorówny, przy skrzyżowaniu ul. Wiosny Ludów i Przelotowej, a także we wschodniej części ul. Morawa. Do 1922 roku powstała znaczna część obecnej zabudowy[156]. W latach międzywojennych powstawały pojedyncze obiekty, w tym wzniesiony w latach 1931–1932 roku budynek przy ul. Obrońców Westerplatte 17[158], gdzie mieści się Urząd Pocztowy Katowice 14, a także jest zabytkowy budynek dawnego ratusza gminy Szopienice przy ul. Wiosny Ludów, ukończony w 1928 roku[157].
W latach 1945–1989 nowa zabudowa Szopienic-Burowca powstawała głównie w Burowcu, w zachodniej części ul. Obrońców Westerplatte oraz w rejonie ul. Wiosny Ludów do skrzyżowania z ul. Przelotową[156]. W tamtym okresie powstało m.in. przy ul. Morawa osiedle Franciszka Rybki (połowa lat 70. XX wieku)[159], a w Burowcu także osiedle Przedwiośnie (lata 60. i 70. XX wieku)[156]. Po 1989 roku powstało stosunkowo niewiele nowych budynków[156]. Wśród nich są trzy czterokondygnacyjne budynki mieszkalne przy ul. Obrońców Westerplatte w Roździeniu, oddane do użytku w listopadzie 2017 roku[160], w Borkach osiedle przy ul. W. Andersa powstałe do 2013 roku, a w Szopienicach hale na terenie fabryki Unilever, hala sklepu Selgros i inne pojedyncze obiekty[156].
Zabytki
edytujW Szopienicach-Burowcu znajdują się następujące obiekty wpisane do rejestru zabytków:
- Zespół kościelny kościoła św. Jadwigi Śląskiej (pl. Powstańców Śląskich 3); został wpisany do rejestru zabytków dnia 30 grudnia 1994 roku (nr rej.: A/1557/94; obecnie A/1235/23[161]); zespół kościelny obejmuje: kościół parafialny pod wezwaniem św. Jadwigi Śląskiej z lat 1885–1887 w stylu neogotyckim; kaplicę Ogrójca z 1903 roku, wzniesioną według projektu Ludwika Schneidera w stylu neogotyckim; grupę rzeźb Adoracja Krzyża i Pieta z przełomu XIX i XX wieku[157],
- Kościół Ewangelicko-Augsburski pw. Zbawiciela (ul. H. Bednorza 20); wpisany do rejestru zabytków 30 grudnia 2002 roku (nr rej.: A/76/02); wpis do rejestru obejmuje budynek kościoła wraz z najbliższym otoczeniem w ramach działki (z wyjątkiem ogrodzenia)[157]; kościół zaprojektował architekt H. Ritschel, wzniesiono go w latach 1898–1901, w stylu neogotyckim, z cegły klinkierowej; w otoczeniu znajdują się: dawna apteka Graefe’go, dawna willa dra Stauba[162], a do 2023 istniała neogotycka plebania, wybudowana w latach 1907–1908 (zniszczona w wyniku wybuchu gazu w styczniu 2023),
- Zabytkowy budynek administracyjny (tzw. willa Jacobsena) z początku XX wieku (ul. H. Bednorza 60); wpisany do rejestru zabytków 17 czerwca 1982 roku (nr rej.: A/1042/22[163]); granice ochrony obejmują obiekt w ramach ogrodzenia[157]; kamienica jest murowana z cegły[164],
- Zespół zabudowy dawnego browaru i słodowni braci Mokrskich (ul. H. Bednorza 2a–6); wpisany do rejestru zabytków 13 listopada 1992 roku (nr rej.: A/1506/92); granice ochrony konserwatorskiej obejmują cały zespół zabudowań wraz z otoczeniem, jego układ przestrzenny, zieleń oraz ciągi komunikacyjne[157],
- Zabytkowy gmach VI Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Długosza (ul. Lwowska 2); wpisany do rejestru zabytków 30 grudnia 1994 roku (nr rej.: 1560/94); wzniesiony ok. 1905 roku[157] według projektu Kunzego (budowniczego miejskiego z Opola), w stylu neogotyckim; podczas III powstania śląskiego był siedzibą Wojciecha Korfantego i Naczelnej Władzy Cywilnej i Wojskowej[165],
- Zespół budynków dawnego szpitala hutniczego (ul. J. Korczaka 27); wpisany do rejestru zabytków 14 lutego 2012 roku (nr rej.: A/368/12)[157]; zespół obejmuje następujące obiekty: budynek szpitala (obecnie nieużywany), portiernia, park z nagromadzonymi różnorodnymi gatunkami drzew (topola włoska, wierzby płaczące, brzozy i kasztanowce, jesiony, tuje, jałowce, świerki i jodły), ogrodzenie; był to dawny szpital koncernu Georg von Giesches Erben, wybudowany w stylu historyzmu ceglanego z elementami modernizmu[166],
- Secesyjna wieża wodna 1912 roku (przy ul. J. Korczaka); została wpisana wraz z działką nr 1246/31 do rejestru zabytków 29 października 1990 roku (nr rej.: 14182/90)[157],
- Willa z pierwszego dziesięciolecia XX wieku, wolnostojąca, modernistyczna (ul. J. Kantorówny 20); wpisana do rejestru zabytków 16 października 1995 roku (nr rej.: A/574/2019)[157],
- Zamek Prittwitz (ul. Krakowska 81–83), pochodzący z końca XIX wieku; wpisany do rejestru zabytków 7 lipca 2020 roku (nr rej.: A/672/2020)[167],
- Kamienica przy ul. H. Bednorza 14 (nr rej.: A/1165/23)[168],
- Dawny ratusz miasta Szopienice z lat 1927–1928[169] (obecnie ośrodek zdrowia) przy ul. Wiosny Ludów 24; wpisany do rejestru zabytków 2 lipca 2020 roku (nr rej.: A/668/2020)[167],
- zespół stacji kolejowej Katowice Szopienice Północne w Katowicach (wpisany do rejestru zabytków 22 marca 2022, nr rej. A/948/2022), położony na działkach ewidencyjnych nr 1420/8 i 1421/8, karta mapy 3, obr. Roździeń, m. pow. Katowice, składający się z obiektów[170]:
- budynku dworca kolejowego I klasy (pl. Ogród Dworcowy 1),
- budynku dawnego biura celnego (pl. Ogród Dworcowy 1a).
Kultura, sport i rekreacja
edytujNa obszarze Szopienic-Burowca zlokalizowane są następujące placówki kultury i sportu:
- Miejski Dom Kultury Szopienice-Giszowiec w Katowicach (ul. J. Hallera 28)[171];
- Miejski Dom Kultury Szopienice-Giszowiec w Katowicach. Filia nr 1 (ul. Obrońców Westerplatte 10)[171];
- Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach. Filia nr 19 (ul. Obrońców Westerplatte 10)[172];
- Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach. Filia nr 36 (ul. J. Hallera 28);
- Ośrodek Sportowy Szopienice (ul. 11 Listopada 16)[173].
Oświata
edytujW Szopienicach-Burowcu, według stanu z października 2020 roku znajdują się następujące placówki edukacyjne:
- Żłobek Miejski w Katowicach. Oddział (ul. Ciesielska 1)[174];
- Miejskie Przedszkole nr 56 w Katowicach (ul. Wiosny Ludów 17)[175];
- Miejskie Przedszkole nr 60 w Katowicach (ul. J. Hallera 60)[176];
- Miejskie Przedszkole nr 65 w Katowicach (ul. Ciesielska 1)[177];
- Miejskie Przedszkole nr 66 z Oddziałami Integracyjnymi im. Majki Jeżowskiej w Katowicach (ul. Brynicy 50)[178];
- Szkoła Podstawowa nr 42 w Katowicach (ul. Wiosny Ludów 22)[179];
- Szkoła Podstawowa nr 44 im. Marii Curie-Skłodowskiej w Katowicach (ul. Morawa 86)[180];
- Szkoła Podstawowa nr 45 im. Kornela Makuszyńskiego w Katowicach (ul. J. Korczaka 11)[181];
- Szkoła Podstawowa nr 55 Specjalna w Katowicach (ul. H. Bednorza 13)[182];
- Szkoła Podstawowa dla Chłopców Kuźnica (ul. Deszczowa 14)[183];
- VI Liceum Ogólnokształcące im. Jana Długosza w Katowicach (ul. Lwowska 2)[184];
- Liceum In Altum (ul. Deszczowa 14)[185];
- Zespół Szkół Gastronomicznych im. Gustawa Morcinka w Katowicach (ul. Roździeńska 25)[186]:
- Technikum nr 3,
- Branżowa Szkoła I Stopnia nr 2,
- Branżowa Szkoła II Stopnia nr 2;
- Zespół Szkół Przemysłu Spożywczego im. J. Rymera – I Wojewody Śląskiego w Katowicach (ul. H. Bednorza 15)[187]:
- Technikum nr 10,
- Branżowa Szkoła I stopnia nr 7;
- Zespół Szkół Handlowych im. Bolesława Prusa w Katowicach (ul. J. Hallera 60)[188]:
- Technikum nr 5,
- Branżowa Szkoła I Stopnia nr 3.
Religia
edytujW Szopienicach-Burowcu znajdują się siedziby następujących wspólnot religijnych:
- Rzymskokatolicka parafia św. Jadwigi Śląskiej (pl. Powstańców Śląskich 3)[189]; do parafii przynależy cmentarz przy ul. Brynicy o powierzchni 3,96 ha[190];
- Rzymskokatolicka parafia Matki Bożej Nieustającej Pomocy (ul. Siewna 25)[191];
- Ewangelicko-Augsburska parafia Zbawiciela (ul. H. Bednorza 20)[192]; do parafii przynależy cmentarz przy ul. A. Kocura o powierzchni 0,77 ha[190];
- Kościół Zielonoświątkowy Serce Metropolii (ul.H. Bednorza 2a-6 bud.H)
Bezpieczeństwo publiczne
edytujSzopienice-Burowiec pod względem bezpieczeństwa publicznego w 2007 roku według współczynnika przestępczości był 20. najbezpieczniejszą dzielnicą w Katowicach (na 22 dzielnice), który wówczas wynosił 3,45 przestępstw na 100 mieszkańców (średnia dla całych Katowic – 3,08). W latach 2004–2007 przestępczość w dzielnicy uległa obniżeniu – w 2004 współczynnik przestępczości wynosił 4,75 przestępstw na 100 osób. W 2007 roku w Szopienicach-Burowcu doszło do 43 wypadków komunikacyjnych[193].
W Szopienicach-Burowcu znajduje się tam Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza nr I Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach (ul. Krakowska 130)[194], a także Komisariat V Policji w Katowicach (ul. Lwowska 7), która obsługuje również rejon dzielnicy[195].
W dzielnicy wg stanu z października 2020 roku działają następujące placówki ochrony zdrowia.
- Centrum Medyczne Szopienice (ul. Wiosny Ludów 24)[196],
- ATUT Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej (ul. Wiosny Ludów 19a)[197],
- Szpital Geriatryczny im. Jana Pawła II (ul. Morawa 31)[198],
- Centrum Psychiatrii w Katowicach im. dr. Krzysztofa Czumy (ul. J. Korczaka 27)[199],
- Gabinet stomatologiczny BMed (ul. J. Hallera 64b)[200],
- Centrum Stomatologiczne WAMED (ul. Pogodna 2a)[201].
Przypisy
edytuj- ↑ a b c d e f g h Rada Miejska Katowic, Uchwała NR XLVI/449/97 Rady Miejskiej Katowic z dnia 29 września 1997 r. w sprawie nazw i granic obszarów działania jednostek pomocniczych samorządu na terenie miasta Katowic, Katowice, 29 września 1997 [zarchiwizowane z adresu 2016-04-09] (pol.).
- ↑ a b c Szopienice.ORG: Historia. szopienice.org. [dostęp 2020-09-21]. (pol.).
- ↑ a b c Geoportal krajowy. geoportal.gov.pl. [dostęp 2020-09-27]. (pol.).
- ↑ Urząd Miasta Sosnowiec: Budżet Obywatelski w Sosnowcu. Mapa podziału na Rejony Konsultacyjne. obywatelski.sosnowiec.pl. [dostęp 2020-09-27]. (pol.).
- ↑ Urząd Miasta Mysłowice: Rady Dzielnic. www.bip.myslowice.pl. [dostęp 2020-09-27]. (pol.).
- ↑ a b c d e f g h i j k l OpenStreetMap. Mapa Podstawowa. www.openstreetmap.org. [dostęp 2020-09-27]. (pol.).
- ↑ a b Opracowanie... 2014 ↓, Załącznik nr 8.
- ↑ Szaraniec 1996 ↓, s. 11.
- ↑ Absalon, Czaja i Jankowski 2012 ↓, s. 44.
- ↑ Opracowanie... 2014 ↓, s. 32.
- ↑ a b c Opracowanie... 2014 ↓, Załącznik nr 10.
- ↑ Opracowanie... 2014 ↓, s. 33.
- ↑ Opracowanie... 2014 ↓, s. 33–34.
- ↑ a b c Tokarska-Guzik, Rostański i Kupka 2002 ↓, s. 9.
- ↑ Opracowanie... 2014 ↓, Załącznik nr 7.
- ↑ Tokarska-Guzik, Rostański i Kupka 2002 ↓, s. 13.
- ↑ Absalon, Czaja i Jankowski 2012 ↓, s. 50.
- ↑ Opracowanie... 2014 ↓, s. 35.
- ↑ Opracowanie... 2014 ↓, Załącznik nr 9.
- ↑ Fajer 2008 ↓, s. 125.
- ↑ Fajer 2008 ↓, s. 121.
- ↑ Fajer 2008 ↓, s. 128.
- ↑ Fajer 2008 ↓, s. 130.
- ↑ Opracowanie... 2014 ↓, s. 115.
- ↑ Opracowanie... 2014 ↓, Załącznik nr 3.
- ↑ a b c Opracowanie... 2014 ↓, s. 93–94.
- ↑ Absalon, Czaja i Jankowski 2012 ↓, s. 51–54.
- ↑ a b c Opracowanie... 2014 ↓, Załącznik nr 14.
- ↑ a b c Opracowanie... 2014 ↓, s. 105.
- ↑ a b c d e f Opracowanie... 2014 ↓, Załącznik nr 15.
- ↑ Opracowanie... 2014 ↓, s. 107.
- ↑ a b c Leszek Kostorz , Prognoza oddziaływania na środowisko miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Hubertus w Mysłowicach, Katowice: Biuro Rozwoju Regionu, s. 13 (pol.).
- ↑ Opracowanie... 2014 ↓, s. 109.
- ↑ a b Prognoza... 2009 ↓, s. 69–70.
- ↑ Jezioro częściowo w granicach Katowic.
- ↑ Opracowanie... 2014 ↓, s. 96.
- ↑ Karta informacyjna – JCWPd 111. www.pgi.gov.pl. [dostęp 2020-09-15]. (pol.).
- ↑ Opracowanie... 2014 ↓, Załącznik nr 16.
- ↑ Opracowanie... 2014 ↓, s. 102.
- ↑ a b Tokarska-Guzik, Rostański i Kupka 2002 ↓, s. 72.
- ↑ a b c Studium... 2012 ↓, Załącznik I.1.
- ↑ Studium... 2012 ↓, Załącznik MI.15.
- ↑ Opracowanie... 2014 ↓, Załącznik nr 44.
- ↑ Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska: Centralny Rejestr Form Ochrony Przyrody. Zespół przyrodniczo-krajobrazowy. Szopienice-Borki. crfop.gdos.gov.pl. [dostęp 2020-09-28]. (pol.).
- ↑ Opracowanie... 2014 ↓, s. 184.
- ↑ Tokarska-Guzik, Rostański i Kupka 2002 ↓, s. 73.
- ↑ Wojewódzki Ośrodek Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej w Katowicach: Geoportal Województwa Śląskiego – ORSIP. mapy.orsip.pl. [dostęp 2020-09-15]. (pol.).
- ↑ Tokarska-Guzik, Rostański i Kupka 2002 ↓, s. 41.
- ↑ Tokarska-Guzik, Rostański i Kupka 2002 ↓, s. 45.
- ↑ Tokarska-Guzik, Rostański i Kupka 2002 ↓, s. 47.
- ↑ Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska: Centralny Rejestr Form Ochrony Przyrody. Pomnik przyrody. crfop.gdos.gov.pl. [dostęp 2020-09-28]. (pol.).
- ↑ Rada Miasta Katowice, UCHWAŁA NR VI/98/15 RADY MIASTA KATOWICE z dnia 4 marca 2015 r. w sprawie nadania placowi położonemu na terenie miasta Katowice nazwy „Skwer Janiny Klatt” [online], 4 marca 2015 (pol.).
- ↑ Rada Miasta Katowice, Uchwała nr XXXVI/746/09 Rady Miasta Katowice z dnia 26 stycznia 2009r. w sprawie nadania nazwy placowi położonemu na terenie miasta Katowice (Skwer Hilarego Krzysztofiaka). [online], 26 stycznia 2009 (pol.).
- ↑ Rada Miasta Katowice, Uchwała Nr XLIV/898/09 Rady Miasta Katowice z dnia 27 lipca 2009r. w sprawie nadania nazwy placowi położonemu na terenie miasta Katowice (Skwer Walentego Roździeńskiego) [online], 27 lipca 2009 (pol.).
- ↑ Rada Miasta Katowice, UCHWAŁA NR XIII/286/19 RADY MIASTA KATOWICE z dnia 24 października 2019 r. w sprawie nadania placowi położonemu na terenie miasta Katowice nazwy „Skwer Ernesta Pritwittza” [online], 27 lipca 2019 (pol.).
- ↑ Rada Miasta Katowice, UCHWAŁA NR XLIV/835/17 RADY MIASTA KATOWICE z dnia 22 czerwca 2017 r. w sprawie nadania placowi położonemu na terenie miasta Katowice nazwy „Skwer Edmunda Gryglewicza” [online], 22 czerwca 2017 (pol.).
- ↑ Rada Miasta Katowice, UCHWAŁA NR LV/1280/14 RADY MIASTA KATOWICE z dnia 15 października 2014 r. w sprawie nadania placowi położonemu na terenie miasta Katowice nazwy „Skwer Haliny Lerman” [online], 15 października 2014 (pol.).
- ↑ Rada Miejska Katowic, UCHWAŁA Nr XVIII/238/2000 RADY MIEJSKIEJ KATOWIC z dnia 17 stycznia 2000 r. w sprawie nadania zespołowi parkowemu w Katowicach Szopienicach nazwy „Parku Olimpijczyków” [online], 17 stycznia 2000 (pol.).
- ↑ Rada Miasta Katowice, UCHWAŁA NR XIII/218/11 RADY MIASTA KATOWICE z dnia 5 września 2011 r. w sprawie nadania nazwy placowi położonemu na terenie miasta Katowice „Skwer Janusza Sidły” [online], 5 września 2011 (pol.).
- ↑ Rada Miasta Katowice, UCHWAŁA NR IV/14/14 RADY MIASTA KATOWICE z dnia 17 grudnia 2014 r. w sprawie nadania placowi położonemu na terenie miasta Katowice nazwy „Park Antona Uthemanna” [online], 17 grudnia 2014 (pol.).
- ↑ Polski Związek Działkowców – Okręgowy Zarząd Śląski: Rejon Katowice. www.slaski-ozpzd.pl. [dostęp 2020-09-28]. (pol.).
- ↑ Studium... 2012 ↓, Załącznik I.11.
- ↑ Muzeum Historii Katowic: Historia miasta. Katowice przed nadaniem praw miejskich. www.mhk.katowice.pl. [dostęp 2020-09-23]. (pol.).
- ↑ a b c d e f g h i j k l Szaraniec 1996 ↓, s. 232.
- ↑ a b c Szaraniec 1996 ↓, s. 218.
- ↑ a b Szaraniec 1996 ↓, s. 219.
- ↑ a b c d Szaraniec 1996 ↓, s. 81.
- ↑ a b Szaraniec 1996 ↓, s. 236.
- ↑ a b c d e f Szaraniec 1996 ↓, s. 234.
- ↑ Michał Bulsa, Patronackie osiedla robotnicze. Tom 1: Górny Śląsk, Łódź 2022, s. 108.
- ↑ a b Szaraniec 1996 ↓, s. 221.
- ↑ a b Szaraniec 1996 ↓, s. 82.
- ↑ Bulsa 2018 ↓, s. 165.
- ↑ a b c d e f Szaraniec 1996 ↓, s. 220.
- ↑ a b Atlas Kolejowy Polski, Czech i Słowacji: 161 Katowice Szopienice Północne – Chorzów Stary. www.atlaskolejowy.net. [dostęp 2020-09-22]. (pol.).
- ↑ a b c d e Ryszard Stankiewicz , Marcin Stiasny , Atlas linii kolejowych Polski 2010, Rybnik: Wydawnictwo Eurosprinter, 2010, R16-R19, ISBN 978-83-926946-8-7 .
- ↑ a b Dariusz Falecki: Następny przystanek: historia tramwajów. szopienice.org, 2015-02-24. [dostęp 2020-09-22]. (pol.).
- ↑ Parafia św. Jadwigi Śląskiej w Katowicach-Szopienicach: Historia. www.swjadwiga.wiara.org.pl. [dostęp 2024-05-03]. (pol.).
- ↑ Michał Bulsa, Krótka historia Szkoły Podstawowej nr 46 w Katowicach, „Miesięcznik Roździeński”, 3 (24), Polska Press Sp. z o.o., Oddział Poligrafia, Drukarnia w Sosnowcu, 2020, s. 11, ISSN 2544-9915 (pol.).
- ↑ Szaraniec 1996 ↓, s. 223.
- ↑ a b Szaraniec 1996 ↓, s. 238.
- ↑ a b Szaraniec 1996 ↓, s. 225.
- ↑ a b Szaraniec 1996 ↓, s. 239.
- ↑ a b c d e f Szaraniec 1996 ↓, s. 241.
- ↑ a b ZARZĄDZENIE Wojewody Śląskiego z dnia 17 listopada 1930 r. w sprawie połączenia gmin Roździeń i Szopienice w powiecie Katowickim. „Gazeta Urzędowa Powiatu Katowickiego”. 47, s. 228, 1930-11-22. Franciszek Bąk. Katowice: Starostwo Katowice. [dostęp 2017-12-13]. (pol.).
- ↑ a b Ustawa Sejmu Śląskiego z dnia 22 grudnia 1933 roku w sprawie zmiany nazwy gminy „Roździeń-Szopienice” na „Szopienice”. [w:] Dziennik Ustaw Śląskich, 30.12.1933, R. 12, nr 30 [on-line]. sbc.org.pl. [dostęp 2020-09-20]. (pol.).
- ↑ Szaraniec 1996 ↓, s. 227.
- ↑ a b Zarządzenie Wojewody Śląsko-Dąbrowskiego z dnia 13 lutego 1947 r. w sprawie wykonania ustawy śląskiej z dnia 10 lipca 1939 r. o nadaniu ustroju miejskiego gminom wiejskim: Nowy Bytom, Ruda, Szopienice i Świętochłowice powiatu katowickiego oraz gminie Piekary Śląskie powiatu tarnogórskiego.
- ↑ a b Dz.U. z 1951 r. nr 18, poz. 147.
- ↑ a b Dz.U. z 1959 r. nr 64, poz. 381.
- ↑ Szaraniec 1996 ↓, s. 242.
- ↑ Jakub Dyl , Kamil Zatoński , Trwa rozbiórka kamienicy na Bednorza w Katowicach. Te zdjęcia pokazują, jak kruche jest ludzkie życie [online], wKatowicach.eu, 1 lutego 2023 [dostęp 2023-05-20] (pol.).
- ↑ a b Strategia Rozwiązywania Problemów Społecznych Miasta Katowice na lata 2016–2021, „Załącznik do projektu uchwały Rady Miasta Katowice w sprawie przyjęcia Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych Miasta Katowice na lata 2016–2021.”, 8 września 2020, s. 9 (pol.).
- ↑ a b c d e f g h Kattowitz (Reg. Bezirk Kattowitz). cybercity.de. [dostęp 2020-09-30]. (niem.).
- ↑ a b Ortsliste des alten Kreises Beuthens. www.vogel-soya.de. [dostęp 2014-07-30]. (pol.).
- ↑ a b Arbeitsgemeinschaft Ostdeutscher Familienforscher: Kreis Kattowitz. agoff.de. [dostęp 2020-09-30]. (niem.).
- ↑ a b c d Stadt und Landkreis Kattowitz (poln. Katowice). treemagic.org. [dostęp 2020-07-25]. (niem.).
- ↑ a b Studium... 2012 ↓, Załącznik MI.21.
- ↑ Meyers Großes Konversations-Lexikon. T. 17. Leipzig: 1909, s. 141.
- ↑ Meyers Großes Konversations-Lexikon. T. 18. Leipzig: 1909, s. 10.
- ↑ Drobniak, Polko i Plac 2014 ↓, s. 7.
- ↑ Wiceprezydent Miasta Katowice , DEMOGRAFIA KATOWIC, „Zał. 11 do pisma nr SO-IV.0644.82.2015.KP z dn. 7 października 2015 roku”, Katowice 2015, s. 4 (pol.).
- ↑ Załącznik nr 3 do Zarządzenia nr 714/2016 Prezydenta Miasta Katowice z dnia 11.03.2016 w sprawie określenia zasad i harmonogramu realizacji Budżetu Obywatelskiego Katowice 2017 [online], 11 marca 2016 [zarchiwizowane z adresu 2016-03-14] (pol.).
- ↑ Wydział Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Katowice: Podział środków finansowych VII edycji Budżetu Obywatelskiego Katowice (na rok 2021) z podziałem na jednostki pomocnicze i projekty zadań o charakterze ogólnomiejskim (wg stanu ludności Katowic na dzień 31 grudnia 2019 r.). www.bo.katowice.eu. [dostęp 2020-09-30]. (pol.).
- ↑ Urząd Miasta Katowice: KLUBY RADNYCH. bip.katowice.eu. [dostęp 2020-09-14]. (pol.).
- ↑ Urząd Miasta Katowice: JEDNOSTKI POMOCNICZE. Rada Jednostki Pomocniczej nr 15 Szopienice-Burowiec. bip.katowice.eu. [dostęp 2020-10-01]. (pol.).
- ↑ Rada Miasta Katowice , STATUT JEDNOSTKI POMOCNICZEJ MIASTA KATOWICE NR 15 SZOPIENICE – BUROWIEC [online], Załącznik do uchwały nr XXXVII/770/05 Rady Miasta Katowice z dnia 28 lutego 2005 r. (pol.).
- ↑ Rada Jednostki Pomocniczej nr 15 Szopienice-Burowiec: RADNI. szopienice-burowiec.katowice.eu. [dostęp 2020-10-01]. (pol.).
- ↑ Rada Jednostki Pomocniczej nr 15 Szopienice-Burowiec , SPRAWOZDANIE Z DZIAŁALNOŚCI RADY JEDNOSTKI POMOCNICZEJ NR 15 – SZOPIENICE-BUROWlEC ZA OKRES V KADENCJI (23.03.2014 – 23.03.2018), bip.katowice.eu, Katowice, 21 lutego 2018 (pol.).
- ↑ a b Dariusz Zieleziński: O szopienickim hutnictwie słów kilka. szopienice.org. [dostęp 2020-10-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-09-25)]. (pol.).
- ↑ BATERPOL S.A: O Firmie. www.baterpol.pl. [dostęp 2020-09-24]. (pol.).
- ↑ Elbud Katowice Sp. z o.o: Kontakt. elbud.katowice.pl. [dostęp 2020-09-24]. (pol.).
- ↑ Odlewnia Metali Szopienice Sp. z o.o: Historia. www.oms.com.pl. [dostęp 2020-09-22]. (pol.).
- ↑ Rockwell Automation. www.automatyka.pl. [dostęp 2020-09-24]. (pol.).
- ↑ Rockwell Automation rozszerza działalność w Katowicach. automatykab2b.pl, 2017-05-12. [dostęp 2020-09-24]. (pol.).
- ↑ KOMPASS: Unilever Polska SA Oddział Żywności, Zakład Produkcyjny. pl.kompass.com. [dostęp 2020-09-22]. (pol.).
- ↑ Control Engineering Polska: W fabryce Unilever w Katowicach coboty przyspieszają proces paletyzacji i poprawiają ergonomię pracy. www.controlengineering.pl, 2019-11-20. [dostęp 2020-09-22]. (pol.).
- ↑ Studium... 2012 ↓, Załącznik MI.6.
- ↑ Drobniak, Polko i Plac 2014 ↓, s. 44.
- ↑ Drobniak, Polko i Plac 2014 ↓, s. 46.
- ↑ Drobniak, Polko i Plac 2014 ↓, s. 15.
- ↑ Castorama Polska: Market Budowlany Castorama: Katowice ul. Roździeńskiego 198. katowice.castorama.pl. [dostęp 2020-10-01]. (pol.).
- ↑ Centrum Handlowe Dąbrówka: O Dąbrówce. www.ch-dabrowka.pl. [dostęp 2020-10-01]. (pol.).
- ↑ Centrum Handlowe Dąbrówka: Wyszukiwarka sklepów. www.ch-dabrowka.pl. [dostęp 2020-10-01]. (pol.).
- ↑ Selgros: Kontakt. www.selgros.pl. [dostęp 2020-09-22]. (pol.).
- ↑ a b Studium... 2012 ↓, s. 62.
- ↑ Studium... 2012 ↓, s. 63.
- ↑ Jeronimo Martins Polska: Lista sklepów – Katowice. www.biedronka.pl. [dostęp 2020-10-01]. (pol.).
- ↑ Lidl Polska: Znajdź sklep. www.lidl.pl. [dostęp 2020-10-01]. (pol.).
- ↑ Studium... 2012 ↓, s. 84.
- ↑ Mapa sieci elektroenergetycznej. ebin.josm.pl. [dostęp 2020-10-02]. (pol.).
- ↑ Studium... 2012 ↓, s. 85.
- ↑ a b c Studium... 2012 ↓, s. 86.
- ↑ Google: Dalkia Polska Energia S.A. – Zakład Produkcyjny Szopienice. google.pl. [dostęp 2020-10-02].
- ↑ Studium... 2012 ↓, s. 87.
- ↑ Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów: Sieć magistralna. www.gpw.katowice.pl. [dostęp 2020-10-02]. (pol.).
- ↑ Katowickie Wodociągi: Oddziały Wodociągowe. wodociagi.katowice.pl. [dostęp 2020-10-02]. (pol.).
- ↑ Katowickie Wodociągi: O NAS. wodociagi.katowice.pl. [dostęp 2020-10-02]. (pol.).
- ↑ Katowickie Wodociągi: Oczyszczalnie. wodociagi.katowice.pl. [dostęp 2020-10-02]. (pol.).
- ↑ Studium... 2012 ↓, s. 89.
- ↑ Katowicka Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna: O spółce. www.kiwk.katowice.pl. [dostęp 2020-10-02]. (pol.).
- ↑ MZUM Katowice: O Zarządzie. www.mzum.katowice.pl. [dostęp 2020-10-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-02-24)]. (pol.).
- ↑ a b c d e f Studium... 2012 ↓, s. 75.
- ↑ a b c d e f g Rada Miasta Katowice , UCHWAŁA NR XL/925/13 RADY MIASTA KATOWICE z dnia 11 września 2013 r. w sprawie zaliczenia dróg na terenie miasta Katowice do kategorii dróg powiatowych oraz gminnych [online] [dostęp 2020-10-02] [zarchiwizowane z adresu 2020-10-22] (pol.).
- ↑ Bulsa 2018 ↓, s. 164.
- ↑ Bulsa 2018 ↓, s. 48.
- ↑ Bulsa 2018 ↓, s. 50.
- ↑ Studium... 2012 ↓, s. 76.
- ↑ Studium... 2012 ↓, s. 77.
- ↑ a b Joanna Kusz-Drozdowska: Historia kolei żelaznych w Roździeniu i Szopienicach. szopienice.org, 2017-04-10. [dostęp 2020-09-22]. (pol.).
- ↑ Atlas Kolejowy Polski, Czech i Słowacji: 138 Oświęcim – Katowice. www.atlaskolejowy.net. [dostęp 2020-09-22]. (pol.).
- ↑ Atlas Kolejowy Polski, Czech i Słowacji: 1 Warszawa Zachodnia – Katowice. www.atlaskolejowy.net. [dostęp 2020-09-22]. (pol.).
- ↑ PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., Odjazdy. Katowice Szopienice Południowe. Rozkład jazdy ważny w dniach 13.12.2020 – 13.03.2021. Aktualizacja wg stanu na 31.01.2021(pol.).
- ↑ Kolej wąskotorowa Balkan. www.giszowiec.info. [dostęp 2020-05-26]. (pol.).
- ↑ Zarząd Transportu Metropolitalnego: Rozkład jazdy ZTM. rj.metropoliaztm.pl. [dostęp 2020-11-07]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-08-29)]. (pol.).
- ↑ a b c d e f Katowickie budynki. katowickiebudynki.eu. [dostęp 2020-10-04]. (pol.).
- ↑ a b c d e f g h i j Narodowy Instytut Dziedzictwa: Zestawienie zabytków nieruchomych. Województwo śląskie. www.nid.pl. [dostęp 2020-09-20]. (pol.).
- ↑ Bulsa 2018 ↓, s. 170.
- ↑ Szaraniec 1996 ↓, s. 183.
- ↑ Przemysław Jedlecki: Katowice zbudowały nad Rawą nowe mieszkania. katowice.wyborcza.pl, 2017-11-29. [dostęp 2020-09-24]. (pol.).
- ↑ Spis obiektów nieruchomych wpisanych do rejestru zabytków z terenu województwa śląskiego (stan na 24 sierpnia 2023 r.) (pol.) wkz.katowice.pl [dostęp 2023-09-27].
- ↑ Bulsa 2018 ↓, s. 51.
- ↑ Spis obiektów nieruchomych wpisanych do rejestru zabytków z terenu województwa śląskiego (stan na 7 października 2022 r.) (pol.) wkz.katowice.pl [dostęp 2022-10-14].
- ↑ Bulsa 2018 ↓, s. 52.
- ↑ Bulsa 2018 ↓, s. 53.
- ↑ Michał Bulsa: 110 lat szpitala hutniczego w Roździeniu. szopienice.org, 2017-10-03. [dostęp 2020-10-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-07-28)]. (pol.).
- ↑ a b Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Katowicach , Informacja Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków o wpisie do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego w okresie od dn. 01.01.1999 r. do 04.09.2020 r. [online], wkz.katowice.pl [dostęp 2020-10-04] [zarchiwizowane z adresu 2020-06-03] (pol.).
- ↑ Spis obiektów nieruchomych wpisanych do rejestru zabytków z terenu województwa śląskiego (stan na 19 maja 2023 r.) (pol.) wkz.katowice.pl [dostęp 2023-06-01].
- ↑ Michał Bulsa, Ratusze Janowa i Szopienic, czyli dwa gmachy użyteczności publicznej we wschodnich Katowicach, wpisane do rejestru zabytków w 2020 roku, „Wiadomości Konserwatorskie Województwa Śląskiego” 2021, t. 13, s. 270, 271.
- ↑ Spis obiektów nieruchomych wpisanych do rejestru zabytków z terenu województwa śląskiego (stan na 7 kwietnia 2022 r.) (pol.) wkz.katowice.pl [dostęp 2022-04-07].
- ↑ a b Miejski Dom Kultury „Szopienice-Giszowiec” w Katowicach: Kontakt. mdk.katowice.pl. [dostęp 2020-10-04]. (pol.).
- ↑ Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach: Filia nr 19. mbp.katowice.pl. [dostęp 2020-10-04]. (pol.).
- ↑ Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach: Filia nr 36. mbp.katowice.pl. [dostęp 2020-10-04]. (pol.).
- ↑ Żłobek Miejski w Katowicach: Ciesielska 1. www.zlobek.katowice.pl. [dostęp 2020-10-04]. (pol.).
- ↑ Miejskie Przedszkole nr 56: Kontakt. mp56.eprzedszkola.pl. [dostęp 2020-10-04]. (pol.).
- ↑ Miejskie Przedszkole nr 60: O przedszkolu. mp60kat.szkolnastrona.pl. [dostęp 2020-10-04]. (pol.).
- ↑ Miejskie Przedszkole nr 65 w Katowicach: Kontakt. przedszkole65.eprzedszkola.pl. [dostęp 2020-10-04]. (pol.).
- ↑ Miejskie Przedszkole nr 66 z Oddziałami Integracyjnymi im. Majki Jeżowskiej w Katowicach: Kontakt. mp66katowice.szkolnastrona.pl. [dostęp 2020-10-04]. (pol.).
- ↑ Szkoła Podstawowa nr 42. sp42katowice.szkolnastrona.pl. [dostęp 2020-10-04]. (pol.).
- ↑ Szkoła Podstawowa nr 44 im. Marii Curie-Skłodowskiej w Katowicach: Kontakt. strona.sp44.katowice.pl. [dostęp 2020-10-04]. (pol.).
- ↑ Szkoła Podstawowa nr 45 im. Kornela Makuszyńskiego w Katowicach: Kontakt. sp45kat.pl. [dostęp 2020-10-04]. (pol.).
- ↑ Szkoła Podstawowa nr 55 Specjalna w Katowicach: Kontakt. sp55.edupage.org. [dostęp 2020-10-04]. (pol.).
- ↑ Szkoła Podstawowa dla Chłopców „Kuźnica”: Kontakt. www.kuznica.edu.pl. [dostęp 2020-10-04]. (pol.).
- ↑ VI Liceum Ogólnokształcące w Katowicach: Kontakt. www.dlugosz.katowice.pl. [dostęp 2020-10-04]. (pol.).
- ↑ Liceum „In Altum”. www.inaltum.edu.pl. [dostęp 2020-10-04]. (pol.).
- ↑ Zespół Szkół Gastronomicznych im. Gustawa Morcinka w Katowicach: Oferta edukacyjna. zsgkatowice.edu.pl. [dostęp 2020-10-04]. (pol.).
- ↑ Zespół Szkół Przemysłu Spożywczego im. J. Rymera - I Wojewody Śląskiego w Katowicach: Kierunki kształcenia. www.zsps.org.pl. [dostęp 2020-10-04]. (pol.).
- ↑ Zespół Szkół Handlowych im. Bolesława Prusa: Biuletyn Informacji Publicznej. zshkatowice.ssdip.bip.gov.pl. [dostęp 2020-10-04]. (pol.).
- ↑ Rzymskokatolicka Parafia Świętej Jadwigi Śląskiej: Kontakt. www.swjadwiga.wiara.org.pl. [dostęp 2020-10-04]. (pol.).
- ↑ a b Studium... 2012 ↓, s. 70.
- ↑ Rzymskokatolicka Parafia Matki Bożej Nieustającej Pomocy: Kontakt. www.parafiaburowiec.pl. [dostęp 2020-10-04]. (pol.).
- ↑ Parafia Ewangelicko-Augsburska Zbawiciela w Katowicach-Szopienicach: Kontakt. szopienice.luteranie.pl. [dostęp 2020-10-04]. (pol.).
- ↑ Studium... 2012 ↓, s. 73.
- ↑ Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza nr I. strazpozarna.katowice.pl. [dostęp 2020-10-04]. (pol.).
- ↑ Komisariat V Policji w Katowicach. katowice.slaska.policja.gov.pl. [dostęp 2020-10-04]. (pol.).
- ↑ Ogólnopolski System Ochrony Zdrowia: CENTRUM MEDYCZNE SZOPIENICE Sp. z o.o.. www.osoz.pl. [dostęp 2020-10-04]. (pol.).
- ↑ ATUT Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotne: Kontakt. www.przychodniaatut.pl. [dostęp 2020-10-04]. (pol.).
- ↑ Szpital Geriatryczny im. Jana Pawła II: Kontakt. www.emc-sa.pl. [dostęp 2020-10-04]. (pol.).
- ↑ Centrum Psychiatrii w Katowicach im. dr. Krzysztofa Czumy: Kontakt. www.centrumpsychiatrii.eu. [dostęp 2020-10-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-12-30)]. (pol.).
- ↑ Gabinet stomatologiczny BMed w Katowicach: Kontakt. b-med.com.pl. [dostęp 2020-10-04]. (pol.).
- ↑ Centrum Stomatologiczne WAMED: Kontakt. wamed.katowice.pl. [dostęp 2020-10-04]. (pol.).
Bibliografia
edytuj- Damian Absalon , Stanisław Czaja , Andrzej T. Jankowski , Środowisko geograficzne, [w:] Antoni Barciak, Ewa Chojecka, Sylwester Fertacz (red.), Katowice. Środowisko, dzieje, kultura, język i społeczeństwo, t. 1, Katowice: Muzeum Historii Katowic, 2012, s. 43–78, ISBN 978-83-8772-724-6 .
- Adam Drobniak , Adam Polko , Klaudia Plac (red.), Diagnoza sytuacji społeczno-ekonomicznej Miasta Katowice wraz z wyznaczeniem obszarów rewitalizacji i analizą strategiczną, Katowice: Miasto Katowice, 2014, ISBN 978-83-61061-97-7 .
- Michał Bulsa, Ulice i place Katowic, wyd. trzecie, Katowice: Wydawnictwo Prasa i Książka, 2018, ISBN 978-83-63780-28-9 (pol.).
- Maria Fajer , Gleby na obszarze Górnośląskiego Związku Metropolitalnego, [w:] Renata Dulias, Adam Hibszer (red.), Górnośląski Związek Metropolitalny. Zarys geograficzny, Sosnowiec: Polskie Towarzystwo Geograficzne Oddział Katowicki, 2008, s. 119–130, ISBN 978-83-61695-00-4 .
- Opracowanie ekofizjograficzne podstawowe z elementami opracowania ekofizjograficznego problemowego (problematyka ochrony dolin rzecznych oraz ograniczeń dla zagospodarowania terenu wynikających z wpływu działalności górniczej) dla potrzeb opracowania projektów miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego obszarów położonych w mieście Katowice, Katowice: Werona, 2014 (pol.).
- Urząd Miasta Katowice: Prognoza oddziaływania na środowisko projektu studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Katowice – II edycja. 2009. (pol.).
- Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Katowice – II edycja. Część 1. Uwarunkowania zagospodarowania przestrzennego, Załącznik nr 1 do uchwały nr XXI/483/12 Rady Miasta Katowice z dnia 25 kwietnia 2012 r. w sprawie uchwalenia „Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Katowice” – II edycja, Miasto Katowice, 2012 [zarchiwizowane z adresu 2016-03-07] (pol.).
- Lech Szaraniec, Osady i osiedla Katowic, Katowice: Oficyna „Artur”, 1996, ISBN 83-905115-0-9 .
- Barbara Tokarska-Guzik , Adam Rostański , Roman Kupka , Katowice. Przyroda miasta, Katowice: Wydawnictwo Kubajak, 2002, ISBN 83-87971-49-9 .