Wybory do Parlamentu Europejskiego odbyły się w dniach 6–9 czerwca 2024 r.
Miliony Europejczyków wybrały w nich swoich reprezentantów w Parlamencie Europejskim – jedynym na świecie zgromadzeniu międzynarodowym, którego członkowie wybierani są w wyborach bezpośrednich.
Wybory za nami, co teraz?
Nowo wybrani posłowie i posłanki do Parlamentu Europejskiego wyłaniają spośród siebie nowych przywódców i zajmują się aktami prawnymi, w przypadku których proces legislacyjny nie został zakończony w kadencji 2019–2024.
Eurodeputowani wybierają również w głosowaniu nowego przewodniczącego Komisji Europejskiej, zaproponowanego przez szefów państw UE, i zatwierdzają skład kolegium komisarzy. Następnie Rada Europejska mianuje nową Komisję Europejską.
Zobacz wyniki wyborów w 2024 r. i wyniki poprzednich wyborów europejskich
Wybór i mianowanie członków instytucji UE
Wybory za nami, co teraz?
Twój głos ma znaczenie
Wybory do Parlamentu Europejskiego odbywają się co pięć lat. Wybrani w nich europosłowie reprezentują Twoje interesy, kształtują prawo unijne i podejmują decyzje w kwestii nowych przepisów. Głosują też nad nowymi umowami handlowymi oraz kontrolują funkcjonowanie instytucji UE i to, jak wydawane są pieniądze podatników.
Sprawdź, jakie projekty w Twoim regionie otrzymują wsparcie z funduszy unijnych i w jaki sposób Unia pozytywnie wpływa na Twoje życie
Postępy w realizacji kluczowych priorytetów UE od 2019 r.
Przywódcy państw Unii omawiają kierunki i cele działań UE na najbliższe pięć lat
Nie głosujesz? Tracisz
Aby zachęcić ludność do głosowania, Parlament Europejski poprowadził kampanię informacyjną pod hasłem „Zagłosuj, inaczej inni zagłosują za Ciebie”.
Demokracja może nam się wydawać dziś w Unii Europejskiej czymś zupełnie oczywistym. Jednak nie zawsze tak było. Demokracja to cenny dar. Przekazali nam ją nasi przodkowie.
Naszym zadaniem jest ją chronić, rozwijać i przekazać w darze przyszłym pokoleniom. Najskuteczniejszym sposobem jest udział w wyborach – im więcej ludzi głosuje, tym silniejsza jest demokracja.