Cibórium (kehely)
A cibórium a római katolikus és az anglikán szentmisék kelléke, az áldozáshoz használt ostya őrzésére szolgáló kehely formájú eszköz.[1]
Az áldoztatásban használt cibórium csészéjében őrzik az eucharisztiát, szára közepén gomb van a fogáshoz. Általában fedél borítja, amely gyakran domború és sokszor kereszt koronázza, vagy más dísz, hogy könnyen leemelhető legyen. Mérete sokféle lehet, léteznek több száz ostya tárolására alkalmas cibóriumok is.
Története és jellemzői
[szerkesztés]Az ógörög eredetű κιβώριον (kibórion) szó az indiai lótusz csésze alakú magházára utalt, és az ebből a maghéjból készült, vagy hasonló formájú ivópoharat jelölte. Ezek az edények különösen gyakoriak voltak az ókori Egyiptomban és a hellenisztikus területeken.[2] A „ciborium” szót a klasszikus latinban is használták az ilyen poharak leírására, bár az egyetlen fennmaradt példa Horatius egyik ódájában található meg.[3]
A középkori és újkori latin nyelvben a „Ciborium” kifejezés a római katolikus, anglikán, lutheránus és rokon egyházakban az eucharisztia szentségének megszentelt ostyáit tároló fedeles edényre utalt. A formája hasonlít az ivókehelyhez, de a tál inkább kerek, mint kúpos, és a nevét a fedeléről kapta, amelyet egy kereszt vagy más szakrális minta díszít. A korai katolikus egyházban az eucharisztiát nem tartották a templomokban a szentségtöréstől vagy megszentségtelenítéstől való félelem miatt; a vallás még nagyrészt illegális volt, és gyakori üldözéseknek volt kitéve. Később az első cibóriumokat az otthonokban tartották, hogy szükség esetén kéznél legyenek az utolsó kenet feladásához. A templomokban a cibóriumot általában egy tabernákulumban vagy aumbriumban tartják. Általában nemesfémből készülnek, vagy legalábbis azzal vannak bevonva.
A tárolóedények közé tartozik a paténa (egy kis kerek és lapos tányér), amelyet az átváltoztatáskor és a szentáldozáskor használnak. A pixiseket általában arra használják, hogy a betegeknek vagy az otthon maradtaknak ostyát vigyenek.
Források
[szerkesztés]Kapcsolódó szócikkek
[szerkesztés]Jegyzetek
[szerkesztés]- ↑ Cibórium. Magyar Katolikus Lexikon. (Hozzáférés: 2025. január 6.)
- ↑ 1911 Encyclopædia Britannica/Ciborium - Wikisource, the free online library (angol nyelven). en.wikisource.org. (Hozzáférés: 2025. január 6.)
- ↑ Horace – David A. West: Vatis Amici: Odes II. 1998. ISBN 978-0-19-872163-5 Hozzáférés: 2025. január 6.
További információk
[szerkesztés]- "Ciborium" article from Catholic Encyclopedia
- "Baldaquin" article from Encyclopædia Britannica
- "cyborium style" reliquaries Saints Alive Websiste
- The Ciborium (το κιβοριο) at the Church of a Hundred Doors in Paros, Greece (6th century)
- Hittanos kislexikon - Magyar Katolikus Egyház