Mine sisu juurde

Aleksander Nevski orden

Allikas: Vikipeedia
 See artikkel räägib Nõukogude Liidu autasust; Venemaa keisririigi autasu kohta vaata artiklit Püha Aleksander Nevski orden; Venemaa Föderatsiooni ordeni kohta vaata artiklit Aleksander Nevski orden (Venemaa Föderatsioon).

Aleksander Nevski orden
Riik Nõukogude Liit, Venemaa
Tüüp orden
Statistika
Asutamise aeg 29. juuli 1942
Esimene autasustamine 5. november 1942
Autasustamiste arv 50 585

Aleksander Nevski orden (vene keeles oрден Александра Невского) oli Nõukogude Liidu sõjaline autasu. Pärast Nõukogude Liidu lagunemist annab seda välja Venemaa Föderatsioon.

Vladimiri suurvürsti Aleksander Nevski järgi nimetatud autasu loodi Nõukogude Liidu Ülemnõukogu otsusega 29. juulil 1942.

Ühtegi Aleksander Nevski kujutist ei ole säilinud. Sellepärast on ordenil kujutatud näitlejat Nikolai Tšerkassovit, kes mängis Nevski rolli filmis "Aleksander Nevski".

Esimesena pälvis Aleksander Nevski ordeni vanemleitnant (pärastpoole alampolkovnik) I. Ruban, kes juhtis merejalaväe laskurbrigaadi. Lahingus Doni ääres 1942. aasta augustis jagas ta oma pataljoni kolmeks. Üks osa meelitas sakslaste polgu ennast ründama ja ülejäänud ründasid seda tagalast, hävitades 7 tanki ja üle 200 sõduri.

Aleksander Nevski ordenit anti välja peaaegu kaks korda rohkem kui kõiki ülejäänud Nõukogude Liidu lahinguordeneid kokku: üle 40 tuhande. Sellegipoolest ei kohta teda sageli. See on seletatav ordeni kavaleride sagedase hukkumisega järgnevates lahingutes.

Kõige rohkem, 3 korda on Aleksander Nevski ordeni pälvinud alampolkovnikud ja polguülemad Ivan Borissenko ja Nikolai Nevski. 2 korda on selle ordeni pälvinud 51 inimest, kellest keegi ei ole muuga peale sõjaväeliste teenete väga tuntuks saanud. Ordeni on pälvinud üksnes 7 naist, neist 1 postuumselt.

Pärast Nõukogude Liidu lagunemist säilitati Aleksander Nevski orden Venemaa autasude süsteemis, aga seda ei saanud kuni 7. septembrini 2010 välja anda vastava statuudi puudumise tõttu. Hiljem on Aleksander Nevski ordeni pälvinud üle 940 inimese, nende hulgas näiteks poliitik Boriss Grõzlov (15. detsembril 2010), patriarh Kirill (7. jaanuaril 2011), kirjanik Valentin Rasputin (1. septembril 2011) ja kosmonaut Valentina Tereškova (12. juunil 2013).[viide?]

Aleksander Nevski on ainus isik, kelle nimeline orden on olnud nii Venemaa keisririigis kui Nõukogude Liidus.