Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į patikimus šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.

Pieninė - pieno priėmimo punktas arba perdirbimo įmonė.

Pašvitinio pieninė (Pakruojo raj.)

Istorija

redaguoti

XIX a. pieno produktai buvo gaminami stambiuose dvaruose įrengtose pieninėse. Pirmoji kooperatinė pieninė 1882 m. susikūrė Hedingeno mieste, Danijoje. Ji ir davė pradžią kooperatiniai formai - sviestui ir kitiems pieno produktams gaminti. Jau XIX a. pabaigoje daugelyje šalių (Olandijoje, Šveicarijoje, Anglijoje, Švedijoje, Vokietijoje) pradėjo kurtis kooperatinės pieninės, kurias steigė smulkesni dvarininkai ir pasiturintys valstiečiai, įnešdami pirminį savo kapitalą pastatams ir įrengimams įsigyti.

Rusijoje XIX a. antrojoje pusėja pienines pradėjo steigti pramonininkai ir pasiturintys pirkliai, kurie turėjo pinigų pastatams ir inventoriui pirkti bei meistrams samdyti. Šios pieninės supirkdavo iš dvarininkų bei valstiečių pieną ir perdirbdavo jį į sviestą, sūrį bei kitus pieno produktus. Privačios pieninės iš miestų rinkų pradėjo išstumti dvaruose pagamintus pieno produktus.

"Vilniaus kalendoriuje", kuris rusų kalba buvo leidžiamas 18831891 m., yra straipsnių apie pienininkystę. Juose rašoma, kad Vilniaus gubernijos dvarininkai pradėjo laikyti geresnės veislės karves. Dvarai turėjo įrengtas atskiras patalpas pienui laikyti, nusistovėjusiai grietinei nuo pieno graibyti, sviestui mušti bei sūriams daryti. Dvaruose jau buvo paplitę separatoriai. Stambiuose dvaruose pieno produktus, ypač sūrius, gamindavo iš užsienio pakviesti meistrai (vokiečiai, olandai). Nedideliuose dvaruose pieno produktų gamybą paprastai organizuodavo paktininkai (verslininkai), kurie vasarą išsinuomodavo dvarų, o kartais ir stambesnių valstiečių karvių bandas.

XIX a. pabaigoje daugelis dvarų jau turėjo įsirengę tobulesnes pienines. Dažniausiai tos įmonės buvo rankinės. Garines steigė tik stambieji dvarininkai.

XIX a. aštuntajame dešimtmetyje Kuršėnuose ir Panevėžyje buvo įrengtos pirmosios pieninės. Devinto dešimtmečio pradžioje jau veikė garinės pieninės Jurbarke ir Druskininkuose, taip pat prie Klaipėdos. Kiek vėliau buvo įsteigta garinė pieninė prie Krekenavos (1887 m.). Panevėžio apskrityje 1896 m. veikė 7 garinės pieninės.