Gordon Ramsay
Gordon Ramsay | |
Született | Gordon James Ramsay 1966. november 8. (58 éves) Johnstone, Renfrewshire, Skócia, Egyesült Királyság |
Állampolgársága | brit |
Nemzetisége | skót |
Házastársa | Tana Ramsay (1996–)[1] |
Gyermekei | hat gyermek:
|
Foglalkozása | séf |
Iskolái |
|
Kitüntetései |
|
A Wikimédia Commons tartalmaz Gordon Ramsay témájú médiaállományokat. | |
Sablon • Wikidata • Segítség |
Gordon James Ramsay (1966. november 8.–) skót nemzetiségű szakács, médiaszemélyiség, a Brit Birodalom Rendjének birtokosa, több Michelin-csillag tulajdonosa.
London Chelsea negyedében nyitott és hamar népszerűvé vált étterme, a Gordon Ramsay három Michelin-csillagot visel. Főzéssel kapcsolatos televíziós műsorai, mint például A fickó F-fel (The F-Word), Gordon Ramsay – A konyha ördöge (Kitchen Nightmares) és Gordon Ramsay – A pokol konyhája (Hell's Kitchen), hatalmas népszerűségnek örvendenek világszerte.
Életpályája
[szerkesztés]Röviden
[szerkesztés]Skóciában született, ötéves korában került Angliába. Eleinte futballistának készült, a Glasgow Rangersben játszott. Egy sérülés következtében azonban sportpályafutása megszakadt, és érdeklődése a szállodaipar és a szakácstudományok felé fordult. Egy átlagosnak mondható vendéglátóipari iskola után Marco Pierre White és Albert Roux mellett tanulta a szakmát. Három évet töltött Franciaországban, ahol Guy Savoy és Joël Robuchon konyháján tanulta tovább a mesterséget. 1993-ban a londoni Aubergine étterem konyhafőnökeként csillogtatta tehetségét, és az étterem három év alatt két Michelin-csillagot is szerzett. 2001-ben a harmadik csillagot is megkapta, de ezt már a Chelseaben nyílt saját éttermével, a Gordon Ramsay-vel.
Gyermekkora
[szerkesztés]Ramsay apja sok mindennel foglalkozott: volt úszómester, hegesztő, bolti eladó. Nővére és édesanyja ápolónőként dolgoztak. Gyermekéveit a „reménytelenül csavargó” jelzővel illette, utalva apja nagyratörő terveire és azok bukásaira, melyek állandó költözködésre kényszerítették a családot. 1976-ban végleg letelepedtek Stratford-upon-Avon városában. Későbbi nyilatkozatokban Ramsay tagadta, hogy apját alkoholistának nevezte volna, holott önéletrajzában, a Nem piskótában sanyarú éveknek írja le ezt az időszakot, melyet egy „részeges nőcsábász” erőszakossága és gondatlansága keserített meg. 16 éves korában otthagyta a szülői házat, és Banburybe költözött egy kis lakásba.
Futballkarrierje
[szerkesztés]Ramsay futballozott. Először tizenkét éves korában figyeltek fel rá, amikor a Warvickshire tizennégy éves kor alatti csapatába választották be. Karrierjét sérüléseinek nagy száma határozta meg, amiről később úgy nyilatkozott: „Talán eleve kudarcra voltam ítélve, amikor a foci jött.”
1984 közepén Ramsay részt vett egy próbajátékon a Rangers FC csapatánál, annál a csapatnál, amelynek gyerekként szurkolt. Súlyosan megsérült, amikor egy edzés során zúzódott egy porc a térdében. Folytatta az edzéseket és a játékot a sérült térdével, majd egy squash-játék során elszakadt egy ínszalagja is. Soha nem épült fel teljesen a kettős sérülésből. A Glasgow Rangersnél azt mondták, talán igazolják, igaz, a személyi edzője nem igazán békélt meg a csapat hierarchiájával és azt ajánlotta Ramsaynek, hogy igazoljon egy másik csapatba valamelyik alsóbb osztályból.
Szakácskarrierje
[szerkesztés]Ám ekkoriban Ramsay érdeklődését már felkeltette a főzés, jobban, mint hogy ő legyen "a focista azzal a béna lábával", így hát 19 évesen elkezdett több időt szentelni a gasztronómia oktatására. Lehetőségei rövid felmérése után, miszerint pontjai nem voltak elegek az általános szint (O-Level, angol) eléréséhez, ami a tengerészethez vagy rendőrséghez való felvételi követelménye volt, Ramsay beiratkozott egy helyi egyetemre, amit a rotarysták fizettek neki, hogy szállodaigazgatónak tanulhasson. Erre így emlékszik vissza: „egy baleset, egy totális baleset”.
Az 1980-as évek késői szakaszában szakácssegédként dolgozott a Wroxton House Hotelben, majd üzemeltette a konyhát 60 személyre a Wickham Armsban, ahonnan távoznia kellett, mert összeszűrte a levet a tulajdonos feleségével. Ekkor Londonba költözött, ahol egy sor különböző konyhán dolgozott, míg össze nem hozta a sors a temperamentumos Marco Pierre White-tal, aki a Harveys-ba hozta.
Miután a Harveys-ban két évet és tíz hónapot dolgozott, Ramsay, belefáradva az „őrjöngésbe, zsarnokoskodásba és erőszakoskodásba”, megállapította, hogy karrierje fejlődésének egyetlen módja a francia konyha tudományának elsajátítása. White lebeszélte arról, hogy Párizsban vállaljon munkát, helyette inkább elküldte Albert Rouxhoz a Le Gavrocheba, Mayfairbe (ahol egyébként találkozott Jean-Claude Bretonnal, aki most maître d' a Royal Hospital Roadnál). A Le Gavrocheban eltöltött egy év után Albert Roux a francia alpokbeli Hotel Divába hívta Ramsayt, hogy legyen a jobbkeze. Innen Párizsba ment, hogy együtt dolgozzon Guy Savoy-jal és Joël Robuchonnal, akik mindketten Michelin-csillagos séfek. Folytatta képzését Franciaországban, majd a konyha fizikailag és mentálisan is kimerítette, ezért egy évig személyi szakácsként dolgozott a Bermudákon, az Idlewind magánjachton.
Főszakácsként
[szerkesztés]Miután 1993-ban visszatért Londonba, Ramsay elfogadta a La Tante Claire főszakácsi posztját Chelseaben. Nem sokkal ezután Marco White ismét belépett az életébe: felajánlotta neki, hogy legyen a Rossmore főszakácsa, és 10% részesedést is ígért. Az éttermet átkeresztelték Aubergine-re, és 14 hónap múlva meg is hozta Ramsaynek az első Michelin-csillagot, majd 1997-ben a másodikat. A siker ellenére ugyanezen évben kiszállt az üzletből. Ennek oka egy, a tulajdonostársakkal történt vita volt, valamint Ramsay azon vágya, hogy elindíthassa saját éttermét. Ez 1998-ban be is következett, amikor is Chelseaben megnyílt a Gordon Ramsay at Royal Hospital Road, apósa, Chris Hutchenson segítségével. Az étterem 2001-ben hozta meg a harmadik csillagot, ezáltal téve Ramsayt ez egyetlen skóttá, aki ezt az eredményt elérte.
Az első étterem után birodalma villámsebesen gyarapodott, elsőként megnyitva a Petrust (ahol 2001-ben hat bankár egy egyszerű étkezés során elköltött 44.000 angol fontot borokra!), majd az Amaryllist Glasgow-ban (melyet később bezárni kényszerült), valamint a Gordon Ramsay at Claridge’s nevű éttermet. Ezt követte a Connaught Hotel Mayfairben, egy nagy támogatottja, Angela Hartnett nevével fémjelezve. Ramsay mostanában Nagy-Britannián kívüli éttermeket kezdett megnyitni, kezdve a Verre-rel Dubaiban. A Gordon Ramsay at Conrad Tokyo és a Cerise by Gordon Ramsay egyaránt Tokióban nyitottak 2005-ben, majd 2006 novemberében a Gordon Ramsay at the London New Yorkban, elnyerve a legjobb jövevény címet a Zagat-kalauztól, a kritikusok eltérő értékelései ellenére.
2007-ben megnyitotta első ír vendéglőjét; a Gordon Ramsay at Powerscourt a Ritz-Carlton Hotelben nyílt meg, Powerscourtben, Írországban.
2008 májusában az első nyugati parti hely is befutott a kaliforniai Los Angelesben. A hollywoodi Sunset Stripen található korábbi Bel-Age Hotelt nemrégiben felújították és átnevezték London West-Hollywoodnak. Akárcsak New York-i vállalkozásánál, a helyet elnevezte Gordon Ramsay at the London West Hollywoodnak. A Konyha Ördöge (egyes forgalmazóknál: Ördögi konyha) Egyesült Államokbeli szériájának sok része Dél-Kaliforniában lett rögzítve, remek reklámot csinálva ezzel Gordon Ramsaynek.
Díjak
[szerkesztés]Ramsay egyike azon három séfnek az Egyesült Királyságban, akik három Michelin-csillagot birtokolnak éttermeikért (a másik kettő Heston Blumenthal és Alain Roux). 2006-ban a „vendéglátásért végzett áldozatos munkájáért” a Brit Birodalom Rendje tiszti fokozatával (OBE) tüntették ki.
2006 júliusában elnyerte a Catey-díjat az „Év Független Vendéglátója” kategóriában, így a harmadik emberré válva, aki három Catey-díjat is elhódított, mely az Egyesült Királyság legnagyobb vendéglátói elismerése. A két korábbi kitüntetése: „Az év felfedezettje” 1995-ben valamint „Az év szakácsa” 2000-ben (a két másik háromszoros győztes Michel Roux, illetve Andrew és Jacquin Pern).
2006 szeptemberében a Caterer and Hotelkeeper magazin Caterersearch 100. évfordulós listáján a vendéglátóipar legnagyobb hatású személyiségének nevezték. Megelőzte Jamie Olivert, aki 2005-ben listavezető volt. Ugyanebben az évben jelölték a St. Andrews Egyetem rektori posztjára, ahol Simon Peppers ellenszavazatával vesztett. Egy sajtókampány ellenére Ramsay sose látogatta meg az egyetemet, és nem is nyilatkozott az esetről.
Flottavezető étterme, a Restaurant Gordon Ramsay nyolc évig London legjobb éttermének lett megválasztva az „ételbiblia” Harden's felmérése alapján, de 2008-ban megelőzte a Petrus, melyet mára már egy korábbi pártfogoltja, Marcus Wareing vezet.
Éttermei Angliában
[szerkesztés]The Savoy Grill
[szerkesztés]- Hely: London, The Strand
- Nyitás: 2010.
- Csillagok: -
- Vezető séf: Andy Cook
Gordon Ramsay
[szerkesztés]- Hely: London, Royal Hospital Road
- Nyitás: 1998.
- Csillagok: , három Michelin csillag (A világ 13. legjobb étterme)[2]
- Vezető séf: Mark Askew
Gordon Ramsay at Claridge's
[szerkesztés]- Hely: London Brook Street , W1K 4HR
- Nyitás: 2001. október
- Zárás: 2013. június
- Csillagok: , egy Michelin csillag
- Vezető séf: Gordon Ramsay
Pétrus
[szerkesztés]- Hely: London, Kinnerton Street 1, SW1
- Nyitás: 2009
- Csillagok: , két Michelin csillag
- Vezető séf: Mark Askew
The Boxwood Café
[szerkesztés]- Hely: London, The Berkeley, Wilton Place Knightsbridge, SW1X 7RL[3]
- Nyitás: 2003. május 15.
- Csillagok: -
- Vezető séf: Stuart Gillies
Maze
[szerkesztés]- Hely: London, Grosvenor Square 10/13, W1K 6JP
- Nyitás:
- Csillagok: , egy Michelin csillag
- Vezető séf: Tristin Farmer
Plane Food
[szerkesztés]- Hely: London Heathrow Repülőtér: Terminal 5
- Nyitás: 2003. május 15.
- Csillagok:
- Vezető séf: Stuart Gillies
York & Albany
[szerkesztés]- Hely: London, Parkway
- Nyitás: 2008
- Csillagok: -
- Vezető séf: Angela Hartnett
Murano
[szerkesztés]- Hely: London, 20 Queen Street, W1J 5PR
- Nyitás: 2008
- Csillagok: , egy Michelin csillag
- Vezető séf: Angela Hartnett
Európai éttermei
[szerkesztés]Le Trianon
[szerkesztés]- Hely: Franciaország, Versailles
- Nyitás: 2008
- Csillagok: -
- Vezető séf: Simona Zanoni
Castel Monastero
[szerkesztés]- Hely: Olaszország, Toszkána, Monastero d’Ombrone
- Nyitás: 2009. július
- Csillagok: -
- Vezető séf: Alessandro Delfanti
La Veranda
[szerkesztés]- Hely: Franciaország, Versailles, 1 Boulevard de la Reine
- Nyitás: ?
- Csillagok: -
- Vezető séf: Simone Zanoni
Gordon Ramsay at Forte Village
[szerkesztés]- Hely: Olaszország, Cagliari Sardinia, Forte Villa Resort S.r.l. Santa Margherita di Pula
- Nyitás: 2009. július
- Csillagok: -
- Vezető séf: Leonardo Concezzi
Gordon Ramsay at Powerscourt
[szerkesztés]- Hely: Írország, Enniskerry, Powerscourt Estate
- Nyitás: 2007. október 1.
- Csillagok: -
- Vezető séf: Jonathan Maclver
Amerikai éttermei
[szerkesztés]Gordon Ramsay at The London
[szerkesztés]- Hely: New York, West 54th Street
- Nyitás: 2006
- Csillagok: , két Michelin csillag
- Vezető séf: Josh Emett
Gordon Ramsay at The London West Hollywood
[szerkesztés]- Hely: West Hollywood, N. San Vicente Boulevard
- Nyitás: 2008
- Csillagok: , egy Michelin csillag
- Vezető séf: Josh Emett
Tévésorozatai
[szerkesztés]- Ramsay – Forráspont
- Ramsay, a konyha ördöge, illetve ennek amerikai változata, a Gordon Ramsay – A konyha ördöge (RTL Otthon, Viasat 3)
- Gordon Ramsay – A pokol konyhája (Viasat 3, Story 4, Galaxy, TV2 Séf, RTL Otthon)
- Gordon Ramsay - Új utakon (National Geographic)
- A fickó F-fel (TV Paprika, RTL II, RTL Otthon)
- Főzz élőben Gordon Ramsay-vel! (Viasat 3)
- Amerikai mesterszakács (Viasat 3, TV2 Séf)
- Pokoli hotelek (Spektrum Home)
- Gordon Ramsay: Étterem életre-halálra (TV Paprika)
- Gordon Ramsay: A nagy szökés (TV Paprika)
- Gordon Ramsay: Börtönkonyha (TV Paprika)
- Mindörökké Gordon (TV2 Séf)
Könyvei
[szerkesztés]- Passion for Flavour, Conran Octopus Ltd, 2001. ISBN 1-84091-217-0
Magyarul megjelent könyvei
[szerkesztés]- *** háromcsillagos séf; fotó Quentin Bacon, ford. Bethlenfalvy Bálint; Alexandra, Pécs, 2008 ISBN 978-963-370-775-3
- Nem piskóta. A legvagányabb séf élete; ford. Varró Zsuzsanna; Alexandra, Pécs, 2008 ISBN 978-963-370-856-9
- Vasárnapi ebéd. Receptek "A fickó F-fel" zseniális szakácsától; fotó Jill Mead, ford. Szkladányi András; Alexandra, Pécs, 2008 ISBN 978-963-370-773-9
- Négy évszak ízekben; közrem. Roz Denny, fotó Georgia Glynn Smith, ford. Szkladányi András; Alexandra, Pécs, 2009
- Csak könnyedén; közrem. Mark Sargeant, Helen Tillott, fotó Jill Mead, ford. Szkladányi András; Alexandra, Pécs, 2009
- Ízek bűvöletében; ford. Juhász Mihály; T.bálint, Törökbálint, 2010 ISBN 978-963-06-7479-9
- Játék a tűzzel. A legvagányabb séf elképesztő életútja; ford. Csonka Ágnes; Alexandra, Pécs, 2010 ISBN 978-963-297-308-1
- Mennyei halételek; közrem. Roz Denny, fotó Diana Miller, ford. Juhász Mihály; T.bálint, Törökbálint, 2010
- Világkonyha; étel Gordon Ramsay, Mark Sargeant, szöveg Emily Quah, fotó Chris Terry, ford. Szkladányi András; Alexandra, Pécs, 2010
- Karácsony Gordon Ramsay-vel; közrem. Emily Quah, fotó Chris Terry, ford. Szkladányi András; Alexandra, Pécs, 2011
- Ramsay legjobb menüi; fotó Con Poulos, portré Chris Terry, ford. Szkokán Boglárka; Alexandra, Pécs, 2012
- Baráti lakomák; étel Mark Sargeant, szöveg Emily Quah, fotó Ditte Isager, ford. Szkladányi András; Alexandra, Pécs, 2012
- Gordon Ramsay főzőiskolája. Kötelező kurzus minden főzni vágyónak; fotó Anders Schonnemann, ford. Szkladányi András; Alexandra, Pécs, 2016
Jegyzetek
[szerkesztés]- ↑ https://www.heraldscotland.com/default_content/12760170.tana-ramsay-interview/
- ↑ Ahonnan nincs tovább
- ↑ Gordon Ramsay at Boxwood Cafe. (Hozzáférés: 2009. szeptember 9.)
Források
[szerkesztés]- Gordon Ramsay Home Page
- ↑ Nem piskóta: Ramsay, Gordon. Nem piskóta – A legvagányabb séf élete. Alexandra. 978-963-370-856-9 (2008)