Podstawowe informacje o działaniu w Wikipedii

edytuj

Jeśli chcesz włączyć się do tworzenia Wikipedii, przeczytaj...

... jak tworzyć artykuły?
Zanim zaczniesz edytować artykuły, poświęć nieco czasu na zapoznanie się z wypracowanymi przez nas zasadami:
Należy pamiętać, że odrębne artykuły można tworzyć dla istotnych tematów (→ zobacz wytyczne dotyczące encyklopedyczności).
Wikipedię można edytować na dwa sposoby. Edytor wizualny jest prostszym, bardziej intuicyjnym narzędziem. Z kolei edytor kodu źródłowego daje dostęp do bardziej zaawansowanych funkcji. Można łatwo przełączać się między nimi. Najłatwiej jest nauczyć się edytowania w praktyce, dlatego też po wykonaniu wybranym sposobem kilku edycji testowych w swoim brudnopisie. Śmiało edytuj strony!
... gdzie szukać pomocy?
W naszych szeregach mamy przewodników, którzy pomogą Ci w Twoich pierwszych edycjach. Wikipedyści odpowiedzą na pytania dotyczące edytowania Wikipedii. Możesz zadać je tutaj. Pomocnych wikipedystów znajdziesz też na naszym czacie.
Jeżeli chcesz samodzielnie szukać stron pomocy, zacznij od tej strony (znajdziesz ją zawsze w menu po lewej: „Dla wikipedystów” ⇒ „Pomoc”). Możesz też ustawić własne preferencje m.in. dotyczące wyglądu stron i ułatwień w edytowaniu (tu kilka słów wyjaśnienia).
... jak się komunikować?
Komunikując się na stronach dyskusji, ale nie w artykułach, podpisujemy się poprzez wpisanie czterech tyld (~~~~). Po zapisaniu strony w miejsce tyld pokaże się Twój podpis: nick z datą edycji (tak jak mój na dole). Chcąc skontaktować się z innym wikipedystą, wpisz się na jego stronie dyskusji. Wtedy dana osoba otrzyma komunikat o wiadomości (taki jak Ty przed chwilą) i będzie mogła Ci odpowiedzieć.
Jeśli chcesz, napisz coś o sobie na swojej stronie użytkownika.

Barcival (dyskusja) 14:45, 19 lip 2017 (CEST)Odpowiedz

Taras/Nevrast i ogólnie artykuły tolkienowskie

edytuj

O jeny... Ja też kiedyś pisałem takie stuby z Tolkiena, ale to było jakieś 10 lat temu. Czasy się zmieniły i wszystkie artykuliki o Beleriandzie powinny być zintegrowane od dłuższego czasu. Generalnie to ktoś to mogły wrzucić na Poczekalnię i jedynie integracja z innymi artykułami w listę mogła by go uratować :( Co gorsza goście mogliby się wziąć za inne i by się narobiło bigosu. Proponuję raczej poprawiać te listy, zwłaszcza dodatkowe przypisy by się przydały. Pozdrawiam Mithoron (pedo mellon) 23:40, 22 sty 2018 (CET)Odpowiedz

Tak, są ustalenia dotyczące encyklopedyczności. Jak chcesz to zobacz Wikiprojekt:Śródziemie i jego dyskusję (i może podlinkowane w niej dyskusje nad usunięciem :( Pozdrawiam Mithoron (pedo mellon) 17:14, 25 sty 2018 (CET)Odpowiedz
Chodziło mi ogólnie o całość strony dyskusji z wyszczególnieniem linkowanych dyskusji nad usunięciem jak ta: Wikipedia:Poczekalnia/artykuły/2014:07:21:Rozstaj Dróg. Gdzieś w tym okresie były też dyskusje nad ency bytów fikcyjnych ale nie chce mi się dłubać w historii Kawiarenki, która była w dodatku przebudowana w międzyczasie. Generalnie tylko najważniejsze elementy świata przedstawionego mogą liczyć na osobne artykuły, a reszta jest w listach, np. Lista gór i wzgórz Śródziemia, (choć Beleriand miałby chyba własną listę, jak Rohan). Co do przypisów to powinny być do konkretnych stron, da się to połączyć z użyciem bibliografii, tak, że się nie powtarzają nazwy książek. O jednym i drugim może wiedzieć więcej Tar Lócesilion. Pozdrawiam Mithoron (pedo mellon) 00:30, 26 sty 2018 (CET)Odpowiedz
No, tak... ok. 2010 i 2011 zintegrowałem masę artykułów o tej części Śródziemia na południowy wschód od Ered Luin, czyli Śródziemie oprócz Beleriandu. W efekcie mamy listy: dróg, lasów, gór i wzgórz, zamków i twierdz, hydrografię Śródziemia. Ale część artykułów geograficznych zintegrowałem wg krain. I tak mamy geografię Gondoru i Rohanu. Na tym poprzestałem, bo na więcej nie miałem pomysłu. Zastanawiałem się nad integracją do Eriadoru i Rhovanionu. Moim zdaniem powinniśmy integrować do artykułu, który byłby encyklopedyczny. Według tego Tumladen i Amon Gwareth trafiły do opisu Gondlinu, a Rozstaj Dróg do Ithilien. Z Beleriandem mam kłopot. Być może część krain jest encyklopedyczna – no chociaż jedna, Doriath – i wtedy to co leżało w całości w Doriath, byłoby zintegrowane z tym artykułem. Ale co z resztą? Integrować wszystko do ogólnych list Śródziemia, czy do analogicznych list Beleriandu? przecież Beleriand to też Śródziemie.
A tak w ogóle, to skoro encyklopedia opisuje tylko byty encyklopedyczne, to integracja bytów nieencyklopedycznych w listy jest wątpliwa. Co z tym fantem zrobić? Usunąć wymienione wcześniej listy? W ten sposób wracamy do starożytnego problemu list Pokemonów. Ten temat jest ogólnowikipedyjny i powinien być omawiany w Kawiarence, nie w mniejszym gronie.
Zasady Wikipedii obowiązują, tak że do każdej informacji ma być przypis. Tar Lócesilion (queta) 10:41, 26 sty 2018 (CET)Odpowiedz

Rozmowa poza wiki

edytuj

Hej, czy moglibyśmy porozmawiać poza wiki, głosowo? hangouts, skype, telegram? chciałbym pogadać ogólnie o Wikipedii. Tar Lócesilion (queta) 14:15, 28 sty 2018 (CET)Odpowiedz

Czy moglibyśmy poprosić o wypełnienie krótkiej ankiety dla akademickiego badania, który pozwoli nam rozwinąć Wikipedie?

edytuj

Dzień dobry Thingoln -

Czy moglibyśmy poprosić o wypełnienie krótkiej ankiety dla akademickiego badania, który pozwoli nam rozwinąć Wikipedie?

Organizacja non-profit CivilServant wraz z Uniwersytetem Princeton prowadzi projekt dotyczący ulepszenia polskiej Wikipedii. Zostałeś zaproszony do udziału w projekcie ze względu na swoje doświadczenie oraz Twój wkład w Wikipedię.

Czy zgodzisz się nam pomóc? Wystarczy wypełnić krótką ankietę, która zawiera pytania na temat Twoich doświadczeń związanych z Wikipedią.

Mamy nadzieję, że nam pomożesz, ponieważ tak jak my chcesz, żeby polska Wikipedia dalej się rozwijała. Po zakończeniu badań prześlemy do Ciebie informacje na temat tego czego się nauczyliśmy dzięki projektowi oraz Twojemu udziałowi w nim.

Kliknij tutaj, żeby dowiedzieć się więcej i wypełnić ankietę

Dziękujemy, mamy nadzieję, że nam pomożesz

W przypadku pytań prosimy o kontakt w języku angielskim z User:Juliakamin(cs). Możesz również spytać nas, User:Natalia Szafran-Kozakowska (WMPL) lub User:Wojciech Pędzich (WMPL), a pomożemy z tłumaczeniem pytań.

CivilServantBot (dyskusja) 17:09, 28 wrz 2019 (CEST)Odpowiedz

Wiadomość dotycząca wyników badania związanego z Wikipedią

edytuj

Dzień dobry,

organizacja non profit CivilServant współpracowała z badaczami z Uniwersytetu Cornell przy badaniu, którego celem było uzyskanie informacji o możliwości podniesienia poczucia satysfakcji autorów polskiej Wikipedii. W ramach badania, które odbyło się pomiędzy sierpniem 2019 a lutym 2020, doświadczeni autorzy polskiej Wikipedii wysłali podziękowania innym edytorom za ich wkład.

Kontaktujemy się z Tobą, aby poinformować Cię, że mogłeś(-aś) być jednym z autorów, którzy otrzymali podziękowania w ramach projektu, oraz aby przedstawić wyniki badania, które znaleźć tutaj. Pamiętaj, że ewentualne podziękowania zostało wysłane przez doświadczonego edytora Wikipedii według jego własnego uznania.

Wstępne wyniki badania dostępne są online: https://citizensandtech.org/ochotnicy-podziekowali-tysiacom-ludziom-za-ich-wklad-w-wikipedie-oto-czego-sie-dowiedzielismy/.

W ramach badania zebraliśmy publicznie dostępne informacje z Wikipedii. Jeśli chcesz abyśmy usunęli Twoje dane z badania, prosimy o kontakt z Meta:user:Juliakamin(cs).

Głównym badaczem w tym projekcie jest J. Nathan Matias, profesor Uniwersytetu Cornell. W przypadku pytań, które masz już teraz, albo będziesz mieć później, prosimy o kontakt z Nathanem Matiasem, wysyłając wiadomość na adres e-mail nathan.matias@civilservant.io lub z menagerem projektu Julią Kamin wysyłając wiadomość na adres e-mail julia.kamin@civilservant.io. Nathan jest założycielem organizacji CivilServant, odpowiedzialnym za oprogramowanie wykorzystywane w tym badaniu. Jeśli masz jakieś pytania w tym zakresie, prosimy o kontakt z Nathanem. Jeśli masz wątpliwości dotyczące Twoich praw w związku z udziałem w badaniu, prosimy o kontakt z Uniwersytetem Cornel, dzwoniąc pod numer +1 607-255-5138 lub poprzez stronę http://www.irb.cornell.edu. Cornell to amerykański uniwersytet, który poprosiliśmy o nadzór nad naszym badaniem, aby upewnić się, że jest ono przeprowadzone zgodnie z odpowiednimi standardami etycznymi. Swoje skargi lub zastrzeżenia możesz również zgłaszać anonimowo do Ethicspoint poprzez stronę http://www.hotline.cornell.edu, lub dzwoniąc pod numer 1-866-293-3077. Ethicspoint jest niezależną instytucją działającą jako pośrednik pomiędzy Uniwersytetem a osobą zgłaszającą skargę, zapewniając w ten sposób anonimowość.

Możliwe jest także, że jesteś jedną z osób, która wypełniała ankietę będącą częścią badania. Jeśli tak było, Twoje prawa dotyczące Twoich danych zostały wówczas przedstawione, ale w przypadku jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt z Julią (julia.kamin@civilservant.io). Wyniki badania były niejednoznaczne, dlatego też nie zostaną one opublikowane.

Dziękujemy

CivilServantBot (dyskusja) 00:58, 12 cze 2020 (CEST)Odpowiedz