Geležinis Vilkas (organizacija)
Geležinis vilkas – sukarinta organizacija, vienijusi Lietuvos prezidento Antano Smetonos priešininkus, diktatūrinės valdžios ir Augustino Voldemaro šalininkus, voldemarininkus.
Karininkas Algirdas Sliesoraitis sukūrė organizaciją Geležinis vilkas 1927 metų pabaigoje ir vėliau tapo jo štabo viršininku. Organizacija buvo įregistruota Kaune ir provincijoje kaip sporto klubas. Iš pradžių tikslas buvo Lietuvoje stabilizuoti padėtį po 1926 m. gruodžio 17-osios d. perversmo, ginti esamą Vyriausybę ir ją saugoti nuo bet kokios partinės įtakos. Tam labai pritarė tautininkas kunigas Vladas Mironas, o Augustinas Voldemaras tuo tarpu nesidomėjo.
1929 m. parengtame statute atsirado nuostata:
Geležinis Vilkas nėra partija ar sąjunga su tam tikra parengta ir vykdoma programa, bet yra aktyvi sargyba, vidaus kariuomenė. (…) Ji skirta kovai su antitautiškumu ir svetimu priešvalstybiniu gaivalu.
Organizacija pradėjo ginkluotis. Jos vadu buvo laikomas Lietuvos prezidentas Antanas Smetona, tačiau iš tikrųjų ji tapo vis labiau pavaldi ministrui pirmininkui Augustinui Voldemarui.
Daug voldemarininkų buvo karo aviacijos lakūnai. Lietuvos karo aviacijos pirmaisiais kūrimosi metais buvo svetimtaučių lakūnų, anglų, vokiečių ir rusų, tačiau po 1926 m. gruodžio 17 d. perversmo kariuomenėje augo patriotinės nuotaikos.[1]
Voldemarininkai leido savaitraštį Tautos kelias.
1934 m. dalyvavo nepavykusiame kariniame perversme.
Nuorodos
[redaguoti | redaguoti vikitekstą]- Aras Lukšas. Lietuviškas duumviratas: pabaigos pradžia. Archyvuota kopija 2020-12-03 iš Wayback Machine projekto.
- Aušra Jurevičiūtė. Lietuvos Kariuomenės Kūrėjų Savanorių Sąjunga ir jos vaidmuo vidaus politikoje 1927–1940 metais.
- P.Šileikos byla: žmogžudystė Duonelaičio gatvėje.[neveikianti nuoroda]
- Bernardas Gailius. Sąmokslų teorija ir praktika: P.Šileikos byla (II).[neveikianti nuoroda]
- Mindaugas Sereičikas. Lietuvos karo aviacijos karininkai 1934 m. birželio 6-7 d. sukilime: tarp pilietinės savimonės ir kariškio statuso.
- Alan Oliver Goetz. The Iron Wolf: Lithuanian Fascism (1927-1941) - Fascist Movements in the Baltic States I. Archyvuota kopija 2016-04-02 iš Wayback Machine projekto.
Šaltiniai
[redaguoti | redaguoti vikitekstą]- ↑ „Karys. 1980, Nr. 2. A. Motuzas. Sparnuotieji metai“. Nuoroda tikrinta 2012 m. lapkričio 5 d..