Pereiti prie turinio

Heterotrofai

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į patikimus šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.

Heterotrofai (gr. heterone – kitas, kitoks, trophe – maitinimasis) – organizmai, kurie jų augimui ir vystymuisi reikalingą anglį išgauna iš organinių medžiagų.

Heterotrofai patys negamina (nesintetina) organinių junginių, o juos gauna iš autotrofų arba kitų heterotrofų. Mitybos grandinėje tokie organizmai vadinami vartotojais.

Visi gyvūnai yra heterotrofai, taip pat grybai bei dauguma bakterijų. Kai kurie parazitiniai augalai yra taip pat pavirtę visiškais arba daliniais heterotrofais (bet vabzdžiaėdžiai augalai yra autotrofai, nes iš mitybos vabzdžiais išgauna azotą, ne anglį).

Heterotrofai priklauso nuo autotrofų, nes jie energiją gauna skaidydami organinius junginius, gaunamus su maistu. Mėsėdžiai gyvūnai bendroje sumoje taip pat priklauso nuo autotrofų, nes jų grobis mėsėdžiams reikalingą energiją ir organines ląstelių statybos medžiagas įgyja iš autotrofų.

Kai kurie heterotrofai, išgauna energiją kaip autotrofai (fotosintezės ar neorganinių junginių oksidavimo būdu), tačiau naudoja organinių molekulių skaidymą anglies gavimui.

Heterotrofai skirstomi į dvi grupes:

  • Paratrofai (parazitai) – minta gyva organine medžiaga
  • Saprotrofai (skaidytojai) – minta negyva organine medžiaga