Gwary prudnickie (alt. gwary głogóweckie) – jedna z gwar środkowośląskich[1] języka polskiego[2].

prudnicki dialekt
Obszar

Ziemia prudnicka

Liczba mówiących

brak danych

Pismo/alfabet

zmodyfikowany alfabet łaciński

Klasyfikacja genetyczna
W Wikipedii
Zobacz też: język, języki świata
Ta strona zawiera symbole fonetyczne MAF. Bez właściwego wsparcia renderowania wyświetlane mogą być puste prostokąty lub inne symbole zamiast znaków Unikodu.
Gwary śląskie według Alfreda Zaręby, nr. 4 – gwary prudnickie
Pomnik z inskrypcją Paniynko wejś nełs w łopieka w Krobuszu

Cechami charakterystycznymi gwar prudnickich są[3]:

  • brak mazurzenia
  • dyftongizacja samogłosek
  • wymowa ã we wszystkich pozycjach
  • pomieszanie we fleksji tematów twardych i miękkich, czyli też i po twardych jako końcówka: stari „stary”, żywi „żywy”

Zasięg występowania

edytuj

Gwary prudnickie występują na wschód od Prudnika i na zachód od Odry. Ich zasięg pokrywa się częściowo z powiatem prudnickim w jego historycznych granicach. Jest to obszar dzisiejszych powiatów prudnickiego (jego wschód i północ), krapkowickiego (zachód), nyskiego (wschód), kędzierzyńsko-kozielskiego (zachód) i głubczyckiego (północ)[4]. Występują wokół Głogówka i Białej, sięgają Krapkowic i Kędzierzyna-Koźla[5].

Wśród ludności posługującej się gwarami prudnickimi wyróżnia się kilka podgrup gwarowych. Podział wynika z położenia miejscowości w terenie oraz rodzaju prac, jakie wykonywali mieszkańcy poszczególnych wsi. Mieszkańców wsi Gostomia, Solec, Rostkowice, Wilków, Mionów, Wierzch, Olbrachcice, Nowy Browiniec i Browiniec Polski, w pobliżu których nie ma lasów, zalicza się do grupy Golołków (jest goło). Ludność zamieszkująca wsie bliżej kompleksów leśnych – Moszną, Zielinę, Nową Wieś Prudnicką, Kujawy, Ścigów, Racławiczki, Dziedzice, Smolarnię i Łącznik, to Podlesiołki. Na wschód od nich, w miejscowościach But, Czartowice, Golczowice, Mucków, Sysłów, Wawrzyńcowice, Zawada, mieszkają Klocołrzy, którzy chodzili do lasów po drzewo. Mietlołrzy, którzy trudnili się wyrobem mioteł, to mieszkańcy Steblowa, Dobrej i Strzeleczek. We wsiach Mochów, Błażejowice Dolne i Dzierżysławice mieszkają Kapuściołrzy, którzy uprawiali warzywa. Mieszkańców wsi Rzepcze, Kórnica, Komorniki, Pisarzowice, Pietna, Ściborowice, Nowy Dwór Prudnicki nazywa się Kamiyniołrzami, ponieważ wsie te znajdują się na kamienistym gruncie. Ludzi mieszkających w Głogowcu to Karpaciołrzy, ponieważ mieszkają na wzgórzu. Biedrzychowice i Naczęsławice to Hery, natomiast Żużela, Brożec, Stradunia i Mechnica to Buchciołrzy[5].

Badania

edytuj

Mowa prudnicka była pierwszą naukowo zbadaną polską gwarą. Badania nad nią rozpoczął Lucjan Malinowski w 1869. Prudnickie narzecze badali również: Kazimierz Nitsch, Karol Dejna, Stanisław Bąk, Stanisław Rospond, Stanisław Urbańczyk i Feliks Pluta[6].

Kultura

edytuj

Anna Myszyńska pisała swoje książki i opowiadania w gwarze prudnickiej. Używał jej również Rafał Urban, który traktował ją twórczo i przekształcał literacko[6].

Przykład tekstu

edytuj

Antek i Francek robjyli u dwůch śoduoeúkůw i ńy mjeli co jejś. I smůwjyli se, iže tyn jedyn śoduoeúk moeu na gůře uořechi, a tyn drugi moeu we chlywiku wjepřka. I smůwjyli se tak, iže jedyn půdźe po tygo wjepřka, a drugi po uořechi, a we zwůńicy we kojśćele śe zyjńdům. Francek nabroeu worek uořechůw i čekoeu we kojśćele na Antka, a Antka zuapoeu śoduoeúk na wjepřku. Francek čekoeu we tyj kojśćele na Antka i tam přebjyroeu ty uořechi. Rano uo pjůntyj šeu kojśćelny zwůnić jučšńam i suyšou tam šuščeć. I šeu dů dům i powjedźöu kobjyće, iže tam ńe idźe iś, bo tam kojśćůma řańźi (Kjyrpjyń).

Zobacz też

edytuj

Przypisy

edytuj
  1. DIALEKTOLOGIA POLSKA [online], www.dialektologia.uw.edu.pl [dostęp 2019-06-17].
  2. O zaliczaniu gwar śląskich do języka polskiego, zob. B. Wyderka, O wielojęzyczności Śląska, „Indeks. Pismo Uniwersytetu Opolskiego” 2004 nr 55-56.
  3. Górnośląska gwara i dialekty – Oberschlesische Dialekte und Mundarten – Seminaria Śląskie 2017-2019 – Schlesien Seminare 2017 – 2019 [online] [dostęp 2019-06-17] (pol.).
  4. Izabela Winiarska, Zasięg terytorialny i podziały dialektu śląskiego [online], dialektologia.uw.edu.pl [dostęp 2022-09-21].
  5. a b Larysz 2007 ↓, s. 144.
  6. a b Larysz 2007 ↓, s. 145.

Bibliografia

edytuj