Krasznahorka vára
Krasznahorka vára | |
Hrad Krásna Hôrka | |
Ország | Szlovákia |
Mai település | Krasznahorkaváralja |
Épült | 14. század |
Elhelyezkedése | |
é. sz. 48° 39′ 30″, k. h. 20° 36′ 01″48.658333°N 20.600278°EKoordináták: é. sz. 48° 39′ 30″, k. h. 20° 36′ 01″48.658333°N 20.600278°E | |
Krasznahorka vára weboldala | |
A Wikimédia Commons tartalmaz Krasznahorka vára témájú médiaállományokat. |
Krasznahorka vára (szlovákul: Hrad Krásna Hôrka) Szlovákiában, a Kassai kerület Rozsnyói járásában van. Krasznahorka neve szláv kifejezés: "szép hegyecske".
Fekvése
[szerkesztés]Rozsnyótól 6 km-re keletre található.
Története
[szerkesztés]A várat a 13. század második felében a Csetneki és Máriássy család építtette, utóbbiak 1290-től 1352-ig birtokolták. 1352-ben a Bebekek[1] szerezték meg és bővítették.[2] Oklevél 1341-ben említi először. Az 1440-es években Giskra serege foglalta el, majd Hunyadi Mátyás visszavette. 1556-ban I. Ferdinánd serege sikertelenül ostromolta. 1566-ban Schwendi Lázár vette be, királyi tulajdonba került, s irányítására az uralkodó várkapitányt nevezett ki Andrássy Péter személyében, aki II. Rudolf császár szolgálatában állt, így 1575-től Andrássy-birtok lett. 1578 és 1585 között reneszánsz erődítménnyé építették ki, majd 1676-ban pompás palotává alakították.
1678-ban Thököly serege foglalta el, 1685-ben őrsége egyéves ostromzár után adta fel. A Rákóczi-szabadságharc idején urai, az Andrássy fivérek közül öten, (István, György, Pál, Miklós és Mátyás) csatlakoztak a kurucokhoz, s csupán Andrássy Péter tartott ki mindvégig a császár hűségén. 1706 őszén rövid ideig itt tartotta fogva II. Rákóczi Ferenc Forgách Simon grófot. A szabadságharc utolsó éveiben csak kisebb létszámú helyőrség szolgált a várban, amit Andrássy György csak 1710 novemberében adott fel báró Peter Joseph de Viard császári tábornoknak.
1812-ig lakták, 1817-ben a felsővárba villám csapott, és legrégebbi részei leégtek, de a többi a 2012-es tűzvészig teljes épségben állt.
Fényes Elek szerint a vár „egy azon kevés honi lovagvárak közül, mellyek mind e mai napig épségben megmaradtak. Épült egy gyönyörű teke formáju hegy legfelső csucsára; kőfal és sáncz nélkül, csupán tornyoktól és bástyáktól ékesitve. Első épitői leghihetőbben hussiták voltak a 15-dik századból, vagy épen Krasznahorka örökös urai a Bebek nemzetségbeliek, kiktől a hussiták elvévén, csak I. Mátyástól kaphatták ismét vissza, s meg is tarták 1566-ig, a midőn Bebek György már 2-szor pártolván el törvényes királyától, Krasznahorkát Svendi Lázár, cs. vezér elfoglalta, s várnagynak Andrásy Pétert helyezé oda. Későbben az Andrásyak hűségük miatt erdélyi jószágaiktól elesvén, pótlásul a krasznahorkai várat s uradalmat kapták meg, s mindez ideig a nagyérdemü Andrásy grófi nemzetség birja.”[3]
1920-ig, a trianoni békeszerződésig Gömör és Kis-Hont vármegyéhez tartozott.
A 2012-es tűzvész
[szerkesztés]2012. március 10-én, szombat délután, a szlovákiai parlamenti választás napján két (11 és 12 éves), a vár alatti illegális telepen élő gyerek cigarettázás közben felgyújtotta a füves domboldalt.
Az erős szélben a tetőszerkezet is lángra kapott és beomlott, de a mennyezetek többnyire megóvták a termeket. A gyors tűzoltásnak köszönhetően a falak nagyrészt épen megmaradtak.[5] A mentésben a szlovák hadsereg is részt vett.
A hat órán keresztül tartó tűzben kiégett a legrégebbi, gótikus palota-rész, bennégett Andrássy Gyula fegyvergyűjteménye. Megsérült a reneszánsz palota egy része, megrongálódott a harangtorony a benne található három haranggal.[6] Vasárnap a nagy szélben ismét kigyulladt a vár, de hamar eloltották. Ekkor a nagy tanácsterem mennyezete szakadt be, miután egy falat a szél rádöntött. Itt több száz éves bútorok voltak.
Az alsóvárat, a középső-várban a Rákóczi-traktust és a Franciska-gyűjteményt, a kripta és a kápolna belső tereit nem érintette a tűz. Daniel Krajcer szlovák kulturális miniszter szerint a gyűjtemény 90%-a megmaradt, ezeket a Betléri Múzeumba, valamint a kassai Kelet-szlovákiai Múzeumba és a Műszaki Múzeumba szállították át. A vár 11,6 millió eurós biztosítással rendelkezett.[7] A felújítás költségeit 15 millió euróra becsülik.[8]
A felújítás során a szocialista időszakban végzett szakszerűtlen beavatkozásokat is kijavították. A 20. század eleji állapot helyreállítását tűzték ki célul.[9]
Egyházi nevezetessége
[szerkesztés]A várkápolnában levő, 1739-ből származó Segítő Szűzanya kegyképe búcsújáróhely.
Múzeum
[szerkesztés]A várban a tűzvészig múzeum is működött. A fegyver- és bútorgyűjtemény mellett festmények és különleges kürtök is megtekinthetők voltak.
Érdekesség
[szerkesztés]A várban forgatták 1976-ban Mikszáth Kálmán Beszterce ostroma című regényének Zsurzs Éva rendezte tévéfilm-változatát.
Képek
[szerkesztés]-
Bejárat
-
Várudvar
-
Ágyú
-
Terembelső
-
Kővető
Jegyzetek
[szerkesztés]- ↑ pelsőci Bebek Domonkos tulajdonába került.
- ↑ Krasznahorka várát egy 1333-ból származó oklevél említi először „castrumként”.
- ↑ Fényes Elek: Magyarország geographiai szótára, mellyben minden város, falu és puszta, betürendben körülményesen leiratik. Pest: Fényes Elek. 1851.
- ↑ Újabb magyar segítséget kap Krasznahorka helyreállítása, hvg.hu
- ↑ TRAGÉDIA: Leégett Krasznahorka vára![halott link] – Paraméter.sk, 2012. március 10.
- ↑ Így néz ki Krasznahorka belseje a tűzvész után[halott link] – Origo, 2012. március 12.
- ↑ Krajcer: fedezhetné a biztosító a vár felújítását – Bumm.sk, 2012. március 13.
- ↑ A vártnál sokkal nagyobb a kár a krasznahorkai várban – Index, 2012. június 18.
- ↑ Krasznahorka vára az első látogatóit a jövő nyári turistaszezonban fogadná (https://felvidek.ma/)
Források
[szerkesztés]- Basics Beatrix: Krasznahorka büszke vára... Rubicon, 4–5. sz. (2014)
- Dobroslava Menclová 1955: Krásna Hôrka. SVKL, Bratislava.
További információk
[szerkesztés]- Honlap
- Krasznahorka vára (szlovákul)
- Krasznahorka vára
- Krasznahorka vára
- Krasznahorka vára Az Andrássy család középkori fészke, betliar.eu