Pereiti prie turinio

Havajai

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Havajai
State of Hawaii
Moku'āina o Hawai'i
Havajų vėliava Havajų herbas
Laiko juosta: (UTC-10)
------ vasaros: (UTC)
Valstybė Jungtinių Amerikos Valstijų vėliava Jungtinės Amerikos Valstijos
Administracinis centras Honolulu
Oficialios kalbos anglų, havajiečių
Gubernatorius David Ige (D)
Leitenantas gubernatorius Shan Tsutsui (D)
Gyventojų (2015) 1 431 603 (40)
Plotas 29 311 km² (43)
  - vandens % 41,2 %
Tankumas (2015) 49 žm./km² (13)
Aukščiausia vieta Mauna Kėja (4205 m)[1]
Žemiausia vieta Ramusis vandenynas
ISO 3166-2 US-HI
Tinklalapis hawaii.gov
Vikiteka HavajaiVikiteka

Havajai (angl. State of Hawaii, hav. Moku‘āina o Hawai‘i) – 50-oji JAV valstija (nuo 1959 m. rugpjūčio 21 d.). Tai yra kelių salų grupė Ramiajame vandenyne, priklausanti Polinezijai; vulkaninės kilmės (susidarė išsiveržus ugnikalniams po vandeniu). Valstijos sostinė – Honolulu. Plotas – 28,3 tūkst. km²; 1,43 mln. gyventojų (2015 m.).

Vikipedijos pavadinimas kilęs iš havajiečių kalbos žodžio wiki, kuris reiškia „vikriai“, „sparčiai“, „ypač greitai“.

Istorija

Pagrindinis straipsnis – Havajų istorija.

Administracinis suskirstymas

Pagrindinis straipsnis – Havajų administracinis suskirstymas.

Geografija ir geologija

Havajai yra vienintelė JAV valstija, kurios teritoriją sudaro tik salos ir kurios teritorija vis didėja (dėl lavos išsiveržimų).

Havajų salynas labai izoliuotas, t. y. nuo artimiausio žemyno labiau nutolusi tik Velykų sala.

Havajų salyną sudaro aštuoniolika salų ir atolų, nusidriekusių apie 2400 km iš šiaurės vakarų į pietryčius. Aštuonios salos vadinamos „pagrindinėmis“ arba „didžiosiomis“ salomis. Tai (š. v. – p. r. kryptimi) Niihau, Kauai, Oahu, Molokai, Lanai, Kahoolavė, Maui, Havajai (pastaroji, siekiant išvengti salos ir salyno sutapatinimo, vadinama Didžiąja sala).

Visas Havajų salas suformavo ugnikalniai, iškilę Ramiojo vandenyno tektoninėje plokštėje ties karštuoju tašku. Kadangi Ramiojo vandenyno plokštė slenka į šiaurės vakarus, o karštasis taškas lieka toje pačioje vietoje, labiau į šiaurės vakarus nutolusios salos yra „ramesnės“, t. y. jų ugnikalniai nebeaktyvūs. Paskutinis išsiveržimas už Didžiosios salos ribų vyko XVIII amžiuje (Haleakala Maui saloje). Užtat pietryčiuose esančioje Didžiojoje saloje veikia aktyvūs Mauna Loa, Kilauea ugnikalniai, o dar labiau į pietus vandenyno gelmėje kyla naujas Loihi ugnikalnis.

Didžioji sala, kurią suformavo penki ugnikalniai, yra antroji pagal aukštį sala planetoje (Mauna Kea – 4205 m; aukščiausias salų taškas – Puncak Jaya Papua Naujojoje Gvinėjoje, 4884 m.

Ekonomika

Pagrindinis straipsnis – Havajų ekonomika.

Salose auginami ananasai, cukranendrės, papajos, kava. Yra žvejojami tunai. Pagrindinis pajamų šaltinis - turizmas. Apie 90 % salų gyventojų dirba aptarnavimo srityje.

Gyventojai

Pagrindinis straipsnis – Havajų demografija.

Transportas

Pagrindinis straipsnis – Havajų transportas.

Kiekvienoje saloje yra išvystyti sausumos keliai ir greitkeliai. Taip pat visose salose veikia viešųjų autobusų sistemos.

Anksčiau salose buvo geležinkelių sistema. Šiuo metu yra statomas naujas traukinių sistemos tinklas, kurio pirmasis etapas planuojamas baigti 2020 m. pabaigoje, antrasis – 2025 m.[2]

Pagrindinis visų salų oro uostas yra Daniel K. Inouye tarptautinis oro uostas (Oahu saloje). Šis oro uostas leidžia gyventojams ir turistams pasiekti Šiaurės Amerikos, Azijos, Australijos ir Okeanijos miestus. Havajuose veikia trys oro kompanijos – „Hawaiian Airlines“, „Mokulele Airlines“ ir „Go!“.

Tarptautiniai broliški miestai

Šaltiniai

  1. Mauna Kėjos viršūnė yra aukščiausias taškas Okeanijoje. Mauna Kėja taip pat yra aukščiausias kalnas Žemėje, jei matuotume nuo jo papėdės iki viršūnės. Vulkaninis skydas stūkso ant Ramiojo vandenyno dugno 5998 m gylyje, tad visas jo aukštis yra 10 205,3 m.
  2. Honolulu Rail Transit: International Lessons from Barcelona in Linking Urban Form, Design, and Transportation
  3. „International exchange activated with globalization“. Ehime Prefecture. Suarchyvuota iš originalo September 30, 2018. Nuoroda tikrinta October 27, 2018.
  4. „ハワイアンフェスティバル in 福岡 2018“ (Japanese). Fukuoka Prefecture. Suarchyvuota iš originalo April 14, 2019.{{cite web}}: CS1 priežiūra: Neatpažinta kalba (link)
  5. „広島県・ハワイ州友好提携20周年記念(展示会) 広島から世界へ―移住の歴史と日系人の暮らし― を開催しました。“ (Japanese). Hiroshima Prefecture. Suarchyvuota iš originalo April 14, 2019.{{cite web}}: CS1 priežiūra: Neatpažinta kalba (link)
  6. „Hokkaido Sister City and Affiliated Regions Round Table Meeting“. Hokkaido. Suarchyvuota iš originalo March 5, 2019. Nuoroda tikrinta March 5, 2019.
  7. „沖縄・ハワイ州姉妹提携30周年記念式典(10月9日)“ (Japanese). Okinawa Prefecture. Suarchyvuota iš originalo April 14, 2019.{{cite web}}: CS1 priežiūra: Neatpažinta kalba (link)