2024. aasta Euroopa Parlamendi valimised toimusid 6.–9. juunini ehk neljapäevast pühapäevani.
Valimistel osalesid miljonid inimesed kogu ELis. Nad valisid oma esindajad Euroopa Parlamenti, mis on ainus otse valitud riikidevaheline kogu maailmas.
Mis toimub pärast valimisi?
Valimisjärgsetel nädalatel ja -kuudel valivad Euroopa Parlamendi vastvalitud liikmed oma uue juhtkonna ja jätkavad tööd õigusaktidega, mis ei olnud veel 2019.–2024. aasta ametiajal lõpule viidud.
Euroopa Parlamendi liikmed valivad ka Euroopa Komisjoni uue presidendi, kelle kohta teevad ettepaneku ELi riikide juhid. Lisaks hääletavad nad kogu volinike kolleegiumi heakskiitmise üle. Euroopa Ülemkogu nimetab seejärel uue Euroopa Komisjoni ametisse.
Vaadake 2024. aasta ja eelmiste Euroopa Parlamendi valimiste tulemusi
ELi institutsioonide valimised ja ametisse nimetamised
Tutvuge pärast valimisi toimuvaga
Mida Teie hääl otsustab?
Euroopa Parlamendi valimistel valitakse iga viie aasta järel uued Euroopa Parlamendi liikmed. Need esindajad esindavad teie huve ning nad saavad kujundada uusi ELi õigusakte ja nende üle otsustada. Samuti hääletavad nad uute kaubanduslepingute üle, kontrollivad ELi institutsioone ja seda, kuidas maksumaksja raha kulutatakse.
Tutvuge ELi rahaliste vahenditega teie piirkonnas ja sellega, kuidas EL parandab teie igapäevaelu
Alates 2019. aastast ELi peamiste prioriteetide saavutamisel tehtud edusammud
ELi juhid arutavad ELi suuna ja eesmärkide üle järgmiseks viieks aastaks.
Miks on vaja hääletada?
Euroopa Parlament korraldas avaliku teavituskampaania „Anna oma hääl või teised otsustavad sinu eest“, et julgustada inimesi hääletama.
Euroopa Liidus võib demokraatia tunduda meile praegu iseenesestmõistetavana. Aga see ei ole alati nii olnud. Demokraatia on väärtuslik kingitus, mille eelmised põlvkonnad meile pärandasid.
Nüüd on meie ülesanne seda säilitada, muuta see tugevamaks ja anda see edasi tulevastele põlvedele. Kõige tõhusam viis selleks on hääletamine, sest mida rohkem inimesi hääletab, seda tugevamaks demokraatia muutub.