Prijeđi na sadržaj

Ribanje i ribarsko prigovaranje

Izvor: Wikipedija
Ribanje i ribarsko prigovaranje, naslovnica
Dvije bugarštice iz prvog izdanja Ribanja i ribarskog prigovaranja; "Kada mi se Radosave vojevoda" i "I kliče devojka". U drugom se retku navodi da je pjesma pjevana odnosno intonirana na sarbski (srpski) način, tj. različit od onoga domaćeg.  2

Ribanje i ribarsko prigovaranje 1 najvažnije je djelo Petra Hektorovića dovršeno 14. siječnja 1556. godine, a objavljeno je 1568. godine u Veneciji. Ribanje je narativni spjev u tri dijela u kojem Hektorović opisuje svoj trodnevni put od Hvara do Brača i Šolte, put na kojem su ga pratili i pravili mu društvo hvarski ribari Paskoje Debelja i Nikola Zet.

O djelu

[uredi | uredi kôd]

Kao književna vrsta Ribanje u hrvatskoj je književnoj historiografiji različito određivano: nazivano je poslanicom, ponekad ribarskom eklogom ili idiličnim spjevom, a drugi put realističnim izvješćem s puta ili dokumentarnim putopisom.

Po sadržaju Ribanje je prvo stihovano djelo u hrvatskoj književnosti u kojemu nije opisano onako alegorično putovanje nego stvarno, realno putovanje, a opisano je zbog ljepota prirode i zavičaja, zbog ugode koja čovjekovu dušu na takvu putu u dodiru s prirodom obuzima, zbog veselja druženja s ljudima koji se od nas razlikuju, zbog sjećanja koje takvo putovanje izaziva. To je opis puta renesansnog čovjeka koji uživa u prirodi i svjestan je da je priroda ono mjesto i ono utočište čovjekovu duhu u kojemu se može posve opustiti i okrijepiti svoj duh. Ribanje je tako i prvo opisano turističko putovanje modernog, renesansnog čovjeka u hrvatskoj književnosti, ono je prvo djelo hrvatske kulture u kojima je opisan svijet po mjerilima čovjekovih konkretnih, ovozemaljskih potreba. Jednom riječju, Ribanje prvo je svjetovno, mimetičko, realistično putopisno djelo hrvatske književnosti.

U spjevu pripovjedač, identičan sa samim pjesnikom Hektorovićem, opisuje svoje putovanje jadranskim otocima i pripovijeda o događajima koji su se njemu i njegovim suputnicima na putu događali. Pripovjedač, veliki estet i osjetljiv na ljepotu, često opisuje pejsaže kroz koje je društvo plovilo, diveći se ljepotama bašćine, ljepotama svojega zavičaja.

Opisi se u Ribanju prepleću s narativnim dijelovima u kojima se pripovijeda o događajima na putu, kao i s ribarskim prigovaranjima, dijalozima i razgovorima koje su suputnici vodili. Pjesnik pripovjedač često citira razgovore svojih suputnika - priprostih ribara, navodeći - po istini, kako sam tvrdi - njihove mudre izreke i pametne razgovore.

S osobitom pomnjom i zanimanjem zabilježio je Petar Hektorović i pjesme koje su ribari putem pjevali: to su dvije bugarštice (bugarštica - balada o Marku Kraljeviću i bratu mu Andrijašu, u kojoj se tematizira motiv bratoubojstva i koja je jedna od najzanimljivijih baladnih pjesama hrvatske usmene poezije, te bugarštica o Radoslavu Siverincu) i tri kratke pjesme, zdravice ili počasnice, što ih ribari pjevaju naizmjence. Tako je Ribanje i ribarsko prigovaranje djelo koje čini zanimljivu i estetski vrijednu sintezu, spoj umjetničke i folklorne književnosti.

Filmska adaptacija

[uredi | uredi kôd]

Godine 2017. filmski projekt "Ribanje i ribarsko prigovaranje" redatelja Milana Trenca u produkciji "Studija devet" Hrvatski audiovizualni centar sufinancirao je s 3,85 milijuna kuna.[1] Film je snimljen tijekom 2018. godine, te je premijeru doživio 2020. godine na 67. Pulskom filmskom festivalu gdje je osvojio tri Zlatne Arene: Rade Šerbedžija za glavnu mušku ulogu, Leon Lučev za sporednu mušku ulogu i Igor Paro za glazbu.[2] Film je dobio pozitivno stručno mišljenje i preporuku Ministarstva znanosti i obrazovanja Republike Hrvatske.[3]

Bilješke

[uredi | uredi kôd]
  1. 1 "U naslovu Hektorovićeva djela istaknuto je prigovaranje (= razgovor) jer ta socijalna interakcija prati ribanje (= ribarenje) kako bi se pokratilo vrijeme »kad je vitar u skut«."[4]
  2. 2 "Botica ističe da je „sarpski način“, koji se navodi u djelu, samo intonacijska kategorija, a ne pripadonosna oznaka."[5]

Izvori

[uredi | uredi kôd]
  1. Tina Premec. 24. kolovoza 2018. 'Ribanje i ribarsko prigovaranje' na filmskom platnu. Snimanje projekta od 3,85 milijuna kuna počinje na jesen. Jutarnji list. Pristupljeno 9. lipnja 2024.
  2. Nagrade 67. Pulskog filmskog festivalaArhivirana inačica izvorne stranice od 19. rujna 2020. (Wayback Machine), pulafilmfestival.hr, 4 rujna 2020., pristupljeno 21. studenoga 2020.
  3. Ribanje i ribarsko prigovaranje, kaptolcinema.hr, pristupljeno 21. studenoga 2020.
  4. Amir Kapetanović, Pragmalingvistički aspekti dijaloga u Ribanju i ribarskom prigovaranju Petra Hektorovića, u: Dvadeset osmi Marulićevi dani: znanstveni, književni i izdavački program, Split, 19-22. travnja 2018., str. 17., pristupljeno 19. listopada 2024.
  5. Valentina Sabolić, Folklorni motivi u Ribanju i ribarskom prigovaranju Petra Hektorovića: završni rad, mentor: prof. dr. sc. Ružica Pšihistal, Sveučilište J. J. Strossmayera u Osijeku, Filozofski fakultet Osijek, Preddiplomski dvopredmetni studij Mađarskog jezika i književnosti i Hrvatskog jezika i književnosti, Osijek, 2019., str. 17., pristupljeno 11. rujna 2020.