Pereiti prie turinio

Psichoanalizė

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.

Psichoanalizė - austrų psichiatro ir psichologo Zigmundo Froido sukurta teorija, apibendrinanti žmogaus mąstymo ypatybes bei šia teorija paremtos psichoterapinės metodikos.

Psichoanalizė buvo sukurta 1890-1900, kaip mąstymą paaiškinanti teorija, paremta Zigmundo Froido darbais apie smegenų ir nervų sistemos veikimo ypatybes. Pagal šią teoriją, žmogaus mąstymas yra paremtas dviem tarpusavyje prieštaraujančiais veiksniais - Erosu (libidine, kuriamąja energija) ir Tanatu (mirties, griaunamąja energija). Dauguma žmonių neurozių ir antisocialių veiksmų kyla dėl vienos ar kitos energijos užslopinimo, įvykusio vaikystėje (seksualinių traumų ir pan.). Dalis šių dalykų būna suvokiami sąmoningai, tačiau dalis veikia tik pasąmonėje, netiesiogiai įtakodami žmonių norus ir veiksmus. Psichoanalitikai, padedantys žmonėms, dažniausiai naudoja asociayvinius metodus, bandydami išsiaiškinti užslopinimų priežastis bei padėti žmonėms išspręsti dvasines problemas.

Zigmundo Froido teorija buvo itin efektyvi XIX a. pabaigos - XX a. pradžios Austrijoje, kur, dėl tuo metu vyravusių viktorianistinių moralinių normų, seksualinių neurozių skaičius buvo itin didelis, tačiau po pirmosios Seksualinės revoliucijos tokių neurozių skaičius labai sumažėjo ir Zigmundo Froido mokiniai, visų pirma, Karlas Jungas, Alfredas Adleris ir Vilhelmas Reichas ėmė ieškoti kitų, sudėtingesnių paaiškinimų žmogaus sąmonei ir pasąmonei. Labiausiai išsiskyrė Alfredo Adlerio darbai, aiškinantys žmogaus elgesį noru dominuoti kitų žmonių atžvilgiu bei Karlo Jungo darbai, aiškinantys pasąmonę ir žmogaus elgesį įgimtais archetipais. Pastarieji darbai padarė gana didelę įtaką moderniosios lingvistikos (Chomsky gramatika, Semiotika) tyrimams.

Naujosios psichoanalitinės teorijos

Nuo XX a. vidurio atsirado nemažai naujų psichoanalitinių teorijų, dar labiau nutolstančių nuo seksualinio neurozių aiškinimo, pvz., Eriko Berno darbai, aiškinantys neurozes, kaip save palaikančius elgesio modelius (Transakcinė analizė) ir Stanslavo Grofo bei Oto Ranko darbai, tiriantys itin ankstyvas, gimimo metu patirtas dvasines traumas (Transpersonalinė psichologija).