Pāriet uz saturu

Partnerattiecības mieram

Vikipēdijas lapa
  NATO dalībvalstis 1994. gadā
  Tagadējās NATO valstis, kas agrāk bija PfP dalībvalstis

  PfP dalībvalstis
  Valstis, kas vēlas pievienoties PfP

Partnerattiecības mieram (angļu: Partnership for Peace, PfP) ir NATO programma, kas tika uzsākta 1994. gadā, lai veicinātu sadarbību un drošību starp NATO dalībvalstīm un citām valstīm Eiropā un ārpus tās.[1] Programmas mērķis ir nodrošināt stabilitāti un drošību, veicinot dialogu un praktisku sadarbību aizsardzības un drošības jomā.

Programma nodrošina partneru valstīm iespēju piedalīties dažādās NATO mācībās un aktivitātēs, lai uzlabotu militāro spēju savietojamību un veicinātu aizsardzības reformu īstenošanu. 2010. gada Lisabonas samitā tika nolemts atvērt visas sadarbības aktivitātes un mācības visiem NATO partneriem, lai uzlabotu programmas efektivitāti un elastību​.

PfP programma ietver arī politisko dialogu caur Eiropas-Atlantijas partnerības padomi (Euro-Atlantic Partnership Council (EAPC)), kas nodrošina forumu NATO un partneru valstu sadarbībai un konsultācijām drošības jautājumos.[2]

Latvija un Partnerattiecības mieram

[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Latvija pievienojās šai programmai 1994. gada 14. februārī, lai nostiprinātu valsts aizsardzības spējas un veicinātu integrāciju Rietumu drošības struktūrās, kas galu galā noveda pie Latvijas pievienošanās NATO 2004. gadā. Dalība programmā palīdzēja Latvijai veicināt aizsardzības spēju attīstību, uzlabot militāro savietojamību ar NATO spēkiem un iegūt vērtīgu pieredzi starptautiskajās operācijās. Šī sadarbība bija būtiska Latvijas ceļā uz pilntiesīgu dalību NATO, kuru valsts sasniedza 2004. gadā, pievienojoties alianses sastāvam kopā ar citām Baltijas valstīm un dažām Austrumeiropas valstīm.

Ārējās saites

[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]