Almik haitański (Solenodon paradoxus) – gatunek jadowitego ssaka z rodziny almikowatych. Występuje w lasach i zaroślach na Haiti. Spotykany na plantacjach. Jego długi ryjek, uszy, tylne kończyny i ogon są nagie. Posiada szczeciniastą, jasnobrązową sierść z białą plamką na karku. Prowadzi nadrzewny i naziemny, nocny tryb życia. Żywi się roślinami, padliną, jaszczurkami, żabami, ślimakami i owadami. Żyje parami lub w małych grupach. Ciąża trwa 3 miesiące, samica wydaje na świat 1, rzadziej 2 młode. Almik haitański jest zagrożony wyginięciem i obejmuje go międzynarodowa ochrona.

Almik haitański
Solenodon paradoxus[1]
Brandt, 1833
Ilustracja
Zdjęcie żywego zwierzęcia
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

strunowce

Podtyp

kręgowce

Gromada

ssaki

Podgromada

żyworodne

Infragromada

łożyskowce

Rząd

ryjówkokształtne

Rodzina

almikowate

Rodzaj

almik

Gatunek

almik haitański

Podgatunki
  • Solenodon paradoxus paradoxus Brandt, 1833
  • Solenodon paradoxus woodi Ottenwalder, 2001
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[2]

Zasięg występowania
Mapa występowania

W 2016 roku odczytano mitochondrialny DNA almika haitańskiego. Różnice między jego informacją genetyczną a mtDNA innych ssaków łożyskowych wskazują, że almiki oddzieliły się od nich jeszcze w późnej kredzie, 78 milionów lat temu i jako odrębna grupa przetrwały wymieranie kredowe. Ponadto badania wspierają hipotezę, że populacje z południa i północy wyspy powinny zostać uznane za oddzielne podgatunki[3].

Przypisy

edytuj
  1. Solenodon paradoxus, [w:] Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. R. Kennerley, S.T. Turvey, R. Young, Solenodon paradoxus, [w:] The IUCN Red List of Threatened Species 2015, wersja 2015.2 [dostęp 2015-08-04] (ang.).
  3. Endangered venomous mammal predates dinosaurs' extinction, study confirms. ScienceDaily, 2016-05-02. [dostęp 2016-05-02]. (ang.).

Bibliografia

edytuj
  • Eatroff, A.: Solenodon paradoxus. (On-line), Animal Diversity Web, 2002. [dostęp 2009-01-09]. (ang.).
  • Mały słownik zoologiczny: ssaki. Warszawa: Wiedza Powszechna, 1978.